Gończy austriacki jest nazywany także Brandlbracke. To potomek psów myśliwskich wykorzystywanych przez Celtów. Jest dość wysoki, lecz przy tym stosunkowo lekki. Doskonale sprawdza się na polowaniach, ale nie tylko. Coraz częściej jego uroda oraz charakter sprawiają, że trafia do domów jako pies rodzinny. To inteligentny oraz naprawdę pracowity pies, który bez wątpienia będzie doskonałym wypełnieniem życia aktywnej osoby poszukującej dużego czworonoga. Czy w Polsce istnieją hodowle tej rasy?
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 48 do 54 cm, psy od 50 do 56 cm; masa ciała: od 15 do 22 kg |
⭐ Szata | sierść: gęsta, przylegająca, lśniąca; maść: czarna z płowymi znaczeniami; znaczenia obowiązkowe nad oczami |
❤️ Długość życia | 12–14 lat |
? Charakter | zgodny, zrównoważony, pełen pasji do pracy |
Jak powinien wyglądać gończy austriacki?
Każdy element jego budowy ma służyć osiągnięciu jak najlepszych wyników w trakcie polowań. Jest to pies o ładnej i mocnej sylwetce, zapewniającej mu swobodny, płynny ruch. Grzbiet jego nosa jest prosty, a czaszka szeroka. Mocna szyja może pomagać mu w skutecznym aporcie. Wysoko osadzone uszy są niezbyt długie i oklapnięte. Średniej wielkości oczy nie powinny posiadać czerwieni w kącikach. Przednie nogi gończego austriackiego są proste i mocne, tylne z kolei dobrze kątowane, o muskularnych udach. Jego klatka piersiowa powinna być głęboka i dobrze zbudowana.
Gończy austriacki – umaszczenie i wielkość
Jeśli chcesz mieć pod swoim dachem psa tej rasy, musisz pamiętać, że twój pupil powinien mieć umaszczenie czarne podpalane, a nad oczami dwie brązowe plamki. Co ważne, sierść tego psa powinna być gładka i błyszcząca, przylegająca do ciała i krótka. Jego podszerstek powinien być gęsty, pozwalając psu na pracę także zimą. Gończy austriacki mierzy do 56 cm, ważąc do 22 kg. Jest więc średniej wielkości zwierzęciem, które jednak niekoniecznie będzie odpowiednie dla osób wyjątkowo drobnych lub słabych fizycznie.
Charakter gończego austriackiego – dobry pies do domu
W trakcie pracy jest stosunkowo niezależny, a względem bliskich mu osób będzie bardzo czuły i przyjacielski. Uwielbia zabawy w szukanie i tropienie, dlatego warto zapewnić mu taką możliwość. Ponadto, choć żywy i aktywny w trakcie spacerów, w domu potrafi się wyciszyć i dostosować do panujących wokół warunków. Jest doskonałym łowcą, dlatego wciąż wybiera się go na pomocnika myśliwych w trakcie polowań. Jest wykorzystywany również jako posokowiec, czyli pies tropiący martwą zwierzynę. Jest stosunkowo karny i inteligentny, a więc stosunkowo łatwy w ułożeniu. Ochoczo będzie się uczył różnorodnych sztuczek.
Gończy austriacki – czy to zdrowy pies?
Pies tej rasy żyje średnio 12–14 lat. Jest raczej wytrzymały, więc choruje rzadko i żyje stosunkowo długo. Jest dość odporny na upały, jednak w najgorętsze dni najlepiej jest ograniczyć wychodzenie z nim na zewnątrz. Zimą nie powinien przebywać w kojcu. Lepiej zrobisz, zapewniając mu ciepłe schronienie, np. wewnątrz domu lub w garażu, jeśli nie chcesz, by był psem w pełni domowym. W tej rasie nie zostały wykryte żadne popularne choroby genetyczne. Ponadto, dzięki wysportowanej sylwetce, gończy austriacki nie tyje zbyt szybko, jednak i tak musisz pamiętać o tym, aby nie przekarmiać swojego pupila. Może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. dysplazji stawów biodrowych.
Jak opiekować się gończym austriackim, by wyglądał zdrowo?
