Fiński lapphund należy do grupy szpiców i psów ras pierwotnych. To wspaniały pies pasterski i stróżujący, choć obecnie pełni rolę przede wszystkim czworonoga do towarzystwa. Sprawdza się w niej naprawdę doskonale, bowiem odznacza się wyjątkowo przyjaznym i wesołym usposobieniem. Jest inteligentny, chętnie współpracuje z człowiekiem i mocno przywiązuje się do najbliższych. Poznaj i pokochaj tę rasę!

Fiński lapphund – podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: samice ok. 44 cm, psy ok. 49 cm
masa ciała: od 15 do 24 kg
Szatasierść: długi, gęsty, prosty włos okrywowy tworzący grzywę, gęsty, miękki podszerstek
maść: dopuszczalne wszystkie kolory 
❤️ Długość życia12–14 lat
? Charakterodważny, przyjacielski, wierny, spokojny, bystry

Pies rasy suomenlapinkoira – historia w pigułce

Krajem patronackim lapphunda jest Finlandia. Dawniej jednak czworonogi w typie rasy hodowane były na całym rozległym obszarze Półwyspu Fennoskandzkiego (w skład którego wchodzi m.in. Półwysep Skandynawski) i północnej Rosji. Pierwotnie mieszkańcy owych terenów wykorzystywali psy do stróżowania i wypasu reniferów. Pierwszy wzorzec rasy został stworzony w 1945 roku przez Fiński Związek Kynologiczny. Wówczas jeszcze nosiła ona nazwę lapońskiego psa pasterskiego. Przez całe lata 70. ubiegłego wieku intensywnie pracowano nad obowiązującym obecnie wzorcem rasy. Nazwa fiński lapphund funkcjonuje od 1993 roku.

Wygląd fińskiego lapphunda

Jest to pies średniej wielkości, o mocnej budowie i charakterystycznej gęstej, długiej sierści. Wzorcowa wysokość w kłębie wynosi 49 cm w przypadku psów i 44 cm w przypadku suk (dopuszczalne jest odstępstwo w granicach +/- 3 cm). Głowa jest stosunkowo szeroka. Cechuje się stojącymi uszami o trójkątnym kształcie, wyraźnie zaznaczonym stopem, mocną, prostą i zwężającą się kufą oraz ciemnobrązowymi, owalnymi oczami o niezwykle przyjaznym, łagodnym wyrazie. Ogon ma średnią długość, jest wysoko osadzony i pokryty długim, gęstym włosem. Jak wszystkie szpice, lapinkoira ma nieco „lisi” wygląd. 

Umaszczenie fińskiego psa

W przypadku rasy fiński lapphund dopuszczalne są zasadniczo wszystkie kolory umaszczenia. Co jednak istotne, dominować musi kolor podstawowy. Pozostałe barwy mogą być widoczne na kończynach, ogonie, klatce piersiowej, szyi, głowie oraz na spodzie tułowia. Podszerstek jest bardzo gęsty i miękki (doskonale chroni psa przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi). Z kolei włos okrywowy jest szorstki w dotyku, prosty i długi. Psy cechują się pokaźną grzywą, u suk jest ona wyraźnie mniejsza. 

Fiński pies – istotne wady w budowie i szacie

Oficjalny wzorzec rasy podaje listę wad, które znacząco obniżają ocenę psa lub nawet całkowicie go dyskwalifikują. Pies, u którego stwierdza się nieprawidłowości psychiczne lub/i fizyczne, nie powinien być dopuszczony do rozmnażania, aby istotne wady nie zostały przekazane kolejnym pokoleniom. A należą do nich m.in.:

  • lekka głowa;
  • uszy wiszące;
  • ogon, który jest noszony poniżej górnej linii;
  • kończyny tylne za słabo lub za mocno kątowane;
  • podstawowy kolor sierści niewyraźny;
  • brak podszerstka;
  • szata płasko leżąca;
  • włos okrywowy kędzierzawy.

Wady, które całkowicie dyskwalifikują psa to przede wszystkim przodozgryz, tyłozgryz, nadmierna lękliwość lub agresja. 

Pies lapoński – kilka słów o wyjątkowym charakterze

Jest to pies cieszący się ogromnie dużą popularnością w Finlandii. Obecnie nie pełni już swojej pierwotnej roli, doskonale za to spełnia się jako pies rodzinny. Zainteresowaniu rasą nie można się dziwić, gdyż jest to czworonóg wyjątkowo inteligentny, przyjazny i spokojny. Ponadto cechuje się odwagą, bystrością, silnym przywiązaniem do swoich najbliższych i łatwością przyswajania nowej wiedzy i umiejętności. 

Fiński lapphund – zdrowie

Rasa ta cieszy się bardzo dobrym zdrowiem. Nie przejawia ona typowych, groźnych chorób. Jak każdy pies, wymaga oczywiście stałej opieki oraz okresowych badań profilaktycznych i szczepień ochronnych. Zbilansowana dieta i umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna pozwolą psu w doskonałej kondycji dożyć sędziwego wieku. Psy tej rasy żyją przeciętnie około 14 lat, ale spotykane są również starsze osobniki. 

Lapphund – pielęgnacja 

Pies ten nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Systematycznie należy sprawdzać stan jego uszu, oczu, uzębienia oraz pazurów. W razie konieczności uszy trzeba czyścić wyłącznie środkami przeznaczonymi do tego celu. Jeśli pies nie ma możliwości naturalnego ścierania pazurów na twardych powierzchniach, może zajść potrzeba ich przycięcia. Kąpanie fińskiego lapphunda powinno być okazjonalne, środkami dedykowanymi psom długowłosym. Ze względu na ową długą sierść warto ją regularnie szczotkować – szczególnie po spacerze w lesie czy na łące, aby pozbyć się zanieczyszczeń. 

Fiński lapphund – hodowla

Decydując się na zakup fińskiego lapphunda, koniecznie znajdź dobrą hodowlę. Powinna ona być zarejestrowana w ZKwP, czyli w Związku Kynologicznym w Polsce. Szczeniaki z renomowanej hodowli są prawidłowo socjalizowane i posiadają wszelkie istotne badania oraz dokumenty. Średnia cena za szczenię tej rasy waha się w granicach 5000–6000 zł.

Szwedzki lapphund – zdjęcia

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 189 /12. 10.2016/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/189.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, rewizja i uzupełnienie wersji polskiej sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 30.09.2016.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.