Podstawowe informacje o shih tzu

🐶 Wrażenie ogólneKrzepki, o obfitej sierści, z aroganckim sposobem bycia i pyszczkiem przypominającym chryzantemę.
🐕 Rozmiarwysokość w kłębie: do 27 cm;
masa ciała: od 4,5 do 8 kg
Szatasierść: długi, gęsty włos okrywowy, obfity podszerstek;
maść: wszystkie kolory dopuszczalne; u psów łaciatych pożądane biała strzałka na czole i biała końcówka ogona
❤️ Długość życia10–16 lat
🐶 Charakterczujny, żywy, przyjazny, inteligentny, dość niezależny
🐕 Chódarogancki, płynny
🌎 PochodzenieTybet
✏️ Klasyfikacja FCIGrupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa.
Sekcja 5: Rasy tybetańskie.
Nie podlega próbom pracy.

Psy shih tzu od kilku lat pojawiają się na szczycie listy najczęściej wybieranych przez Polaków ras. Są nie tylko małe, lecz także zdrowe, długowieczne i inteligentne, a przy tym łatwe w pielęgnacji. Z ich temperamentem poradzi sobie nawet osoba, która wcześniej nie miała czworonożnego towarzysza.

Psy tej rasy osiągają wielkość pomiędzy 22 a 27 cm u samców i zaledwie 20–25 cm u suczek. Waga shih tzu waha się od 4 do 8 kg. Oto co jeszcze warto wiedzieć o ich wyglądzie:

  • wyróżniająca jest okrągła głowa z sierścią układającą się w kształt chryzantemy;
  • wzorzec zakłada lekki przodozgryz albo zgryz cęgowy;
  • mają okrągłe, duże oczy o ciemnym kolorze oraz przeważnie czarne nosy;
  • mają zwisające i duże uszy, a ich ogon jest osadzony wysoko i bogato owłosiony;
  • włos okrywowy tej rasy jest gęsty i długi, prosty lub lekko falisty;
  • przy obfitej okrywie często na czubku głowy włos zbierany jest w kucyk;
  • umaszczenie jest różnorodne, dopuszczalne są wszystkie barwy sierści – w przypadku psów łaciatych pożądane są biała końcówka ogona oraz biała strzałka na głowie.
shih tzu głowa

Jaki charakter mają shih tzu?

Przed zakupem warto poznać charakter shih tzu. Ich miłośnicy twierdzą, że należą one do psów o zrównoważonej i niekonfliktowej naturze. Dobrze jest jednak zgłębić dostępne informacje, ponieważ pies i człowiek tworzą związek na długie lata, więc powinien być odpowiednio dopasowany. 

Jaki temperament mają psy rasy shih tzu?

Wśród informacji o rasie shih tzu na pewno bardzo istotne są te o ich temperamencie. Zjednują sobie otoczenie swoim naturalnym urokiem, a także przyciągają innych spokojnym i jednocześnie przesympatycznym charakterem. Mimo że są bardzo odważne, to ich naturalne zaufanie do ludzi sprawia, że nie nadają się do stróżowania. 

Cechy idealnego właściciela dla shih tzu

Rasa psa shih tzu potrzebuje opiekuna, który będzie czuły, ale przy tym stanowczy. Nie są wymagane szczególne umiejętności, ale należy pamiętać o kilku wskazówkach, które pozwolą na wychowanie psa przyjaznego i w miarę posłusznego. Zaniechanie treningów oraz ustępowanie mu we wszystkim może sprawić, że stanie się on sfrustrowany i krnąbrny. 

Shih tzu – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Charakter shih tzu czyni z tych czworonogów niezwykle aktywnych towarzyszy. Chętnie uczestniczą w zabawach, a harce są dla nich sposobem na rozładowanie nagromadzonej energii oraz nawiązanie więzi z opiekunem. Są psami inteligentnymi, które przy odpowiednim treningu są podatne na szkolenie i szybko uczą się nowych komend. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że potrzeba w stosunku do nich dużej dozy cierpliwości. Poziom aktywności shih tzu jest więc dość wysoki.

Shih tzu – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami?

Okazuje się, że to shih tzu dość niezależne zwierzęta, które nie potrzebują bezustannej obecności człowieka w swoim otoczeniu. Nie oznacza to jednak, że nie lubią towarzystwa opiekuna. Wręcz przeciwnie. Rasa ta należy do oddanych i wiernych zwierząt o pogodnym usposobieniu, które będą chciały spędzać czas z ukochanym opiekunem. Ich oddanie człowiekowi sprawia, że nie mają skłonności do ucieczek i na spacerach pozostają spokojne (choć nie zawsze są posłuszne). 

