Husky miniaturka to krzyżówka pomeraniana z syberyjskim husky. Ten psiak niewielkich rozmiarów podbija coraz więcej serc. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej rasie hybrydowej.
Husky miniaturka, czyli pomsky
Husky miniaturka, nazywany również psem pomsky lub huskarianem, to nowa rasa hybrydowa będąca krzyżówką szpica miniaturowego i siberian husky. Pierwsze krzyżówki powstały w Stanach Zjednoczonych w latach 2010. Ze względu na różnicę pomiędzy wielkościami ras rodziców, miniaturowy husky jest rezultatem sztucznego zapłodnienia, przy czym matką jest zawsze suczka siberian husky. W drugiej generacji krzyżuje się już psy pomsky z pomeranianami.
Krzyżówka jest dość młoda i nie ma jeszcze ustalonego fenotypu, tak samo jak w przypadku innych hybryd pojawiają się więc duże różnice pomiędzy jej przedstawicielami. To znaczy, że trudno jest przewidzieć ostateczny wygląd dorosłego psa – może być on bardziej zbliżony do rasy husky, lub mieć więcej cech szpica miniaturowego. Rasa pomsky nie jest obecnie uznawana przez światowe związki kynologiczne.
Czy pomsky i alaskan klee kai to ta sama rasa?
Psy alaskan klee kai wyglądają jak małe husky, nie jest to jednak taka sama rasa. Alaskan klee kai są krzyżówką syberyjskiego husky z psami schipperke i american eskimo dog (amerykańskiego psa eskimoskiego).
Czym są rasy hybrydowe?
Rasy hybrydowe to względnie młode krzyżówki dwóch ras pierwotnych, stworzone w celu wzmocnienia danej cechy lub uzyskania konkretnego wyglądu psiaka. Osobniki będące rezultatem krzyżówki dziedziczą cechy genetyczne obu ras. W związku z tym u większości krzyżówek brakuje jednoznacznego wzorca wyglądu psa, a szczeniaki krzyżówki mogą różnić się umaszczeniem, długością włosa, kolorem oczu czy wielkością.
Ponieważ potrzeba przynajmniej kilkudziesięciu lat udokumentowanej pracy hodowlanej, aby zarejestrować nową rasę w stowarzyszeniach kynologicznych, większość hybryd (w tym miniaturowy husky) nie jest oficjalnie uznawane za odrębną rasę. Przy adopcji lub zakupie szczeniaka takiego psa trzeba więc bardzo dobrze sprawdzić hodowlę. Do popularnych ras hybrydowych należą między innymi labradoodle (mieszanka labradora i pudla), goldendoodle (golden retriever i pudel), czy będące inną hybrydą husky huskadory (husky i labrador) i pitsky (husky i pitbulterier).
Siberian husky
Husky syberyjski to rasa psów w typie pierwotnym, wywodząca się od psów zaprzęgowych i myśliwskich z terenów Syberii. Psy mają silną, zwartą posturę, najczęściej czarno-białe umaszczenie oraz charakterystyczne, niebieskie bądź różnobarwne tęczówki.
Szpic miniaturowy
Szpic miniaturowy, znany również pod nazwą pomeranian, to rasa psów pierwotnych, której historia sięga epoki kamienia. Pieski mają wesołe usposobienie i bardzo żywy temperament, a pomimo swojego niewielkiego rozmiaru świetnie sprawdzają się w psich sportach.
Wygląd
Ostateczny wygląd pieska pomski będzie w dużej mierze zależał od tego jak rozłożyły się geny obydwu ras rodziców. Husky miniaturka osiąga średnio od 25 do 35 centymetrów wzrostu w kłębie oraz od 10 do 14 kg wagi. Osobniki są znacznie mniejsze w drugiej generacji. Umaszczenie jest ściśle zależne od umaszczenia rodziców osobnika – najczęściej występują jednak szaty szare, białe, czarne, rude i brązowe. Sierść może być krótka lub długa, zawsze jednak ma gęsty i sztywny podszerstek. Oczy mogą być niebieskie bądź dwubarwne.
Charakter
Husky miniaturki to psy energiczne, inteligentne, skore do zabawy i chętne do współpracy z opiekunem. Psy tej rasy są bardzo podatne na kształtowanie przez szkolenie, od samego początku warto więc wprowadzić odpowiedni trening posłuszeństwa.
Rolą odpowiedzialnego właściciela jest tutaj zagospodarowanie czasu i energii pupila. Warto zabierać małego husky na długie spacery, próbować nauczyć go sztuczek, lub zapisać się razem z nim na psi sport taki jak mantrailing. Jeśli nie zapewnimy zwierzakowi odpowiedniej ilości ruchu, może swoją energię kierować w niepożądane miejsca – np. niszczyć domowe meble. Cechą dziedziczną po siberian husky jest wysoka wokalność psiaka. Pomsky, który będzie szukał naszej uwagi, może wyć i szczekać.
Żywienie
Sposób żywienia psa husky miniaturki musi być przede wszystkim dobrany do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Klasyczna karma bytowa może nie wystarczyć, jeśli pies ma tendencję do alergii pokarmowych bądź cierpi na przewlekłe schorzenia (np. dziedziczną u pomeranianów niedoczynność tarczycy). Wtedy warto skonsultować się z weterynarzem lub sprawdzoną hodowlą, z której pozyskaliśmy psa i wprowadzić dietę specjalistyczną, taką jak karma weterynaryjna lub karma hipoalergiczna.
Jeśli pies jest w pełni zdrowy, wystarczająca będzie karma bytowa dla małych psów. Żywienie husky miniaturki musi zapewnić zwierzakowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze dla jego zdrowia. Właściwa karma dla psiaka musi zawierać:
- wysoką ilość mięsa, będącego źródłem białek i tłuszczy;
- kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6;
- źródło błonnika (owoce, warzywa, zboża);
- suplementy i witaminy ze źródeł roślinnych.
Ze względu na częste tendencje do alergii pokarmowych, warto zdecydować się na karmę z niską zawartością zbóż glutenowych.
Zdrowie i pielęgnacja
Schorzenia i wady występujące u nowej rasy wynikają z przypadłości typowych dla dwóch ras rodziców. Problemami, które mogą wystąpić, są dziedziczone po husky dysplazje, choroby oczu i przyzębia, oraz dziedziczone po szpicach problemy z zapadaniem się tchawicy, tendencje do zwichnięć rzepki oraz niedoczynność tarczycy. O wszelkich potencjalnych problemach ze zdrowiem psa powinien poinformować hodowca.
Większości schorzeń można uniknąć, stosując odpowiednie żywienie oraz prawidłowo prowadzoną pielęgnację. Właściwej pielęgnacji pies wymaga również ze względu na swoją obfitą sierść z podszerstkiem. Potrzebne będą regularne kąpiele i stosunkowo częste wyczesywanie, szczególnie w okresie linienia.
Decydując się na zakup czworonożnego przyjaciela w typie husky miniaturka, pamiętaj o tym, aby wybrać sprawdzoną hodowlę. Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek związanych z kiepskim stanem zdrowia twojego nowego pupila. Musisz być również przygotowany na wysoką cenę – miniaturowe husky cieszą się bardzo dużą popularnością, ze względu jednak na konieczność sztucznego zapłodnienia, ich krzyżowanie to dość kosztowny proces.