Karelski pies na niedźwiedzie to średniej wielkości szpic myśliwski, którego populacja jest największa w kraju patronackim, czyli Finlandii. Ten stosunkowo niewielki pies świetnie radził sobie podczas polowania na niedźwiedzie czy łosie. Karelski pies na niedźwiedzie z wyglądu przypomina nieco wilka, choć różni się od niego umaszczeniem. Zwierzę to potrzebuje dużo przestrzeni i ma silny charakter, dlatego wymaga świadomego prowadzenia. Dowiedz się o nim więcej!
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki ok. 52 cm, psy ok. 57 cm; masa ciała: suki od 17 do 20 kg, psy od 25 do 28 kg |
Szata | sierść: prosty, twardy, miejscami dłuższy włos okrywowy; gęste, miękkie podszycie; maść: czarna, czasem w brązowym odcieniu; zazwyczaj łączy się z białymi znaczeniami |
Długość życia | 11–13 lat |
Charakter | zrównoważony, wytrwały, odważny, pewny siebie, bywa agresywny do innych psów |
Klasyfikacja FCI | grupa V, sekcja 2. – nordyckie psy myśliwskie |
Pies na niedźwiedzie – wzorzec rasy w klasyfikacji FCI
Karelski pies na niedźwiedzie (Karelian bear dog) to średniej wielkości zwierzak o harmonijnej i nieco wydłużonej sylwetce. Jego ciało jest mocne i dobrze umięśnione. Głowa ma kształt stożka, czoło jest nieco wypukłe, a stop – ukośny. Klatka piersiowa jest szeroka, a kończyny mocne i proste.
Wielkość karelskiego psa na niedźwiedzie
Wysokość w kłębie u psów wynosi mniej więcej 57 centymetrów. Suczki są nieco niższe i mierzą około 52 centymetrów. Waga rzadko przekracza 25 kilogramów, jednak niektóre samce mogą ważyć nawet 28.
Karelski pies na niedźwiedzie – sierść
Szata psa na niedźwiedzie jest bardzo gęsta, twarda i prosta, a podszerstek – miękki i obfity. Najdłuższy włos znajduje się na grzbiecie i kończynach tylnych. Wzorzec dopuszcza maść, która jest ciemna – czarna z brązowym odcieniem. Możliwe są białe znaczenia. Większość psów ma je na głowie, klatce piersiowej, kończynach i brzuchu.
Karelski pies na niedźwiedzie – charakter
Karelski pies na niedźwiedzie to zwierzak z natury bardzo samodzielny. Wykorzystywany przede wszystkim do polowań na grubego zwierza, nie tylko rzeczonego niedźwiedzia, ale także łosia, czy dzika, musiał podejmować własne decyzje. Człowieka zawiadamiał w momencie, kiedy już wytropił ofiarę i osaczył ją w odpowiednim miejscu. Nic więc dziwnego, że jest to pies bardzo niezależny i nieco uparty.
Karelski pies na niedźwiedzie w rodzinie
Jako rasa pierwotna, karelski pies na niedźwiedzie bardzo ceni sobie stado, dlatego rodzina jest dla niego niezwykle ważna. Przywiązuje się do swojego człowieka i jest w stosunku do niego bardzo serdeczny. Zdecydowanie jednak nie należy do czworonogów, które wylewnie okazują uczucia.
Warto zaznaczyć, że wzorcowo jest to rasa zrównoważona. Jej przedstawiciele nigdy nie powinni być agresywni w stosunku do ludzi. Tak jednak jak w przypadku każdego psa, ogromne znaczenie mają tu socjalizacja i wychowanie.
Karelski pies na niedźwiedzie – skłonność do ucieczek
Jak już wiesz, karelski pies na niedźwiedzie jest bardzo samodzielny. Na polowaniach wyrusza do lasu i, nie oglądając się na opiekuna, tropi zwierzynę. Musisz więc przygotować się na to, że zwierzak tej rasy będzie miał skłonność do ucieczek. Zazwyczaj zawsze znajduje drogę do domu, jednak ogród powinien być dobrze zabezpieczony. Każda okazja do zwiedzenia okolicy na własną łapę z pewnością zostanie odpowiednio wykorzystana.
Karelski pies na niedźwiedzie – zdrowie
Tak jak większość naturalnych ras użytkowych, karelskie psy na niedźwiedzie są bardzo odporne. Polowania w trudnych warunkach atmosferycznych nie stanowią dla nich żadnej przeszkody. Jako przybysze z północnej części globu, zdecydowanie lepiej radzą sobie z niską temperaturą niż dużymi upałami. Lato to dla nich bardzo trudny czas, w którym trzeba zapewnić im maksymalny możliwy komfort.
Nie ma zbyt wielu chorób genetycznych, które byłyby typowe właśnie dla tej rasy. W sporadycznych przypadkach zdarzają się choroby endokrynne, najczęściej karłowatość przysadkowa. Jest to jednak schorzenie, które można zdiagnozować już u szczeniąt i szybko wyeliminować z linii.
Karelski pies na niedźwiedzie – pielęgnacja i żywienie
Karelskie psy na niedźwiedzie mają gęstą sierść z bardzo obfitym podszerstkiem. Dwa razy w roku zmieniają okrywę z letniej na zimową i odwrotnie. Szczególnie w tym czasie konieczne jest regularne i intensywne wyczesywanie, czasem nawet codziennie.
