Niemiecki wyżeł gładkowłosy to pies, który dobrze łączy w sobie cechy użytkowe z tymi czyniącymi z niego znakomitego psa towarzyszącego. Jest wszechstronny i bardzo inteligentny, dlatego cenią go myśliwi polujący w różnych warunkach terenowych. To niezależny i samodzielny pies, który jednak chętnie współpracuje z człowiekiem. Jego szkolenie powinno zacząć się jak najszybciej.

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 58 do 63 cm, psy od 62 do 66 cm;
masa ciała: od 20 do 32 kg
Szatasierść: gęsta, twarda, krótka, bez przełysień; delikatniejsza na uszach i głowie; dłuższa pod ogonem;
maść: jednolite brązowe; czarne lub brązowe z białymi plamkami i cętkami; czarno-dereszowate lub brązowo-dereszowate z brązowymi plamami i cętkami; dereszowate jasnobrązowe z plamami i cętkami białymi lub bez nich; białe z brązowymi znaczeniami; dopuszczalne podpalania i strzałka
Długość życia12–14 lat
Charakterzrównoważony, silny, opanowany

Wzorzec rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy siedzi jesienią na dworze

Zdjęcia wyżła niemieckiego krótkowłosego ukazują, że jest to duży pies o proporcjonalnej sylwetce. Długość tułowia tylko nieznacznie przewyższa wysokość w kłębie. Grzbiet jest krótki i równy, a klatka piersiowa głęboka. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała. Uszy średniej wielkości osadzone są wysoko, dobrze przylegają do ciała. 

Wysokość w kłębie u psów wynosi od 62 do 66 centymetrów, a u suk – od 58 do 63 centymetrów. Masa ciała powinna mieścić się w przedziale od 20 do 32 kilogramów, w zależności od płci i cech osobniczych konkretnego psa

Wyżeł niemiecki – sierść i umaszczenie

Sierść jest krótka, gęsta, błyszcząca i twarda w dotyku. Delikatniejsza i krótsza na głowie i uszach, a nieco dłuższa na wewnętrznej stronie ogona. Wzorzec rasy dopuszcza rozmaite umaszczenia. Najbardziej popularny jest wyżeł brązowy z białymi, cętkowanymi znaczeniami na piersiach. Ponadto występuje także:

  • wyżeł brązowy bez żadnych znaczeń;
  • wyżej w umaszczeniu dereszowatym, z dominującą bielą, z brązowymi łatami lub cętkami;
  • wyżeł niemiecki czarny, przy czym czerń występuje w miejscach brązu z pozostałych wariantów. W tym umaszczeniu wzorzec dopuszcza żółte podpalanie. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – charakter i wychowanie

Wyżeł niemiecki krótkowłosy z dziećmi

W przypadku rasy psów wyżeł niemiecki krótkowłosy opinie potwierdzają, że jest to przede wszystkim bardzo wszechstronny pies myśliwski. Ma ogromną pasję do tego zajęcia i świetny węch. Według wzorca jest psem spokojnym, sympatycznym i czułym w stosunku do swojej rodziny. Rasa podlega próbom pracy, a w terenie pies zamienia się w nieustępliwego, niezwykle szybkiego i skutecznego myśliwego.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy w rodzinie i szkoleniu

W przeciwieństwie do niektórych ras myśliwskich krótkowłosy wyżeł niemiecki może być z powodzeniem trzymany w charakterze towarzysza aktywnej rodziny. Na ogół nie popada w konflikty, jest przyjacielski, a w stosunku do dzieci – dosyć cierpliwy. 

Duża inteligencja i chęć do pracy z człowiekiem sprawiają, że wyżeł niemiecki chętnie się uczy i jest stosunkowo posłuszny. Szkolenie należy jednak rozpocząć jak najszybciej. Wyżeł rzadko popada w konflikty z innymi psami, jednak w okresie socjalizacji warto zadbać o dobry kontakt z przedstawicielami swojego gatunku. Dobrym pomysłem będzie zapisanie szczeniaka do psiego przedszkola. 

Pies myśliwski wyżeł – zdrowie

wyżeł niemiecki krótkowłosy pokazuje zęby

Pomimo swojej krótkiej sierści niemiecki wyżeł gładkowłosy jest bardzo odporny na różne warunki atmosferyczne. Nie trzeba specjalnie chronić go przed mrozem ani deszczem. Podczas upałów zaleca się jednak zapewnienie mu chłodnego miejsca i ograniczenie aktywności w pełnym słońcu. 

Dysplazja biodrowa i skręt żołądka u wyżłów

Tak jak większość dużych ras, wyżeł niemiecki krótkowłosy ma tendencję do dysplazji stawów biodrowych. Nieco rzadziej zdarza się w rasie dysplazja stawów łokciowych, jednak każdego hodowcę należy przed zakupem szczeniaka zapytać o wykonane prześwietlenia. Wielkość psa naraża go także na niebezpieczny skręt żołądka. Jego posiłki powinny więc być dzielone na częstsze, ale mniejsze porcje. 

