Toskańskie psy cieszą się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. Jak na myśliwych przystało, są zwinne, energiczne i szybkie. Najwięcej przedstawicieli tej rasy można spotkać w kraju, z którego pochodzą. Poznaj rasę segugio maremmano i dowiedz się, jakie wymagania pielęgnacyjne mają te psy. Czytaj dalej!

Segugio maremmano – podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 46 do 52 cm, samce od 48 do 54 cm
masa ciała: samice od 13 do 20 kg, samce od 16 do 23 kg
Szatasierść: gładka z szorstkimi miejscami albo szorstka
maść: płowa z podpalaniem, czarna podpalana, pręgowana; dopuszczalne białe znaczenia
Długość życiado 15 lat
Charaktertemperamentny, pewny siebie, ostrożny, z silnym instynktem łowieckim

Segugio maremmano – opis

Segugio maremmano zalicza się do psów średniej wielkości. Dorosły osobnik osiąga do 52 cm wysokości oraz 23 kg masy ciała. Pies ma silną, lecz smukłą budowę ciała. Występuje w różnych kolorach – od beżowego, przez brązy aż do czerni. Na łapach, brzuchu lub klatce piersiowej mogą pojawiać się białe plamki. U tej rasy występują dwa rodzaje sierści: szorstka i krótka. W przypadku tej pierwszej maksymalna długość sierści to 4 cm. W odmianie krótkiej sierść jest gęstsza i nieco dłuższa.

Historia rasy segugio maremmano

Segugio maremmano to rasa, która powstała w niezarejestrowanej hodowli psów myśliwskich, w miejscowości Maremma w Toskanii. W tamtym czasie myśliwi byli zachwyceni szybkością i odwagą psa, którymi szczycili się podczas polowań na dziki. Regularna hodowla psów zaczęła się dopiero na początku XX wieku

Charakter

Tytułową rasę zalicza się do psów użytkowych. Są sumienne, uwielbiają pracować i dostawać nowe zadania, które z chęcią wykonują. Segugio maremmano są bardzo energiczne, potrzebują czuć się przydatne, nie znoszą nudy i bierności. Posiadają spokojne uosobienie, o ile właściwie się je wychowa i zapewni odpowiednie warunki do życia.

Wymagania

Przede wszystkim psy mają dużą potrzebę ruchu, dlatego potrzebują aktywnego opiekuna, który sprosta ich wymaganiom i poświęci dużą ilość czasu, by je wyszkolić. Segugio maremmano to bardzo inteligentne psy, które szybko się uczą. Przywiązują się do właściciela, jednak przez wrodzoną niezależność, potrafią być czasem uparte. Psy tej rasy nie odnajdą się w mieszkaniu w mieście, ponieważ potrzebują dużo więcej swobody i przestrzeni. Najlepszym miejscem do życia dla tego psiaka jest wieś lub dom z dużym ogrodem. Pies nie ma problemu z zostawaniem samemu, o ile zapewnisz mu w tym czasie jakieś zajęcie.

Segugio maremmano – wychowanie

Szkolenie nie powinno być trudne, ponieważ psy lubią zadowalać opiekuna, wykonując powierzone im zadania. Warto zacząć wychowywanie już od pierwszego dnia w domu! Segugio maremmano nie nadają się dla opiekunów, którzy nie mają doświadczenia w wychowywaniu czworonoga. Włoskie psy potrzebują konsekwentnego i stanowczego wychowania. Mogą mieszkać z innymi psami, o ile zadba się o odpowiednią socjalizację. Przez wrodzony instynkt myśliwski, raczej nie poleca się mieszkania w towarzystwie kotów. Pies przywiązuje się do jednego opiekuna, więc ciężko powiedzieć o nim, że jest wylewnym przyjacielem rodziny.

Pielęgnacja i żywienie

Jak na wiejskiego psa przystało, pielęgnacja segugio maremmano nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy szczotkować sierść raz w tygodniu, by była zdrowa i zadbana. Posiłki powinny składać się z pełnowartościowych produktów i zawierać dużo białka, witamin i minerałów. Porcję należy dostosować do poziomu aktywności psa. Pożywienie najlepiej podawać wieczorem, by nie musiał polować z pełnym żołądkiem.

Co warto zapamiętać?

Włoski czworonóg to świetny łowca skoncentrowany na swojej pracy. Ma dużo energii, którą najlepiej pożytkuje podczas wykonywania poleceń opiekuna. Jeśli uprawiasz sport i uwielbiasz aktywność na świeżym powietrzu – możesz być pewny, że się dogadacie. Pamiętaj jednak, że segugio maremmano to nie pies, który nadaje się wyłącznie jako pupil rodziny.

Bibliografia

FCI-Standard N° 361, 12.10.2018 / EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/361g06-en.pdf, TRANSLATION: Dr. S.P.Marelli, Dr F. Asnaghi / Official language (EN), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 12.09.2018.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.