Nie okazują agresji, są sympatyczne i bezkonfliktowe, dlatego obiegowe opinie o shih tzu klasyfikują je jako idealne towarzystwo również dla rodzin z dziećmi. Psiaki nadają się również jako towarzystwo osób starszych. Niemal zupełny brak instynktu łowieckiego sprawia, że psy te mogą mieszkać w domu, w którym znajdują się także inne zwierzęta. Z pewnością dogadają się z pokojowo usposobionymi psami, kotami, a także z mniejszymi zwierzętami, jak króliki czy świnki morskie. 

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy shih tzu?

Warto poznać sposoby na to, jak trenować psa rasy shih tzu. Nie są to bowiem typowe „kanapowce”, a stworzenia, które potrzebują odpowiedniej dawki ruchu. Brak może prowadzić do nadmiernego ich tycia – psy tej rasy należą do łakomczuchów i przez to mogą zanadto przybrać na wadze. Ważne jest zatem racjonalne żywienie oraz regularne zabawy i treningi, aby były zdrowe i szczęśliwe. 

Jak trenować psa rasy shih tzu? W przypadku nauki posłuszeństwa warto udać się po rady do specjalisty. Pieski powinny też regularnie spacerować, a także bawić się na przykład w aportowanie.

shih tzu leży na żółtym tle

Od Redakcji

Treningi i szkolenie to nie tylko sposób na nauczenie psa sztuczek, ale także możliwość spożytkowania psiej energii oraz umocnienie więzi z opiekunem. Niezależnie od wielkości i wieku swojego psa ćwicz z nim nowe zadania!

Jak dbać o zdrowie shih tzu?

Charakterystyka shih tzu wskazuje, że są to pieski, które potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jak wspomniano wcześniej, trzeba zwracać uwagę również na ich dietę, ponieważ mają tendencję do tycia. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Na pewno o najczęstszych chorobach rasy shih tzu!

Jakie są najczęściej występujące choroby u shih tzu?

Najczęstsze choroby rasy shih tzu to między innymi:

  • choroby oczu, takie jak podwiniecie brzegu powiek (entropium);
  • choroby zębów;
  • zwężenia nozdrzy i alergie;
  • zwyrodnienia stawów;
  • udar cieplny;
  • wypadanie dysku;
  • zwichnięcia rzepek;
  • niedoczynność nadnerczy;
  • alergie.

Dieta i żywienie – jak dopasować do shih tzu?

Żywienie shih tzu stanowi bardzo ważny element właściwej opieki. Są łakome i niestety wykazują skłonność do tycia. Porcje karmy powinny być odpowiednio dopasowane, podawane o regularnych porach. W przypadku, kiedy zwierzę otrzymuje dodatkowe smaczki np. podczas zabawy lub treningu, powinno się wliczyć je w codzienną ilość pokarmu.

Można podawać gotowe karmy renomowanej firmy lub zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków – wówczas należy pamiętać o uzupełnianiu jedzenia specjalnymi preparatami z witaminami. Jeśli nie masz czasu zagłębiać się w profesjonalne komponowanie psich posiłków, zdaj się na wysokiej jakości karmę gotową. Waga shih tzu nie może przekraczać 8 kg, trzeba na to szczególnie uważać.

Jak pielęgnować psy rasy shih tzu?

Jak wskazuje charakterystyka shih tzu, rasa ta wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Oto najważniejsze zasady:

  • szata okrywowa jest długa i gęsta, sierść należy więc rozczesywać codziennie, przy użyciu specjalnego grzebienia lub szczotki z metalowymi zębami, by nie tworzyły się kołtuny;
  • kosmetyki stosowane do czyszczenia sierści psów powinny być wysokiej jakości, przeznaczone dla zwierząt;
  • należy regulować długość włosów, przycinając w okolicy łap oraz pod ogonem;
  • niektórzy decydują się również na delikatne strzyżenie grzywki, aby nie przysłaniała psom pola widzenia;
  • ważna jest regularna kontrola oczu psów, połączona z ich przemywaniem (pamiętajmy, najczęstsze choroby rasy shih tzu dotyczą tych okolic);
  • regularne usuwanie kamienia to jeden z elementów pielęgnacji, może pomóc w zapobieganiu psuciu się oraz wypadaniu zębów;
  • około 8 miesiąca życia psy linieją i pozbywają się szczenięcej sierści (dzieje się to raz w życiu psa).

Wprowadzenie szczeniaka rasy shih tzu do nowego domu

Wprowadzenie szczeniaka shih tzu do nowego domu wymaga cierpliwości i przygotowania. Ważne jest, aby szczeniak miał regularny dostęp do miejsca, w którym może się załatwiać, świeżej wody oraz własnego legowiska. Pieski do ok. 6-7 miesiąca nie powinny same korzystać ze schodów; może to bowiem zanadto obciążać ich kręgosłup oraz prowadzić do zwyrodnień stawów. 

