Spaniel niemiecki jest rasą, której przodkowie towarzyszyli myśliwym w polowaniach już w czasach średniowiecznych. Ich dokładne pochodzenie nie jest jednak znane. W stosunku do ludzi pies jest niezwykle delikatny i przyjazny, jego silny instynkt łowiecki może jednak znacząco dawać się we znaki na spacerach. Jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. To świetny pies dla osób bardzo aktywnych. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 45 do 52 cm, psy od 48 do 54 cm;
masa ciała: od 18 do 25 kg, przy czym suki są lżejsze
Szatasierść: zwarta, długa, lekko pofalowana, miejscami lokowata, krótka i gęsta na głowie, tworząca żabot; gęsty podszerstek;
maść: jednolicie brązowa lub czerwona z białymi i dereszowatymi znaczeniami na piersi i palcach; brązowa, rzadziej czerwona dereszowata; czysto biała z łatami brązowymi i czerwone; możliwe podpalanie
Długość życiaok. 14 lat
Charakterenergiczny, z pasją łowiecką, pewny siebie, przyjacielski, inteligentny, samodzielny

Wachtelhund – wygląd

Płochacz niemiecki jest silnym i zwinnym psem o bardzo dobrze zarysowanej muskulaturze. To zwierzę średniej wielkości. Wysokość samic wynosi od 45 do 52 centymetrów, natomiast samców od 48 do 54 centymetrów. Psy te ważą zazwyczaj – w zależności od płci i cech osobniczych – od 18 do 25 kilogramów. 

Uszy są płaskie i zwisające, oczy ukośne, ciało nieco podłużne a ogon wysoko osadzony. Psy te najczęściej występują w barwie brązowej, czerwonej lub czarnej ze znaczeniami. Okrywa włosowa jest półdługa, gęsta, w zależności od obszaru przylegająca do ciała lub pofalowana. 

Płochacz niemiecki – charakter

Spaniel niemiecki jest niezwykle energicznym psem, który uwielbia wszelkie formy zabawy. W stosunku do człowieka jest przyjazny, czuły i delikatny. Na spacerach jednak odzywa się jego łowcza natura, a ogrom energii staje się trudny do opanowania. Właśnie dlatego pies tej rasy potrzebuje bardzo solidnego szkolenia i jasnego stawiania zasad. W obszarach o dużym natężeniu ruchu powinien być trzymany na smyczy. 

Socjalizacja i szkolenie powinny rozpocząć się jeszcze w hodowli i być konsekwentnie kontynuowane, kiedy płochacz niemiecki trafi do twojego domu. W przeciwnym razie silny instynkt myśliwski spaniela niemieckiego może być trudny do opanowania. Jest to pies bardzo inteligentny, który lubi się uczyć i robi to szybko. Wymaga jednak świadomego prowadzenia i cierpliwości. 

Do prawidłowego ułożenia płochacza nie potrzeba dużego doświadczenia. Potrzebuje on jednak bardzo dużej dawki aktywności fizycznej, bez której bardzo łatwo popada we frustrację. Wówczas nie tylko może niszczyć twoje domowe meble, a nawet udawać się na niekontrolowane samodzielne przechadzki. 

Spaniel niemiecki – zdrowie

Tak jak większość psów myśliwski, które kształtowane były do pracy na polowaniach, wachtelhund jest rasą stosunkowo zdrową. Ze względu na gruby podszerstek psy te skutecznie regulują temperaturę ciała i czują się dobrze w każdym klimacie. Chociaż stosunkowo łagodnie znoszą upały, przy bardzo wysokich temperaturach warto ograniczyć ich wysiłek fizyczny do minimum.

Na ten moment nie ma żadnych doniesień o potencjalnych chorobach genetycznych, które mogą być przenoszone przez przedstawicieli tej rasy. Mimo wszystko hodowla powinna być starannie wybrana, a pies musi posiadać rodowód. 

Pies płochacz – pielęgnacja

Spaniel niemiecki nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych ani specjalnie dobieranych kosmetyków. Jego szata ma skłonności do kołtunienia się, dlatego powinna być wyczesywana przynajmniej raz w tygodniu, a szczególnie po długich spacerach w zaroślach. Pies wymaga okazjonalnych kąpieli, po których powinien być dokładnie suszony.

