Owczarek holenderski krótkowłosy uchodzi za mniej narwanego niż jego belgijski kuzyn. Mimo wszystko, podobnie jak on, jest w stanie bardzo asertywnie bronić swojej rodziny przed jakimkolwiek zagrożeniem. Dobrze sprawdzi się zarówno jako stróż, jak i zawodnik w psich sportach. Poznaj opis rasy owczarka holenderskiego, jako że polecany jest raczej dla doświadczonych opiekunów.
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 55 do 60 cm, psy od 57 do 62 cm; masa ciała: do 23 do 30 kg |
Szata | sierść: zależnie od odmiany krótka, długa lub szorstka, zawsze z wełnistym podszerstkiem; maść: pręgowana ze złotym lub srebrnym tłem; pożądana czarna maska |
Długość życia | ok. 13 lat |
Charakter | godny zaufania, czujny, niezależny, inteligentny, karny, chętny do pracy |
Owczarek holenderski – opis rasy i wygląd
Owczarek holenderki to pies średniej wielkości o proporcjonalnej i dobrze umięśnionej sylwetce. Budowa ciała jest harmonijna, a wielkość głowy proporcjonalna do tułowia. Czaszka jest płaska, a stop niewielki, ale wyraźnie widoczny.
Owczarek holenderski – waga i wzrost
Wysokość w kłębie u psów wynosi 57-62 centymetry. Suczki są nieco niższe i mierzą od 55 do 60 centymetrów. Waga nie została określona we wzorcu, jednak owczarki holenderskie ważą zazwyczaj od 23 do 30 kilogramów, w zależności od płci i cech osobniczych.
Owczarek holenderski – umaszczenie i szata
Rodzaj szaty zależy od odmiany rasy. Owczarek holenderski krótkowłosy ma sierść dobrze przylegającą do ciała. Włos okrywowy jest twardy, a podszerstek – wełnisty. Odmiana szorstkowłosa ma gęsty i nieco zmierzwiony włos i bogatym podszerstkiem Z kolei owczarek holenderski długowłosy ma piękną, długą i prostą sierść, która dobrze przylega do ciała. Podszerstek jest taki sam jak u pozostałych odmian.
Dopuszczalne umaszczenie jest srebrne lub pręgowane na złotym tle. Najlepiej oceniane są osobniki z czarną maską.
Owczarek holenderski – charakter
Podobnie jak inne owczarki, holenderczyk tworzy bardzo silną więź ze swoim przewodnikiem. Czuje się częścią stada i jest bezgranicznie oddany opiekunom. Na ogół dobrze dogaduje się z dziećmi ze swojej rodziny, jednak zabawy z nimi zawsze powinny odbywać się pod okiem dorosłego.
Owczarek holenderski – więź z opiekunem
Z charakteru owczarek holenderski jest niezwykle bystrym i inteligentnym zwierzęciem. Łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy owczarka – jest posłuszny, mądry i bardzo wrażliwy. Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach może próbować przejąć inicjatywę. Dlatego ważne jest wypracowanie mocnej więzi z przewodnikiem i zadbanie o szkolenie z posłuszeństwa.
Owczarek holenderski a obcy ludzie
Owczarek holenderski nie ma zaufania do obcych. W połączeniu z bardzo silnym instynktem terytorialnym może to wpływać na zachowania agresywne podczas strzeżenia terytorium. Zanim do tego domu wejdzie osoba, której pies nie zna, najlepiej, abyś wprowadził ją osobiście i tym samym pokazał psu, że nie stanowi ona zagrożenia.
Przekonanie się do nowych ludzi zajmuje temu owczarkowi holenderskiemu trochę czasu. Potrzebuje on konsekwentnego, ale łagodnego traktowania. Raz skrzywdzony, nigdy nie zapomni, a negatywne doświadczenia z pewnością przełożą się na jego postrzeganie świata.
Owczarek holenderski w pracy
Psy tej rasy świetnie sprawdzają się we wszelkiego rodzaju pracy. Często służą w policji i innych służbach. Są bardzo inteligentne, wierne i zawsze współpracują z przewodnikiem. Ich nieustępliwość i odwaga doskonale sprawdzają się przy pilnowaniu terenu lub tropieniu niebezpiecznych przestępców. Pomimo naturalnej zależności od przewodnika owczarek holenderski potrafi podejmować samodzielne decyzje, kiedy wymaga tego sytuacja.
