Owczarki belgijskie w Polsce nie są tak często spotykane, jak ich „krewni”, owczarki niemieckie, które są rasą wyjątkowo lubianą przez Polaków. Owczarki belgijskie mają natomiast cztery odmiany, różniące się od siebie przede wszystkim umaszczeniem. Jednym z nich jest właśnie owczarek belgijski Groenendael, z czarną sierścią. Jakie są jego cechy charakterystyczne?

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 58 cm, psy ok. 62 cm;
masa ciała: suki od 20 do 25 kg, psy od 25 do 30 kg
Szatasierść: włos krótki na głowie i części kończyn, długi na reszcie ciała; tworzy żabot, kitę, kryzę i portki;
maść: jednolicie czarna
Długość życia11–12 lat
Charakterodważny, aktywny, czujny, nieustępliwy, opanowany

Wygląd owczarka belgijskiego Groenendaela

Pod względem wielkości i wyglądu owczarek Groenendaelzaliczany jest do grona średniej wielkości psów tej rasy. Na pierwszy rzut oka przypomina owczarka niemieckiego, ale subtelne różnice dotyczące wzrostu i budowy ciała powodują, że można je łatwo odróżnić od siebie. Owczarek belgijski Groenendael porusza się bardziej dynamicznie, głównie dzięki temu, że jest szczuplejszy w porównaniu z owczarkiem niemieckim. Jest też od niego wyższy, jako że dorosłe samce osiągają wzrost w granicach 61–66 cm, a suki – od 56 do 61 cm. Psy te powinny ważyć ok. 28 kg. Szczeniaki, rzecz jasna są znacznie mniejsze, ale za to szybko rosną.

Psy rasy groenendael mają solidną, muskularną budowę ciała. Ich cechą charakterystyczną jest czarna szata, z dopuszczalnymi białymi znaczeniami. Na głowie włos jest krótki, podobnie jak na zewnętrznej stronie uszu, czy na dolnych częściach łap tego zwierzęcia. Natomiast na reszcie ciała włos powinien być nie tylko długi, ale również gładki. We wzorcu rasy owczarek belgijski Groenendael możesz zauważyć, że psy te na przedpiersiu i szyi mają włosy układające się w żabot i kryzę. Na pośladkach ich sierść przywodzi na myśl spodnie, a ogon jest na tyle puszysty, że często nazywany jest kitą.

Charakter godny psa pasterskiego

W przypadku owczarka belgijskiego Groenendael temperament jest bardzo wyrazisty. Zwierzę potrzebuje się więc wybiegać, ponieważ pozbawione tej możliwości może niszczyć rzeczy w swoim otoczeniu. Jest to pies aktywny, lojalny i słuchający swojego właściciela. Szybko się uczy, ale jeśli jego pan nie będzie konsekwentny w działaniu, może się zdarzyć, że czworonóg zacznie odmawiać ćwiczeń, które są dla niego po prostu nudne. Szybko przywiązuje się do człowieka i chętnie towarzyszyć mu będzie na każdym kroku.

Owczarki belgijskie Groenendael – charakter 

owczarek belgijski groenedael siedzi

Psy te łakną kontaktu z opiekunem na co dzień. Nie można pozwolić, aby pupil był przez większą część dnia pozostawiany sam sobie i wyprowadzany na krótki spacer raz dziennie. Zazwyczaj owczarek belgijski Groenendael będzie przyjazny wobec dzieci, ale tylko wtedy, gdy od lat szczenięcych będą one w tym samym domu.

Z racji tego, że pod względem historycznym groenendael był wykorzystywany do pracy przy zaganianiu owiec, jako czworonóg typowo pasterski instynktownie zachowuje czujność i ma mocno rozwinięty instynkt terytorialny. Będzie nadawał się na stróża, do pracy w policji, ale również do pomocy osobie niewidomej.

Groenendael – zdrowie

Owczarki belgijskie mogą cierpieć na schorzenia dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Najczęściej są to choroby oczu oraz dysplazja stawów biodrowych, która nieodpowiednio leczona lub nieleczona w ogóle prowadzi do problemów z poruszaniem się zwierzęcia. Z tego względu już młode owczarki powinny być przed reprodukcją przebadane pod kątem wzroku i stanu, w jakim znajdują się ich stawy biodrowe.

