Rozmiar | waga: samiec: 4–5 kg, samica: 3,5–5 kg; wysokość w kłębie: od 25 do 30 cm; |
Szata | sierść: krótka, gęsta, przylegająca, gładka; maść: czarna – podpalana lub jednolita, jasno ruda do ciemno rudej |
Długość życia | 15 lat |
Charakter | bystry, energiczny, przyjazny |
Podstawowe informacje o pinczerze miniaturowym
Pinczer miniaturowy, czyli popularny ratlerek, święcił prawdziwe triumfy popularności w latach dziewięćdziesiątych. Przyczyniło się to do pewnych wypaczeń – psiaki miały być bowiem jak najmniejsze. Mamy więc pieska na pozór delikatnego i kruchego, ale w rzeczywistości nie do końca tak jest. Proporcje jego ciała powinny być takie, jak u pinczera średniego. Dlatego mamy do czynienia z czworonogiem, który jest krzepki i dobrze zbudowany, o jak najbardziej kwadratowej sylwetce. Jego tułów jest mocny, a kończyny dobrze umięśnione. Uszy mogą być stojące lub złamane na linii czaszki.
Co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie psów? Najważniejsze informacje to:
- zarówno suczki, jak i samce od 25 do 30 cm wysokości w kłębie;
- waga pinczerów miniaturowych waha się od 4 do 6 kg;
- sierść jest bardzo krótka, gładka i błyszcząca;
- wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia: jednolicie czerwone, jednolicie rude (od jasnego do bardzo ciemnego), bikolor (czarny z wyraźnymi czerwonymi znaczeniami).
Od Redakcji
Popularne ratlerki bardzo często padają ofiarami pseudohodowców, dlatego każdą hodowlę trzeba dokładnie weryfikować. Niektóre z nich, spoza ZKwP, sprzedają szczeniaki, które bardziej niż pinczery przypominają chihuahua. Reklamowane są one jako „prawdziwe miniaturki” i zazwyczaj trudno zweryfikować ich pochodzenie.
Jaki charakter mają pinczery miniaturowe?
Jaki jest charakter pinczera miniaturowego? Psiak ustępuje swoim większym kuzynom jedynie wzrostem. Mimo że waży niewiele, jest bardzo aktywny, energiczny i wytrwały, a także oddany opiekunowi.
Jaki temperament mają psy rasy pinczer miniaturowy?
Wielki jest nie tylko duch psa pinczer miniaturowy, ale także jego upór i temperament. Ten ostatni warto hamować wczesnym i intensywnym szkoleniem z posłuszeństwa. Psy te są bardzo mądre i szybko się uczą. Jednak silny charakter pinczera miniaturowego sprawia, że wychowanie tego psa okaże się trudniejsze, niż można się tego spodziewać.
Pinczery miniaturki uwielbiają być gwiazdami wieczoru. Najszczęśliwsze są wtedy, kiedy uwaga opiekuna skupia się tylko na nich. Na początku bezustanne zapraszanie do zabawy może wydawać się urocze, jednak trzeba wyraźnie wyznaczyć granicę. W przeciwnym razie pies szybko zacznie domagać się uwagi niezależnie od pory dnia lub nocy.
Cechy idealnego właściciela dla pinczera miniaturowego
Patrząc na podane wyżej informacje o pinczerze miniaturowym, można przyjąć, że idealny właściciel powinien być:
- cierpliwy;
- konsekwentny;
- aktywny;
- zdeterminowany do pracy z pieskiem tej rasy.
Pinczer miniaturowy – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń
Wbrew obiegowej opinii o pinczerach miniaturowych nie są to psy kanapowe. Chociaż ich aktywność fizyczną trzeba dostosować do jego niewielkich rozmiarów, jest to pies mocny i dosyć krzepki. Z powodzeniem może uprawiać psie sporty – Odnajdzie się zarówno w agility, jak i w posłuszeństwie sportowym. To świetny kompan do spacerów, joggingu, a nawet jazdy na rowerze. Osoby, które nie są gotowe na taki poziom aktywności pinczera miniaturowego, powinny zastanowić się nad inną rasą.
Pinczer miniaturowy – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami
Dobrze socjalizowany pinczer miniaturowy odnajdzie się w wśród dzieci i innych zwierząt. Będzie także dobrym towarzyszem dla aktywnej starszej osoby, która wie, że psa nie wolno przekarmiać i należy szkolić go z posłuszeństwa. Przed adopcją warto więc sprawdzić, jak trenować psa rasy pinczer miniaturowy?
Jakie są metody treningowe dopasowane do pinczera miniaturowego?
