W artykule przyjrzymy się historii pochodzenia rasy, charakterystyce i zachowaniom owczarka bułgarskiego. Pies, którego głównym celem była praca fizyczna przy wypasie zwierząt, dziś podbija serca tysięcy ludzi. Sprawdź, jaką przebył drogę.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 60 do 69 cm, psy od 63 do 75 cm;
masa ciała: suki od 35 do 45 kg, psy od 40 do 55 kg
Szatasierść: zależnie od odmiany krótka (do 12 cm) lub długa (powyżej 12 cm); zawsze gruby podszerstek;
maść: dwubarwna lub trójbarwna; zawsze z kropkami
Długość życiado 11 lat
Charakterterytorialny, czujny, odważny, zrównoważony

Pochodzenie owczarka bułgarskiego

Na temat historii jego pochodzenia istnieje kilka interesujących teorii, a wśród naukowców, weterynarzy i hodowców do dziś nie ma zgody co do tego, która z nich jest tą prawdziwą. Jedna z hipotez zgromadziła dużą liczbę zwolenników i zakłada, że owczarek bułgarski był obecny na ziemiach dzisiejszej Bułgarii już w okresie starożytności. Jest to całkiem prawdopodobne, ponieważ pierwsze źródła ikonograficzne przedstawiające jego postać pochodzą z IV wieku p.n.e.

Czworonogi były szczególnie często wykorzystywane przez Karakachanów – bezpośrednich potomków starożytnych Traków. Stąd druga nazwa rasy, czyli pies Karakachan. Głównym celem czworonogów było pilnowanie ogromnych stad zwierząt hodowlanych, należących do opiekunów. Jednak nie znaczy to, że psy nie były otaczane szacunkiem. W ówczesnych czasach pies był traktowany w sposób wyjątkowy, a nawet przedstawiany jako przewodnik dusz do świata zmarłych.

Inna teoria zakłada, że rasa w rzeczywistości pochodzi z Turcji i jedynie rozwinęła się na terytorium dzisiejszej Bułgarii. Sami Bułgarzy nie uznają tej tezy i są niezwykle dumni z własnych psów stróżujących. Na tyle, że gdy w 2010 roku Władimir Putin przybył z wizytą do ich kraju, ówczesny premier Bułgarii Boiko Borisow podarował dyktatorowi szczeniaka owczarka bułgarskiego o imieniu Buffy.

Owczarek bułgarski – charakterystyka rasy

Owczarek bułgarski karakachan stoi na polu

Bułgarski owczarek nie jest rasą zatwierdzoną przez FCI, więc nie ma żadnych szczególnych wytycznych dotyczących wyglądu zwierzęcia. Jednak w 2005 roku Komisja dla Ras Zwierząt w Ministerstwie Środowiska Bułgarii oficjalnie zatwierdziła rasę. Tym samym w Bułgarii przyjęto jej pierwszy standard, który ma zwiększone wymagania dotyczące wyglądu i temperamentu przedstawicieli.

Rozmiar psów

Są to niezwykle masywne zwierzęta o szerokiej, zaokrąglonej klatce piersiowej i lekko podciągniętym brzuchu. Psy osiągają nawet 75 centymetrów wysokości w kłębie, suki są mniejsze, ale mierzą nawet 69 centymetrów w kłębie. Masa ciała, w zależności od płci, powinna mieścić się w przedziale między 40 a 60 kilogramów. Ogon ma kształt haka i jest raczej nisko osadzony. Owczarek bułgarski ma dość dużą czaszkę, której przednia część rozciąga się w kierunku podstawy. Uszy w kształcie litery V charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Kończyny, szczególnie tylne, są wyjątkowo silne i muskularne.

Sierść i umaszczenie

Owczarek bułgarski występuje w dwóch odmianach – długowłosej i krótkowłosej. W wersji krótkowłosej długość włosa nie powinna przekraczać 12 cm. Jeśli jest dłuższy, mówimy o odmianie długowłosej.

Sierść składa się z dwóch warstw – okrywowej, która jest twarda i sztywna oraz podszerstka, który bezpośrednio przylega do ciała zwierzaka i charakteryzuje się wyjątkową miękkością. Najbardziej pożądanym umaszczeniem psów rasy Karakachan jest biel z plamkami, które mogą mieć kolory czerni, ciemnej szarości lub brązowo-czerwonawe odcienie.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja owczarka bułgarskiego?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że bułgarski owczarek jako pies pasterski nie potrzebuje żadnej specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic bardziej mylnego. Szczególnie odmiana długowłosa wymaga dokładnej, a przede wszystkim regularnej troski o kondycję sierści. Zwierzaki tej rasy powinny być systematycznie wyczesywane z nadmiaru martwych włosów. Częstotliwość ich kąpieli należy dopasować adekwatnie do warunków środowiskowych. Do codziennej pielęgnacji warto wdrożyć czyszczenie uszu i zębów, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w przyszłości.

Charakter i zachowanie

Owczarek bułgarski jest przede wszystkim psem stróżującym i ma komplet cech, który pozwala mu wykonywać to zadanie. Psy te słyną ze swoich niezwykle czułych zmysłów słuchu, wzroku i zapachu, a ich siła fizyczna robi wrażenie. Jeśli ktoś naruszy ich teren, może spotkać się z agresywną reakcją – co przy aparacie szczękowym składającym się z 42 zębów jest niebezpieczne. Jednak dobrze wyszkolony bułgarski pasterz nie przejawia skłonności do agresji bez powodu. Jest wierny i oddany swoim opiekunom, a po uspołecznieniu nawet tolerancyjny wobec dzieci.

owczarek bułgarski szczeniak na trawie

Czym żywić bułgarskiego owczarka?

Jeśli czworonóg ma wykonywać pracę fizyczną, jego dieta powinna być starannie zaplanowana. W przypadku gdy masz doświadczenie w dziedzinie zoodietetyki, możesz samodzielnie skomponować dietę dla swojego psa. Jednak jeżeli jeszcze tego nie robiłeś, lepiej zostaw to specjalistom i wybierz gotowy pokarm wzbogacony o niezbędne witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Ze względu na duże rozmiary owczarek bułgarski jest wysoce narażony na skręt żołądka. Aby zapobiec tej niebezpiecznej dolegliwości, należy karmić psa małymi porcjami, codziennie w tym samym czasie.

Owczarek bułgarski jest niezależnym, samodzielnym psem o silnym charakterze, który wymaga odpowiedzialnego i konsekwentnego szkolenia. Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z psami ani możliwości współpracy z wykwalifikowanym behawiorystą, prawdopodobnie nie poradzisz sobie z treningiem takiego pupila. To rasa stworzona do życia na świeżym powietrzu i pracy w terenie, pies pasterski zamknięty w mieszkaniu przez 10 godzin dziennie stanie się sfrustrowany. Sam zakup szczenięcia psa Karakachan nie jest łatwym zadaniem. Obecnie hodowle znajdują się jedynie na terenie Bułgarii i Rosji.

Bibliografia

Wzorzec rasy: https://bnfc.bg/porodi/balgarsko-ovcharsko-kuche/

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.