Gończy szwajcarski ma naturę łowiecką. Uwielbia polować na drobną zwierzynę, na przykład zające, lisy i dziki. Jeśli ich nie ma, to mogą też być koty, wiewiórki i ptaki. Dlatego na spacerach niekiedy trudno go utrzymać. Pies tej rasy musi mieć dużą dawkę codziennego ruchu, inaczej będzie niszczył meble i gryzł buty właściciela. Wymaga odpowiedniego podejścia, ale łatwo się uczy i jest bardzo towarzyski. W sam raz dla rodziny, która lubi długie wędrówki i bieganie.
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 47 do 57 cm, psy od 49 do 59 cm; masa ciała: od 15 do 20 kg |
⭐ Szata | sierść: krótka, gęsta, gładka; maść: trójkolorowa biała z czarnymi łatami, siodłem i podpalaniami na pysku; czarna podpalana; niebieska z podpalaniami i czarnymi łatami; biała z pomarańczowym |
❤️ Długość życia | 10–13 lat |
? Charakter | żywy, wrażliwy, wierny, lojalny, posłuszny, zaangażowany w pracę |
Gończy szwajcarski – pochodzenie i odmiany
Historia rasy sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Skąd to wiadomo? W ruinach zabytkowej świątyni odkryto freski przedstawiające sfory tych psów gończych. Obecnie rasa ta występuje w 4 odmianach barwnych:
- gończy berneński;
- gończy z Jury;
- gończy ze Schwyz;
- gończy lucerneński.
Różnią one się nieznacznie umaszczeniem oraz wielkością. Ponadto gończy szwajcarski ma odmianę psa krótkonogiego, niższego od standardu rasy o około 10 cm.
Umaszczenie i ogólny wygląd
Rasa ta to psy średniej wielkości o różnym umaszczeniu. Są psy białe z czarnymi lub pomarańczowymi łatami i podpalanym pyskiem, płowe z czarnym siodłem, a także czarne z błękitnym połyskiem. Kolor sierści zależy od odmiany. Pies rasy gończy szwajcarski ma wydłużoną sylwetkę i proporcjonalną kufę z długimi, opadającymi i zaokrąglonymi na końcach uszami. Ma krótką sierść, która wymaga szczotkowania raz w tygodniu. Ogon jest długi i dość cienki, zwisający do dołu. Wysokość dorosłego psa w kłębie wynosi około 55 cm. Suki są nieco niższe.
Gończy szwajcarski – osobowość i temperament
Jest to pies z dość niezależnym charakterem. Już w młodości należy go ułożyć, aby nie wyrywał się na spacerach i był posłuszny. Wychowany chętnie wykonuje polecenia, ale zachowuje naturę towarzyską. Lubi dzieci, tropienie kretów na podwórku oraz długie spacery na łonie natury. Źle się czuje zamknięty przez cały dzień w ciasnym mieszkaniu. Po treningu przyuczającym może być wykorzystywany podczas polowań jako pies tropiący i przynoszący drobną zwierzynę. Z łatwością wystraszy i wygoni z zarośli dziki i sarny.
Rasa ta sprawdzi się nie tylko w łowiectwie. Gończy szwajcarski może być psem rodzinnym pod warunkiem, że rodzina lubi aktywność na świeżym powietrzu. Nie nadaje się na psa stróżującego, ponieważ obcych lubi tak samo, jak swoich opiekunów. Nie zaleca się go także osobom starszym, którym brakuje siły na długie spacery i utrzymanie psa na smyczy.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 59 /11.05.1993/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/59.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 11.05.1993.