Rottweiler to pies, który stał się niezwykle popularny w naszym kraju po przekształceniach systemowych. Dzisiaj można odnieść wrażenie, że sympatia naszych rodaków do tych psów przeminęła razem z latami dziewięćdziesiątymi. Faktycznie, obecnie psy tej rasy znajdziemy głównie w domach pasjonatów rasy. Mimo wszystko kupno szczenięcia nie jest szczególnie trudne. Nic dziwnego, że ma swoich oddanych miłośników – to świetny pies stróżujący i bardzo wierny przyjaciel. 

Podstawowe informacje o rottweilerach

Ogólny wyglądśredniej wielkości lub duży, krępy pies o mocnej i proporcjonalnej posturze
Rozmiarwzrost psa – 61–68 cm, waga psa – ok. 50 kg
wzrost suczki – 56–63 cm, waga suczki – ok. 42 kg
Szatasierść: krótka, szorstka, z podszerstkiem
maść: czarna, z wyraźnym, czerwono-brązowym podpalaniem na policzkach, kufie, szyi, klatce piersiowej, łapach oraz pod nasadą ogona
Długość życia10–12 lat
Charakterpewny siebie, nieustraszony i opanowany, przyjazny, posłuszny i chętny do pracy
Przeznaczeniepies do towarzystwa, służbowy i ratownik
PochodzenieNiemcy
Klasyfikacja FCIgrupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1 (molosy typu mastyfa);
obowiązują próby pracy

Charakterystyka rottweilera określa, że czaszka tego psa jest dość szeroka, szczególnie pomiędzy uszami i w obrębie szczęki. Stosunek między długością kufy a mózgoczaszki waha się w od 1 do 1,5. Nos psa rasy rottweiler jest duży i szeroki, o czarnej barwie. Oczy mają kształt migdałów, bardzo ciemny kolor i dobrze przylegające powieki. Ich uszy natomiast są trójkątne i szeroko osadzone, przez co niekiedy głowa sprawia wrażenie jeszcze szerszej. 

To duży pies, już na pierwszy rzut oka sprawiający wrażenie bardzo wytrzymałego i masywnego. Dorosłe osobniki płci męskiej osiągają w kłębie wielkość od 61 do 68 cm, suki zaś mierzą od 56 do 63 cm. Waga rottweilerów waha się od 45 do 54 kg (w przypadku psów) oraz od 42 do 50 kg (w przypadku suk). 

Rottweilery – budowa i umaszczenie

rottweiler szczeniak leży

Psy rasy rottweiler są bardzo umięśnione i sprawne. To zwierzaki krzepkie, o harmonijnej i proporcjonalnej budowie ciała. Ich grzbiet jest prosty i mocny, zaś ich klatka piersiowa – szeroka i wyraźnie umięśniona. W Polsce niedozwolone jest obcinanie ogonów psom tej rasy. Pozostawione naturalnie są mocne i dość długie – opuszczone sięgają co najmniej pięt. 

Umaszczenie tych psów jest czarne, z wyraźnym, czerwono-brązowym podpalaniem na:

  • policzkach;
  • kufie;
  • szyi;
  • klatce piersiowej;
  • łapach oraz pod nasadą ogona. 

Ich sierść składa się z włosa okrywowego (średniej długości, mocno przylegający i dość twardy) i podszerstka, który nie powinien wystawać ponad włos okrywowy. 

Jaki charakter mają rottweilery? 

Wbrew opiniom o rottweilerach mówiącym, że są agresywne i niebezpieczne, są to molosy wyjątkowo przyjazne i oddane swoim opiekunom. Chociaż wszystko zależy oczywiście od odpowiedniego wychowania psa, to większość przedstawicieli rasy cechuje opiekuńczość i czułość. 

Jaki temperament mają psy rasy rottweiler?

Są one także dość spokojne i zrównoważone, szczególnie jeśli już od szczenięcia są właściwie socjalizowane. Psy rasy rottweiler wyjątkowo odważne, które są nieufne wobec obcych, a zarazem przywiązane do swojej rodziny. Dzięki takiej charakterystyce rottweilery doskonale sprawdzają się w roli psów obronnych.

