W naszym poradniku opiszemy wygląd, charakter i zachowania czarnogórskich gończych górskich. Przedstawimy także historię i pochodzenie tej rzadkiej rasy. Poza tym znajdziesz tutaj wskazówki dotyczące odpowiedniej pielęgnacji i żywienia psów. Sprawdź, czy taki szczeniak byłby dobrym przyjacielem dla ciebie!
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: suki od 48 do 49 cm, psy od 49 do 50 cm masa ciała: od 20 do 25 kg |
⭐ Szata | sierść: krótka, błyszcząca, przylegająca, gładka; gęsty podszerstek; maść: czarna podpalana z charakterystycznymi znaczeniami |
❤️ Długość życia | ok. 13 lat |
? Charakter | posłuszny, zrównoważony, przywiązany do opiekuna |
Historia i pochodzenie rasy czarnogórski gończy górski
Rasa czarnogórski gończy górski powstała w XVIII wieku w bałkańskich górach wskutek krzyżowania lokalnych odmian. Obecnie wielu kynologów jest zdania, że we krwi czarnogórskich gończych górskich można znaleźć domieszkę psów pochodzących zza Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie były też krzyżowane z austriackimi black and tan hundami, ponieważ występuje między nimi ogromne podobieństwo. Jaki był cel hodowców? Przede wszystkim stworzenia psa gończego, który sprawdzi się podczas polowań na jelenie, lisy i zające.
Pierwszy wzorzec rasy
Oficjalny, pierwszy wzorzec rasy został ogłoszony w 1924 roku, kiedy ta była jeszcze znana pod nazwą jugosłowiański gończy górski, z której zrezygnowano po rozpadzie Jugosławii. Obecnie nawet na Bałkanach istnieje niewiele hodowli tych psów myśliwskich.
Czarnogórski gończy górski – wygląd i umaszczenie
Czarnogórskie gończe górskie osiągają między 46 a 56 centymetrów wysokości w kłębie, a ich waga mieści się w przedziale od 20 do 25 kilogramów. Ciało jest umięśnione, o stosunkowo długim tułowiu i ogonie. Głowa okrągła z dużym pyskiem, a średniej długości uszy wysoko osadzone i opadające po bokach. Sierść psów rasowych składa się z gęstego podszerstka i krótkich włosów okrywowych. Do uznanych typów umaszczenia należą: wielokolorowe oraz czarne z jasnymi odcieniami o brązowych i czerwonych barwach występujących na klatce piersiowej, łapach, a także pysku.
Przyjazny i aktywny. O charakterze i zachowaniu
Czarnogórskie gończe górskie są niezwykle aktywne i mają duże potrzeby aktywności fizycznej. Długie spacery ze swoim opiekunem to ich największa przyjemność, jednak nie powinny biegać swobodnie, ponieważ w przyrodzie może odezwać się ich silny instynkt łowiecki. Po przejściu odpowiedniego procesu socjalizacji będą przyjaźnie nastawione do dzieci i zwierząt domowych. Ze względu na to, że mają charakterystyczny, silny głos zwykle są wybierane przez właścicieli wiejskich domów. Charakteryzuje je niezwykle wysoki poziom inteligencji i posłuszeństwo, w związku z czym szkolenie ich nie powinno przysporzyć trudności nawet niedoświadczonym opiekunom.
Czy czarnogórski gończy górski jest zdrowy? Poznaj często występujące choroby
Czarnogórski gończy górski to rasa psów, która nie wykazuje skłonności do występowania charakterystycznych chorób genetycznych. Pamiętaj jednak, że w przypadku opadających uszu łatwo o rozwinięcie się infekcji, dlatego niezbędne jest regularne kontrolowanie ich stanu, by w razie pojawienia się niepokojących objawów móc od razu rozpocząć leczenie weterynaryjne.
Dbanie o zdrowie to podstawa. O pielęgnacji i żywieniu
Czarnogórski gończy górski został stworzony do pracy w górzystych terenach, w związku z czym jego sierść nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy usuwać nadmiarowy podszerstek za pomocą szczotki i kąpać w razie potrzeby.
Dieta
Zanim przejdziesz do komponowania posiłków dla swojego czarnogórskiego gończego górskiego, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, który wykona badania niezbędne do oceny prawidłowego funkcjonowania narządów. Jeśli zwierzak jest zdrowy, możesz zacząć szukać dobrej karmy. Sucha jest bardziej ekonomiczną opcją, jednak większość psów bardziej lubi mokrą.
Najważniejszy jest oczywiście skład. Na jego początku powinno znaleźć się pełnowartościowe mięso, a warzywa i owoce powinny być wyłącznie dodatkiem. Unikaj produktów zawierających zboże lub produkty odzwierzęce o niejasnym pochodzeniu. Pamiętaj o dokładnym kontrolowaniu ilości podawanej karmy, ponieważ nadwaga ma bardzo zły wpływ na zdrowie zwierząt.
Czy czarnogórski gończy górski to pies dla ciebie?
Wbrew pozorom czarnogórski gończy górski wcale nie potrzebuje dużej ilości przestrzeni do biegania. Wystarczy zapewnić mu codzienne, długie spacery i zabawy w domu. Jeśli jesteś aktywny i lubisz aktywnie spędzać czas, z pewnością zostaniecie dobrymi przyjaciółmi.
Bibliografia
FCI-Standard N° 279, 28.01.2015 /EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/279g06-en.pdf, TRANSLATION: Mrs. Peggy Davis. Official language (FR), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 19.12.2014.
Fot. ilustracyjne: Canarian via Wikipedia, CC BY-SA 4.0