Gatunki węży
Węże
Węże to fascynujące zwierzęta, o których zazwyczaj nie wiemy zbyt wiele. Dowiedz się, jakie ich gatunki występują w Polsce, a jakie możesz hodować w domu. Sprawdź, czy potrzebujesz odpowiednich pozwoleń.
Gatunki węży
Kobra – królowa jadowitych węży
Choroby i profilaktyka węży
Jak widzi wąż? Dowiedz się więcej o zmyśle wzroku tych gadów
Pielęgnacja węży
Terrarium dla węża – co należy wiedzieć przed zakupem?
Żywienie węży
Co jedzą węże? Żywienie węży w hodowli i na wolności
Wiele osób przerażają, ale mają też rosnące grono miłośników. Poznaj najważniejsze informacje o wężach – gatunkach jadowitych i tych, które można hodować w domu. Chcesz mieć węża w roli pupila? Sprawdź, jak się do tego przygotować.
Jakie węże występują w Polsce?
Węże to gady występujące na całym świecie. Znane są ponad 3 tysiące gatunków i większość z nich ma podobne cechy. Wszystkie węże są mięsożerne. Połykają swoją ofiarę w całości. Umożliwiają im to twarzoczaszka o dużym zakresie ruchu oraz specyficzne ułożenie podskórnych naczyń krwionośnych, które tworzą sieć zmieniających kształt rombów.
W Polsce występuje jedynie pięć gatunków węży:
- gniewosz plamisty (Coronella austriaca) – w Polsce gatunek pod ochroną. Chociaż często mylone ze żmijami zygzakowatymi, gniewosze są w rzeczywistości niejadowite i niegroźne dla ludzi. Możesz rozpoznać je po plamie w kształcie serca lub podkowy na głowie i karku, ciemnobrązowych paskach po bokach oraz plamach na grzbiecie. Znajdziesz je w suchych, kamienistych i słonecznych miejscach;
- wąż Eskulapa (Elaphe longissima) – objęty ochroną. Niejadowity, jest największym gatunkiem węża w Polsce. Ma oliwkowo-brązową barwę z jaśniejszymi plamami i słomkowym brzuchem. Preferuje otwarte siedliska, często w pobliżu zabudowań ludzkich, a także na obrzeżach lasów i polanach. To zwierzę raczej unika towarzystwa człowieka;
- zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) – to najczęściej spotykany w Polsce gatunek węża, objęty jedynie częściową ochroną gatunkową. Unika ludzi, możesz jednak spotkać go na wszelkiego rodzaju terenach podmokłych, bagnistych i w pobliżu jezior. Swoją nazwę zawdzięcza żółtym plamom za „skroniami”;
- zaskroniec rybołów (Natrix tesselata) – bardzo rzadko występujący niejadowity wąż, objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Większość życia spędza w wodzie, chociaż sprawnie porusza się sprawnie również na lądzie;
- żmija zygzakowata (Vipera berus) – jedyny występujący w Polsce gatunek węża jadowitego, objęty częściową ochroną gatunkową. Możesz rozpoznać żmiję po charakterystycznej, ciemniejszej wstędze na grzbiecie. Od gatunków niejadowitych odróżnia ją pionowa źrenica. Prowadzi dzienny tryb życia, jednak przez większość czasu chowa się pod kamieniami. W rzadkim przypadku ugryzienia warto pamiętać, że jej jad jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Chociaż nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla osób dorosłych, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.
Jakie węże można trzymać w domu?
W domu możesz trzymać bardzo różne gatunki węży. Te najpopularniejsze to:
- pyton;
- boa;
- wąż zbożowy.
Pamiętaj, że nie są to typowe domowe zwierzęta. Zanim zdecydujesz się na węża w domu, powinieneś się do tego odpowiednio przygotować. W artykule przeczytasz podstawowe informacje związane z opieką nam wężami.
Jak zajmować się wężem w domu?
Przygotowując się do zakupu swojego pierwszego węża, przede wszystkim powinieneś zapoznać się z podstawami jego utrzymania. Najważniejsze będzie oczywiście miejsce do życia dla nowego pupila oraz dopasowane do jego potrzeb pożywienie.
Terrarium
Jego wielkość musi być dostosowana do gatunku, na jaki się zdecydujesz. Zbiornik musi być bezpieczny, a więc uniemożliwiający ewentualną ucieczkę zwierzęciu, ale i chroniący je przed zranieniem. Bardzo ważna jest kontrola temperatury – terrarium dla węża musi znajdować się w zacienionym miejscu, ale być wyposażone w odpowiednie grzałki. Akcesoria i wilgotność dostosuj do wybranego przez ciebie zwierzęcia.
Odżywianie
Węże są zwierzętami, które odżywiają się w specyficzny sposób. To kolejna kwestia, o której warto pamiętać, zanim zdecydujesz się na zakup. Karmi się je raz na tydzień lub dwa oseskami myszy, szczurów lub jednodniowymi kurczętami. Pokarm może być świeży lub mrożony. W terrarium węża powinna też znajdować się miska z wodą. Musi być na tyle duża, aby wąż mógł nie tylko z niej pić, ale i w całości zmieścić się w jej wnętrzu.