Wiele osób obawia się powiększenia rodziny o czworonożnego domownika. Co w przypadku, gdy okaże się on agresywny wobec innych zwierząt lub, co najgorsze, ludzi? Z myślą o rodzinach szukających wymarzonego przyjaciela hodowcy stworzyli elo – rasę psa doskonałego.
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: 35–45 cm odmiana miniaturowa; 48–60 cm odmiana standardowa; masa ciała: od 10 do 25 kg |
⭐ Szata | sierść: szorstka lub krótka; maść: każda prócz merle |
❤️ Długość życia | 12–14 lat |
? Charakter | cichy, przyjazny, spokojny, bez instynktu łowieckiego |
Elo – rasa psa i jej historia
Heinz Szobries to hodowca, który w 1987 r. postanowił skrzyżować swoje ulubione rasy:
- owczarka staroangielskiego (nazywanego też bobtailem);
- chow chowa;
- eurasiera.
Powstały z krzyżowania pies elo łączył w sobie wygląd eurasiera z łagodnym charakterem rasy bobtail. Z powodu braku wystarczającej liczby osobników rasy eurasier baza genetyczna została powiększona o samojedy i dalmatyńczyki. Kilka lat później podjęto także próby stworzenia odmiany miniaturowej. Skrzyżowano wówczas pekińczyka i małego szpica, w wyniku czego powstał mały pies posiadający komplet pożądanych cech.
Kontrowersje wokół hodowli elo
Hodowle elo nie są nadzorowane przez związek kynologiczny, więc twórca postanowił, że nazwa elo zostanie zastrzeżona tylko dla psów hodowanych zgodnie z regulaminem Towarzystwa Hodowli i Badań nad Rasą Elo (w skrócie EZFG). W ten sposób czworonogi są chronione przez znak towarowy, co ma zapobiec powstawaniu osobników hodowanych bez zezwolenia ich twórców. Wielu miłośników kynologii zadaje pytanie, czy w ogóle elo – rasa psa – istnieje, skoro nie jest zatwierdzona przez FCI? Czy da się stworzyć doskonałego rodzinnego psa bez wad? Szobries zapewnia, że tak. Jak jest w rzeczywistości?
Czy można znakiem towarowym ochronić psa?
Twórcy twierdzą, że selekcji dokonuje się pod względem zachowania wobec dzieci, aby uzyskać psa rodzinnego. Niestety rasa psa elo wciąż nie została ustabilizowana, a poszczególne osobniki różnią się od siebie. Co gorsza, niskie pogłowie tych psów sprawia, że wiele szczeniaków rodzi się na skutek chowu wsobnego. Pojawiają się wady genetyczne przekazywane na kolejne pokolenia. Dotychczas stwierdzono liczne przypadki dysplazji stawów biodrowych i uszkodzeń rogówki wśród elo. Rasa psa, która powstała mniej niż pół wieku temu, nie może być wolna od osobników nieodpowiadających założeniom.
Pies elo – jak wygląda?
Nie ma jednego wzorca i wymagań względem wyglądu czy charakteru elo. Rasa psa nie jest nadzorowana przez FCI. Wyróżnia się kilka odmian elo, między innymi:
- krótkowłosą;
- szorstkowłosą;
- krótkowłosą miniaturową;
- szorstkowłosą miniaturową.
Maksymalna wysokość w kłębie wynosi 48–60 cm, a wersji miniaturowej nie więcej niż 45 cm. Psy mniejszej odmiany powinny ważyć 10–15 kg, większej ok. 25 kg. Jedynym nieodpowiednim umaszczeniem jest merle, natomiast najbardziej pożądanymi są czysta biel z plamami w odcieniach szarości oraz biel z brązem.
Pielęgnacja sierści elo
Osobniki standardowej odmiany elo mają gęstą, grubą sierść z podszerstkiem. Wymagają regularnej i dokładnej pielęgnacji nie tylko latem, ale w trakcie całego roku. Sfilcowana sierść w upalne dni będzie utrudniać twojemu pupilowi ochłodzenie się, a w deszczu czy śniegu stworzy wilgotną warstwę, która będzie doskonałym środowiskiem do namnażania się bakterii. Dlatego opiekunowie psów elo powinni szczotkować swoje pociechy podczas każdej pory roku. W okresie linienia warto częściej myć psa, by przyspieszyć usuwanie martwych włosów.
Charakter psa elo
Charakter był najważniejszym parametrem podczas selekcji elo. Rasa psa miała być wolna od instynktu łowieckiego tak, by spacer był jak najbardziej przyjemny dla człowieka. W końcu kogo nie męczy ciągłe przystawanie na obwąchanie wszystkich krzaków? Elo miały nie mieć skłonności do szczekania. Wzorowy elo to wymarzony pies rodzinny, który będzie przyjazny wobec dzieci i innych zwierząt. Jednak, tak jak każde inne szczenię, elo wymaga konsekwentnego prowadzenia i pozytywnie wzmocnionego szkolenia, podczas którego nauczy się podstaw życia z człowiekiem.
Czym żywić psa rasy elo?
Elo nie mają specjalnych wymagań związanych z dietą. Podobnie jak w przypadku żywienia każdego psa, najważniejsza jest jakość pokarmu. Wybieraj karmy dla zwierząt, w których skład jest jasno i konkretnie opisany. W większości przypadków będą one droższe niż słabszej jakości zamienniki, ale pamiętaj, że pożywienie wysokiej jakości to oszczędność na opiece weterynaryjnej.
Wiele osób zainteresowało się czworonogami elo. Rasa psów teorii ma mieć komplet cech doskonałego czworonożnego przyjaciela. Jednak w rzeczywistości często zwierzęta są obarczone wadami genetycznymi, a wygląd i charakter poszczególnych osobników potrafią znacznie się od siebie różnić. Biorąc pod uwagę duże ryzyko pojawienia się niepożądanych cech, czy nie lepiej poszukać swojego idealnego psa w schronisku, zamiast kupować szczenię z hodowli niekontrolowanej przez FCI?