Portugalski pies stróżujący zaliczany jest do molosów typu górskiego. Psy te wyhodowane zostały w Portugalii i tradycyjnie były używane do pilnowania dobytku oraz domów. Rasa wywodzi się prawdopodobnie od mastifa hiszpańskiego. Dzięki swojemu bardzo rozwiniętemu instynktowi terytorialnemu świetnie nadaje się do roli psów stróżujących, które będą ostrzegały i broniły rodziny.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 64 do 70 cm, psy od 66 do 74 cm;
masa ciała: suki od 35 do 50 kg, psy od 45 do 60 kg
Szatasierść: krótka do średnio długiej, gęsta, prosta
maść: wilczasta, czarna, płowa, żółta – łaciata albo z białymi znaczeniami; pręgowanie może, ale nie musi występować
Długość życia12–14 lat
Charakterzrównoważony, pewny siebie, łagodny, czujny, ostry w pracy

Portugalski pies stróżujący – historia rasy

Portugalski pies stróżujący, czyli rafeiro do Alentejo, to rasa, która prawdopodobnie przybyła na tereny Półwyspu Iberyjskiego z ludami koczowniczymi z Azji Środkowej. Dawniej wykorzystywano ją do przeganiania owiec z terenów górskich. Pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku; psy te pomagały wtedy rybakom przy pracach w wodzie i pilnowały łodzi.

Potem popularność tej rasy zaczęła spadać ze względu na zmiany w rolnictwie oraz hodowli zwierząt. Hodowcom udało się jednak sprawić, że rasa ta przetrwała. Portugalski pies stróżujący jest stosunkowo mało znany poza terenami, z których się wywodzi.

Portugalski pies stróżujący – wygląd

Portugalski pies stróżujący ma lekko wypukłą głowę. Sylwetka jest lekko wydłużona. Długość tułowia przekracza zwykle wysokość w kłębie. Szerokość czaszki oraz głowy to proporcje około 1 do 2. Głowa jest dosyć masywna, ale dobrze wpisuje się w całą sylwetkę psa. Najszersza jest w części tylnej. Czaszka tej rasy psów jest szeroka oraz lekko zaokrąglona. Łuki brwiowe nie są mocno wyrażone. Po bokach czaszki można zobaczyć mocne mięśnie.

Nos portugalskiego psa stróżującego ma kształt owalny. Wargi psa są średniej długości, czarne i w przedniej części zaokrąglone. Rasa ma dobrze rozwinięte zęby oraz mięśnie szczęk. Oczy są owalne, osadzone u podstawy czoła. Powieki zwykle są ciemno pigmentowane oraz zwarte, przylegają do gałki ocznej.

Portugalski pies stróżujący ma uszy raczej średniej wielkości, zaokrąglone na końcach, są one dodatkowo mało ruchliwe. Szyja jest prosta i krótka, dosyć mocno umięśniona. Podobnie jest z tułowiem, na którym również można zaobserwować dobre umięśnienie. Linia grzbietu ma kształt prosty, ale dopuszcza się lekki spadek ku tyłowi psa.

Na lędźwiach można zobaczyć dobre umięśnienie. Tył psa opada lekko, jest dobrze umięśniony. Klatka piersiowa szeroka i głęboka z wysklepionymi żebrami. Ogon ma długość średnią, jest gruby u nasady i delikatnie zawinięty, w spoczynku wiszący, w akcji jednak zawija się i podnosi. Kończyny przednie są dosyć mocne, szeroko rozstawione oraz proste.

Rozmiar psów

Samce portugalskiego psa stróżującego mają od 66 do 74 centymetrów wysokości. Suki są raczej mniejsze i osiągają do 64 do 70 centymetrów wysokości. Waga samców to od 45 do 60 kilogramów, samice zaś ważą od 35 do 50 kilogramów.

Portugalski pies stróżujący – szata i umaszczenie

Sierść portugalskiego psa stróżującego jest gęsta i prosta, pokrywa równo ciało. Dopuszczalne umaszczenia to:

  • czarne;
  • płowe;
  • wilcze;
  • żółte.

Na sierści możliwe są białe znaczenia lub znaczenia w wyżej wymienionych kolorach. Psy tej rasy mogą mieć także sierść nakrapianą, łaciatą lub pręgowaną.

Portugalski pies stróżujący – temperament

Portugalski pies stróżujący jest bardzo aktywny i energiczny. Cechują go odwaga i zdolność do szybkiej nauki. Jest to pies bardzo lojalny wobec właściciela. Może być również nieco uparty i wymagać motywacji. Przy dobrym szkoleniu staje się posłuszny. Bardzo przywiązuje się do rodziny. Należy pamiętać, że psy te nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w domu, dlatego najlepiej trzymać je na wsi lub w środowisku podmiejskim. Nie jest to rasa, która będzie dobrze czuła się w mieście. Pomimo tego portugalski pies stróżujący potrzebuje regularnych spacerów.

Portugalski pies stróżujący – zdrowie i pielęgnacja

Portugalskie psy stróżujące mogą cierpieć na schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych. Zanim hodowca zdecyduje się na reprodukcję, warto przebadać psy pod tym kątem, ponieważ są to schorzenia dziedziczne. U tej rasy pojawiają się również problemy z sercem.

Pies potrzebuje dużo ruchu. Bardzo lubi zabawy w wodzie, a nawet nurkowanie! Dlatego też, jeżeli w pobliżu miejsca spaceru znajduje się niebezpieczny zbiornik wodny, musisz uważać. Jeżeli chodzi o dietę, to powinna być ona bogata w składniki odżywcze. Portugalski pies stróżujący potrzebuje również stałego dostępu do wody. Powinien być karmiony przynajmniej dwa razy dziennie.

Portugalski pies stróżujący to bardzo dzielny i lojalny towarzysz. Świetnie nadaje się dla rodzin mieszkających na wsi, gdzie będzie mógł spędzać dużo czasu na powietrzu. Psów tej rasy nie powinno się trzymać w mieście.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 93/30.03.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/93.pdf, wersja polska: grudzień 2010, DATA PUBLIKACJI OBECNEJ WERSJI WZORCA: 04.11.2008.

Fot. Georgepedia via Wikipedia, CC 0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.