Owczarek holenderski jest świetnym stróżem, jednak zdecydowanie nie nadaje się do kojca. Głęboko przywiązany do swojej rodziny, bardzo cierpi w samotności. Nie wolno wykluczać go z życia rodzinnego ani izolować.
Szkolenie owczarka holenderskiego
Owczarek holenderski powinien być szkolony już od momentu, kiedy trafi do twojego domu. To łagodny zwierzak, jednak potrzebuje konsekwentnego szkolenia. Jako pies pracujący sprawdzi się najlepiej w domu, w który będzie miał zadania do wykonania. Mogą to być treningi psich sportów lub stróżowanie. Ważne, aby jego inteligencja i zdolności mogły być dostatecznie wykorzystane.
Owczarek holenderski – szczekliwość
Powinieneś wiedzieć, że owczarek holenderski to szczekliwa rasa. Głośnym szczekaniem pies zawiadamia o tym, że na posesji znalazł się ktoś niepożądany. Może także ujadać z nudy i frustracji, kiedy jest pozostawiony sam sobie bez treningów i pracy.
Owczarek holenderski – zdrowie
Tak jak większość owczarków pracujących, holender cieszy się dosyć dobrym zdrowiem i odpornością. Średnia długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi około 13 lat. Ze względu na gruby podszerstek owczarki holenderskie są bardzo odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. W czasie dużych upałów warto jednak ograniczyć ich aktywność w pełnym słońcu.
Nie ma informacji o chorobach, które są specyficzne właśnie dla tej rasy. Tak jak większość dużych psów, może ona jednak mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych oraz skrętem żołądka. Warto dbać o ich zrównoważoną dietę oraz dostosowywać aktywność do wieku i możliwości psa.
Owczarek holenderski – pielęgnacja
Pielęgnacja owczarka holenderskiego uzależniona jest od tego, z jakim typem rasy mamy do czynienia. Najwięcej pracy jest przy sierści szorstkowłosych i długowłosych holendrów. Okrywę należy regularnie rozczesywać, aby nie powstawały na niej kołtuny. Przyda się do tego metalowy grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Szczotka pudlówka pozwoli z kolei pozbyć się martwych włosów.
U wszystkich trzech odmian owczarka holenderskiego linienie jest raczej umiarkowane. Na jesień i wiosnę częstotliwość wypadania sierści zwiększa się. Trzeba wówczas intensywniej szczotkować czworonoga.
Owczarek holenderski – hodowla
Owczarek holenderski nie jest może szczególnie popularną rasą, jednak w naszym kraju funkcjonuje kilka dobrych hodowli. Przed zakupem szczeniaka koniecznie sprawdź, czy hodowla jest zarejestrowana w ZKwP. Zwierzęta z rodowodem FCI przechodzą przeglądy hodowlane, dlatego są całkowicie zgodne ze wzorcem rasy.
Dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w hodowli. Poznaj rodziców swojego szczeniaka i zapytaj o ewentualne wyniki badań genetycznych. Hodowca, który nie będzie chętny do pokazania ci warunków, w jakich dorasta szczenię, nie jest godny zaufania.
Owczarek holenderski – cena
Cena szczeniąt owczarka holenderskiego w hodowli ZKwP to obecnie od 3 do 4,5 tysiąca złotych. Pieski zazwyczaj trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, ponieważ mioty nie przychodzą na świat często.
Owczarek holenderski – historia rasy
Owczarek holenderski jest blisko spokrewniony z owczarkami niemieckimi i belgijskimi. Jest podobny zwłaszcza do tych drugich. Jeszcze jakiś czas temu owczarek niderlandzki i belgijski były praktycznie identyczne, jednak selekcja hodowlana doprowadziła do wykształcenia wielu cech indywidualnych.
Pochodzenie owczarka holenderskiego
Pierwsze ślady świadczące o hodowli owczarków holenderskich pochodzą z XIX wieku. Co ciekawe, na początku większość psów miała białe umaszczenie. Lata pracy hodowlanej sprawiły, że na świat zaczęło przychodzić coraz mniej jasnych owczarków. Obecnie białe znaczenia są mocno niepożądane, jednak czasami jeszcze pojawiają się u szczeniąt.