Cechy idealnego właściciela dla rottweilera

rottweiler siedzi

Rasa rottweiler to przede wszystkim psy nad wyraz aktywne. Codzienna dawka treningów i długich spacerów sprawia im przyjemność, ale przede wszystkim pozwala rozładować nagromadzoną energię w zdrowy sposób. Zdecydowanie nie jest to zatem rasa dla osób, które stronią od aktywnego trybu życia. 

Stanowią natomiast psy idealne dla sportowców, dla których ruch jest nieodłączną częścią ich życia. Chociaż dla psów najlepszy byłby oczywiście dom z dużym ogrodem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieszkały w mieszkaniu w mieście. Warunkiem jest jednak to, aby mogły poświęcić się spełnieniu wymaganego poziomu aktywności rottweilera. 

Rottweiler – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

To psy energiczne, które potrzebują sporej dawki ruchu. Aktywność fizyczna pod postacią spacerów to zdecydowanie za mało. Jak trenować psa rasy rottweiler? Konieczne będą stałe treningi i dużo zabawy, aby potrzeba ruchu psa została zaspokojona. W przeciwnym wypadku pies może stać się sfrustrowany i zacząć niszczyć znajdujące się w jego otoczeniu przedmioty. 

Rottweiler – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Są doskonałymi stróżami i nierzadko przejawiają instynkt łowiecki. W stosunku do innych psów i kotów zamieszkujących to samo miejsce zachowują zwykle bezpieczny dystans. Musisz mieć jednak na uwadze, że ich natura może wziąć górę np. przy ucieczce czy gwałtowniejszym ruchu mniejszego zwierzęcia. Jeżeli chcesz, aby twój pupil dogadywał się z innymi stworzeniami, należy zadbać o jak najlepsze jego wychowanie i socjalizację – w przeciwnym razie spotkanie zwierząt może zakończyć się tragicznie. 

Uwielbiają towarzystwo dzieci. Są wobec nich troskliwe i niezwykle delikatne – niektórzy zwracają uwagę, że potrafią być aż nadto opiekuńcze. Rasa rottweiler będzie zatem dobrym psem do domu z dzieckiem, pod warunkiem, że każda wspólna zabawa będzie się odbywać pod czujnym okiem osoby dorosłej. Nie będą zaś dobrymi towarzyszami dla osób starszych. Są to psy bardzo silne i wymagają codziennej dużej dawki ruchu. Osoby w podeszłym wieku mogą nie sprostać oczekiwaniom czworonogów tej rasy.

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy rottweiler?

Jak trenować psa rasy rottweiler? Psy te należą do rasy psów o dużej inteligencji. Szybko uczą się nowych sztuczek i z dużym zapałem podchodzą do ćwiczeń, szczególnie tych związanych z ruchem na świeżym powietrzu. Jednocześnie warto mieć na uwadze silny charakter rottweilerów i fakt, że bywają uparte. Dlatego szkolenie musi być jednocześnie łagodne, stanowcze i konsekwentne. Jakiekolwiek brutalne postępowanie jego względem poskutkuje wykształceniem u psa zachowań nieprzewidywalnych i agresywnych.

rottweiler ze smyczą w zębach

Jak dbać o zdrowie rottweilera? 

Długość życia psów rasy rottweiler wynosi średnio od 8 do 11 lat. To silne i bardzo wytrzymałe psy, które jeśli pozostają pod opieką odpowiedzialnych, doświadczonych opiekunów, przez większość życia pozostają zdrowe. Niestety, nie oznacza to, że tej rasy nie dotykają niektóre schorzenia. Poniżej znajdziesz opis najczęstszych chorób rasy rottweiler. 

Jakie są najczęściej występujące choroby u rottweilerów?

Do najczęstszych chorób rasy rottweiler należą m.in. dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, co stanowi typowe schorzenie dużych ras psów. Oprócz tego zdarza im się cierpieć na różnego rodzaju alergie i problemy ze skórą. Nierzadko dochodzi u nich także do skrętu żołądka czy młodzieńczego zapalenia kości.

Do dość powszechnych chorób należą także schorzenia oczu jak entropium i ektropium. Należy też monitorować serce psów tej rasy – regularne badania u weterynarza powinny pomóc odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Czasami tych psów pojawiają się także nowotwory (np. kostniakomięsak). 