Shin tzu szczeniak

Historia i pochodzenie rasy shih tzu

Nie jest do końca jasne, kiedy rozpoczyna się historia shih tzu. Rasa ta powstała najprawdopodobniej z XVII-wiecznych Chinach, w okolicach Tybetu. Traktowano je tam jak skarb narodowy i uważano za święte. Mieszkały w buddyjskich klasztorach i poruszały modlitewne młynki. Co jeszcze warto wiedzieć o pochodzeniu tych sympatycznych psiaków?

Pochodzenie i rozwój rasy shih tzu

Jak wspomniano, historia shih tzu jest bardzo długa. Mówi się, że  początek rasie dał cesarz dynastii Qing, kiedy psa rasy lhasa apso otrzymanego w darze od Dalajlamy skrzyżował z pekińczykiem. Możliwe jednak, że historia rasy jest znacznie starsza. Największą popularność zyskały w XIX wieku. Przyjmuje się, że profesjonalna hodowla tych zwierząt rozpoczęła się dopiero za czasów rządów cesarzowej Tzu Hsi. 

Obecność rasy shih tzu w Polsce

Pierwsze informacje o rasie shih tzu w Europie pochodzą z lat 30. XX wieku. W 1935 roku założono w Wielkiej Brytanii klub miłośników psów owej rasy. W Polsce pojawiły się zaś dopiero w latach 80. XX wieku. Jednak szybko zyskały dużą popularność.

shih tzu z kokardkami

Ciekawe fakty i rekordy rasy shih tzu

Czego nie wiesz o rasie shih tzu? Pieski bywają uparte, źle znoszą upały, ale warto poznać jeszcze ciekawostki, które są z nimi związane.

Znane osobistości i historie związane z rasą shih tzu

  • Nazwa rasy psa „shih tzu” wywodzi się z języka chińskiego i oznacza „lwi pies”. Przez kształt włosów na głowie nierzadko bywa także nazywany „psem chryzantemą”.
  • Wiele znanych osób ma lub miało psy tej rasy, m.in. Colin Farell, Bill Gates, Beyonce i Mariah Carey. 

Jaką funkcję odgrywają psy rasy shih tzu w pracy i służbie?

Obiegowe opinie o shih tzu klasyfikują je jako psy towarzyszące. Nie jest to jednak prawda, ponieważ sprawdzają się jako:

  • psy terapeutyczne;
  • psy towarzyszące dla osób starszych;
  • psy wystawowe i do pokazów.

Z tego ostatniego względu miłośnicy shih tzu poświęcają wiele czasu pielęgnacji psiaków.

shih tzu infografika

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy shih tzu?

Zastanawiasz się, ile kosztuje shih tzu? Za szczeniaka tej rasy trzeba zapłacić od 1000 zł, natomiast górna granica to 4000 zł. Jednak na ostateczną cenę shih tzu wpływają różne czynniki – m.in. rodowód oraz charakter rodziców (np. czy są to psy wystawowe). Nie radzimy kupować podejrzanie tanich piesków, ponieważ istnieje ryzyko, że pochodzą z pseudohodowli. Takie osobniki są narażone na urazy oraz choroby genetyczne (np. rozszczep podniebienia).

Jak długo żyją psy rasy shih tzu?

Długość życia shih tzu wynosi zazwyczaj od 10 do 16 lat. Zróżnicowanie tego przedziału zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, opieka zdrowotna, dieta (wysokiej jakości karma) i poziom aktywności. Na to, ile lat żyje shih tzu, mogą również wpływać regularne wizyty u weterynarza i utrzymanie zdrowego stylu życia. Właściwa opieka może przyczynić się do tego, jak długo te urocze pieski pozostaną ze swoimi opiekunami. Warto, by dzieliły z nami życie jak najdłużej.

Czy rasa shih tzu jest łatwa do szkolenia?

Są z natury inteligentne i chętne do uczenia się, ale mogą być też uparte, co niekiedy czyni proces szkolenia wyzwaniem. Ich sukces zależy od cierpliwości, konsekwencji i pozytywnych metod nauczania. Używanie nagród i pochwał jest skuteczne, ponieważ ta rasa dobrze reaguje na pozytywne wzmocnienie. Ważne jest, aby zacząć szkolenie już od szczenięcego wieku, ponieważ od tego zależy, czy rasa shih tzu jest łatwa do szkolenia?

Czy rasa shih tzu jest odpowiednia dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Shih tzu w mieszkaniu sprawdzają się doskonale, dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi i spokojnemu temperamentowi. Są idealnymi towarzyszami dla osób mieszkających w małej przestrzeni. Ta rasa nie wymaga dużo miejsca do biegania, więc nawet w ograniczonych warunkach może mieć szczęśliwe życie. Shih tzu w małej przestrzeni potrzebują jednak regularnych spacerów i aktywności fizycznej, aby zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzięki swojemu dostosowawczemu charakterowi, psy tej rasy mogą dobrze radzić sobie w bloku.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 208/16.02.2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/208.pdf, wersja polska: luty 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.