W charakterystyce pinczera miniaturowego trzeba uwzględnić jego wszechstronność. Odpowiednio socjalizowany i wychowany nie powinien być nadmiernie szczekliwy, jednak jest naturalnie czujny i szybko zauważa wszelkie niepokojące zmiany w środowisku. Sprawdzi się więc jako… stróż. Jak osiągnąć taki efekt? Jak trenować psa rasy pinczer miniaturowy?
Trening wymaga cierpliwości i konsekwencji. Skuteczne metody to pozytywne wzmacnianie, jak nagradzanie za dobre zachowanie, i krótkie, zabawne sesje treningowe. Ważne jest też unikanie surowości, gdyż pinczery są wrażliwe i inteligentne.
Jak dbać o zdrowie pinczera miniaturowego?
Rasa psa pinczer miniaturowy potrzebuje odpowiedniej opieki. Przed adopcją warto poczytać o zdrowiu piesków, metodach pielęgnacji, a także o tym, jak psy tej rasy powinny być wprowadzane do nowego środowiska.
Jakie są najczęściej występujące choroby u pinczera miniaturowego?
Zacznijmy od najczęstszych chorób rasy pinczer miniaturowy. Mimo że jest dość zdrowa i nie ma większych problemów ze zdrowiem, zdarzają się dolegliwości typowe dla tych niewielkich piesków:
- problemy z oczami (np. zwichnięcie soczewki);
- cukrzyca;
- dolegliwości układu ruchu (np. zwichnięcie rzepki).
Wspomniane wcześniej najczęstsze choroby rasy pinczer miniaturowy (cukrzyca i problemy z układem ruchu), wynikają z przekarmiania psiaka. Przy jego gabarytach nadwaga może być zabójcza.
Dieta i żywienie – jak dopasować do pinczera miniaturowego?
Co zrobić, by waga pinczera miniaturowego nie rosa w zastraszającym tempie? Żywienie trzeba więc dostosować do jego poziomu aktywności. Należy też wybierać dobrą karmę bez dodatku zbóż i za wszelką cenę unikać podawania resztek ze stołu.
Od Redakcji
Pinczery miniaturowe to psy, które nie pogardzą żadnym jedzeniem. Ich łakomstwo jest wręcz legendarne. W połączeniu z unikalną umiejętnością okręcania sobie opiekuna wokół małego pazura otrzymujesz mieszankę wybuchową, która może szybko doprowadzić do poważnej otyłości.
Jak pielęgnować psy rasy pinczer miniaturowy?
Szukając informacji o rasie pinczer miniaturowy, sprawdź metody pielęgnacji tych maluchów. Ich sierść nie jest szczególnie wymagająca. Raz na jakiś czas warto przeczesać ją szczotką z miękkim włosiem lub gumową rękawicą. Pozwoli to uniknąć nadmiernego linienia. Czasami konieczne mogą być kąpiele. W przypadku rasy psa pinczer miniaturowy odpowiednie są delikatne szampony dla psów krótkowłosych.
Codziennością powinna być higiena ich pyszczków, ponieważ mają tendencję do osadzania kamienia nazębnego. Warto odwiedzać lekarza weterynarii, by profesjonalnie go usuwał.
Z charakterystyki pinczerów miniaturowych wynika również, że są to pieski wrażliwe na niskie temperatury. Zimą wymagają odpowiedniego ubrania, które zabezpieczą je przed chłodem.
Wprowadzenie szczeniaka rasy pinczer miniaturowy do nowego domu
Wprowadzenie szczeniaka pinczera miniaturowego do nowego domu wymaga przygotowania. Ważne jest zapewnienie spokojnego i bezpiecznego miejsca, a także dostęp do wody i odpowiedniej karmy. Należy stopniowo przedstawiać szczeniakowi różne części domu oraz członków rodziny, zachowując spokój i cierpliwość. Regularne zabawy i treningi wzmacniają więź oraz pomagają w socjalizacji malucha.
Historia i pochodzenie rasy pinczer miniaturowy
Historia pinczera miniaturowego zaczyna się pod koniec XIX wieku. Uzyskano je poprzez selekcję pinczerów średnich – wybierano najmniejsze osobniki. Początkowo służyły do tępienia gryzoni, stąd też silny instynkt miniaturek dotyczący tropienia.
Pochodzenie i rozwój rasy pinczer miniaturowy
Wzorzec rasy pinczera miniaturowego powstał w Niemczech. Natomiast to Amerykanie wypatrzyli go na pierwszych wystawach kynologicznych, w których brał udział. Ten międzykontynentalny transfer bardzo przysłużył się rasie. Amerykańscy hodowcy znacznie ją usprawnili, pozbywając się potencjalnych cech skarłowacenia, które zaczęły pojawiać się w Niemczech. Zwiększenie populacji pinczerów miniaturowych w USA sprawiło także, że rasa bez większego uszczerbku przetrwała obie wojny światowe.
