W artykule przedstawimy wzorzec rasy i opowiemy o jej pochodzeniu. Znajdziesz tutaj również wskazówki dotyczące pielęgnacji oraz żywienia. Sprawdź, czy hygenhund będzie dobrym przyjacielem dla ciebie!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 47 do 55 cm, psy od 50 do 58 cm;
masa ciała: od 20 do 25 kg
Szatasierść: prosta, twarda w dotyku, lśniąca, gęsta, z podszerstkiem;
maść: czerwono-brązowa, żółto-czerwona, czarna podpalana, biała z brązowawymi lub żółtawymi plamami
❤️ Długość życia10–13 lat
? Charakterżywy, szczekliwy, nieufny wobec obcych

Hygenhund – rys historyczny

Hygenhund w dosłownym tłumaczeniu z języka norweskiego oznacza gończego Hygena. Rasa zawdzięcza swoją nazwę hodowcy, który ją stworzył – Hansowi Frederikowi Hygenowi. Zależało mu na ukształtowaniu wytrzymałego osobnika średnich rozmiarów, o silnym instynkcie łowieckim, któremu niestraszne będą polowania nawet przy arktycznych warunkach pogodowych panujących w Norwegii. Głównymi przodkami tych psów gończych są ringerikehundy skrzyżowane z dunkerami. Chociaż Hygen, krzyżując czworonogi, chciał stworzyć psa polującego na dziką zwierzynę, dziś posłuszne hygenhundy są wykorzystywane głównie przez służby ratunkowe.

Klasyfikacja FCI rasy hygenhund– budowa ciała i umaszczenie

Hygenhund to pies zaliczany do grupy psów gończych i posokowców. Jest średniej wielkości o umięśnionym, ale zwięzłym tułowiu. Kończyny są długie oraz muskularne, co sprawia, że psy są w stanie biegać przez wiele godzin. Ogon na ogół noszony jest prosto i sięga stawu skokowego. Głowa jest szeroka, oczy nieduże i o migdałowatym kształcie, a trójkątne, mięsiste uszy z zaokrąglonymi końcami są zawieszone nieco powyżej ich linii. Sierść składa się z podszerstka oraz krótkich włosów okrywowych. Do dopuszczalnych umaszczeń zalicza się:

  • biało-czarne;
  • biało-czerwone;
  • ciemnożółte z białymi znaczeniami.

Zachowanie i charakter – najważniejsze informacje

Jaki jest charakter hygenhundów? Przede wszystkim to psy uwielbiające czułości i zabawy z człowiekiem, a w szczególności aportowanie. Po odpowiednio przeprowadzonym szkoleniu z powodzeniem mogą być świetnymi przyjaciółmi zarówno dzieci, jak i psów czy nawet kotów.

Pamiętaj o tym, że są to prawdziwe wulkany energii, które wymagają odpowiedniej dawki ruchu. Ze względu na silny instynkt myśliwski oraz dobry węch mogą nie odnaleźć się w mieście. Zaleca się wybieranie hygenhunda, kiedy ma się do dyspozycji dom z ogrodzonym terenem.

Socjalizacja – zadbaj o szczeniaka, a będziesz miał cudownego psa

Każdy szczeniak wymaga solidnego wychowania. W przypadku hygenhundów niezwykle ważne jest nauczenie psa kontroli szczekania. Jeśli nie zadbasz o wyeliminowanie tego zachowania odpowiednio wcześnie, później może być to niemożliwe bez pomocy profesjonalnego trenera. Poza tym, tak jak w przypadku socjalizacji każdego czworonoga, pamiętaj, by maluch przyzwyczajał się do jak największej ilości sytuacji. Z natury hygenhundy są zdystansowane wobec obcych, więc podczas szkolenia warto skupić się na tym aspekcie.

Pielęgnacja – jak dbać o sierść w okresie linienia i uszy?

Nie zaleca się strzyżenia sierści hygenhunda, ale niezbędne jest jej regularne szczotkowanie w okresie wzmożonego linienia. Zwisające uszy są bardziej podatne na rozwijanie się infekcji, dlatego w przypadku pojawienia się tego typu problemów zdrowotnych zawsze należy odwiedzać weterynarza. Pamiętaj też o systematycznym kontrolowaniu długości pazurów i obcięciu ich w razie potrzeby.

Żywienie – jaką karmę wybrać?

Zdrowe hygenhundy nie wymagają specjalnego żywienia. Wystarczy wysokiej jakości karma sucha lub mokra. Pamiętaj, że jej bazą powinno być pełnowartościowe mięso, a dodatkiem – oleje, warzywa i owoce. Wybieraj produkty, które nie mają w swoim składzie zbóż ani składników odzwierzęcych o niejasnym pochodzeniu.

Lubisz spacery i sport? Hygenhund to rasa dla ciebie!

Marzysz o hygenhundzie? Wcale nie potrzebujesz domu z ogrodem! Wystarczą odpowiednia ilość spacerów i ulubione zabawki. Najważniejsze jest dopasowanie pory aktywności do godzin pracy opiekuna, dzięki czemu czworonóg podczas jego nieobecności będzie spokojnie spać i odpoczywać.

Bibliografia

FCI-Standard N° 266, 09.08.1999/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/266g06-en.pdf, translation: Norsk Kennel Klub. Official language (EN).

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.