W kraju swojego pochodzenia wciąż wykorzystywany jest do polowań na dziki, choć według Związku Kynologicznego w Polsce nie podlega próbom pracy. To wierny pies, który świetnie sprawdza się w roli towarzysza człowieka. Kishu ma w sobie jednak instynkt łowcy, w związku z czym potrzebuje codziennie dużej dawki ruchu. Czy ten japoński szpic będzie odpowiednim przyjacielem dla twojej rodziny? Dowiedz się, jakie umaszczenia są dopuszczalne w przypadku tej rasy, jaka jest cena kishu inu oraz poznaj idealny dom, w którym ten pies będzie czuł się po prostu dobrze.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 46 cm, psy ok. 52 cm;
masa ciała: od 20 do 25 kg
Szatasierść: prosty, szorstki włos okrywowy, miejscami dłuższy; gęsty, miękki podszerstek;
maść: sezamowa, biała, ruda
Długość życiaok. 12 lat
Charakterczujny, wierny, pojętny, wytrzymały, dostojny

Kishu inu – sylwetka typowa dla japońskiego szpica

Pod względem budowy Kishu jest typowym szpicem japońskim. Jest średniej wielkości i  harmonijnej budowy. Powinien mieć mocno rozwinięte mięśnie oraz stojące uszy. Charakterystyczny jest jego ogon, który powinien mieć kształt szabli, ale może być także zwinięty. Powinien być też nieco dłuższy niż wyższy. Stosunek wysokości w kłębie względem długości ciała powinien wynosić ok. 10:11. Idealnym wzrostem dla psa jest 52 cm, zaś dla suki 46 cm, jednak toleruje się różnice ok. 3 cm w górę i w dół. Co ważne, samica i samiec powinni mieć proste do rozróżnienia cechy płciowe. Waga psów tej rasy zwykle waha się pomiędzy 20–25 kg.

Kishu – jakie powinien mieć umaszczenie?

kishu na smyczy

Dawniej rasa ta występowała w wielu różnych barwach i mogła mieć wyraziste znaczenia. Można było znaleźć kolor pręgowany, rudy bądź sezamowy. W 1934 roku wzorzec uległ jednak zmianie i od tamtego czasu dopuszczalne są jedynie psy o jednolitym umaszczeniu. Do 1945 roku zniknęły więc wszystkie znaczenia. Aktualnie najpopularniejszym kolorem Kishu jest biały. Dopuszczalna jest jednak także ruda oraz sezamowa, czyli rudo-płowa z ciemniejszymi koniuszkami włosów.

Jak zachowuje się kishu? Pies do polowań i towarzysz

Jest to bardzo żywy, ale jednocześnie pojętny pies. Uważa się, że ma w sobie pewną prostoduszność, która zdobywa serca miłośników rasy. Jest przy tym naprawdę czujny, dlatego świetnie sprawdza się jako stróż posesji. Potrafi być przy tym jednak dość uparty i niezależny. Ma naprawdę wiele energii, dlatego będzie dobrym towarzyszem osób aktywnych. Bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny, jak na szpica przystało, jednak w dalszym ciągu utrzymuje swoją niezależność, doskonale radząc sobie samodzielnie. Może być nieufny względem obcych, dlatego w młodym wieku warto go dość intensywnie socjalizować.

Zdrowie psów rasy kishu – czy masz się czym martwić?

Choć są to stosunkowo zdrowe psy, w rasie tej występuje kilka chorób, na które należy zwracać uwagę. Średnio kishu żyje około 12 lat. Dość prawdopodobne jest jednak, że będzie chorował na niedoczynność tarczycy lub entropium. Ponadto jest niezbyt odporny na wysokie temperatury. Należy też zwrócić uwagę na jego wagę, ponieważ, jak wiele większych ras, może nabawić się dysplazji stawów biodrowych. To schorzenie nie przenosi się w sposób jednogenowy i trudno je w pełni wykluczyć. Zanim kupisz zwierzę tej rasy, zwróć uwagę na to, czy jego rodzice zostali przebadani także pod tym kątem. To zminimalizuje ryzyko wystąpienia dysplazji u twojego psa.

Jak należy zadbać o zdrowie kishu?