Choroby skóry u wyżła niemieckiego krótkowłosego

Sporadycznie u psów tej rasy zdarza się pęcherzykowe oddzielanie naskórka (EBJ). W wyniku tej choroby po urazach mechanicznych na skórze pojawiają się pęcherze. Nosicieli wadliwych genów wyklucza się z hodowli za pomocą specjalnych testów genetycznych, które w niektórych krajach są konieczne do uzyskania uprawnień hodowlanych. W Polsce nie ma takiego obowiązku, jednak wielu dobrych hodowców wyżłów niemieckich i tak wykonuje badania. 

Niemiecki krótkowłosy wyżeł – pielęgnacja

Wyżeł niemiecki krótkowłosy leży w trawie

Pielęgnacja krótkowłosego wyżła niemieckiego nie jest trudna. Jego sierść jest gęsta, z miękkim podszerstkiem, dlatego dwa razy w roku pies linieje. Wówczas trzeba częściej szczotkować go gumowym zgrzebłem. 

Psy, które pracują z myśliwymi oraz takie, które często spacerują po lesie, mogą być narażone na różnego rodzaju urazy mechaniczne. Po każdym powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć psa pod kątem niewielkich urazów. Szczególną uwagę zwróć na uszy. Zwłaszcza po kąpieli w wodzie mogą pojawić się infekcje. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – hodowla

Hodowle krótkowłosego wyżła niemieckiego nie są rzadkie w naszym kraju. Znalezienie szczeniaka nie powinno być dla ciebie problemem. Warto jednak kierować się przede wszystkim tym, czy dana hodowla zrzeszona jest w ZkWP

Wyżeł niemiecki krótkowłosy stoi na trawie

Wielu myśliwych rozmnaża psy na własną rękę i rozprowadza między sobą. Nie jest to jednak polecane źródło. Różne zarejestrowane hodowle mają do zaoferowania szczeniaki z linii myśliwskich, które od pokoleń polują. Przyczynianie się do rozmnażania psów poza hodowlami nie jest najlepszym pomysłem, niezależnie od hobby czy pasji. 

Przed zakupem szczeniaka zapytaj koniecznie o badania genetyczne, jakie przeszli jego rodzice. Warto także dowiedzieć się, czy psy przeszły prześwietlenia pod kątem dysplazji stawów biodrowych. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – cena

Cena krótkowłosego wyżła niemieckiego jest bardzo zróżnicowana. Psy z dobrych hodowli zarejestrowanych w ZKwP, takie, które otrzymują rodowody FCI, kosztują od 3 do 5 tysięcy złotych. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy patrzy z przechyloną głową

Niektórzy myśliwi sprzedają już przeszkolone dorosłe psy, które mają doświadczenie w polowaniach. Wówczas mogą one kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie jest to jednak odpowiednie źródło dla osób, które szukają psa do towarzystwa. 

Niemiecki wyżeł gładkowłosy – historia rasy

Wyżły niemieckie to stara rasa, której historia sięga czasów przed wynalezieniem broni palnej. Z psami w tym typie polowano na ptactwo za pomocą sieci. Ze względu na doskonały węch i świetne umiejętności łowieckie czworonogi były w stanie wytropić ofiarę i dać znać myśliwemu, który narzucał siatkę.

Rola wyżła niemieckiego zmieniła się nieco po wynalezieniu broni palnej. Z początku jedynie wskazywał on miejsce przebywania ptactwa. W momencie, kiedy zwierzyna była zestrzeliwana w locie, zadaniem psa było zlokalizowanie ptaka i przyniesienie go do myśliwego. Ze względu na swoją wszechstronność i doskonały węch, wyżły zaczęły być popularne na całym kontynencie europejskim. 

Niemiecki wyżeł krótkowłosy biegnie po polu

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pochodzenie rasy

Krótkowłosy wyżeł niemiecki najpewniej pochodzi od staroniemieckich wyżłów, które w XVII i XVIII wieku były bardzo popularne. Tamte psy były dosyć ciężkie i nieco spowolnione. Z czasem dodano do nich odrobinę krwi pointera, co poskutkowało lżejszą sylwetką oraz umiejętnością pracy górnym wiatrem. 

Pod koniec XIX wieku książę Albrecht de Solms-Braunfeld powołał księgę hodowli wyżła niemieckiego. Stała się ona podstawą do hodowli tej rasy. Wyznaczała nie tylko eksterier, ale także próby pracy, które wyżły przechodzą do dzisiaj. To także wtedy rozpoczęto hodowlę trzech odmian: krótkowłosej, szorstkowłosej i długowłosej. 