Obecność rasy pinczer miniaturowy w Polsce
Również polska historia pinczera miniaturowego jest dosyć ciekawa. Cieszyły się ogromną popularnością przed wojną. Rasa miała swoje pięć minut właśnie w latach 20. XX wieku. Moda na ratlerki powróciła w latach 90., jednak opinie o pinczerach miniaturowych nie były pochlebne. Z tamtych lat pamiętamy bardzo małe psy – na cienkich nóżkach, z wyłupiastymi oczami i zbyt dużymi uszami. Są to smutne efekty pseudohodowli, które nawet teraz widać na polskich ulicach.
Ciekawe fakty i rekordy rasy pinczer miniaturowy
Przekonaj się, czego nie wiesz o rasie pinczer miniaturowy. Niżej znajdziesz garść ciekawostek.
Historie związane z rasą pinczer miniaturowy
- Psiak był kiedyś nazywany sarenką nadreńskich lasów. Faktycznie, kiedyś te niewielkie psy były używane przez myśliwych jako norowce. Ten epizod w historii rasy zostawił swój ślad we współczesnych ratlerkach, które z lubością przekopują ogrody, a kiedy zwietrzą trop, są skłonne do ucieczek;
- Pinczerki mają bardzo wyrazistą mimikę, przez co opiekunowie charakteryzują je jako wykazujące dużą gamę emocji, od ciekawości po zdecydowanie;
- Psy rasy pinczer miniaturowy można zobaczyć w filmie „Marmaduke pies na fali”.
Jaką funkcję odgrywają psy rasy pinczer miniaturowy w pracy i służbie?
Ich inteligencja i wysoka energia czynią je doskonałymi psami do towarzystwa dla osób starszych lub do pracy terapeutycznej. Nie są wykorzystywane do cięższej pracy czy służby.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje pies rasy pinczer miniaturowy?
Ile kosztuje pinczer miniaturowy? Obecnie szczenięta z rodowodem FCI kosztują pomiędzy 2,5 a 5,5 tys. zł (lub nawet więcej). Ceny pinczera miniaturowego mogą jednak znacznie się od siebie różnić w zależności od hodowli. Warto uważnie dopierać miejsce zakupu, ponieważ jak wskazano wcześniej, istnieje wiele pseudohodowli tej małej rasy. Psiak może cierpieć na choroby genetyczne – oprócz tego taki zakup nie jest etyczny. O wiele lepiej korzystać z certyfikowanych hodowli, mimo że wtedy cena pinczera miniaturowego jest wyższa.
Jak długo żyją psy rasy pinczer miniaturowy?
Ile lat żyje pinczer miniaturowy? Psy małych ras raczej nie słyną z długowieczności. Średnia długość życia pinczera miniaturowego to zazwyczaj między 12 a 15 lat, chociaż niektóre mogą żyć nawet dłużej. Dbałość o zdrowie, odpowiednia dieta (przypominamy o tendencji do nadwagi) i regularne wizyty u weterynarza mogą przyczynić się do przedłużenia życia tych psów. Ile lat żyje pinczer miniaturowy, zależy również od genetyki i zapewnionych mu warunków.
Czy rasa pinczer miniaturowy jest łatwa do szkolenia?
Czy rasa pinczer miniaturowy jest łatwa do szkolenia? Tak, dzięki swojej inteligencji i chęci do nauki, pinczery miniaturowe są zazwyczaj uważane za łatwe w tresowaniu. Są zwinne i szybko reagują na pozytywne metody wzmocnienia, takie jak nagrody i pochwały. Ważne jest jednak konsekwentne i cierpliwe podejście, aby zapewnić skuteczne i długotrwałe wyniki treningowe. Pracę należy z nim powtarzać, by psiak pamiętał o wyuczonych komendach.
Czy pinczer miniaturowy jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?
Życie z pinczerem miniaturowym w mieszkaniu może być wyzwaniem ze względu na jego tendencję do nerwowości i pokłady energii. Opiekunowie muszą więc odpowiednio z nim pracować oraz stymulować. Konieczne są spacery, regularna zabawa oraz towarzystwo, ale także postawienie granic. Życie z pinczerem miniaturowym w małej przestrzeni przestanie być wtedy problematyczne. Warto zaznaczyć, że piesek dobrze odnajdzie się też na większym metrażu.
Bibliografia
FCI Standard N° 185 / 18.04.2007, https://www.zkwp.pl/wzorce/185.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 06.03.07.
Sarenka to Ratler Praski, zwany też pinczerem karłowatym – szczekliwe psy. Pinczer miniaturowy to odrębna rasa uważana przez niektórych za nieszczekającą.