Jack russell terrier to pies popularny przede wszystkim za sprawą filmu „Maska”. To po tej produkcji nastąpił wysyp Majlo w Polsce. Nie pomaga też fakt, że psy te często są na nagraniach, gdzie robią rozmaite sztuczki. Jack russell terrier szorstkowłosy to typowy reprezentant rasy. Jak wygląda? Czego potrzebuje? Sprawdź w naszym artykule!

Jack russell terrier szorstkowłosy – genetyka

Przez lata hodowania jack russell terriera szorstkowłosy pies był ideałem. Dążono bowiem do tego, aby uzyskać czworonoga małego, sprawnego, o włosie dominująco białym, a dodatkowo odporny na warunki atmosferyczne. To z tego powodu JRT praktycznie zawsze ma podszerstek.

Dlaczego jack russell terrier szorstkowłosy jest tak popularny? Bo gen odpowiedzialny za włos szorstki jest genem dominującym. Oznacza to, że pojawia się nie tylko w połączeniu dwóch psów szorstkowłosych, ale może ujawniać się też w zestawieniu ze sobą rodziców, którzy w genomie mają włos gładki albo złamany. W efekcie jack russell terrier szorstkowłosy ma szansę narodzić się w praktycznie każdym miocie.

Jack russell terrier szorstkowłosy – jaki to pies?

Zanim zdecydujesz się na przedstawiciela tej rasy, powinieneś ją bliżej poznać. Oto kilka najważniejszych informacji.

Historia rasy

Rasa ta powstała w wyniku krzyżowania foksterierów z innymi psami myśliwskimi. Jest efektem starań Johna Russella zwanego Jackiem, od którego pochodzi zresztą jej nazwa. Jack russell terrier szorstkowłosy pochodzi bezpośrednio od foksteriera. Kilkanaście lat temu rasa została rozdzielona z jack parson russell terriera na jack russell terriera, z sylwetką wpisaną w prostokąt, o niższych rozmiarach, i parson russell terriera – wyższego, z sylwetką wpisaną w kwadrat. Psy te używano przede wszystkim w roli norowców, czyli do polowania na lisy i borsuki.

Charakter JRT

Jack russell terrier szorstkowłosy to pies o silnym charakterze i niekoniecznie dobrze sprawdzi się jako pierwszy czworonóg dla niedoświadczonych osób. Jest odważny i zdecydowany, nie obawia się postawić psom od siebie większym. Bardzo sprawnie reaguje na ruch, cechują go szybkość reakcji i zapamiętanie w działaniu. Często jest szczekliwy, goni małe zwierzęta. Może nie dogadywać się z innymi psami i popadać z nimi w konflikty, zwłaszcza gdy nie był odpowiednio socjalizowany.

Wygląd JRT

To pies o wydłużonej sylwetce, raczej niski, dorastający do ok. 30 cm w kłębie. Idealnie jest, jeśli na 5 cm przypada 1 kg masy ciała, co daje 6 kg masy ciała u dorosłego psa. W rzeczywistości coraz częściej na wystawach promowane są jack russell terriery szorstkowłose o wiele cięższe, masywniejsze, typowo pokazowe, a nie pracujące

Uszy opadają do przodu, dając bystry wyraz pyska. Ogon może być naturalnie krótki albo długi. Niegdyś był cięty, dziś się tego nie praktykuje.

Okrywa włosowa

Jak zostało powiedziane, włos szorstki to jeden z trzech włosów – prócz niego pies może mieć okrywę gładką albo złamaną. Zawsze występuje podszerstek. Pies powinien mieć sierść dominująco białą z łatami w kolorze czarnym lub różnych odcieniach brązu. Rzadziej zdarza się umaszczenie białe z plamami czarnymi podpalanymi.

Jack russell terrier szorstkowłosy – pielęgnacja

Bardzo ważnym elementem dbania o jack russell terriera szorstkowłosego jest pielęgnacja okrywy. Długi, sztywny włos rośnie i tworzy warstwę zewnętrzną, która dobrze chroni przed zimnem np. zimą, ale z czasem wygląda mało atrakcyjnie. Regularne skracanie sierści poprzez trymowanie, czyli usuwanie martwego włosa rękami, pozwala odrastać jej w lepszej kondycji, z gęstym podszerstkiem. Po trymowaniu włos jest krótki i ma pod sobą gęste podszycie. Trymowanie warto powtarzać regularnie, najlepiej co kilka tygodni.

Czego używać do trymowania?

Najlepiej sprawdzają się… palce. Można dokupić specjalne nakładki na opuszki, które pozwalają lepiej łapać włos i znacznie przyspieszają trymowanie. Dobrym wyborem będą też kamienie do trymowania oraz trymery, które nie mają ostrzy, czyli nie tną sierści. Nie należy natomiast stosować furminatorów, bo mogą one wyrywać podszerstek.

Zakazane zabiegi

Przede wszystkim jack russell terrier szorstkowłosy nigdy nie powinien być golony maszynką. Niektórzy opiekunowie chcą sobie w ten sposób ułatwić dbanie o psa. Czasem również groomerzy, którzy nie znają się na swoim fachu, decydują się ogolić psa maszynką. W efekcie włos odrasta w znacznie gorszej jakości.

Nie należy przesadzać też z zabiegami typu kąpiel czy stosowanie odżywek. Włos jack russell terriera szorstkowłosego powinien być raczej szorstki i sztywny. W dobrej kondycji świetnie radzi sobie z ochroną psa przed zabrudzeniami czy niekorzystnymi warunkami. Stosowanie odżywek nawilżających i zmiękczających sprawi, że włos okrywowy stanie się jedwabisty. W efekcie pies nie będzie wyglądał korzystnie. W przypadku zwierząt wystawowych może to równać się dyskwalifikacji ze stawki.


Jack russell terrier szorstkowłosy to pies, którego można często spotkać na ulicy. Jeśli ma zaniedbany włos, nigdy nie trymowany, może nie wyglądać korzystnie. Z kolei regularnie usuwana martwa sierść pozwala wzmocnić włos i sprawić, że okrywa składa się z kilku warstw. Wygląda korzystnie i skutecznie chroni psa przed niekorzystnymi warunkami w trakcie spacerów czy pracy w terenie.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 345, https://www.zkwp.pl/wzorce/345.pdf, /5.12.2012/F/D/GB, wersja polska 10.12.2012.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.