Gończy austriacki jest pokryty gęstą, ale krótką i dość sztywną sierścią. Dzięki temu raczej się ona nie plącze, a jeśli pies ubłoci się na nogach, wystarczy przetrzeć mu łapy. Dzięki temu opieka nad nim jest niezwykle prosta. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że taka sierść jest dość ostra i może wbijać się w ubrania czy kanapę, a potem być trudna do usunięcia. Z tego powodu w okresie linienia rasa ta wymaga regularnego szczotkowania. Warto także regularnie sprawdzać jego uszy pod kątem stanu zapalnego. Możesz także poprosić lekarza weterynarii, aby obciął pazury lub pokazał ci, jak należy to robić.
Gończy austriacki w Polsce – gdzie znajdziesz hodowcę?
Mimo wielu swoich zalet gończy austriacki nie jest zbyt popularną rasą. Występuje przede wszystkim w Austrii i jeśli chcesz kupić tego psa, prawdopodobnie będziesz musiał szukać go za granicą. Jeśli jesteś zainteresowany tą rasą, dobrym pomysłem może okazać się założenie własnej hodowli. Po zakupie psa za granicą będziesz musiał zarejestrować go w Związku Kynologicznym w Polsce. Następnie będziesz musiał stworzyć własny przydomek hodowlany oraz postarać się o uprawnienia do rozmnażania swojego psa. Jeśli ci się to uda, będziesz mógł rozwijać tę rasę w kraju.
Ile kosztuje gończy austriacki?
Cena psa rasowego w Polsce to zwykle od 3000–4000 zł i więcej, dlatego nie spodziewaj się, że uda ci się kupić gończego austriackiego taniej, zwłaszcza że poza granicami zwierzęta te będą adekwatnie droższe. Nie jest to więc mały wydatek, ale jeśli zależy ci na pięknym i zdrowym psie, musisz koniecznie wybrać takiego, który został wyhodowany pod sztandarem organizacji zrzeszonej w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Pamiętaj, że zakup psa będzie się wiązał także z innymi wydatkami, np. z opłaceniem lekarzy weterynarii czy z zakupem wyprawki. Taki pies będzie potrzebował m.in. smyczy z obrożą, misek czy posłania.
Skąd wziął się gończy austriacki?
Dokładne pochodzenie rasy nie jest jasne i aż do XIX wieku było owiane tajemnicą. Najbardziej prawdopodobne jest jednak to, że wywodzi się z psów hodowanych przez ludy celtyckie, które dawniej zamieszkiwały miejsce jego pochodzenia. Niestety, we wcześniejszych czasach nie istniały żadne konkretne regulacje związane z hodowlą psów, dlatego nie istnieją źródła, które mogłyby to potwierdzić. Wiadomo jednak, że z uwagi na ukształtowanie terenu w Austrii musiał on pracować w górach.
Gończy austriacki – jaki dom będzie dla niego idealny?
Idealny dom dla gończego austriackiego to większy budynek z dostępem do ogrodu, w którym pies będzie mógł spożytkować nadmiar energii. Ponadto jego właściciel lub właściciele powinni być osobami aktywnymi, lubiącymi ruch. Z tego powodu może dobrze sprawdzić się jako podopieczny myśliwego, ale nie tylko. Aktywna rodzina również powinna być zadowolona z towarzystwa tego łatwego w pielęgnacji, ale dość rzadko występującego psa średniej wielkości. Długie spacery po górach w jego towarzystwie będą prawdziwą przyjemnością!
Powinien jeść zdrowo, ale niezbyt dużo
Wybierając takiego psa, musisz zwrócić uwagę na jego dietę. Gończy austriacki nie powinien jeść zbyt dużo, ale bez wątpienia musisz zadbać o wysoką jakość podawanych mu produktów. Z tego powodu zaleca się w jego przypadku dietę BARF lub też wysokiej jakości karmę – powinna zawierać duże ilości mięsa. Unikaj zbóż zawierających gluten, które mogą szczególnie negatywnie wpłynąć na zdrowie psa.
Bibliografia
FCI-Standard N° 63, 18.06.1996/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/063g06-en.pdf, TRANSLATION: C. Seidler. Official language (DE), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 10.10.1995.