Spaniel pont-audemer to świetny kompan dla osób aktywnych, które lubią spędzać długie godziny na spacerach lub górskich wędrówkach. Żyjąc na małej przestrzeni, ten wyjątkowy pies myśliwski będzie nieszczęśliwy i apatyczny. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Przeczytaj!

Spaniel pont-audemer – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 52 do 58 cm
masa ciała: od 20 do 27 kg
Szatasierść: falujący, miejscami zwichrzony
maść: brązowa, czasem z szarymi kropkami i matowymi miejscami
Długość życia12–14 lat
Charakteraktywny, wesoły, uległy, chętny do nauki

Spaniel pont-audemer – charakter

Spaniel pont-audemer to wytrzymały pies myśliwski. Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu, gonitwy, tropienie i pływanie. Wymaga jednak szkolenia od najmłodszych lat i konsekwencji podczas treningu. Uczy się szybko – bardzo zależy mu na uznaniu ze strony opiekuna. Z tego powodu psa łatwo prowadzić nawet początkującym właścicielom czworonogów.

Spaniel pont-audemer to łagodny, lojalny i mocno przywiązany do opiekuna towarzysz. Jest jednak również bardzo energiczny – nie sprawdzi się więc jako pupil w rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Pies nie będzie dość cierpliwy i ostrożny podczas zabaw z nimi. Uwielbiające sport starszaki i dorośli znajdą w nim jednak wymarzonego towarzysza. Spaniel pont-audemer będzie szczęśliwy, jeśli opiekunowie zapewnią mu możliwość codziennych, długich spacerów i wspólnej zabawy.

Wzorzec rasy psów spaniel pont-audemer

spaniel pont-audemer na wystawie psów
Pleple2000 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Zgodnie ze wzorcem określonym przez Międzynarodową Federację Kynologiczną spaniel pont-audemer powinien osiągać w kłębie wysokości ok. 50–58 cm i ważyć ok. 20–27 kg. Psy odznaczają się smukłą sylwetką, prostym grzbietem i szeroką klatką piersiową.

Szczególną uwagę zwraca ich sierść. Na czubku głowy układa się w mocno skręcone loczki, podczas gdy na pozostałych częściach ciała może osiągać zaledwie średnią długość (choć często również i tu jest długa i pokręcona). Umaszczenie psów powinno być ciemnobrązowe – dopuszczalne jest też szare nakrapianie.

Historia francuskich psów myśliwskich

Spaniel pont-audemer wyhodowany został we Francji w rejonie Pont-Audemer (Normandia) w XIX wieku. Najprawdopodobniej jego przodkami były spaniele irlandzkie i angielskie oraz stare spaniele francuskie, choć nie ma co do tego 100% pewności. Rasa ta pierwotnie wykorzystywana była podczas polowań na dzikie kaczki, bażanty i zające. Nigdy jednak spaniel pont-audemer nie był hodowany zbyt licznie – po II wojnie światowej rasie groziło wręcz wyginięcie. Udało się jednak ją odnowić, dzięki podjętemu przez hodowców krzyżowaniu jej przedstawicieli z irlandzkim spanielem wodnym.

We Francji psy rasy spaniel pont-audemer nazywane bywają le petit clown des Marais, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „mały clown z bagien”. Nazwa ta odnosi się do zabawnego wyglądu psiaków, który zawdzięczają swojej kręconej sierści.

Zdrowie psów rasy spaniel pont-audemer

Psy rasy spaniel pont-audemer to zwierzęta bardzo zdrowe. Rzadko zapadają na jakiekolwiek choroby. Zdarza się jednak, że zaczynają łysieć w okolicach nosa i uszu. Dolegliwości te najczęściej dotykają młodych psów – pojawiają się ok. 7–18 miesiąca życia. Choroba ta bywa bardzo uciążliwa i zawsze wymaga konsultacji weterynaryjnej. 

Czasem, choć bardzo rzadko, psy mogą również cierpieć na choroby typowe dla przedstawicieli ras dużych i olbrzymich. Do takich chorób należy: skręt żołądka czy dysplazja stawów biodrowych.

Spaniel pont-audemer to pies myśliwski, który świetnie sprawdzi się również jako towarzysz aktywnej osoby. Ten bardzo energiczny pies będzie idealnym kompanem podczas dłuższych wycieczek lub górskich wędrówek. Jeśli tylko zyska możliwość zaspokojenia swojej potrzeby ruchu, będzie uległy i łatwy w prowadzeniu.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 114, https://www.zkwp.pl/wzorce/114.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.05.1964.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.