Popularność jamników (szczególnie tych krótkowłosych) sięgnęła zenitu w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Rasa była szczególnie często kupowana przez osoby starsze. Wynikało to z błędnego przekonania, że małe psy nie wymagają dużej aktywności.

Tymczasem w przypadku jamnika krótkowłosego potrzeba ruchu okazuje się kluczowa. Nadwaga jest dla tego zwierzaka wyjątkowo niebezpieczna. Szukasz jamnika króliczego? A może interesuje cię jamnik miniaturka? Wagę, wygląd, temperament i wymagania rasy poznasz po lekturze naszego artykułu!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 15 do 25 cm;
masa ciała: od 3 do 10 kg
Szatasierść: gęsta, błyszcząca, krótka, twarda;
maść: ruda jednolita; czarna lub czekoladowa podpalana; czarna, czekoladowa lub ruda merle; ciemno pręgowana na rudym tle
❤️ Długość życiaok. 14 lat
? Charakterodważny, zrównoważony, zwinny, sympatyczny, czujny

Jamnik krótkowłosy – wygląd i wzorzec rasy

Jamnik krótkowłosy ma taką samą budowę anatomiczną, jak jego długowłosi i szorstkowłosi kuzyni. Tułów psa jest wydłużony i dobrze umięśniony, a łapy silne, więc to czworonóg przystosowany specjalnie do kopania nor w ziemi. Zad jest nieco zaokrąglony, a tylne łapy są znacznie mniejsze od przednich i skierowane do przodu.

jamnik krótkowłosy stoi na ławce

Głowa ma kształt klina i jest osadzona na stosunkowo długiej, dobrze umięśnionej szyi. Uszy ma długie i dobrze przylegające do głowy. Są także osadzone nieco niżej w stosunku do jamników długowłosych i jamników szorstkowłosych.

Jamnik krótkowłosy – wielkość i waga

W przeciwieństwie do większości ras, wielkości jamnika nie mierzy się wysokością w głębie, ale wagą i obwodem klatki piersiowej. Te parametry są mierzone, gdy pies skończy piętnaście miesięcy. Warto wiedzieć, że:

  • waga standardowego wynosi od 6,5 do 9 kilogramów;
  • waga miniaturowego wysokiego to około 4 kilogramów;
  • króliczy krótkowłosy nie powinien ważyć więcej niż 3,5 kilograma.

Jamnik krótkowłosy – umaszczenie i sierść

Jamniki krótkowłose są pozbawione podszerstka. Ich sierść dobrze przylega do ciała, a włosy powinny mieć średnią twardość. Wzorzec dopuszcza następujące umaszczenia: 

  • rude;
  • rudobrązowe;
  • czarne podpalane;
  • czekoladowe podpalane;
  • merle;
  • pręgowane.

Jamnik krótkowłosy – charakter i temperament

jamnik krótkowłosy w trawie

Zapotrzebowanie na ruch

Jamnik krótkowłosy jest doskonałym psem myśliwskim. Chociaż dzisiaj najczęściej można spotkać go w roli towarzysza rodziny, nie zatracił cech, które czyniły z niego świetnego myśliwego. To przede wszystkim bardzo energiczny zwierzak, który na spacerach może wydawać się naprawdę niestrudzony. Nie tylko chodzi, przemierzając na swoich krótkich łapkach wiele kilometrów, lecz także bardzo chętnie biega. 

Temperament

Jamniki krótkowłose są niewątpliwie szlachetne i urocze (szczególnie jako szczeniaki). Zdecydowanie nie będą to jednak psy dla wszystkich. W przeciwieństwie do swoich długowłosych kuzynów, które otrzymały zastrzyk krwi spaniela, są one zdecydowanie bardziej uparte i niezależne. To psy jednego człowieka, którego kochają na zabój. W stosunku do obcych nie powinny być agresywne, jednak zazwyczaj mają do nich nieco oschły stosunek. 

Szkolenie

Pies jamnik krótkowłosy jest niezwykle inteligentny. Ma świetną pamięć i jest w stanie opanować niemal wszystkie komendy. W szkoleniu mogą jednak przeszkadzać typowe dla rasy cechy, czyli upór i poczucie niezależności. Właśnie dlatego szkolenie powinno zacząć się jak najszybciej i być konsekwentne. Oczywiście, warto stosować tylko metody pozytywne. 

Jamnik krótkowłosy – zdrowie i długość życia

jamnik krótkowłosy starszy siedzi w lesie

Jamnik krótkowłosy, podobnie jak jego kuzyni o innym rodzaju sierści, jest psem długowiecznym. Średnia długość życia wynosi u niego trzynaście lat, chociaż wiele jamników w dobrym zdrowiu dożywa szesnastego, a nawet osiemnastego roku życia!

