Istnieje przynajmniej kilka przyczyn, dla których wyżeł portugalski nie jest powszechny poza granicami kraju, z którego pochodzi. Przede wszystkim jest on trzymany wyłącznie przez myśliwych i rzadko pojawia się na wystawach. Poznaj go bliżej!

Wyżeł portugalski – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice ok. 52 cm, samce ok. 56 cm
masa ciała: samice od 16 do 22 kg, samce od 20 do 27 kg
Szatasierść: krótka, gęsta, mocna, bez podszerstka
maść: żółta i brązowa z białymi znaczeniami albo bez nich
Długość życia12–14 lat
Charakterprzywiązany do opiekuna, uległy, żywiołowy, towarzyski

Pochodzenie Perdigueiro Portugues

Pies rasy wyżeł portugalski został stworzony przez myśliwych z Portugalii. Główną pożądaną cechą w jego przypadku były predyspozycje do przynoszenia na komendę małej zwierzyny zastrzelonej wcześniej przez właściciela. Uważa się, że zwierzęta te przybyły na Półwysep Iberyjski mniej więcej w XIV wieku, a w drugiej połowie XX w. wzorzec rasy został doprecyzowany.

Wyżeł portugalski – opis rasy

wyżeł portugalski leży na legowisku
Petful via Flickr, CC BY 2.0

Portuguese pointer, jak również bywa nazywana ten czworonóg, należy do grupy wyżłów i sekcji wyżłów kontynentalnych z wymaganymi próbami pracy.

Sylwetka i rozmiary

Wyżeł ten ma proporcjonalną budowę i średnio mocną sylwetkę. Głowa jest charakterystyczna, typowa dla pointerów. Łapy są długie, umięśnione, proporcjonalnie zbudowane, z normalnym kątowaniem. Ogon dotychczas był cięty na ok. 1/3 długości. Od pewnego czasu proceder ten nie jest uznawany za etyczny. W związku z tym ogon wyżła portugalskiego powinien sięgać maksymalnie do stawu skokowego. Ma być osadzony raczej wysoko, prosty, poruszający się harmonijnie do ruchów.

Ta rasa psów myśliwskich osiąga następujące rozmiary:

  • samce – do ok. 56 cm w kłębie przy średniej masie ciała 23,5 kg;
  • suki – do ok. 52 cm w kłębie przy średniej masie ciała 19 kg.

Sierść i umaszczenie

Wyżeł portugalski to pies z krótką, przylegającą, gęstą sierścią bez podszerstka. Okrywa w niektórych miejscach, np. na uszach, jest miękka i przyjemna w dotyku. Możliwe jest umaszczenie żółte i brązowe z białymi znaczeniami albo bez nich. Z uwagi na te cechy pielęgnacja wyżła nie przysparza większych problemów.

Wyżeł portugalski – charakter i przeznaczenie

Nie bez powodu jest on wyżłem popularnym przede wszystkim w swojej ojczyźnie. Używa się go głównie do pracy z myśliwymi. Wyżeł portugalski bardzo przywiązuje się do opiekuna, ale potrzebuje też regularnej pracy. Aby reagował na komendy, musi przejść odpowiednie szkolenie. To dobry pies towarzyszący, który jednak musi mieć w swoim życiu dużo ruchu i konkretne zadania do wykonania. Nie sprawdzi się jako towarzysz trzymany wyłącznie w bloku.

Wyżeł portugalski – cena

Jeśli interesuje cię ten średniej wielkości czworonóg, musisz poszukać go w jego ojczyźnie. W Polsce nie ma obecnie żadnej jego hodowli. Bierz pod uwagę, że hodowca z Portugalii może nie być chętny na sprzedaż zwierzęcia, jeśli nie jesteś aktywnym myśliwym. Cena za szczenię zaczyna się od 1500 euro.

Choć zwierzę to przyciąga liczne spojrzenia, nie jest łatwe w ułożeniu. Jeśli szukasz głównie czworonożnego towarzysza i nie planujesz aktywnego udziału w polowaniach, wyżeł portugalski nie będzie dobrym wyborem dla ciebie. Jeśli nadal cię jednak interesuje, musisz spodziewać się wydatków związanych z zakupem szczenięcia poza granicami kraju.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 187, https://www.zkwp.pl/wzorce/187.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 19.09.1967.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.