Niektóre rasy, pomimo upływu setek lat od powstania, nadal pełnią tę samą funkcję. Tak jest w przypadku wielu myśliwskich psów, takich jak gończy słowacki czy gończy polski. Również gończy smalandzki, szwedzka rasa o korzeniach sięgających XIII wieku, zalicza się do tego grona. Poznaj ją bliżej!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 42 do 50 cm, psy od 46 do 54 cm;
masa ciała: od 15 do 18 kg
Szatasierść: średnio długa, szorstka, z obfitym, miękkim podszerstkiem;
maść: czarna lub wątrobiana z podpalaniami; dopuszczalne małe białe znaczenia
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterprzyjazny, wierny, lojalny, spokojny

Gończy smalandzki – historia rasy

Ta rasa gończych psów myśliwskich powstała w Smalandii, krainie Szwecji. Stąd też pochodzi jej nazwa, która brzmi Smålandsstövare. Kynolodzy uważają, że pierwsze psy w tym typie powstały już w XIII wieku i były używane do polowań na zające i lisy. Na pewno jednak wzmianki o nich pojawiły się w XVI wieku, bo wtedy smalandzkie psy myśliwskie pojawiły się jako czworonogi pracujące podczas wojny. Wzorzec rasy ustabilizował się jednak dopiero w 1921 roku.

Opis rasy psów smalandzkich

gończy smalandzki na wystawie psów
Canarian via Flickr, CC BY-SA 3.0

Według klasyfikacji FCI gończy smalandzki zalicza się do grupy gończych i posokowców, sekcji średnich psów gończych. Rasa wykorzystywana jest w myślistwie, dlatego wymagane są próby pracy.

Pies rasy gończy smalandzki ma charakterystyczny krótki ogon, a także gęstą, przylegającą sierść. Zwarta budowa sprawdza się przy polowaniach na drobną zwierzynę. Pies jest muskularny, wygląda na wysportowanego. Dorasta do 50 cm w kłębie i 18 kg masy ciała.

Wzorcowe umaszczenie

Pies ten występuje tylko w jednej wersji umaszczenia. Jest to czarna sierść z podpalaniami na łapach, dole pyska i brwiach. Możliwe są białe znaczenia, głównie występujące na stopach oraz końcówce ogona.

Pielęgnacja i żywienie psa gończego ze Smalandii

Wśród różnych ras psów właśnie ta wyróżnia się dobrą kondycją i zdrowiem. Z zasady nie jest obciążana żadnymi schorzeniami genetycznymi. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji opartej przede wszystkim na regularnym czesaniu sierści i usuwaniu martwego włosa. Warto zwrócić uwagę na złamane, lekko zwisające uszy, w których mogą rozwijać się stany zapalne.

Gończy smalandzki to pies aktywny, który wymaga odpowiedniej karmy. Najlepiej takiej, która zapewni mu podaż kalorii adekwatną do aktywności fizycznej.

Gończy smalandzki – charakter

To pies przyjazny, o łagodnym charakterze. Nie jest agresywny wobec obcych, łatwo się z nimi zaprzyjaźnia. Pamiętaj jednak, że musisz zadbać o szkolenie twojego psa. Zwierzęta te są aktywne, wymagają stałej porcji ruchu, a także zajęcia. Z tego powodu nie nadają sie dla każdego. Nie poleca się ich do domów, w których nikt nie ma doświadczenia z wychowaniem myśliwskich ras.

Ile kosztuje szczenię tej rasy w hodowli FCI?

Szczeniaki gończego smalandzkiego mogą kosztować około 1000 euro, jednak ostateczna cena zależy przede wszystkim od miotu i renomy hodowli. W Związku Kynologicznym w Polsce trudno dostać szczenię rasowe. Hodowcy musisz poszukać za granicą, najlepiej w Szwecji, skąd pochodzi rasa. Pamiętaj, że generuje to dodatkowe koszty związane m.in. z wyrobieniem psu międzynarodowych dokumentów, a także transportem. Co więcej, nie każdy prowadzący hodowlę będzie chciał sprzedać psa w ręce innej osoby niż myśliwy. Wszystko z uwagi na temperament i przeznaczenie tych czworonogów.

Ta rasa psów spokrewniona jest z innymi gończymi, w tym tymi pochodzącymi z Polski. Zwierzęta są wymagające i aktywne. Pamiętaj o tym, zanim zdecydujesz się na szczeniaka.

Bibliografia

FCI-Standard N° 129, 02.10.2017/ EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/129g06-en.pdf, TRANSLATION: Mrs Renée Sporre-Willes. Official language
(EN), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 22.08.2017.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.