Choroby

Niestety, te bardzo optymistyczne statystyki zaburzane są przez choroby, które stosunkowo często zdarzają się w rasie. Przede wszystkim, są to schorzenia układu kostnego i kręgosłupa. Główne problemy wynikają z budowy anatomicznej i nadwagi. 

Jak zapobiegać problemom zdrowotnym tego psa?

Jako opiekun masz wpływ tylko na tę drugą kwestię. Jamniki krótkowłose mają bardzo długi kręgosłup, który podtrzymywany jest przez bardzo krótkie łapy. W związku z tym pojawia się problem z prawidłową amortyzacją. Nie powinieneś więc pozwalać jamnikowi często wchodzić i schodzić po schodach. Nie jest również wskazane uprawianie sportów, które wymagają skakania. Jamnik krótkowłosy to świetny biegacz, ale powinien swój talent realizować bez takich akrobacji.

Ze względu na dosyć dużą wrażliwość na przeciągi i wilgoć jamniki nie powinny sypiać bezpośrednio na podłodze. Potrzebują kanapy, fotela lub miękkiego legowiska. 

Jamnik krótkowłosy – pielęgnacja

Pielęgnacja sierści jamnika nie jest szczególnie trudna. Psy te linieją obficie, jednak trzeba zważać na to, że ich włosy są ostre i dosyć mocno wbijają się w tapicerkę i dywany. Raz na jakiś czas warto przetrzeć sierść gumową rękawicą lub wilgotną ściereczką. 

jamnik krótkowłosy leży na białym kocu

U psa tej rasy może odkładać się kamień nazębny. Przy każdej wizycie kontrolnej u weterynarza powinieneś więc kontrolować stan zębów i dziąseł pupila.

Jamnik krótkowłosy – żywienie

Jamnik to pies z bardzo dużym apetytem. Zakochani w nich opiekunowie mają tendencję do ulegania zachciankom swoich podopiecznych, co skutkuje karmieniem ich ponad miarę. Tymczasem nadwaga jest niezwykle niebezpieczna dla układu kostnego tych psów i za wszelką cenę trzeba jej unikać. 

Opieraj dietę jamnika o dobrej jakości karmy. Wybieraj te pozbawione zbóż z dobrze zbilansowanymi proporcjami białka, tłuszczu i węglowodanów. Planujesz przygotowywać posiłki w domu? Pamiętaj o odpowiedniej suplementacji. Możesz także rozważyć dietę BARF

Jamnik krótkowłosy – hodowla i szczeniaki

Jamniki krótkowłose najbardziej popularne były w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Obecnie jednak ciągle funkcjonuje wiele hodowli FCI, w których regularnie przychodzą na świat maluchy. 

Na co zwracać uwagę, szukając jamnika krótkowłosego?

Warto zaznaczyć, że u nowo narodzonych szczeniaków nie można rozpoznać, czy masz do czynienia z jamnikiem króliczym krótkowłosym, czy z miniaturką. Te różnice w rozmiarze objawiają się dopiero po wielu miesiącach. Doświadczeni hodowcy często potrafią rozpoznać przyszły rozmiar po niewielkich z pozoru detalach – na przykład po budowie kości. 

jamnik krótkowłosy szczeniak leży na deskach

Pamiętaj, żeby zawsze wybierać hodowle FCI, które są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. W przeciwnym razie możesz niechcący wesprzeć działania pseudohodowcy. 

Jamnik krótkowłosy – cena

Cena jamnika krótkowłosego zależy przede wszystkim od jego rozmiaru. Najtańsze są jamniki standardowe, które kosztują od 2,5 do 3,5 tysiąca złotych. Zdecydowanie droższe będą miniaturki i jamniki krótkowłose królicze, na które trzeba przeznaczyć około 5 tysięcy złotych. 

Jamnik krótkowłosy – historia rasy

Jamniki to wyjątkowo stara rasa. Pierwsze świadectwa o niej pochodzą już z XVI wieku. Nie ma jednak pełnej zgody na temat tego, skąd dokładnie się wywodzą. Za ich ojczyznę oficjalnie uznaje się Niemcy. To stamtąd pochodzą dokumenty, w których opisywano niskie pieski o krótkich łapach. Właśnie one na polowaniach doskonale radziły sobie z wywabianiem lisów i borsuków z nor. Jaka jest dalsza historia psa rasy dachshund?

Jamnik krótkowłosy w kynologii

Pierwsze nowoczesne świadectwa o jamnikach pochodzą dopiero z XIX wieku. Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1879 roku, a rok później otwarto księgi rodowodowe. Podczas prac hodowlanych wykorzystywano domieszki krwi pinczerów, posokowców i terierów. Od tego czasu ich popularność na całym świecie bardzo szybko rosła. 

