Wyżeł gaskoński nazywany też French Pointing Dog Gascogne type początkowo był wykorzystywany głównie jako pies myśliwski. Jednak wraz ze wzrostem popularności posiadania psa towarzyszącego, wyżły coraz częściej stawały się typowymi zwierzętami domowymi. Poznaj bliżej tę rasę psów!

Wyżeł gaskoński – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: preferowana 61–63 cm dla obu płci
masa ciała: do 25 kg
Szatasierść: gruba, gęsta, delikatniejsza na głowie i uszach
maść: kasztanowo-brązowa z białym, w tym formie nakrapiania, i kasztanowo-brązowa podpalana
Długość życia12–13 lat
Charakterprzywiązany do opiekuna, łatwy w ułożeniu, inteligentny

Kto był pierwszy? Wyżeł gaskoński? Wyżeł pirenejski? A może wyżeł francuski?

Początkowo zarówno wyżeł gaskoński, jak i pirenejski były określane mianem wyżła francuskiego – który z kolei wiele cech zaczerpnął od wyżłów hiszpańskich i psów rasy braques. W XVIII wieku wyżły były niezwykle popularne wśród szlachty zamieszkującej region Pirenejów w południowo-zachodniej Francji. Z czasem zaczęły być wykorzystywane nie tylko podczas polowań i stały się pełnoprawnymi domownikami. Właśnie wtedy, w XX wieku, dokonano podziału i wyodrębniono dwie znane nam dziś rasy – większego wyżła gaskońskiego oraz jego mniejszego kuzyna wyżła pirenejskiego.

Wygląd, umaszczenie i pielęgnacja

Wyżeł gaskoński to pies średniej wielkości, jego maksymalna wysokość w kłębie to 69 cm, a optymalna waga kończy się na 25 kg. Charakteryzuje go szczupła, ale dość masywna sylwetka. To silny i krzepki zwierzak o niezwykle szlachetnym wyglądzie. Sierść psów tej rasy jest gruba i zwarta, a umaszczenie przeważnie różnorodne – najczęściej kasztanowo-brązowe z białym.

Jak pielęgnować takiego czworonoga? Przede wszystkim wyżła gaskońskiego należy regularnie wyczesywać w okresie linienia i skracać mu pazury. Można go również kąpać, ale jeśli sierść jest wolna od zabrudzeń, nie ma takiej konieczności.

Wyżeł gaskoński – opis rasy i charakter

Przede wszystkim jest to pies myśliwski, więc charakteryzują go instynkt łowiecki, dobry węch i duża potrzeba ruchu. Dlatego dbałość o zdrowie wyżła to zwłaszcza zapewnienie mu odpowiedniej dawki aktywności. Jeśli adoptujesz lub kupisz psa tej rasy, szybko zobaczysz, jak bardzo jest towarzyski i wierny całej rodzinie. Niestety nie jest to jedynie zaleta. Wyżeł gaskoński nie radzi sobie z samotnością, a niepoprawne wychowanie szczeniaka może zwiększyć ryzyko rozwinięcia się lęku separacyjnego. Natomiast duża inteligencja psa sprawia, że jest skory do współpracy i uwielbia treningi z opiekunem.

Żywienie wyżła – bo kochający właściciel dba o zdrowie swojego psa

Wyżeł gaskoński jest bardziej zbliżony do swojego przodka z XVIII w. niż spokrewniony z nim wyżeł pirenejski. Dlatego, jeśli chcesz, by twój pupil cieszył się dobrą kondycją, powinieneś zadbać o jego odpowiednią dietę. Coraz większą popularnością cieszy się BARF, czyli karmienie psa surowym mięsem wzbogaconym o niezbędne suplementy. Jednak w warunkach domowych samodzielne komponowanie psich posiłków może się to okazać problematyczne, a nawet niemożliwe. Wtedy najlepiej sięgnąć po gotową karmę o wysokiej zawartości mięsa.

Psy w typie wyżła są dość wymagające w utrzymaniu. To osobniki, które wymagają odpowiedniej stymulacji umysłu i ciała, której nie zapewni im przeciętny domator. Przebywając w samotności, nie są spokojne, szczególnie jeśli nie zadbamy o spożytkowanie ich ogromnej energii przed wyjściem z domu. Dlatego przyszły właściciel wyżła gaskońskiego powinien być osobą aktywną, ceniącą sobie odpoczynek na zewnątrz. Na ogół są zdrowe i nie cierpią z powodu dolegliwości typowych dla danej rasy. Jednak żeby mieć pewność, że pies nie jest obciążony wadami genetycznymi, zawsze sprawdzaj kompetencje hodowcy.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 133, https://www.zkwp.pl/wzorce/133.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 07.08.1998.

Fot. główne: Kasiablanka via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.