Spis treści pokaż

Jakie są najważniejsze fakty o tej rasie?

Ogólne wrażenierosły, harmonijnie zbudowany, nieznacznie wydłużony pies
Rozmiarwzrost: 65 – 70 cm
masa ciała: 40 – 50 kg;
Szatasierść: twarda i gęsta, gruby podszerstek;
maść: każda maść oprócz błękitnej, czekoladowej i czarno-rudej
Długość życia11 lat
Charakterniezależny, trudny, wyniosły
Użytkowośćpies stróżujący
PochodzenieZSRR (rejon Azji Centralnej)
Klasyfikacja FCIgrupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.2 (molosy typu górskiego); nie podlega próbom pracy

Podstawowe informacje o owczarku środkowoazjatyckim

Już na pierwszy rzut oka widać, że owczarek środkowoazjatycki (znany jako ałabaj) jest psem wyjątkowo potężnym i silnym. Jest wyraźnie umięśniony i krzepki, a jednocześnie harmonijnie zbudowany. Sprawia wrażenie czworonoga niezłomnego i szybkiego. Jak podaje wzorzec ZKwP, rasę charakteryzuje wyraźny dymorfizm płciowy. Psy mierzą co najmniej 70 cm, a ich waga wynosi zazwyczaj ponad 50 kg. Suki są niższe (co najmniej 65 cm w kłębie) i znacznie lżejsze (ok. 40 kg). Wyróżniamy odmianę krótkowłosą (3-5 cm) oraz długowłosą (7-10 cm).

Co jeszcze warto wiedzieć o tym psie? Owczarek środkowoazjatycki charakteryzuje się:

  • dobrze umięśnionym grzbietem oraz długą i rozszerzająca się ku tyłowi klatką piersiową;
  • grubym u nasady i wysoko osadzonym ogonem (powinien być luźno zakręcony lub szablasty);
  • masywną, prostokątną w kształcie głową;
  • ciemnymi oczami (powinny być brązowe lub wręcz czarne);
  • trójkątnymi, zwisającymi uszami;
  • twardą i gęstą sierścią z bardzo grubym podszerstkiem;
  • dopuszczalna jest niemal każde umaszczenie czworonogów, wyjątki to owczarek środkowoazjatycki błękitny, czekoladowy i czarno-rudy.

Od Redakcji

Chociaż dla hodowców ważne jest, aby ich pies rasy owczarek środkowoazjatycki był jak najwyższy, jego wzrost nie może odbijać się na proporcjach sylwetki. Istotne jest, aby długość tułowia była tylko nieznacznie większa od wysokości w kłębie.

owczarek środkowoazjatycki

Jaki charakter mają owczarki środkowoazjatyckie?

Według powszechnych opinii o owczarkach środkowoazjatyckich są to psy uchodzące za niebezpieczne i trudne do opanowania. Rzeczywiście, czworonogi tej rasy potrafią być wyniosłe i bardzo niezależne. Nieszkolone i niezsocjalizowane rzeczywiście mogą stać się groźne dla otoczenia, gdy ktoś nie umie sobie z nimi poradzić. Nie jest to jednak jedyna cecha charakteru owczarków środkowoazjatyckich.

Jaki temperament mają psy rasy owczarek środkowoazjatycki?

Powyższa krótka charakterystyka owczarka środkowoazjatyckiego nie oznacza, że psy tej rasy sąpozbawione jakichkolwiek pozytywnych cech. Bywają bardzo przyjacielskie i szybko przywiązują się do opiekunów, którzy traktują je z czułością i szacunkiem. Chociaż psy dość dobrze znoszą samotność, potrzebują także kontaktu z właścicielami. Każda dłuższa nieobecność i odcięcie czworonoga od obecności człowieka może negatywnie odbić się na psiej psychice. Zatem charakter owczarka środkowoazjatyckiego nie jest tak ostry, jak powszechnie się uważa.

Cechy idealnego właściciela dla owczarka środkowoazjatyckiego

Rasa psa owczarek środkowoazjatycki zdecydowanie nie nadaje się dla początkujących. To czworonóg dla doświadczonego opiekuna, który potrafi zapanować nad psem. Powinien być zdecydowany, ale jednocześnie spokojny i opanowany. Jak wspomniano wcześniej, charakter ałabaja jest bardzo mocny, więc nieumiejętnie prowadzony, może stać się groźny. 

owczarek środkowoazjatycki-o rasie

Owczarek środkowoazjatycki – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Poziom aktywności owczarka środkowoazjatyckiego nie jest duży. Odpowiednio wyszkolone psy są spokojne i zrównoważone, nadal jednak potrzebują ćwiczeń. Docelowo były przeznaczone do pilnowania stada i gospodarstwa, dlatego już wieki temu rozwinął się u nich bardzo silny instynkt terytorialny stróżowania. Nie są szczekliwe, ale po wyczuciu intruza mogą wyraźnie dawać znać o tym opiekunowi i jednocześnie odstraszać obcych donośnym szczekiem. Jeżeli to nie wystarcza, nie wahają się nawet przed atakiem.