Owczarek holenderski jako pies pracujący
Do końca XIX wieku owczarki holenderskie w swojej ojczyźnie pełniły przede wszystkim funkcję pasterską. Po zmianach w rolnictwie na początku XX wieku coraz rzadziej pojawiały się na pastwiskach, a to z kolei sprawiło, że hodowla tych zwierząt podupadła. Z czasem coraz częściej zaczęto wykorzystywać tę rasę w służbach, między innymi w policji i straży granicznej.
Owczarek holenderski współcześnie
Dzisiaj owczarki holenderskie cieszą się wyrównaną i niezbyt dużą popularnością. Ze względu na swoją inteligencję, szybkość i ogromną odwagę, ciągle są bardzo cenione w różnych sektorach – przede wszystkim w służbach mundurowych.
Największą popularnością owczarek holenderski cieszy się dzisiaj w krajach skandynawskich oraz w swojej ojczyźnie. W naszym kraju pierwszy miot przyszedł na świat już w latach dziewięćdziesiątych, jednak odmianę krótkowłosą sprowadzono do Polski dopiero w 2005 roku.
Owczarek holenderski – dla kogo?
Czy owczarek holenderski nadaje się na psa rodzinnego? Owszem. Jednak tylko w sytuacji, kiedy opiekun będzie w stanie sprostać jego potrzebom. Warto zacząć od tego, że pies tej rasy jest niezwykle inteligentny i szybko adaptuje się do różnych warunków. Przywiązuje się do swojego opiekuna i czuje w obowiązku bronić go przed każdym niebezpieczeństwem. W stosunku do dzieci jest dosyć cierpliwy, jednak powinien być socjalizowany do kontaktów z nimi. Nie wszystkie osobniki z marszu polubią ludzkie maluchy.
Owczarek holenderski – do świadomego domu
Owczarki holenderskie potrzebują szkolenia. Podstawowe posłuszeństwo to jednak tylko wstęp do prawdziwej pracy z tą rasą. Jej przedstawiciele będą czuli się najlepiej w domach osób, które chcą „coś robić” z psem. Ze względu na doskonałą kondycję i dużą szybkość będą świetnymi zawodnikami agility i innych psich sportów. Można ćwiczyć z nimi obronę sportową – IPO lub ring francuski. Niektóre osobniki dobrze radzą sobie w posłuszeństwie sportowym.
Owczarek holenderski nie ma szczególnie rozwiniętego instynktu myśliwskiego, dlatego zazwyczaj dobrze dogaduje się z mniejszymi zwierzętami. Powinien jednak zetknąć się z nimi na etapie socjalizacji, aby oswoić się z ich obecnością.
Owczarki holenderskie to wszechstronne i inteligentne psy, które bardzo dobrze odnajdują się w wielu sytuacjach. Potrzebują jednak dużej dawki aktywności i pracy, w której mogą się spełniać. Dobrze sprawdzą się w domach aktywnych rodzin, jednak nie będą odpowiednim wyborem dla osób starszych lub ludzi, którzy rzadko ruszają się z fotela.
Owczarek holenderski – zdjęcia
Owczarek holenderski – ciekawostki
Od 1909 roku trwały prace nad wyeliminowaniem białych znaczeń ze wzorca rasy. W tym celu owczarki holenderskie krzyżowano między innymi z niemieckimi oraz belgijskimi.
Współczesny owczarek holenderski ma nieco bardziej wydłużone ciało niż jego belgijski kuzyn, jednak jest do niego bardzo podobny.
Owczarki holenderskie nie są szczególnie popularną rasą, jednak mają swoich miłośników. Jeżeli szukasz wszechstronnego i nastawionego na pracę psa, bardzo możliwe, że będzie to odpowiedni wybór właśnie dla ciebie. Rasa jest jednak polecana raczej doświadczonym opiekunom.
Bibliografia
Wzorzec FCI 223, 09.01.2020/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/223.pdf, rewizja i uzupełnienie wzorca lipiec 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującej wersji wzorca: 21.12.2019.