Owczarki maremma to rozważne i spokojne psy, stworzone do stróżowania. Charakteryzują się ogromną inteligencją i wielkim przywiązaniem do swojego człowieka. Są wytrzymałe i długowieczne. Nie należą do najbardziej popularnych ras, ale nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem szczeniaka dla siebie. Najpierw jednak dowiedz się więcej o rasie.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 60 do 68 cm, psy od 65 do 73 cm;
masa ciała: suki od 30 do 40 kg, psy od 35 do 45 kg
Szatasierść: twarda w dotyku, długa, obfita, na tułowiu do 8 cm; obfity podszerstek w chłodne miesiące;
maść: jednolicie biała; dopuszczalna, ale nie pożądana sierść w odcieniu kości słoniowej, cytrynowym czy bladym pomarańczowym
Długość życia11–13 lat
Charakterodważny, czujny, zdecydowany, dumny, niezależny, lojalny

Owczarek maremma – opis rasy

Owczarek maremma jest dużym i mocno zbudowanym psem. Cechuje go prostokątna i harmonijna sylwetka. Psy tej rasy sprawiają wrażenie potężnych i szlachetnych, gotowych podołać powierzonym zadaniom.

Według wzorca głowa owczarka maremma powinna przypominać czaszkę niedźwiedzia polarnego. Jest duża, o płynnych liniach, z kufą krótszą o 1/10 od długości mózgoczaszki. Szczęki owczarka są dobrze rozwinięte, a zęby ułożone w zgryz nożycowy. Ponadto, Maremmano-Abruzzese ma stosunkowo niewielkie, migdałowe oczy o barwie kasztana lub ochry i małe, wysoko osadzone, wiszące uszy. 

Owczarek maremma siedzi w ogrodzie

Maremmano-Abruzzese – waga i budowa

Owczarki z Maremmano i Abruzzów należą do dużych psów. Dorosły pies w kłębie osiąga wzrost od 65 do 73 cm. Suki są nieco mniejsze; ich wysokość w kłębie to 60-68 cm. Waga owczarków maremma mieści się w przedziałach:

  • 35-45 kg – w przypadku samców;
  • 30-40 kg – w przypadku suk. 

Owczarka maremma charakteryzuje mocna budowa ciała. Jego długość jest o 1/8 większa od wysokości w kłębie. Pies ma prosty grzbiet, mocny, dobrze umięśniony zad oraz szeroką klatkę piersiową. Kończyny są mocne i wyraźnie umięśnione. Ogon psa, ze względu na jego spadzisty zad, jest osadzony nisko. W ruchu znajduje się na wysokości linii grzbietu. W pozostałych przypadkach zwisa swobodnie, sięgając poniżej stawu skokowego. 

Umaszczenie owczarka maremma

Owczarki maremma mają przlegającą i dość grubą skórę. Ich sierść jest długa, obfita i raczej twarda w dotyku. Zazwyczaj pozostaje prosta, jednak niekiedy dopuszcza się i lekko falistą. Wokół szyi rośnie dłuższy włos, który tworzy charakterystyczny kołnierz. Owczarki mają także portki. Podszerstek u psów tej rasy występuje tylko zimą. 

Maść owczarków maremma jest jednolicie biała. Dopuszcza się wyłącznie niewielkie odstępstwa, takie jak odcienie: 

  • bladopomarańczowy;
  • cytrynowy; 
  • kości słoniowej. 

Owczarek maremma – charakter

Przez stulecia psy rasy owczarek maremma były wykorzystywane do stróżowania i ochrony stad. Nie pozostało to bez wpływu na ich obecny charakter. Maremmano-Abruzzese są czworonogami inteligentnymi i niezależnymi. Najlepiej czują się, gdy powierzone są im zadania, jak np. pilnowanie domu. Psy są odważne, ale i nieufne w stosunku do obcych. Nie okazują jednak agresji, nie są też szczekliwe – zazwyczaj sama ich postura i nieustępliwość wystarczają, aby włamywacz zaniechał wtargnięcia. 

