To bystry i inteligentny czworonóg, który szybko się uczy. To też jedna z ras psów o długiej tradycji, której wzorzec od XIX wieku nie uległ żadnej znaczącej zmianie. Jak jednak ten dowodny pies myśliwski sprawdza się w roli domowego pupila? To żywiołowe i pełne temperamentu zwierzę, które słynie ze swojej otwartości na ludzi – także tych obcych. Dowiedz się, jak wygląda curly coated retriever, jakie może mieć umaszczenia oraz czy jest zdrowym przedstawicielem swojego gatunku. Poznaj też szczegóły związane z pielęgnacją jego nietypowej sierści.
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: suki ok. 62,5 cm, psy ok. 67,5 cm; masa ciała: od 25 do 36 kg, przy czym suki są mniejsze |
⭐ Szata | sierść: na tułowiu gęsta, w formie ciasnych loków; na reszcie ciała gładka; bez podszerstka maść: czarna albo wątrobiana |
❤️ Długość życia | 9–14 lat |
? Charakter | śmiały, niezależny, inteligentny, pewny siebie, przyjazny |
Curly coated retriever – wygląd i budowa psa
To średniej wielkości pies o inteligentnym wyrazie pyska. Jedną z jego cech charakterystycznych jest nieustannie merdający ogon. Ma długą i dobrze rzeźbioną głowę, która posiada słabo zaznaczony stop. Ma nos średniej wielkości, z wyraźnie otwartymi nozdrzami. Oczy nie powinny być wyłupiaste. Z kolei jego szyja powinna być proporcjonalnie długa i dobrze umięśniona, a ogon krótki i prosty. Jego kończyny powinny posiadać mocny kościec. Psy tej rasy powinny mierzyć od 62,5 do 67,5 cm. Ich waga nie powinna przekraczać 36 kg, jednak nie jest to parametr tak istotny, jak wzrost curly coated retrievera.
Wyjątkowość sierści rasy
Curly coated retriever zwraca na siebie uwagę już z daleka z powodu mocno kręconej sierści, tworzącej charakterystyczne, drobne koczki. Struktura jego sierści powinna być delikatna lub średnia, ale zawsze dobrej jakości. Powinna przylegać do ciała możliwie płasko. Łapy i ogon także powinny być dobrze owłosione, co zapobiega wychładzaniu się zwierzęcia w wodzie. Należy zwrócić uwagę na fakt, że właśnie dzięki temu może on swobodnie pływać, nawet jeśli temperatura jest dość niska. W przypadku tej rasy dopuszcza się tylko dwa umaszczenia: czarne lub wątrobiane. Każde z nich powinno być jednolite.
Jaki charakter ma curly coated retriever?
Wbrew pozorom nie jest to pies prosty do ułożenia! Jest jednak przyjazny względem wszystkich, a przy tym bardzo przywiązany do swojego właściciela i żywiołowy. Nie zawsze da się ujarzmić taki wulkan energii, dlatego niekoniecznie spełni się w roli psiego przewodnika. Jest to pies bystry i niezwykle inteligentny, a odpowiednio prowadzony będzie opanowanym towarzyszem. To rasa sprawdzająca się w obronie ze względu na swoją wyjątkową czujność, ponieważ może zaatakować ludzi lub zwierzęta o niepewnych zamiarach bądź takich, których zachowanie wyda mu się podejrzane.
Na co może chorować curly coated retriever?
Ponieważ są to psy stosunkowo duże i ciężkie, w rasie tej może występować dysplazja stawów biodrowych. Z tego powodu bardzo ważne jest utrzymanie zwierzęcia w adekwatnej do wzrostu wadze (żebra nie powinny być widoczne, ale muszą się dać łatwo wyczuć ręką). Niestety, choroba ta nie przenosi się w sposób jednogenowy. Dlatego, choć rodziców szczenięcia należy przebadać, warto wykonać kontrolne zdjęcia RTG – najpierw w wieku ok. 3–5 miesięcy, a następnie gdy pies osiągnie już pełną dojrzałość. Z racji tego, że schorzenie to może pojawić się z wiekiem, jeśli zwierzę jest aktywne fizycznie, badanie można powtarzać co kilka lat.