Przedstawiciele tej rasy nie są szczególnie wybredni, jeżeli chodzi o jedzenie. Dobrze sprawdzą się wysokiej jakości karmy przemysłowe, odpowiednio zbilansowane. Warto także rozważyć dietę BARF, jeśli będzie dobrze suplementowana i poprzedzona badaniami.
Karelski pies na niedźwiedzie – hodowla
Hodowle karelskich psów na niedźwiedzie nie są w Polsce szczególnie rozpowszechnione. Te, które działają, są jednak bardzo cenione i słyną z doskonałego eksterieru oraz zrównoważonego charakteru psów.
Rasa ta zazwyczaj hodowane jest przez myśliwych i co do zasady im wydawana. Karele nie są polecane jako psy towarzyszące w domach, które nie mają planów na odbywanie z nimi konkretnej pracy. Jeżeli już poszukujesz hodowli, wybieraj wyłącznie taką, która sprzedaje szczenięta z rodowodem FCI.
Wielu przyszłych opiekunów decyduje się na sprowadzenie psa z rodzimej mu Finlandii lub Czech. Warto jednak wiedzieć, że polskie hodowle nie odbiegają obecnie od standardów zagranicznych.
Karelski pies na niedźwiedzie – cena
Średnia cena karelskiego psa na niedźwiedzie jest trudna do ustalenia, ponieważ szczenięta przychodzą na świat rzadko. Często mioty nie są ogłaszane, bo jeszcze przed narodzinami szczenięta mają umówione domy i są rozprowadzane przede wszystkim wśród myśliwych z Polski i Europy.
Kwestie finansowe warto ustalić bezpośrednio z hodowcą. W przypadku sprowadzania karela z zagranicy konieczne będzie wzięcie pod uwagę kosztów transportu.
Pies na niedźwiedzie – historia rasy
Psy na niedźwiedzie wywodzą się z Karelii, krainy, która znajduje się w Północnej Europie. Obecnie jest to jedna z republik rosyjskich, leżąca pomiędzy Finlandią a Morzem Białym. Stąd też inna nazwa rasy – rosyjski pies na niedźwiedzie. Jest ona jednak rzadko używana.
Karelski pies na niedźwiedzie w historii
Wiadomo, że jest to rasa pierwotna i bardzo stara. Jej pierwszy wzorzec został jednak opracowany dopiero w 1945 roku. Finowie docenili karelskie psy na niedźwiedzie już w latach 30. XX wieku, co poskutkowało wpisaniem ich do tamtejszego Kennel Klubu.
Rasa prawie wyginęła w okresie wojny zimowej, która toczyła się pomiędzy Finlandią a Związkiem Radzieckim. Tuż po wojnie Finowie rozpoczęli jej intensywną odbudowę, mając do dyspozycji bazę hodowlaną złożoną jedynie z pięćdziesięciu osobników. Mimo wszystko tuż po wojnie karele zostały oficjalnie uznane przez FCI.
Karelski pies na niedźwiedzie w Polsce
Do Polski pierwsze psy tej rasy trafiły już w latach 60. XX wieku. Oczywiście, najbardziej docenili je myśliwi. Psy były doskonałe do polowania na grubego zwierza i świetnie radziły sobie we wszystkich rodzimych warunkach, od gęstych lasów po tereny podmokłe.
Karelski pies na niedźwiedzie – dla kogo?
Czy karelski pies na niedźwiedzie będzie dobrym towarzyszem wyłącznie dla myśliwego? Teoretycznie niekoniecznie. Osoby, które nie polują, również mogą postarać się o zakup psa tej rasy, jednak tylko i wyłącznie w momencie, kiedy będą miały konkretne plany na pracę z nim. W typowej rodzinie, nawet bardzo aktywnej, karel raczej się nie odnajdzie i może sprawiać problemy.
Karelski pies na niedźwiedzie jako stróż
Karelskie psy na niedźwiedzie mogą spełniać rolę psów stróżujących. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo swojej inteligencji, są bardzo trudne do wyszkolenia. Charakter karelskiego psa na niedźwiedzie jest mocny i niezależny. Zdecydowanie nie nadaje się on na pierwszego psa.
Karelski pies na niedźwiedzie – w bloku czy w domu?
Karele uwielbiają przestrzeń, dlatego blok mieszkalny nie będzie dla nich odpowiednim środowiskiem. Najlepiej czują się na wsi, gdzie mają dostęp do dużych terenów do eksplorowania. Psy tej rasy mają skłonność do ucieczki, dlatego zaleca się zakup obroży z GPS albo innego urządzenia, które w razie potrzeby pozwoli je zlokalizować. Ze względu na doskonałą orientację w terenie oraz dobrą pamięć zazwyczaj same znajdują drogę do domu.
Karelski pies na niedźwiedzie – ciekawostki
Myśliwi stosują urządzenia GPS nie tylko do lokalizacji psów, ale także do sprawdzania, który z osobników był najbardziej skuteczny na polowaniu. W Polsce jest to coraz częstsza, a w Skandynawii nieodłączna praktyka łowów z karelskimi psami na niedźwiedzie.
Karelski pies na niedźwiedzie to bardzo odporna rasa pierwotna, która wykorzystywana jest przede wszystkim przez myśliwych. Psy te czasami sprawdzają się w roli stróżów, jednak muszą mieć doświadczonego i świadomego potrzeb rasy przewodnika. Są piękne i dostojne, jednak w żadnym wypadku nie nadają się na psy towarzyszące.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 48 /12. 03.1999/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/48.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 12.03.1999.