Poitevin, jak większość gończych psów, jest wytrzymały i szybki. Nie przeszkadza mu praca w ciężkich warunkach, a także nie jest narażony na choroby genetyczne. Brzmi jak pies idealny? Poznaj jego charakter!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 60 do 70 cm, psy od 62 do 72 cm;
masa ciała: ok. 30 kg
Szatasierść: błyszcząca, krótka;
maść: trikolor z czarnymi łatami lub czaprakiem; rzadziej biało-pomarańczowe
Długość życia12–13 lat
Charakterelegancki, zrównoważony, świetny w pracy

Poitevin – opis ogólny rasy

Poitevin często nazywany jest dystyngowanym psem. Jego wrodzona elegancja przejawia się, m.in. w chodzie. Nie można jednak nazwać go  „francuskim pieskiem”, mimo że z Francji pochodzi! Pies tytułowej rasy jest silny, szybki i wytrzymały. Te cechy czynią go idealnym towarzyszem polowań. Dorosłe osobniki osiągają do 70 cm wysokości oraz do 35 kg masy ciała. Ich sierść jest krótka, najczęściej w mieszance kolorów czarnego, białego i rudego. Ma duże, brązowe oczy o wyrazistym, mądrym spojrzeniu, a także nisko osadzone, średniej wielkości uszy.

Historia rasy poitevin

Rasa poitevin powstała pod koniec XVII wieku we Francji. Stworzenie nowej rasy miało z góry założony cel – pozbycie się dużej liczby wilków zamieszkujących południowo-zachodnią Francję. Dzięki krzyżówce kilku obecnie nieistniejących już ras udało się osiągnąć upragniony efekt – psa znakomitego w polowaniach na te drapieżniki. Nowa rasa psów gończych charakteryzowała się szybkością, inteligencją, odwagą i znakomitym instynktem łowieckim. Podczas rewolucji francuskiej rasa poitevin niemalże wyginęła. Dzięki pracy specjalistów udało się ją odtworzyć z niewielkiej liczby osobników, które przeżyły.

Poitevin – charakter

Najważniejszą cechą charakteru poitevina jest świetny instynkt łowiecki, dzięki któremu obecnie towarzyszy w polowaniach na zające, sarny i jelenie. Pies jest przyzwyczajony do życia w stadzie, dlatego woli towarzystwo innych psów niż ludzi. Mimo tego potrafi przyzwyczaić się do bliskiej osoby, jednak zdecydowanie nie należy do wylewnych.

Jest bardzo energiczny, ale nie przepada za zabawą. Swoją energię woli spożytkować na pracę lub coś bardziej pożytecznego niż wybryki. Potrzebuje dużej dawki ruchu, by móc później odpocząć. Poitevin jest niezależny i nie potrzebuje ciągłego kontaktu z człowiekiem.

Poitevin – wymagania rasy

Poitevin jako pies stadny nie lubi przebywać w osamotnieniu. Podczas polowania jest posłuszny, jednak przez swoją wrodzoną niezależność lubi robić rzeczy po swojemu. Ma silny instynkt ścigania, przez co może uciec, ruszając w pogoń za potencjalną ofiarą. 

Poitevin nie nadaje się do życia w mieście. Potrzebuje swobody i dużej przestrzeni do biegania, dlatego najlepiej sprawdzi się dom z dużym ogrodem. Warto jednak pamiętać, że jest to pies wyłącznie myśliwski i nie sprawdzi się jako stróż. Ma bardzo dużą potrzebę ruchu oraz musi czuć się przydatny (np. podczas polowań, pogoni za ofiarą). Wymaga też regularnych spacerów, również pomimo dużego ogrodu do dyspozycji.

Poitevin – wychowanie

Chcąc wychować go na psa do towarzystwa, trzeba będzie poświęcić bardzo dużo czasu i uwagi na odpowiednią socjalizację psa. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ pies najlepiej będzie się czuł, pracując na polowaniach. Toleruje inne zwierzęta, natomiast najlepiej czuje się w swoim stadzie.

Pielęgnacja i żywienie

Utrata sierści jest umiarkowana. Dzięki temu, że okrywa jest krótka, nie wymaga specjalnej pielęgnacji. W zupełności wystarczy szczotkowanie raz na miesiąc. Jeśli chodzi o żywienie, sprawdzi się gotowa karma. Poitevin będzie jednak zadowolony również z posiłków typu BARF. Podstawą jest pokrycie jego zapotrzebowania energetycznego.

Dla kogo odpowiedni jest poitevin?

Poitevin jest szybki, energiczny, silny i nieustępliwy. Z tego powodu nie odnajdzie się w miejskim środowisku. Pies tej rasy potrzebuje dużej dawki ruchu oraz zadań, z których uwielbia się wywiązywać. Zanim zdecydujesz się na poitevina, zastanów się, czy będziesz w stanie zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Choć wygląda elegancko, jest to urodzony łowca.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 24 /06.01.1997/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/24.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 17.11.1978.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.