Owczarek szkocki krótkowłosy nie jest obecnie tak popularny, jak jego długowłosy kuzyn. Tymczasem te dwie rasy nie różnią się od siebie niczym poza rodzajem szaty. Collie przez wieki służyły jako psy pasterskie, jednak nie jest to rasa, która cechuje się szczególnie dużą niezależnością. Owczarki szkockie czują się ważną częścią swojej rodziny i nic nie boli ich bardziej niż wykluczenie. Sprawdź, czy pies tej rasy będzie odpowiednim towarzyszem właśnie dla ciebie.
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 51 do 56 cm, psy od 56 do 61 cm; masa ciała: suki od 18 do 25 kg, psy od 20,5 do 29,5 kg |
Szata | sierść: gładka, krótka, twarda; gęsty podszerstek; maść: śniada z białym; trójbarwna czarna z podpalaniem; niebieska marmurkowa |
Długość życia | 12–15 lat |
Charakter | inteligentny, wesoły, przyjazny, aktywny, czujny |
Owczarek szkocki krótkowłosy – wygląd
Owczarek szkocki krótkowłosy, często mylnie określany jako owczarek irlandzki, to bardzo proporcjonalny i harmonijnie zbudowany pies. Wysokość w kłębie u psów wynosi od 56 do 61 centymetrów, a u suczek – od 51 do 56 centymetrów.
Owczarek szkocki krótkowłosy – budowa
Budowa ciała krótkowłosego collie ma wyraźnie wskazywać na jego fizyczną siłę i odporność. Pomimo mocnej i zwartej sylwetki nie może być on ociężały ani powolny. Głowa psa jest proporcjonalna do budowy jego ciała. Uszy na wysokości jednej trzeciej są złamane i skierowane do przodu. Grzbiet jest prosty i mocny, a ogon powinien sięgać przynajmniej do poziomu stawu skokowego.
Szata owczarka collie
Sierść krótkowłosego owczarka szkockiego jest gładka i przylegająca do ciała. Włos okrywowy pozostaje twardy, a podszerstek – bardzo gęsty. We wzorcu uznaje się następujące umaszczenia:
- tricolor (biały z czarnym podpalaniem);
- śniade z białym;
- blue merle.
Krótkowłosy owczarek szkocki – charakter
Krótkowłose owczarki szkockie od samego początku były psami pracującymi – przede wszystkim na pastwiskach. Dopiero po pewnym czasie zaczęły być cenione jako towarzysze i psy rodzinne. W tej drugiej roli do dzisiaj sprawdzają się doskonale.
Owczarek szkocki krótkowłosy – agresja i szkolenie
Podobnie jak jego długowłosy kuzyn, krótkowłosy owczarek szkocki jest psem pozbawionym agresji, bardzo przywiązanym do opiekuna i niezwykle inteligentnym. Współpraca z przewodnikiem jest dla niego ważna i satysfakcjonująca, dlatego szkolenie zazwyczaj nie przysparza żadnych problemów. Powinno jednak odbywać się wyłącznie metodami pozytywnymi.
Z charakteru owczarek szkocki to bardzo wrażliwy zwierzak. Ma wielkie serce i ogromne pokłady empatii, co wiąże się z dużym poczuciem krzywdy w momencie, kiedy traktowany jest niesprawiedliwie lub zbyt gwałtownie. Podczas jego szkolenia nie wolno używać żadnej przemocy – ani werbalnej, ani tym bardziej fizycznej. W tej sposób nie skłonisz psa do współpracy. Wręcz przeciwnie, mocno go do siebie zrazisz i zwiększysz prawdopodobieństwo wystąpienia problemów behawioralnych w przyszłości.
Owczarek szkocki krótkowłosy – socjalizacja i lękliwość
Istnieje przekonanie, że owczarki szkockie są psami skłonnymi do nadmiernego lęku i pobudliwości. Oczywiście, na wszystkie te kwestie wpływa wiele czynników – od genów po warunki życia. Dobrze prowadzony collie będzie jednak psem pewnym siebie i ufającym swojemu przewodnikowi.
W przypadku tej rasy nie wolno przegapić momentu socjalizacji. Bardzo ważne, aby proces ten rozpoczął się już w hodowli i był kontynuowany po przybyciu do nowego domu. Przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia szczeniak powinien zetknąć się z większością środowisk i sytuacji, z którymi będzie miał styczność na kolejnych etapach życia. Warto wówczas położyć nacisk na poznawanie nowych ludzi i zwiedzanie różnych miejsc. Jazda komunikacją miejską czy spacer w zatłoczonym miejscu są konieczne, nawet jeżeli pies większość swojego życia spędzi na wsi.
Przegapionego etapu socjalizacji nie da się już odwrócić. Oczywiście. z każdym psem można pracować, jednak wczesna socjalizacja jest doskonałą okazją do tego, aby wprowadzić pieska w dorosłość i uniknąć problemów lękowych.