W wyniku prac hodowlanych powstały psy skuteczne w polowaniu o szlachetnym wyglądzie, lekkiej sylwetce i przyjaznym stosunku do człowieka. Dzięki temu popularność tych psów jest dosyć wysoka zarówno w Niemczech, jak i w innych krajach europejskich. 

Wyżły niemieckie krótkowłose w Polsce

Do Polski wyżły niemieckie trafiły już w dwudziestoleciu międzywojennym. Zwierzęta tej rasy były jednak popularne wyłącznie na terenach Śląska i zachodnich województw. Wybuch wojny niemal całkowicie zniszczył hodowlę tych psów, jednak po nastaniu pokoju zaczęto pracę nad jej odtworzeniem. Posłużyły do tego przede wszystkim osobniki sprawdzane z Czechosłowacji. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy leży w parku

Pierwsze polskie hodowle rozpoczęły działalność w latach pięćdziesiątych XX wieku, w największych miastach – Warszawie, Krakowie i Katowicach. Obecnie ich popularność największa jest wśród myśliwych, jednak czasami wybierane są także jako psy do towarzystwa dla aktywnych rodzin.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – dla kogo?

Wyżły niemieckie są psami popularnymi przede wszystkim wśród myśliwych. Wiąże się to z ich doskonałymi umiejętnościami łowieckimi oraz bardzo dużą inteligencją. Czy to oznacza, że nie mogą być towarzyszami rodziny? Wręcz przeciwnie. Wyżeł niemiecki krótkowłosy dosyć często rozpatrywany jest w kategorii psa do towarzystwa. Trzeba jednak pamiętać, że – jak wszystkie psy z tej grupy – ma on specyficzne potrzeby. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy uchodzi za nieco bardziej otwartego i sympatycznego niż jego szorstkowłosy kuzyn. Warto jednak pamiętać, że tak jak wszystkie, wyżły ma on ogromną potrzebę ruchu. Bywa też nadaktywny i potrzebuje intensywnego szkolenia. Raczej nie poleca się wyżła osobie, która nigdy nie miała własnego psa i nie wie nic na temat jego wychowywania i socjalizacji. 

Szkolenie wyżła niemieckiego krótkowłosego

Wyżeł niemiecki krótkowłosy powinien być szkolony już od pierwszych dni w domu. Prawidłowa socjalizacja powinna zacząć się jeszcze w hodowli i być kontynuowana w nowym domu. Zwierzak musi nauczyć się funkcjonować z innymi psami, nawet jeżeli ostatecznie będzie psim jedynakiem. Także podstawowe posłuszeństwo, szczególnie zaś przywołanie, powinno być bezwzględnie opanowane. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy otrzepuje się z wody

Wyżły dojrzewają późno. Całe życie są bardzo aktywne, jednak przez osiągnięciem pełnej dojrzałości potrzebuje szczególnie dużo stymulacji – fizycznej i psychicznej. Konieczne są wspólne treningi, nauka i długie wypady za miasto. Nawet bardzo duży ogród to za mało. Długie i intensywne codzienne spacery są konieczne, jeżeli nie chcesz, aby zwierzak zrujnował ci zarówno dom, jak i ogródek. 

Wyżeł jako pies myśliwski

W tym kontekście warto pamiętać, że wyżeł niemiecki to pies użytkowy, który podlega próbom pracy. Jego instynkt myśliwski jest bardzo silny. Dlatego podczas wypadów na otwarte tereny zawsze i bezwzględnie powinien być trzymany na smyczy. Najlepiej sprawdzi się do tego długa linka. 

Nie ma możliwości, aby pies z takim instynktem w stu procentach opanował przywołanie awaryjne. Wyżeł, który dostrzeże zdobycz – nie ważne, czy jest to wiewiórka, czy unoszona na wietrze foliowa torebka – z pewnością za nią podąży. Szczególnie niebezpieczne jest spuszczanie go ze smyczy w lesie, gdzie stanowi zagrożenie dla żyjących tam zwierząt, a i on sam może być w niebezpieczeństwie. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – zdjęcia

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – ciekawostki 

Wyżły niemieckie występują w czterech odmianach. Są to:

Wszystkie wykorzystywane są przede wszystkim w myślistwie, jednak odmiana krótkowłosa uznawana jest za najbardziej przyjazną w stosunku do ludzi. 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest doskonałym i wszechstronnym psem myśliwskim. Często wykorzystywany jest także w roli psa do towarzystwa. Wymaga jednak dużej dawki ruchu i zaangażowania ze strony opiekuna. Raczej nie jest polecany niedoświadczonym właścicielom.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 119, https://www.zkwp.pl/wzorce/119.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 25.10.2000.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.