Najwięcej uwagi należy poświęcić uszom płochacza. Tak jak w przypadku innych spanieli są one bowiem podatne na infekcje. Po każdym kontakcie z wodą uszy powinny być dokładnie suszone. Zbierająca się w nich wydzielina jest zjawiskiem fizjologicznym i nie powinna cię martwić, dopóki nie zmieni koloru i nie stanie się bardzo obfita. 

Spaniel niemiecki nie wymaga szczególnego żywienia. Wystarczy mu codzienna porcja pełnomięsnej karmy – suchej lub mokrej. Warto także rozważyć dietę BARF. 

Spaniel niemiecki – hodowla

Płochacz niemiecki to rasa oficjalnie uznawana przez FCI. Właśnie dlatego wybrana przez ciebie hodowla powinna być wpisana do rejestru ZKwP – jedynej polskiej organizacji, która działa pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. 

Hodowli warto poszukać przez grupy miłośników rasy. W ten sposób zyskasz dostęp do sprawdzonych informacji, które pozwolą ci wybrać odpowiedniego hodowcę. Pamiętaj, że kontakt powinien być płynny. Masz pełne prawo zadawać pytania dotyczące wyników badań szczeniaków i ich przodków. Wskazana jest także wizyta na miejscu w celu poznania warunków, w jakich mieszkają pieski. 

Unikaj hodowli, które nie chcą odpowiadać na pytania, ale także takich, które nie chcą wiedzieć nic na temat tego, jakie warunki ty możesz zapewnić psu. 

Płochacz niemiecki – cena

Szczeniaki rasy płochacz niemiecki, posiadające rodowód FCI, to obecnie wydatek od około trzech do nawet pięciu tysięcy złotych. Nie są to psy szczególnie popularne w naszym kraju, dlatego jeżeli zależy ci na czasie, możliwe, że szczeniaka będziesz musiał szukać za granicą. 

Pies płochacz – historia rasy

Wachtelhund w wolnym tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza „psa na przepiórki”. Płochacze były bowiem kształtowane do polowania na ptactwo. 

Jest to stosunkowo stara rasa, jednak jej dokładne pochodzenie nie zostało ustalone. Uznana została oficjalnie w roku 1908, jednak jej istnienie przez długi czas nie było pewne. W dobie korzystania na polowaniach z broni palnej myśliwi woleli wykorzystywać do pomocy inne psy – na przykład wyżły. Płochacze niemieckie przetrwały dzięki pracom hodowlanym Rudolfa Friessa. 

Obecnie najbardziej popularne są na terenie Niemiec. Psy te najczęściej wykorzystywane są do polowań i służą myśliwy. Dlatego, chociaż nie jest to rzadka rasa, jej popularność jest umiarkowana. 

Płochacz niemiecki – dla kogo?

Płochacz niemiecki jest psem wykorzystywanym przede wszystkim do polowań. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby był psem rodzinnym czy do towarzystwa. Nie jest to jednak odpowiedni wybór dla osób, które prowadzą siedzący lub umiarkowanie aktywny tryb życia. 

Delikatny i przyjazny wachtelhund bez odpowiedniej dawki aktywności fizycznej szybko popadnie we frustrację i będzie nałogowo próbował ucieczek. Może także niszczyć wyposażenie domu.

Spaniel niemiecki bardzo dobrze dogaduje się z innymi psami, a nawet kotami – do których jest odpowiednio socjalizowany. Będzie dobrym towarzyszem dla dzieci. Jego szkolenie nie wymaga szczególnego doświadczenia, a jedynie konsekwencji i odrobiny cierpliwości. Nie jest to pies odpowiedni do bloku ani do życia w mieście. Najlepiej czuje się w okolicach łąk i lasów, po których może długo spacerować. 

Spaniel niemiecki – ciekawostki

  • Kanadyjscy myśliwi polowali na czarne niedźwiedzie w towarzystwie właśnie tych psów.
  • Pierwsza suka tej rasy trafiła do Polski w 1963 roku.
  • Myśliwi nie są skorzy do sprzedawania spanieli niemieckich osobom postronnym.

Psy rasy wachtelhund, pomimo swojego użytkowego przeznaczenia, mogą być doskonałymi psami towarzyskimi. Chociaż niełatwo wejść w ich posiadanie, miłośnicy rasy przekonują, że będą one doskonałymi towarzyszami dla aktywnych osób, które uwielbiają spacery po lesie.

Bibliografia

FCI-Standard N° 104 / 12. 03. 1999 / GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/104.pdf, wersja polska: kwiecień 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 24.07.1996.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.