Od Redakcji

To psy sympatyczne i oddane rodzinie. Uwielbiają towarzystwo swoich bliskich i raczej nie przepadają za samotnością. Jednocześnie zdecydowanie nie nadają się one na pierwsze psy. Potrzeba bowiem znacznej wiedzy o rasie i jej wymaganiach, aby wychować pupila, który będzie posłuszny i przyjazny dla innych zwierząt i ludzi

Dieta i żywienie – jak dopasować do rottweilera?

Psy omawianej rasy powinny dostawać karmę wysokiej jakości, która jest przeznaczona dla dużych ras. Szczególnie ważne jest odpowiednie żywienie szczeniaków, które często są bardzo energiczne i potrzebują pokarmu, aby mogły wyrosnąć na zdrowe i silne psy. Jednocześnie musisz mieć na uwadze, że wśród tych psów często zdarzają się osobniki niezwykle łakome, więc powinieneś kontrolować wagę rottweilerów. Psy są pełne energii, ale powinieneś uważać, aby ich nie przekarmić. Ponadto, ze względu na ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, powinny odpoczywać po każdym posiłku. 

Z powodu wysokiego poziomu aktywności rottweilerów pokarm dla psa tej rasy powinien być oparty na białku zwierzęcym. Warto unikać węglowodanów, które w nadmiernej ilości mogą sprzyjać przybieraniu na wadze. Dopasuj dawkę i kaloryczność karmy do aktywności psa.

Jak pielęgnować psy rasy rottweiler?

rottweiler biegnie

Pielęgnacja sierści rasy psa rottweiler nie należy do trudnych zadań, jednak pamiętaj o kilku jej ważnych aspektach. Chociaż psy te nie posiadają długiego włosia, należy traktować je z odpowiednią troską. Regularne, cotygodniowe wyczesywanie i przecieranie zabrudzeń wilgotną ściereczką to podstawowe minimum, o którym należy pamiętać, jeśli chcesz, aby sierść czworonoga prezentowała się zdrowo i pięknie. W okresie linienia (dwa razy do roku) czesanie może odbywać się parę razy w tygodniu. 

Pamiętaj, że u tych psów nierzadko występują alergie skórne, a zatem należy uważać na stosowanie kosmetyków do kąpieli. Mycie psów powinno być czynnością sporadyczną, a do jego przeprowadzania należy stosować wyłącznie delikatne szampony przeznaczone dla psów.

Wprowadzenie szczeniaka rasy rottweiler do nowego domu

Wybór odpowiedniej hodowli będzie miał niebagatelne znaczenie dla wyboru psa rasy rottweiler. Zależy ci na wspieraniu miejsc etycznych, których właściciele dbają o zdrowie i prawidłowy rozwój psów? Warto poświęcić chwilę, aby dokładnie prześledzić, co o poszczególnych hodowlach mają do powiedzenia np. wielbiciele danej rasy. 

Zanim podejmiesz decyzję o przygarnięciu szczenięcia, musisz mieć również świadomość, że ta rasa znajduje się w tzw. wykazie psów agresywnych. Aby móc wziąć pod opiekę rasę psa rottweiler, należy postarać się o właściwe pozwolenie od urzędu miasta lub gminy. 

Historia i pochodzenie rasy rottweiler

rottweiler siedzi tyłem

Zalicza się ją do jednej z najstarszych ras psów. Przodkowie molosów towarzyszyli już rzymskim legionistom. Pilnowały bydła i chroniły ludzi przed zagrożeniem. 

Pochodzenie i rozwój rasy rottweiler

Skąd pochodzi nazwa psów, o których mowa? W okolicy miasta Rottweil w Niemczech skrzyżowano je z lokalnie występującymi czworonogami. Historia rottweilerów zaczęła się od tego, że służyły one głównie rzeźnikom, dlatego psy określano mianem Rottweiler Metzgerhund, czyli rzeźnicki pies z Rottweil. Wykorzystywano go już nie tylko jako psa stróżującego czy pasterskiego. Z czasem zdał bowiem także egzamin na psa pociągowego. 

Obecność rasy rottweiler w Polsce

Wraz z nastaniem XX wieku psy te zaczęto także „zatrudniać” w charakterze psów policyjnych. Pierwszy klub ich hodowców powstał w 1907 r. w Niemczech. Historia rottweilerów w Polsce zaczęła się niedługo przed II wojną światową. Wtedy to zagościły w sercach bardzo wielu osób, które doceniły ich inteligencję oraz przyjacielski, czuły charakter rottweilerów. W 1910 roku nadano jej status oficjalnej rasy.