Owczarek maremma w wenecji

Owczarek maremma – relacje z opiekunem

Owczarki maremma okazują oddanie i przyjaźń swojej najbliższej rodzinie. Nie są to jednak wylewne psy. Ich sposób wyrażania sympatii może być bardziej subtelny niż ma to miejsce w przypadku bardziej ekstrawertycznych ras. W stosunku do nieznanych osób owczarki maremma zachowują bezpieczny dystans. Nie zaatakują, jednak nie okażą też przyjaźni, dopóki nie nabiorą zaufania.

Maremmano-Abruzzese cechuje opanowanie. Rasa potrzebuje dużego terytorium, ale głównie w celu stróżowania. W wolnym czasie zdecydowanie woli spokojne patrolowanie terytorium niż pogoń za piłką. 

Owczarek maremma – tryb życia i tresura psa

Chociaż owczarki są bardzo inteligentne, cechuje je też spory upór. Nigdy w pełni nie podporządkowują się człowiekowi, z czym – niestety – trzeba się pogodzić. Nie oznacza to jednak, że można całkowicie zaniechać ich szkolenia. Owczarki maremma potrzebują opiekuna, który zajmie się ich socjalizacją z innymi zwierzętami i ludźmi oraz nauczy podstawowych komend. W przeciwnym wypadku nic nie zdoła okiełznać tych dużych i silnych psów. 

Owczarek maremma – długość życia i zdrowie

Owczarki maremma należą do wytrzymałych i silnych ras. Średnia długość ich życia to ok. 12 lat, chociaż wiele zależy od zdrowia i ogólnej kondycji danego osobnika. Odpowiednia opieka i regularne wizyty u weterynarza mogą znacząco wydłużyć życie twojego pupila.

Owczarek maremma patrzy leżąc

Częste choroby owczarka maremma

Jak w przypadku większości dużych psów, tak i owczarkom maremma zdarza się chorować na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Warto regularnie wykonywać badania czworonoga i uważać na ilość ruchu czy rodzaj aktywności, jaką mu się zapewnia. Chociaż psy tej rasy nie mają skłonności do tycia, kontrola ich diety i wagi także jest wskazana. Pomoże to zmniejszyć ryzyko wystąpienia dysplazji. 

Owczarek maremma – pielęgnacja

Regularne szczotkowanie owczarków rasy maremma jest niezbędne dla zachowania jego sierści w odpowiedniej kondycji. Zaniedbanie tej czynności może skutkować powstawaniem kołtunów, których trudno się później pozbyć. O czesaniu warto pamiętać szczególnie w okresie linienia. Owczarki maremma gubią bardzo dużo sierści, zatem codzienne szczotkowanie jest konieczne. 

Owczarek maremma leży w ogódku

Dieta owczarków maremma

Owczarki maremma nie należą do łakomczuchów, jednak nie są też wybredne. Zadowoli je zarówno dieta BARF, jak i żywienie oparte na kupnych karmach wysokiej jakości. Warto dopasowywać wielkość porcji do codziennej dawki ruchu owczarków. Pamiętaj, aby dzienną dawkę rozdzielać na dwa posiłki. To pomoże zapobiec skrętowi żołądka, na który owczarki maremma są narażone z uwagi na rozmiar.

Pies rasy owczarek maremma a skrajne temperatury

Owczarek maremma jest bardzo wytrzymałym psem. Gruby podszerstek chroni go przed mrozem i kiepskimi warunkami atmosferycznymi. W upalne dni należy zapewnić owczarkowi dużą ilość wody i miejsce w cieniu, aby nie dopuścić do przegrzania. 

Owczarek maremma – hodowla

Psy rasy Maremmano-Abruzzese nie należą do zbyt popularnych. Mimo to, osoby chcące przygarnąć czworonoga nie powinny mieć problemu ze znalezieniem hodowli, nawet na terenie Polski. Pamiętaj, aby uważnie przyjrzeć się samym hodowcom, jak i warunkom, w których rozmnażane i wychowywane są psy. W przypadku wątpliwości, skonsultuj się z wielbicielami rasy, którzy polecą renomowaną hodowlę owczarków maremma.