Owczarek środkowoazjatycki – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Z charakterystyki owczarka środkowoazjatyckiego wynika, że potrafią być sympatycznymi i bardzo oddanymi czworonogami. Jednak z reguły nie nadają się dla rodzin z bardzo małymi dziećmi i osób starszych (są za duże i zbyt silne). Inne psy, a także mniejsze zwierzęta mogą żyć z ałabajem w zgodzie. Czworonóg na pewno nie będzie w stosunku do nich nazbyt wylewny ani przyjacielski, ale będzie tolerował ich obecność

Jakie są metody treningowe dopasowane do owczarka środkowoazjatyckiego?

Bardzo ważna kwestia dotyczy tego, jak trenować psa rasy owczarek środkowoazjatycki. Pracę z czworonogiem należy zacząć wcześnie i powinna to być nauka komend. Treningi powinny być systematyczne i trwać do końca życia psa. Wówczas można liczyć na to, że będzie podporządkowywał się zasadom. Być może konieczne będzie poszukanie specjalisty, zwłaszcza jeśli ktoś nie wie, jak trenować psa rasy owczarek środkowoazjatycki. Konieczne jest nadrobienie tych braków.

owczarek środkowoazjatycki-długość życia

Jak dbać o zdrowie owczarka środkowoazjatyckiego?

Przed zakupem tego dostojnego „azjaty” warto zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące pielęgnacji. Ważna jest również wiedza na temat najczęstszych chorób rasy owczarek środkowoazjatycki. 

Jakie są najczęściej występujące choroby u owczarka środkowoazjatyckiego?

Rasa psa owczarek środkowoazjatycki jest wyjątkowo odporna i silna, nie ma predyspozycji do poważnych dolegliwości. Wśród najczęstszych chorób rasy owczarek środkowoazjatycki znajdują się te typowe dla wszystkich dużych psów:

  • problemy z żołądkiem (skręt żołądka);
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • dysplazja stawów łokciowych. 

Dieta i żywienie – jak dopasować do owczarka środkowoazjatyckiego?

Szukając informacji o rasie owczarek środkowoazjatycki, warto skupić się na diecie. Trzeba dostosować ją do wieku oraz aktywności psa. Nie jest żarłoczny, zatem nie ma skłonności do tycia. Trzeba mieć przy tym świadomość, że waga owczarka środkowoazjatyckiego to kilkadziesiąt kilogramów! Aby rozwijał się prawidłowo i pozostawał w jak najlepszym zdrowiu, trzeba dostarczać mu posiłki bogate w odpowiednią dawkę mikroelementów. Dość często opiekunowie decydują się na żywienie BARF-em (surowe mięso, plus suplementy). 

Jak pielęgnować psy rasy owczarek środkowoazjatycki?

Pielęgnacja sierści tych psów nie należy do skomplikowanych. Tracą ją w stopniu umiarkowanym, choć okresie linienia pojawia się jej nieco więcej. Ważne jest zatem, aby regularnie wyczesywać martwe włosy. Trzeba stopniować częstotliwość zabiegów w zależności od pory roku. Jak zatem wynika z wcześniejszych informacji o rasie owczarek środkowoazjatycki, pies ten jest przystosowany do mroźnej pogody. Niskie temperatury i trudne warunki pogodowe zimą są mu niestraszne. 

Gorzej ma się sprawa z upałami. Wówczas trzeba zapewnić mu odpowiednio dużo wody. Musi mieć też dostęp do miejsca chłodnego i zacienionego, w którym mógłby odpocząć. 

Wprowadzenie szczeniaka rasy owczarek środkowoazjatycki do nowego domu

Przyjmując szczeniaka owczarka środkowoazjatyckiego do nowego domu, ważne jest zapewnienie mu bezpiecznego i ciepłego środowiska. Ta rasa potrzebuje wyraźnych granic i konsekwentnego szkolenia. Ważne jest, aby od samego początku zadbać o odpowiednią socjalizację z ludźmi i innymi zwierzętami, a także zapewnić regularną aktywność fizyczną.

owczarek środkowoazjatycki-cena

Historia i pochodzenie rasy owczarek środkowoazjatycki

Historia owczarka środkowoazjatyckiego jest długa. Źródła wskazują, że rasa istnieje już 4500 lub nawet 5000 lat. Psy pochodzą najprawdopodobniej z rejonów Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu. Niegdyś ałabaje były psami pasterskimi, jednak stopniowo zastąpiły je owczarki kaukaskie.