Ciekawe fakty i rekordy rasy rottweiler

rottweiler na łące

Czego nie wiesz o rasie rottweiler? Dzięki krótkiej, ale i gęstej sierści oraz podszerstkowi rottweilery dobrze czują się w dni chłodne, oraz podczas niezbyt korzystnych warunków pogodowych, jak w czasie deszczu czy śniegu. Niezbyt dobrze znoszą natomiast upały. W okresie występowania wysokich temperatur musisz zapewnić im dużo chłodnej, czystej wody oraz zacienione miejsce, w którym będą mogły odpocząć. Trzeba też ograniczyć ich wysiłek fizyczny do minimum.

Znane osobistości i historie związane z rasą rottweiler

Do znanych miłośników psów rottweiler należą m.in. Bruno Mars, Leonardo DiCaprio, Hayden Panettiere i Will Smith – rodzina tego ostatniego ma kilka psów owej rasy.

Wraz z owczarkami niemieckimi i labradorami, pomagały w przeszukiwaniu gruzów World Trade Center, aby można było odnaleźć rannych. Nazwa tej rasy jest dosyć problematyczna, jest pisana jako: rotweiler, rotwailer, rodwailer czy rotwajler.

Jaką rolę odgrywają psy rasy rottweiler w pracy i służbie?

Rottweilery, ze względu na swoją siłę, inteligencję i lojalność, odgrywają ważną rolę w pracy i służbie. Są często wykorzystywane jako psy policyjne, gdzie ich umiejętności w wyszukiwaniu, tropieniu i ochronie są nieocenione. Ich siła i determinacja sprawiają, że są doskonałymi psami do prac ochronnych, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.

Są również wykorzystywane jako psy ratownicze, pomagając w poszukiwaniu i ratowaniu ludzi w trudnych warunkach, na przykład po katastrofach naturalnych. Dzięki ich zdolnościom do szybkiego uczenia się i chęci do pracy psy tej rasy są też używane w roli psów terapeutycznych, pomagając osobom z różnymi potrzebami emocjonalnymi i fizycznymi. 

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy rottweiler?

Renoma hodowli, a także wiek oraz płeć mają niemały wpływ na cenę rottweilera. Szacowana kwota, jaką należy zapłacić za szczenię, waha się od 3 do nawet 7 tysięcy złotych.  

Jak długo żyją psy rasy rottweiler?

Średnia długość życia rottweilera to ok. 10 lat. To, ile lat żyją rottweilery, jest uzależnione od odpowiedniej opieki, w tym zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej i regularnych wizyt u weterynarza. 

Czy rasa rottweiler jest łatwa do szkolenia?

Rottweilery są uważane za rasę dość łatwą do szkolenia ze względu na ich inteligencję i chęć do nauki. Aby zapewnić pożądane zachowanie, kluczowa jest wczesna socjalizacja i systematyczne szkolenie, co jest szczególnie ważne w kontekście ich naturalnych skłonności do ochrony i terytorialności. Skuteczne okazują się metody szkolenia oparte na pozytywnym wzmocnieniu, takie jak nagradzanie psa za dobre zachowanie. 

Czy rottweiler jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Rottweiler w mieszkaniu może być wyzwaniem, ponieważ są to duże psy, które wymagają wystarczającej przestrzeni i regularnej aktywności fizycznej. Życie rottweilera w małej przestrzeni wymaga od właściciela szczególnego zaangażowania w zapewnienie codziennych, energicznych spacerów i odpowiedniego treningu, aby zaspokoić potrzeby fizyczne i psychiczne psa. Rottweilery, będąc silnymi i energicznymi psami, najlepiej odnajdują się w środowisku, gdzie mogą swobodnie się poruszać.

Rottweiler infografika

Bibliografia

FCI – Standard Nr. 147, 17.09.2018 / PL, https://www.zkwp.pl/wzorce/147.pdf, tłumaczenie z oryginału w języku niemieckim Klub Rottweilera w Polsce 17.09.2018, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 15.06.2018.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.