Jämthund jest znany głównie w Szwecji i wykazuje bardzo wiele cech podobnych do Szwedów. Poukładany, wyciszony i jednocześnie przyjacielski wobec swoich właścicieli, jest bardzo oddanym psem.
Podstawowe informacje
Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 52 do 60 cm, psy od 57 do 65 cm; masa ciała: od 25 do 30 kg |
Szata | sierść: włos okrywowy przylegający, miejscami dłuższymi; podszerstek miękki i gęsty; maść: szara w różnych odcieniach z charakterystycznymi znaczeniami |
Długość życia | ok. 13 lat |
Charakter | bardzo spokojny, zrównoważony, odważny, energiczny, z silnym instynktem łowieckim |
Jämthund – wygląd szwedzkiego elkhunda
To pies o średnio dużych rozmiarach sięgających 52–65 cm wysokości w kłębie. Waga dorosłych osobników nie przekracza przedziału 25–30 kg, co może być zaskakujące w kontekście umiejętności łowieckich tego pięknego czworonoga. Jämthund jest charakterystycznie szary, ale czasami barwa umaszczenia może być nieco ciemniejsza. Zawsze są to jednak odcienie szarości. Sierść nie jest zbyt długa, ale bardzo gęsta. Pies ma również miękki podszerstek, dzięki któremu dobrze znosi chłód. Charakteryzuje się zawiniętym ogonem o umiarkowanej długości z nieco dłuższym włosem niż na reszcie tułowia. Ogon powinien być zawinięty w stronę grzbietu. Uszy są natomiast średnio długie i postawione.
Jaki charakter ma pies Jämthund?
Przede wszystkim jest to rasa z grupy pierwotnych psów i zalicza się do czworonogów myśliwskich. Wpływa to oczywiście na jego usposobienie. Jämthund wykazuje bowiem silny instynkt łowiecki i nie jest psem łatwym w prowadzeniu. Wymaga konsekwencji, cierpliwości i serdeczności podczas szkolenia, które powinno zacząć się jak najwcześniej. Chociaż pies ten lubi samotność (co jest typowe dla psa nordyckiego), to względem swoich właścicieli jest wyjątkowo przywiązany. Nie jest za to zbyt wylewny wobec obcych i pozostaje wobec nich raczej wycofany i nieufny.
Jämthund to typ psa-stróża. Co to oznacza w praktyce? Pozostawiony na własnym terenie będzie bronił należącego do niego terytorium. Nie będzie mu straszne przebywanie w samotności przez dłuższy czas. Czuje bowiem odpowiedzialność wobec właściciela za pilnowanie przestrzeni. Pamiętaj, że pies ten niemiłosiernie oszczeka każdego obcego, którego uzna za intruza. Nie należy do najcichszych psów, ale nie jest przy tym agresywny.
Jämthund – stosunek do innych zwierząt
Jämthund jest raczej indywidualistą, dlatego nie najlepiej znosi obecność kotów, a nawet innych psów. Co ważniejsze, koty mogą mu przypominać zwierzynę łowną, dlatego niewskazane jest przebywanie tych czworonogów pod jednym dachem. Z kolei warunkiem mieszkania z innymi czworonogami jest wspólne wychowywanie się od wieku szczenięcego.
Czy szwedzki Jämthund często choruje?
Nie jest chorowitym zwierzęciem, ale może mieć pewne problemy genetyczne związane z siatkówką. W związku z tym zaleca się okresowe kontrole jego wzroku. Poza tym Jämthund zalicza się do wytrzymałych i zdrowych psów. Od zawsze wykorzystywany do polowania na o wiele większe zwierzęta, może pochwalić się sporą wytrzymałością na trudy leśnych wędrówek w mroźne dni. Odporność na polowania zapewnia mu jego siła i podwójna sierść chroniąca przed chłodem. Ma to jednak swoje konsekwencje, bo pies ten nie przepada za upałami. Pamiętaj, że nawet w przypadku mniejszej aktywności ruchowej nie grozi mu nadwaga. Żyje zwykle ok. 13 lat.
Jak wygląda pielęgnacja psa rasy Jämthund?
To kolejny powód, dla którego tylko świadome osoby powinny wchodzić w posiadanie Jämthunda. Pies ten wymaga niemal codziennego czesania. Sam jest uznawany za czyściocha, a jego sierść jest raczej wymagająca. Na szczęście nie gubi jej w nadmiarze podczas linienia. Jämthund uwielbia ruch, dlatego troska o jego dobre zdrowie uwzględnia również częste spacery lub zorganizowanie sporej ilości miejsca na jego wybieganie się.