Historia podziału jamników

W 1895 roku jamniki rozdzielono pod kątem rozmiarów oraz długości sierści. Jamnika krótkowłosego uznaje się za najstarszy typ, który posłużył do wykształcenia kolejnych odmian. 

Jamnik krótkowłosy w Polsce

W Polsce pojawiły się tuż po II wojnie światowej, chociaż pierwsze psy tej rasy można było spotkać jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Największą popularnością zaczęły jednak cieszyć się dopiero na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Wiele szczeniaków zostało wówczas sprowadzonych do Polski ze Związku Radzieckiego bez żadnej kontroli ze strony FCI. Sprzedawane za grosze na bazarach trafiły bezpośrednio na kanapy Polaków – szczególnie tych starszych. Rasa wiele zapłaciła za tę popularność, zarówno wizerunkowo, jak i zdrowotnie. Obecnie jamniki nie są już tak pożądaną rasą, jednak nadal cieszą się popularnością. 

Jamnik krótkowłosy – dla kogo jest ten pies?

Jamniki to niewielkie psy, które jednak wyróżniają się dużym zapotrzebowaniem na ruch. Ich energia jest naprawdę duża, szczególnie w młodości, dlatego polecane są przede wszystkim osobom aktywnym. 

jamnik krótkowłosy siedzi na podłodze

Ich budowa anatomiczna sprawia jednak, że nie będą wdzięcznymi towarzyszami joggingu. Większość sportów kynologicznych również odpada. Jamnik krótkowłosy będzie jednak doskonałym towarzyszem dla osób, które uwielbiają spacerować. Pokonywanie długich tras jest dla psa ogromną przyjemnością. Chętnie biega, kopie w ziemi i węszy. 

Jak przystało na psy myśliwskie, mają one doskonały węch. Warto angażować je w zabawy węchowe. Dobrze motywowane mogą chętnie uczyć się sztuczek. Ich inteligencja pozwala na opanowanie praktycznie wszystkich komend. Jamniki jednak czasami nie chcą się ich uczyć, co trzeba ostatecznie zaakceptować. 

Jamnik krótkowłosy bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny i jest bardzo wiernym psem. Szczególnie mocną więź tworzy z jednym człowiekiem, którego wybiera na swojego przewodnika. Dzieci najczęściej uczy się akceptować, chociaż nie jest oazą cierpliwości i raczej nie można spodziewać się po nim entuzjastycznych zabaw z najmłodszymi.

A co z osobami starszymi? Wbrew pozorom jamniki nie będą dla nich odpowiednim towarzystwem. Wyjątek stanowią osoby, które nadal są w bardzo dobrej formie i chętnie wybierają się na długie spacery po zróżnicowanych trasach. 

Jamnik krótkowłosy a inne zwierzęta

W stosunku do zwierząt (nawet tych mniejszych, jak koty, czy gryzonie) jamnik zachowuje się poprawnie. Musi jednak uznać je za członków swojego stada. Na dworze chętnie goni koty, a na myszy czy wiewiórki poluje nie mniej skutecznie niż wiele mruczących pupili. Podczas spacerów w lesie powinien być trzymany na smyczy, ponieważ ma tendencję do gonienia za zwierzyną. To w końcu prawdziwy pies myśliwski. 

Jamnik krótkowłosy – zdjęcia

Ciekawostki i porady

  • Jamniki nie bez powodu mają bardzo duże i umięśnione łapy (jak na swój rozmiar). To psy stworzone do kopania w norach lisów i borsuków. Z lubością ryją w ziemi i przekopują ogródki. To ich naturalne zachowanie, którego nie można w stu procentach ukrócić. Trzymanie jamnika w ogrodzie bez spacerów szybko doprowadzi do dewastacji wszystkich grządek. 
  • Jamnik krótkowłosy bardzo dobrze dostosowuje się do stylu życia swojego opiekuna. Brak ruchu, szczególnie w połączeniu z nieodpowiednią dietą, szybko doprowadzi do bardzo niebezpiecznej otyłości, która jest dla jamnika źródłem bardzo wielu chorób. 

Jamnik krótkowłosy to niewielkich rozmiarów pies myśliwski, który bardzo dobrze sprawdza się w roli zwierzaka domowego. Powinien jednak mieć dostęp do dobrego pożywienia i zapewnioną dużą dawkę ruchu. To niepozorny, ale bardzo odporny i niezmordowany wędrowiec.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 148, https://www.zkwp.pl/wzorce/148.pdf, 07.11.2019/EN, wersja polska 07.11.2019, rewizja i uzupełnienie aktualnej wersji Mirosław Redlicki.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.