Aktywność i relacje – owczarek szkocki krótkowłosy
Krótkowłosy collie nie ma żadnych skłonności do dominacji. Wręcz przeciwnie, w swoim przewodniku widzi autorytet i źródło pewności siebie. To aktywny zwierzak, jednak jego zamiłowania do ruchu i pracy nie są przesadzone. Chętnie się bawi i przy dobrej kondycji sprawdza się w psich sportach – szczególnie w agility. Świetnie jednak dostosowuje się do różnych trybów życia. Owczarek szkocki krótkowłosy będzie dobrze czuł się zarówno w rodzinie z dziećmi, jak w domu aktywnej starszej osoby.
Owczarek szkocki krótkowłosy – zdrowie
Zadbane owczarki szkockie krótkowłose zazwyczaj dożywają nawet trzynastego roku życia. Są to więc psy, jak na swój rozmiar, długowieczne. Krótkowłosy owczarek szkocki jest stosunkowo odpornym psem, który zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka schorzeń i problemów, które uznaje się typowe właśnie dla tej rasy.
Choroby oczu u owczarków szkockich
Słabym punktem collie (zarówno krótkowłosych, jak i długowłosych) są ich oczy. Zapadają one na postępujący zanik siatkówki (PRA) oraz tak zwaną anomalię oczu collie (CEA)
CEA jest chorobą genetyczną, która dotyka siatkówki i naczyniówki. W jej wyniku u psa mogą pojawić się krwotoki wewnętrzne w gałce ocznej. W efekcie występuje niedowidzenie, a w skrajnych przypadkach – ślepota. Choroba diagnozowana jest już u sześciotygodniowych szczeniąt, dlatego dosyć łatwo wykluczyć ją z linii hodowlanych.
Nieco większym problemem jest zanik siatkówki, którego objawy pojawiają się dopiero w dorosłym życiu psa. W kierunku tej choroby można obecnie wykonać badania genetyczne, dlatego bardzo ważne jest to, aby zapytać hodowcy o wyniki badań.
Wrażliwy żołądek u owczarków szkockich
Kolejną słabością collie jest bardzo wrażliwy żołądek. Wprowadzanie nowej karmy powinno być bardzo stopniowe, ponieważ w przeciwnym razie może skończyć się wymiotami i biegunką.
Choroby stawów u collie
Na starość psom tej rasy może przydarzyć się artroza. Objawia się ona spowolnionymi ruchami i daje o sobie znać najczęściej w okolicach siódmego roku życia. Jeżeli masz wrażenie, że twój owczarek szkocki krótkowłosy ma problemy z poruszaniem się, jak najszybciej zgłoś się do lekarza weterynarii. Leczenie oraz dostosowanie aktywności do stanu zdrowia zwierzaka może znacznie złagodzić objawy artrozy.
Owczarek szkocki krótkowłosy – alergie
Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że owczarki szkockie są wrażliwe na niektóre leki, szczególnie te przeciwpasożytnicze. Niebezpieczna jest dla nich bardzo popularna iwermektyna, ale także część antybiotyków oraz środki do podawania narkozy. Oczywiście ewentualną wrażliwość psa na wszystkie te substancje można sprawdzić – jest ona spowodowana mutacją genową. Pamiętaj, aby zawsze zwracać na to uwagę weterynarzowi. Zazwyczaj lekarze pamiętają o takich kwestiach, jednak warto dmuchać na zimne.
Owczarek szkocki krótkowłosy – pielęgnacja
Pielęgnacja owczarka szkockiego krótkowłosego nie jest szczególnie trudna. W przeciwieństwie do swojego długowłosego kuzyna, pies ten gubi stosunkowo mało sierści, szczególnie w momencie, kiedy jest regularnie szczotkowany.
W przeciwieństwie do długowłosych owczarków szkockich, ich krótkowłosi kuzyni mają nieco mniejszą skłonność do tycia. Wynika to z ich większej aktywności. Mimo wszystko warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, szczególnie zważywszy na to, że są to psy o delikatnych żołądkach.
Krótkowłosy owczarek szkocki – hodowla
Owczarek szkocki krótkowłosy jest o wiele mniej popularny niż jego kuzyn o dłuższej sierści. W ramach Związku Kynologicznego w Polsce funkcjonuje jednak kilka hodowli, w których raz na jakiś czas przychodzą na świat nowe mioty szczeniąt.
Collie nie są wprawdzie najmodniejszymi obecnie owczarkami, jednak z jakiegoś powodu jest to rasa szczególnie lubiana przez pseudohodowców. Na portalach internetowych można znaleźć wiele ogłoszeń z tanimi ofertami szczeniaków podpisanych jako owczarki szkockie. Przed zakupem szczeniaka koniecznie upewnij się więc, czy dostanie on rodowód FCI. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że faktycznie wchodzisz w posiadanie psa tej rasy.
Ze względu na genetyczne problemy z oczami, warto zadać hodowcy pytanie o badania wykonane rodzicom szczeniaka. W naszym kraju nie ma obowiązku ich przeprowadzania, jednak wiarygodny hodowca zawsze to robi.
Krótkowłosy owczarek szkocki – cena
Średnia cena krótkowłosego owczarka szkockiego z hodowli FCI to obecnie około 5 tysięcy złotych. Jest oczywiście ustalana indywidualnie przez każdego hodowcę, dlatego może znacznie odbiegać od średniej.