Hodowla szwedzkiego czworonoga rasy Jämthund
W Polsce nie ma możliwości nabycia psa z rodowodem. Pozostają ci zatem głównie szwedzkie hodowle, gdzie Jämthund jest niezwykle popularny. Sprowadzenie szczeniaka wiąże się jednak z dużą logistyką, co wpływa na jego cenę.
Ile kosztuje Jämthund?
Zakup psa za granicą wiąże się z dużym wydatkiem. Uzależniony jest od renomy hodowli, wieku czy płci danego osobnika. Przyjmuje się jednak, że koszt zakupu oscyluje w granicach 4000 zł. Utrzymanie tej szwedzkiej rasy nie należy do najtańszych, ponieważ miesięcznie trzeba na to przeznaczyć ok. 200 zł.
Jämthund i historia jego rasy
Od 1946 roku Jämthund jest uznawany za pełnoprawną niezależną rasę. Ma wspólne korzenie z elkhundem norweskim, a występuje najczęściej na północy Szwecji. Swego czasu był obiektem gorących sporów między Szwedami a Norwegami. Swoją nazwę wziął od Jämtland, czyli nazwy prowincji w centralnej Szwecji. Pies ten od dawna jest obecny w północnej części kraju, ponieważ wzmianki o nim pokrywają się z pierwszymi próbami zasiedlania tych krain geograficznych. Od zawsze służył do polowania na sporą zwierzynę, a obecnie nadal towarzyszy głównie myśliwym.
W rodzimej Szwecji Jämthund jest czwartą co do wielkości rasą. Nie jest popularny w innych krajach poza Skandynawią, a w Stanach Zjednoczonych jest wręcz nieuznawany za odrębną rasę. Z tego powodu krzyżuje się go z norweskimi psami.
Dla kogo jest pies rasy Jämthund?
Na podstawie charakteru i upodobań psa można wywnioskować, że miasto nie jest odpowiednim miejscem dla tego czworonoga. Musi się wybiegać i aktywność fizyczna jest mu niezbędna. Nie wystarczy jednak zapewnić mu miejsca do biegania – Jämthund musi być odpowiednio stymulowany przez właściciela. Najbardziej zatem przypadnie on do gustu osobom aktywnym fizycznie. Pies tej rasy nieustannie pozostaje w ruchu i najchętniej chciałby polować. Pozostawienie go w niezbyt szczelnie ogrodzonym miejscu może spowodować, że szybko znajdzie obiekt, za którym pobiegnie.
Fakt, że Jämthund szczególnie lubi aktywność fizyczną nie odnosi się za bardzo do zabawy z dziećmi. Toleruje tylko takie maluchy, które rozumieją jego potrzebę niezależności. Nigdy nie będzie pupilem do przytulania. Jeśli uszanujesz jego naturę, pies odwdzięczy się przywiązaniem i opieką nad terytorium, gdy pozostanie sam. Jeśli jesteś właścicielem kota, nie rozważaj zakupu Jämthunda. Również posiadacze innych psów powinni odrzucić pomysł nabycia tej rasy. Warunkiem spokojnego życia z tym czworonogiem jest jedynie jego wychowanie od szczeniaka.
Ciekawostki na temat rasy Jämthund
Jämthund jest znany Szwedom niemal od zawsze, gdy tylko zaczęli mieszkać na północy kraju. Mimo swoich niewielkich rozmiarów jest psem o niezwykłej sile. W związku z tym skutecznie daje sobie radę podczas polowań na niedźwiedzie, łosie czy inną dziką zwierzynę. Charakteryzuje się niezwykłą inteligencją, sprytem, odwagą i jednocześnie szczególnie spokojnym zachowaniem. Nie sprawdzi się w domu osób, które nie są aktywne fizycznie. Z uwagi na swoją inteligencję, ale i upór Jämthund wymaga wysiłku i zaangażowania w szkolenie.
Jeśli marzysz o takim psie, pamiętaj, że w grę wchodzą tylko hodowle zagraniczne. To bardzo przywiązany do właściciela czworonóg, mający jednak własne zdanie, co wymaga odpowiedniego charakteru również od jego opiekuna.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 42, https://www.zkwp.pl/wzorce/42.pdf, 28.10.2019/EN, wersja polska 05.11.2019, tłumaczenie z języka angielskiego: Mirosław Redlicki.