Mówi się, że szczęśliwy pies to pies zadbany, dlatego biorąc czworonoga pod swój dach, musisz liczyć się z koniecznością regularnej pielęgnacji. Na całe szczęście okrywa włosowa kishu nie sprawia w tym względzie większych kłopotów. Raczej nie tworzy kołtunów i wymaga jedynie regularnego czesania w okresie linienia. Warto także myć psie zęby, by zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego. Regularnie sprawdzaj także stan jego uszu (małżowiny powinny być czyste, jasnoróżowe i chłodne). Lekarz weterynarii może także cię nauczyć, jak i kiedy należy obcinać psie pazury.

Hodowla – kishu w Polsce jest rzadki!

pies kishu patrzy w bok

Pierwszy pies rasy kishu pojawił się w Polsce w 2011 roku. Nie był jednak zwierzęciem hodowlanym. Dopiero po kilku latach z Japonii został sprowadzony pierwszy pies, który miał być przeznaczony do hodowli. Jeśli chcesz kupić właśnie takiego czworonoga, być może lepszym pomysłem będzie poszukanie go w Czechach czy Finlandii, gdzie istnieją hodowle tej rasy. Psy rasy kishu nie cieszą się dużą popularnością, przez co są mało dostępne. Większość osób nawet nie ma świadomości, że tego typu rasa w ogóle istnieje. Jeśli chcesz zobaczyć takie zwierzę na żywo, warto wybrać się na międzynarodową, czeską wystawę psów, np. w Pradze.

Kishu inu – trudno ustalić cenę

Psy rasowe aktualnie sprzedawane w Polsce kosztują od około 3–4 tys. złotych w górę. W przypadku tak rzadkiej rasy, jak kishu, niełatwo jest jednak poznać średnią cenę. Zakupu musiałbyś dokonać raczej za granicą, co wiąże się zwykle z dodatkowymi kosztami, związanymi z jego transportem czy wyrobieniem odpowiednich dokumentów. Jeśli takie zwierzę jest twoim marzeniem, będziesz musiał liczyć się z naprawdę wysokimi kosztami. Pamiętaj, że do ceny psa, musisz doliczyć także wyprawkę.

Skąd wziął się kishu? Poznaj historię rasy

Na terenach japońskich wysp pies pojawił się wraz z człowiekiem. Kishu jest potomkiem starożytnych zwierząt, które przybyły wraz z ludami i towarzyszyły im w polowaniach. Nazwa rasy pochodzi od regionu znajdującego się w prefekturze Wakayama i mówi się, że tego typu psy były tam hodowane od ponad 3000 lat. Dawniej wykorzystywano je do polowań na dziki i jelenie. Warto wiedzieć, że rasy japońskie, poza jedną, były często kojarzone między sobą, dlatego łatwo znaleźć między nimi wiele podobieństw w wyglądzie czy zachowaniu. Od 1934 roku ta rasa jest jednym z japońskich pomników narodowych.

Kiedy sprawdzi się pies rasy kishu?

pies kishu z człowiekiem

Kishu jest psem, który musi bezustannie przebywać blisko swojego właściciela. Jego przewodnikiem nie może więc być osoba zbyt zapracowana, której przez całe nie ma w domu w ciągu dnia. Ponadto jest to pies wymagający dużej ilości ruchu, dlatego nie najlepiej będzie się w bloku. Powinien raczej zamieszkać w miejskim domku. Z uwagi na jego uparty charakteru, jego właściciel powinien być spokojną i pewną siebie osobą, która będzie w stanie odpowiednio poprowadzić i ułożyć swojego towarzysza. W takiej sytuacji kishu będzie się doskonale sprawdzał jako pies rodzinny.

Która japońska rasa jest odizolowana?

Kishu to jedna z ras psów, która jest blisko spokrewniona np. z shibą inu. Wygląd tego psa i jego zachowanie może się przynajmniej częściowo pokrywać z tym popularnym symbolem Japonii. Istnieje jednak rasa, która żyła na mocno odizolowanej wyspie i jest znacznie mniej spokrewniona z innymi. To Hokkaido Inu, również niezbyt popularny w Polsce.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 318 / 10.02.2017/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/318.pdf, tłumaczenie Olga Jakubiel, rewizja i uzupełnienie wersji polskiej sierpień 2022 Mirosław Redlicki.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)