Pielęgnacja curly coated retrievera
Pielęgnacja psa tej rasy jest naprawdę prosta. Curly coated retriever linieje dwa razy w roku, ale nie wymaga w tym czasie nadmiernego czesania. Raz na pół roku można zmoczyć psią sierść i delikatnie ją umyć, jednocześnie masując włos. Dzięki temu jego specyficzne koczki będą o wiele lepiej zdefiniowane. Nie zapominajmy też o regularnych wizytach u lekarza weterynarii, który sprawdzi psie uszy oraz przytnie pazury, jeśli będzie taka konieczność. Możemy też codziennie myć psie zęby, aby zapobiec osadzaniu się kamienia. Pamiętajmy, że w tym przypadku kluczowa jest regularność!
Hodowla curly coated retrievera
Choć curly coated retriever nie należy do najbardziej popularnych psów, dość często można go spotkać na wystawach, a w Polsce istnieją profesjonalne hodowle tej rasy. Jeśli chcemy kupić takiego psa, musimy wybrać odpowiedzialną osobę, która nie tylko sprzeda nam szczenię, ale również wyjaśni, jak się nim zająć.. Można skontaktować ze Związkiem Kynologicznym w Polsce lub zagranicznym odpowiednikiem tej organizacji. Czemu właśnie ona? Ponieważ przynależy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), która od ponad stu lat dba o zdrowie oraz czystość ras psów. Nie należy jej mylić z innymi nazwami, np. „F.C.I.” jest skrótem wykorzystywanym również przez inną organizację
Ile kosztuje curly coated retriever?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Można szacować, że pies tej rasy będzie kosztował od 3000 zł w górę, jednak aktualnie kwoty na rynku są ruchome, z tendencją wzrostową. Najlepiej jest bezpośrednio zapytać o cenę hodowcę psów. Curly coated retriever będzie jednak wymagał także odpowiednich akcesoriów, takich jak smycz albo posłanie i dobrej jakości karma. Dlatego nim zdecydujemy się na kupno, weźmy pod uwagę również tego typu wydatki. Jeśli nie stać nas na zakup psa rasowego lub nie chcemy wydawać większej kwoty, zawsze możemy adoptować czworonoga.
Historia rasy – to jeden z najstarszych retrieverów
Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób powstała ta rasa. Prawdopodobnie curly coated retriever to wynik mieszanki różnych brytyjskich psów myśliwskich. Ich sierść to najpewniej wynik skrzyżowania z popularnym pudlem. Po raz pierwszy został wystawiony w 1860 roku i to wtedy powstał pierwszy wzorzec rasy, który trwa niezmieniony po dziś dzień. Na początku XX wieku cieszył się olbrzymią popularnością, jednak I wojna światowa znacznie zmniejszyła jego populację. Współcześnie rasa ma niezbyt duże, lecz wierne grono wielbicieli, którzy dbają o jej jakość
Idealny dom dla curly coated retrievera
Ze względu na dość trudny charakter curly coated retrievera, właściciel psa tej rasy powinien być osobą stanowczą i cierpliwą, ale aktywną, a przy tym z dość dużym doświadczeniem w układaniu psów. Ponadto z powodu swojego żywiołowego charakteru oraz dużego rozmiaru raczej nie nadaje się do mieszkania. Najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem, jednak należy też zwrócić uwagę, że zimą nie powinien spędzać czasu w nadwornym kojcu. Jeśli będzie odpowiednio prowadzony, doskonale sprawdzi się jako towarzysz rodzin z dziećmi.
Gdzie curly coated retriever jest najpopularniejszy?
Największą popularnością psy tej rasy cieszą się w swojej ojczyźnie, czyli Wielkiej Brytanii. Często można je także spotkać w Skandynawii czy Australii. Do Polski pierwszy curly coated retriever, który był wykorzystywany w rozrodzie, trafił w 2003 roku.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 110/23.11.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/110.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009.