Pochodzenie i rozwój rasy owczarek środkowoazjatycki

Ich pochodzenie uzasadnia opinie o owczarkach środkowoazjatyckich. Są to samodzielne, silne i nieustraszone zwierzęta, które w obronie stada były gotowe do walki z drapieżnikami. Stąd też turkmeński przydomek „dławiciel wilków”. Na szeroką psy zaczęły być hodowane w latach 30. XX wieku. Przodował w tym zwłaszcza Związek Radziecki.

Obecność rasy owczarek środkowoazjatycki w Polsce

Jaka jest historia owczarka środkowoazjatyckiego w Polsce? Psy tej rasy trafiły w latach 80., jednak dopiero dekadę później zdobyły większą popularność. Obecnie cieszą się one sporym zainteresowaniem i można znaleźć kilka rodzimych hodowli, które oferują szczeniaki owczarka azjatyckiego.

owczarek środkowoazjatycki-dla kogo

Ciekawe fakty i rekordy rasy owczarek środkowoazjatycki

Ciekawi cię, czego nie wiesz o rasie owczarek środkowoazjatycki? Są to naprawdę fascynujące zwierzęta.

Historie związane z rasą owczarek środkowoazjatycki

  • Ałabaje są uważane za jedną z najstarszych ras psów na świecie;
  • W niektórych kulturach Azji Środkowej owczarki odgrywały centralną rolę w życiu nomadów, będąc nie tylko strażnikami, ale także towarzyszami. Ich obecność była uważana za symbol siły i bezpieczeństwa;
  • Pies jest znany z wyjątkowej wytrzymałości i siły. Istnieją liczne opowieści o tym, jak te psy skutecznie broniły stada owiec przed atakami dużych drapieżników, takich jak wilki czy nawet niedźwiedzie;
  • W niektórych krajach, hodowle tych psów są częścią tradycji kulturowej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Jaką funkcję odgrywają psy rasy owczarek środkowoazjatycki w pracy i służbie?

Owczarki środkowoazjatyckie, ze względu na swoją siłę i instynkt ochronny, są wykorzystywane głównie jako psy stróżujące i pasterskie. Ich naturalna odporność i odwaga sprawdzają się w ochronie stad oraz mienia. Rasa ta jest ceniona także w pracach ratowniczych.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy owczarek środkowoazjatycki?

Ile kosztuje owczarek środkowoazjatycki? Cena za szczeniaka waha się zazwyczaj od 3000 do 4000 zł. Bywa jednak, że osobniki cechujące się wyjątkowym rodowodem wyceniane są nawet na 20000 złotych. To naprawdę imponująca kwota. Jeśli dla kogoś cena owczarka środkowoazjatyckiego wydaje się za duża, powinien zwrócić uwagę na cechy tej rasy. Psy są warte tych pieniędzy! Jednocześnie odradzamy korzystanie z pseudohodowli, gdzie zwierzęta są traktowane bezdusznie i wykorzystywane do granic możliwości.

Jak ałabaje prezentują się w obiektywie?

Jak długo żyją psy rasy owczarek środkowoazjatycki?

Ile lat żyje owczarek środkowoazjatycki? Średnio jest to 11 lat. Oczywiście długość życia owczarka środkowoazjatyckiego zależy nie tylko od ich silnej budowy. Ważne jest zapewnienie im odpowiedniej opieki i diety, by mogły cieszyć się zdrowiem. Konieczne są też regularne wizyty u weterynarza oraz stosowanie się do jego zaleceń. Ałabaje należą do psów odpornych, jednak i one mogą zapadać na różne choroby, o których pisaliśmy wcześniej.

Owczarek środkowoazjatycki infografika

Czy rasa owczarek środkowoazjatycki jest łatwa do szkolenia?

Czy rasa owczarek środkowoazjatycki jest łatwa do szkolenia? Ze względu na jej niezależny charakter i silną wolę może stanowić spore wyzwanie nawet dla doświadczonych osób. Owczarki azjatyckie są inteligentne, ale ich szkolenie wymaga cierpliwości i konsekwencji. Najlepsze wyniki osiąga się, gdy szkolenie opiera się na pozytywnym wzmocnieniu i wcześnie rozpoczyna socjalizację. Warto o tym pamiętać przed adopcją.

Czy owczarek środkowoazjatycki jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Czy owczarek środkowoazjatycki w mieszkaniu to dobry pomysł? Z wcześniejszego opisu rasy wynika, że raczej nie. To zwierzęta, które mają silny instynkt terytorialny, więc najlepiej zaopiekują się nimi osoby żyjące w domu z ogrodem. Jeśli weźmiemy też pod uwagę gabaryty zwierzaka, życie w małej przestrzeni z owczarkiem środkowoeuropejskim może być na dłuższą metę uciążliwe zarówno dla niego, jak i opiekuna. 

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 335 /09.02.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/335.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.