Gończy grecki najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni, lubi ruch oraz zabawę. Dlatego sprawdzi się jako towarzysz podczas długich wędrówek i innych aktywności na świeżym powietrzu. Największe zmartwienie możne stanowić jego naturalny instynkt łowiecki. Gdy dostrzeże inne zwierzę, jest bardzo prawdopodobne, że zacznie je gonić. Takie zachowania można jednak wyeliminować podczas szkolenia, które w przypadku gończego greckiego nie powinno być kłopotliwe.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 45 do 53 cm, psy od 47 do 55 cm;
masa ciała: od 17 do 20 kg
Szatasierść: krótka, lekko twarda, przylegająca;
maść: czarna podpalana; dopuszczalna mała biała łata na piersi
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterlojalny, wierny, silny, żywy

Historia rasy gończy grecki

Już sama nazwa wskazuje miejsce pochodzenia. Gończy grecki wywodzi się z Półwyspu Peloponeskiego, jego przodkowie już w czasach antycznych brali udział w polowaniach. Jest to więc rdzennie grecka rasa, której współcześni przedstawiciele wywodzą się odmian lokalnych skrzyżowanych z psami gończymi z innych części kontynentu – prawdopodobnie gończymi włoskimi. Gończy grecki został uznany przez FCI za osobną rasę w roku 1996.

Psy są bardzo popularne w Grecji, gdzie nadal uczestniczą w polowaniach zarówno na mniejszą, jak i większą dziką zwierzynę. Co ciekawe, w innych krajach europejskich, więc także i w Polsce, tej rasy prawie się nie spotyka.

Gończy grecki – charakterystyka i opis rasy

Według klasyfikacji FCI gończy grecki należy do grupy psów gończych i ras pokrewnych.

Rozmiar psów

Jest to zwierzę średniej wielkości. U samców wysokość w kłębie wynosi od 47 do 55 cm. Suki są niewiele mniejsze, mierzą od 45 do 53 cm. Niezależnie od płci gończe greckie ważą około 20 kg.

Wygląd rasy

Psy charakteryzują się umięśnioną sylwetką, dzięki której są zwinne, szybkie i wytrzymałe. Nie przeszkadzają im upały ani niższe temperatury, potrafią się zaadaptować właściwie do każdych warunków. Gończy grecki ma krótką sierść i czarne podpalane umaszczenie. Jego głowa jest lekko wydłużona, podobnie jak kufa. Spore uszy w kształcie trójkątów miękko opadają przy pysku. Ma brązowe oczy o inteligentnym wyrazie i w kształcie migdałów. Ogon psa jest dość mocny i zwykle noszony szablasto.

Gończy grecki – co warto wiedzieć o jego charakterze?

Gończy grecki to typowy pies myśliwski, który ma dobry węch i donośny, dźwięczny głos. Jest energiczny, wesoły, chętny do ruchu i zabaw na świeżym powietrzu, więc będzie nadawał się również dla rodziny. Tym bardziej że wobec dzieci wykazuje się łagodnością. Jeżeli gończy grecki będzie miał dość zainteresowania maluchów, nie będzie agresywny, po prostu spokojnie odejdzie.

Aby wspólne życie układało się bez zgrzytów, warto zadbać o odpowiednie szkolenie psa. Rasa wykazuje się inteligencją i jest podatna na naukę, zwłaszcza na taką, która polega na pozytywnych skojarzeniach. Surowe metody raczej odpadają. Później również należy zadbać, żeby gończy grecki nie miał czasu na nudę – spacery, bieganie, zabawy w tropienie to jest coś, co lubi. 

Zwierzak nie nadaje się jednak do życia w mieście, zwłaszcza w niedużym mieszkaniu. Pozostawiony sam sobie może szczekać i niszczyć przedmioty.

Jak pielęgnować i karmić psa rasy gończy grecki?

Pielęgnacja psów tej rasy nie jest kłopotliwa ani skomplikowana. Krótka sierść wymaga tylko regularnego wyczesywania. Warto kontrolować też stan uszu, które co jakiś czas trzeba wyczyścić. 

Gończe greckie nie mają specyficznych wymagań żywieniowych. Ważne, by podawać karmę wysokiej jakości, bogatą w białka zwierzęce z dodatkiem warzyw, owoców i naturalnych olejów. Można również zdecydować się na dietę BARF. Psa nie wolno przekarmiać!


Gończy grecki to znakomity towarzysz, ale ze względu na konieczność szkolenia może nie nadawać się na pierwsze zwierzę. Warto mieć już doświadczenie w opiece nad psami. Należy też zapewnić mu odpowiednie warunki do życia oraz aktywności, które będą odpowiednie dla jego charakteru.

Bibliografia

FCI-Standard N° 214, 19.03.1996/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/214g06-en.pdf, TRANSLATION: Mrs Peggy Davis. Official language (FR), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 16.10.1959.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.