U owczarków groenendael mogą rozwinąć się również kłopoty natury dermatologicznej i bóle mięśniowo-szkieletowe. Psy te żyją średnio 11–12 lat.

owczarek belgijski groenedael szczeniak leży

Pielęgnacja psów tej rasy

Z racji tego, że groenendael jest całkiem dużym psem, konieczne jest zadbanie o jego odpowiednie żywienie, choć nie może być też przekarmiany. Jego dieta powinna być zróżnicowana, z zachowaniem odpowiedniej dawki składników odżywczych, w tym minerałów i witamin.

Groenendaeljest długowłosą odmianą psów, dlatego jego codzienna pielęgnacja polega na częstym czesaniu – nawet kilka razy w tygodniu.

Hodowla owczarka

Certyfikowane hodowle psów rasy owczarek belgijski Groenendael dbają o zwierzęta, które są godnymi przedstawicielami tej odmiany. Krzyżują one osobniki w taki sposób, by nie były ze sobą blisko spokrewnione. Dzięki temu można ustrzec się w szczeniąt, które będą obciążone wieloma chorobami.

Każda hodowla owczarków belgijskich groenendael powinna udostępnić kupującym szczeniaki wszystkie informacje na ich temat, w tym datę urodzenia, dane rodziców czy opis charakteru. Hodowla powinna też należeć do FCI albo być zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce. Psy opuszczają tę hodowlę dopiero wtedy, gdy skończą 8 tygodni. Powinny do tego czasu być dwukrotnie odrobaczone, zaszczepione i mieć wszczepiony chip. Nowy właściciel szczęnięcia owczarka belgijskiego Groenendael musi otrzymać jego rodowód lub metrykę.

owczarek belgijski groenedael szczeniak stoi

Groenendael – cena

Z uwagi na fakt, że w Polsce rasowy owczarek belgijski Groenendael jest mało dostępny, cena szczeniaka będzie dosyć wysoka. Przeważnie rasowego groenendaela można kupić za kwotę w granicach od 4 do 7 tys. zł, jednak ostateczna suma, jaką trzeba wydać na zakup czworonoga tej rasy jest uzależniona od tego, w jakim stopniu będzie on odpowiadał jej wzorcowi. Jeśli ktoś sprzedaje groenendaela za kilkaset złotych, najpewniej jest to osobnik, który nie ma rodowodu i nie pochodzi z certyfikowanej hodowli.

Historia rasy owczarka belgijskiego Groenendael

Najprawdopodobniej owczarki belgijskie były znane już w średniowieczu. Pochodzą z Belgii, a poszczególne odmiany tej rasy wzięły swoje nazwy od regionów tego kraju, gdzie zostały wyhodowane.

Tak naprawdę owczarek groenendael jest rasą powstałą w wyniku skrzyżowania ze sobą czarnej suki belgijskiego psa pasterskiego z innym czarnym psem tego typu. Ich miot dał początek odmiany owczarka belgijskiego, a ten z kolei ma od 1890 roku ustalone standardy. Dokonał tego profesor belgijskiej Wyższej Szkoły Weterynaryjnej.

Dla kogo taki pies będzie dobrym wyborem?

owczarek belgijski groenedael podczas ipo

Owczarek belgijski Groenendael potrzebuje wykorzystania nadmiaru swojej energii. Z tego powodu musi mieć sposobność do „wybiegania się”. Nie nadaje się zatem dla właścicieli, którzy najchętniej siedzą na kanapie przed telewizorem. Codziennie należy mu zapewnić odpowiednią dawkę aktywności na świeżym powietrzu, warto również zagwarantować mu jakiś trening, np. obedience lub agility. Jeśli więc biegasz czy lubisz jeździć na rowerze, groenendael będzie dla ciebie odpowiednim towarzyszem.

Groenendael – szkolenie

Co więcej, pies ten wymaga konsekwentnego treningu, by bez wahania wykonywać wszystkie polecenia właściciela. Trzeba z nim dużo pracować, dlatego jeśli chcesz kupić szczeniaka groenendaela, powinieneś być świadomy tego, że podczas kontaktu z nim musisz wykazać się nie tylko cierpliwością, ale przede wszystkim stanowczością. W przeciwnym wypadku pies może mieć zapędy, by dominować nad właścicielem.

Groenendael – zdjęcia

Ciekawostki na temat rasy

Owczarki belgijskie groenendael są narażone na wystąpienie lęku separacyjnego, jeśli nie zostaną poddane odpowiedniemu szkoleniu w najmłodszych, szczenięcych latach. Przy złym traktowaniu trudno je na powrót „ułożyć”, choć nie jest to niemożliwe.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 15, https://www.zkwp.pl/wzorce/15.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 19.04.2002.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.