Dawniej zajmował się bydłem, dzisiaj trenuje agility. Schapendoes (czyt. schapendus) to pies wyjątkowo ruchliwy, bardzo skoczny, żywiołowy i dosyć prosty w ułożeniu. Chociaż znany jest w Europie od wieków, w zasadzie trudno jest jednoznacznie określić jego pochodzenie. Najprawdopodobniej jego przodkiem jest jednak terier tybetański.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 40 do 47 cm, psy od 43 do 50 cm;
masa ciała: do ok. 18 kg
Szatasierść: gęsta, długa na min. 7 cm, lekko pofalowana, sucha, z brodą i wąsami; dobrej jakości podszerstek;
maść: dowolna; szczególnie pożądane jest szara aż do czarnej
Długość życiaok. 13 lat
Charakterodważny, inteligentny, bystry, czujny, pełen energii, przyjacielski, wesoły

Jak wygląda holenderski pies schapendoes?

Owczarek ten charakteryzuje się dość jednoznacznymi gabarytami bez względu na płeć. Psy osiągają zwykle do 50 cm w kłębie, natomiast suki maksymalnie 47 cm. Zarówno psy, jak i suki mogą ważyć do 18 kg. Jest to więc rasa średniej wielkości, raczej o lekkiej budowie. Schapendoes ma długą sierść z zauważalnym podszerstkiem. Włosy są niekiedy pofalowane i szorstkie. Kolor umaszczenia może być bardzo różny, jednak zwykle pożądane są odcienie błękitne.

Budowa ciała jest proporcjonalna. Pies charakteryzuje się średnio długimi łapami, wyraźnymi, ale miłymi w spojrzeniu oczami i uszami umiarkowanej długości. Długi włos może być mylący w kontekście budowy ciała. W rzeczywistości rasa ta jest raczej smukła.

Pies pasterski Schapendoes – charakter i zachowanie

Schapendoes doskonale nadaje się na psa rodzinnego. Cechuje umiarkowany poziom inicjowania określonych zachowań, jest raczej posłuszny i tylko w skrajnych przypadkach niezależny. Warto zwrócić uwagę na jego bardzo dobrą pamięć. Wczesne rozpoczęcie szkolenia w połączeniu z konsekwencją spowodują, że pies bardzo szybko zrozumie, jaki kierunek nauki obrał właściciel.

Co ważne, Schapendoes jest bardzo przyjazny i wesoły. Uwielbia wykorzystywać ogromne zapasy swojej energii na zewnątrz, bawiąc się ze wszystkimi członkami rodziny. Jest pozbawiony instynktu myśliwskiego, więc nie będzie traktował wrogo innych zwierząt domowych. Dla swoich jest bardzo wylewny i czuły, a obcych traktuje co najwyżej obojętnie. Niestety nie sprawdzi się jako pies stróżujący, ponieważ nie boi się obcych i zwykle szybko nawiązuje z nimi relacje.

Zdrowie i choroby psa rasy Schapendoes

Chociaż rasa ta jest uznawana za dość odporną, mogą zdarzyć się marginalne przypadki chorób. Schapendoes cierpi czasami z powodu dysfunkcji stawów – łokciowego i biodrowego. Poza tym występuje u niego także atrofia siatkówki. Poza wymienionymi schorzeniami pies ten jest jednak bardzo wytrzymały i dobrze znosi różne warunki klimatyczne. Nie zalicza się do piecuchów, więc spokojnie można go trzymać na dworze. Dobrze znosi upał i chłód. Nie ma też tendencji do tycia, chyba że pozbawisz go niezbędnej aktywności ruchowej. Żyje zwykle ok. 13 lat.

Jak pielęgnować psa rasy Schapendoes?

Właściciel może czasem narzekać na długą i szorstką sierść, do której uwielbiają czepiać się przeróżne rośliny. Tendencje do tworzenia się kołtunów możesz jednak opanować dzięki regularnemu czesaniu psiaka. Dobrze jest rozpocząć takie działania jak najszybciej, by pies nie był zszokowany korzystaniem z grzebienia. Mimo długiej szaty Schapendoes nie wymaga jednak regularnego przycinania włosów.

Hodowla i cena szczeniaka Schapendoes

Jeśli interesuje cię ten wyjątkowo miły pies, kupić go możesz głównie za granicą. Najłatwiej będzie to zrobic w kraju jego pochodzenia, czyli w Holandii. Tam znajdziesz najwięcej przedstawicieli tej rasy. Biorąc pod uwagę ceny za szczeniaka z renomowanej hodowli, musisz liczyć się z dość wysokimi kosztami. Cena Schapendoesa waha się w granicach 4200–5000 zł, jednak pod względem comiesięcznych kosztów pies ten nie jest przesadnie wymagający. Wystarczy ok. 100 zł miesięcznie, by dobrze go wykarmić.

Historia rasy Schapendoes – skąd pochodzi?

Psy o podobnej budowie, charakterze i przeznaczeniu hodowano w różnych krajach Europy. Od zawsze służyły do pomocy w pracach pasterskich. Na przestrzeni lat widoczny był wzrost popularności rasy, szczególnie na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy niemal w całej Holandii Schapendoes  był popularny wśród hodowców owiec. Ceniono go za inteligencję, spryt i wytrzymałość. Pies tej rasy umie przy tym podejmować decyzje samodzielnie, jeśli zmusza go do tego.

Dla kogo jest pies rasy Schapendoes?

Schapendoes bardzo dobrze radzi sobie w grupie. Zaakceptuje nie tylko twoje dzieci i inne psy. Dogada się również z kotami, jeśli je masz lub planujesz mieć. Co niezwykle ważne, nie wymaga on specjalnej socjalizacji, aby w pokojowych relacjach współżyć z innymi zwierzętami. Nie będzie jednak zadowolony, jeśli zamkniesz go w mieszkaniu. Jeśli nie będzie miał zajęcia, bardzo szybko się znuży i straci zapał do zabawy. Będzie po prostu nieszczęśliwy. Najlepiej będzie się czuł w aktywnej fizycznie rodzinie, w domu ze sporym ogrodem.

Ciekawostki na temat rasy Schapendoes

Gdyby nie znany kynolog o nazwisku Teopeol, rasa ta prawdopodobnie wyginęłaby w trakcie II wojny światowej. Dzięki jego staraniom Schapendoes nadal może cieszyć się życiem w Holandii i innych krajach.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 313, https://www.zkwp.pl/wzorce/313.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 26.03.1992.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)