Owczarek szkocki krótkowłosy – historia rasy
Krótkowłosy owczarek szkocki ciągle pozostaje w cieniu swojego długowłosego kuzyna. Przez setki lat dla tych dwóch typów rasy funkcjonował jeden wzorzec, a w miotach przychodziły na świat pieski o sierści różnej długości. Długowłose szczeniaki były traktowane jako psy do towarzystwa, a krótkowłose – do pracy.
Nie da się ukryć, że collie zyskały na popularności głównie przez światową dystrybucję filmu „Lassie, wróć!”. Długowłose owczarki szkockie stały się tak rozpoznawalne, że wiele osób do dzisiaj nie zdaje sobie sprawy z tego, że równolegle funkcjonuje ich krótkowłosa alternatywa.
Znaczenie krótkowłosych owczarków szkockich
Krótki, ale bardzo twardy włos sprawiał, że owczarki szkockie doskonale radziły sobie w pracy na podmokłych i wilgotnych nizinnych pastwiskach. Z kolei długowłose owczarki sprawdzały się lepiej w regionach górzystych. To właśnie to miało największy wpływ na rozdzielenie rasy na dwa oddzielne wzorce.
Jako psy pracujące krótkowłose collie bardzo późno pojawiły się na wystawach kynologicznych. Zadebiutowały dopiero w XIX wieku. Na oficjalne rozdzielnie ras trzeba było zaś czekać aż do końca XX wieku. Wzorce powstały dopiero w 1987 roku. Ostatecznie przestano kojarzyć obydwie rasy dopiero w 1994 roku.
Owczarek krótkowłosy szkocki w Polsce
W Polsce zdecydowanie najbardziej popularne są owczarki szkockie długowłose. Psy te świetnie się prezentują i mają dobrą reputację jako zwierzęta do towarzystwa. Warto jednak zaznaczyć, że owczarek szkocki krótkowłosy w niczym nie ustępuje swojemu kuzynowi. Wielu kynologów ciągle uważa go za doskonalszą wersję rasy.
Owczarek szkocki krótkowłosy – dla kogo?
Owczarek szkocki krótkowłosy będzie doskonałym towarzyszem dla każdego, kto chce pracować z sympatycznym i pojętnym psem. Świetnie sprawdzi się nawet w domu niedoświadczonego opiekuna. To bardzo wrażliwy i sympatyczny zwierzak, który wyróżnia się ogromną empatią. Szybko wyczuwa nastroje członków swojej rodziny stara się robić wszystko, aby pomóc im w trudnych sytuacjach.
Owczarek szkocki krótkowłosy w relacjach z ludźmi i zwierzętami
Krótkowłosy collie jest psem, który w stosunku do swojej rodziny ujawnia najgłębsze pasterskie instynkty. Lubi, kiedy wszyscy jego ludzie czują się dobrze i spędzają czas wspólnie. Źle znosi kłótnie, konflikty w domu bardzo go stresują. O ile nie da się całkowicie ich uniknąć, przed zakupem tego psa warto zastanowić się, czy stosunki panujące w naszym domu nie będą dla zwierzęcia powodem dyskomfortu.
Owczarek szkocki krótkowłosy może mieszkać z dziećmi, kotami i innymi psami. Będzie dobrym towarzyszem dla osoby starszej, a dodatkowo czuje się dobrze zarówno w domu z ogrodem, jak i w małym mieszkaniu. Wymaga zróżnicowanych spacerów i lubi pracować, jednak nie jest hiperaktywny.
Krótkowłosy collie – szczekliwość
Warto zaznaczyć, że collie – zarówno krótkowłosy, jak i długowłosy – jest psem szczekliwym. Oczywiście konsekwentne wyciszanie pozwala na spokojne funkcjonowanie z psem, jednak warto przygotować się na to, że rasa nie należy do milczących.
Owczarek szkocki krótkowłosy będzie dobrym stróżem, jednak zdecydowanie nie nadaje się do kojca. Bardzo źle znosi samotność i wymaga uwagi ze strony opiekuna. Nie jest zaborczy, dobrze czuje się w dużej rodzinie i chętnie bierze udział w jej aktywnościach. To wszechstronny i bardzo sympatyczny zwierzak.
Owczarek szkocki krótkowłosy – ciekawostki
To owczarek szkocki długowłosy jest najbardziej rozpoznawalny. Wiele osób nawet nie wie, że istnieje jego krótkowłosa wersja.
Owczarek szkocki krótkowłosy w niczym nie ustępuje bardziej popularnej, długowłosej wersji tej rasy. To wszechstronny zwierzak rodzinny, który świetnie odnajduje się w różnych warunkach. Jeżeli szukasz owczarka, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczony opiekun, bardzo możliwe, że to zwierzak dla ciebie. Dużymi zaletami są prosta pielęgnacja oraz to, że krótkowłosy collie prawie nie linieje.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 296, 15.09.2021/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/296.pdf, rewizja i uzupełnienie wersji polskiej lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 27.07.2021.