Pies owczarek maremma – cena

Pies owczarek maremma w mieście

Cena za psy Maremmano-Abruzzese jest uzależniona od wielu czynników. Wśród nich można wyróżnić między innymi renomę hodowli, z której pochodzi pies, czy wiek danego osobnika. Zazwyczaj cena szczeniaka tej rasy wynosi ok. 4500-5000 zł. 

Historia rasy owczarek maremma

Owczarki maremma są bardzo starą rasą. Już starorzymska literatura donosi o podobnych, białych psach. Wywodzą się one najprawdopodobniej od ras pasterskich z okolic Abruzji, a także czworonogów z Maremma i Lacjum. Psy wykorzystywano do pilnowania stad owiec w czasach pasterstwa transhumancyjnego. Obecnie owczarki maremma nadal sprawdzają się w roli stróżów, zarówno na terenie Włoch, jak i USA czy Australii. 

Owczarek maremma – dla kogo? 

Owczarki Maremmano-Abruzzese zdecydowanie nie nadają się na tzw. pierwsze psy. Chociaż należą do dość opanowanych i spokojnych czworonogów, są także bardzo silne i uparte. Człowiek nieznający potrzeb rasy i nieumiejący przeprowadzić odpowiedniego szkolenia, może nie poradzić sobie z ich wychowaniem. Doświadczona, zdecydowana, ale i łagodna osoba będzie odpowiednim opiekunem dla przedstawiciela tej rasy. 

Owczarek maremma na łące

Owczarek maremma a osoby starsze i dzieci

Nie istnieje powód, dla którego owczarek maremma nie mógłby mieszkać w domu z dziećmi. Jeżeli wszyscy domownicy będą zaznajomieni z potrzebami psa i będą okazywać mu sympatię, on odwdzięczy się oddaniem i przyjaźnią. Osoby starsze, które mają już doświadczenie w wychowywaniu psów i pozostają w miarę aktywne, także mogą przygarnąć owczarka maremma pod swój dach. 

Owczarek maremma i inne zwierzęta

Owczarki maremma, tak jak i pozostałe rasy, powinny od szczeniaka być zapoznawane z różnymi zwierzętami. Maremmano-Abruzzese, który przeszedł odpowiednią socjalizację, będzie traktował psy i koty w swoim otoczeniu jako część „stada”. Nawet, jeżeli pomiędzy zwierzakami nie wywiąże się przyjaźń, owczarek nie będzie miał problemu z akceptacją innych czworonogów w domu.

Owczarek maremma – gdzie będzie czuł się swobodnie?

Owczarki Maremmano-Abruzzese to duże psy, które potrzebują pewnej dawki ruchu. Jeszcze ważniejsza jest jednak dla nich duża przestrzeń. Małe mieszkanie w centrum miasta nie sprawdzi się w ich przypadku. Czworonóg zmuszony do życia w warunkach, w których nie będzie miał możliwości swobodnego przemieszczania się, stanie się sfrustrowany i nieszczęśliwy. Spacery także nie pomogą. Owczarki maremma potrzebują domu z dużym ogrodem, w którym będą mogły biegać, odpoczywać, a przede wszystkim pracować. To zazwyczaj oznacza ochronę terytorium. 

Owczarek maremma – zdjęcia

Owczarek maremma – informacje i ciekawostki

Przedstawiciele owczarków maremma używani się do pilnowania hodowli pingwinów na Middle Island w Australii. Psy te chronią ptaki przed atakami lisów. 

Owczarek maremma nie jest popularny, a wyglądem przypomina jedną z polskich ras, czyli owczarka podhalańskiego. Ma jednak trudny charakter, dlatego nie powinien być wybierany jako pierwszy pies, przez osoby bez doświadczenia. Najlepiej odnajdzie się na dużym terenie, którego będzie mógł pilnować, nadal będąc jednak członkiem rodziny.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 201, 30.08.2021/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/201.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.08.2021.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.