Collie jest jedną z kilku ras psów, które kojarzy chyba każdy. Czworonogi popularne dzięki książce i filmom o suczce Lassie odznaczają się wieloma cechami, które czynią z nich świetnie psy towarzyszące całej rodzinie. Książkowy pierwowzór opowiada o losach niezwykle wiernej, odważnej i wytrwałej psiny, która w poszukiwaniu właściciela przemierza ogromne odległości. Ile jest w tym prawdy o collie? Czy przedstawiciele tej rasy rzeczywiście byliby zdolni do takiego poświęcenia? Na to pytanie i wiele innych odpowiadamy w naszym tekście. Dowiesz się z niego nieco więcej o pielęgnacji, pochodzeniu i potrzebach szkockiej rasy. Zapraszamy do lektury!

Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 51 do 56 cm, samce od 56 do 61 cm
masa ciała: samice od 18 do 25 kg, samce od 20 do 29 kg
Szatasierść: gęsty, prosty, szorstki włos okrywowy i miękki podszerstek
maść: śniada, śniada z białym, trójbarwna, blue merle
Długość życia14–16 lat
Charakterprzyjazny, spokojny, aktywny, pogodny, zgodny

Owczarek szkocki długowłosy i krótkowłosy – czym różnią się te psy?

Owczarek szkocki długowłosy collie na ciemnym tle

Nie wszyscy wiedzą, że owczarek szkocki to rasa, która występuje w dwóch odmianach okrywy włosowej. Zdecydowanie bardziej znana i liczniejsza jest populacja psów długowłosych. Mają bardzo długą sierść, ich ogon porasta gęste futro, a cała grzywa jest obfita. Psy krótkowłose są dużo mniej popularne, a ich sierść jest gładka i przypomina nieco dotyku dalmatyńczyka. Niezależnie od rodzaju włosia owczarki szkockie zawsze mają wydłużony pysk i charakterystyczne załamane uszy. Występują także w trzech odmianach kolorystycznych:

  • śniade – to kolor umaszczenia Lassie. Na sierści rozmieszone są łaty w odcieniu od jasnozłotego po ciemnobrązowy, a resztę wypełnia biel;
  • tricolor – choć kolor jest nazywany czasami czarnym, to składa się w rzeczywistości z trzech kolorów (co sugeruje nazwa). W większości szata jest czarna, a na pysku, piersi i brzuchu występują jasnobrązowe podpalania. Łapy są zaś białe, jak większość szyi i brzucha;
  • blue merle – czyli po polsku „niebieski marmurek” to kolejna odmiana barwna. Pies ma szarawą sierść z ciemniejszymi plamkami. Oprócz tego na łapach i pysku widać podpalanie (jak w przypadku tricolor). Przedstawiciele tej odmiany, jako jedyne psy w obrębie rasy, mogą mieć niebieskie oczy.

Owczarek szkocki miniatura – czy istnieje mniejsza wersja psów?

Ze względu na obfitą sierść owczarki szkockie mogą wydawać się większe i cięższe niż są w rzeczywistości:

  • dorosłe psy mają maksymalnie 61 cm wysokości w kłębie, zaś suki dorastają do 56 cm;
  • waga psów wynosi od 18 do niemal 30 kilogramów.

Nie istnieją żadne wersje miniaturowe – trzeba być wyczulonym na wszelkie eksperymenty hodowlane. Collie są jednak czasami mylone z owczarkami szetlandzkimi, znanymi też jako sheltie. Obie te rasy mają podobną historię, a wyglądają niemal dokładnie tak samo. Jedyną różnicą jest właśnie wzrost. Sheltie osiągają bowiem maksymalnie 40 cm i nie ważą więcej niż 10 kilogramów.

Owczarek collie i jego usposobienie

Owczarki szkockie to psy przede wszystkim bardzo kochające i przywiązane do rodziny. Utrwalony w popkulturze obraz psa Lassie, która przemierza kraj w poszukiwaniu właściciela nie jest zatem dużym przekłamaniem. Omawiana rasa jest bowiem znana ze swojej wierności. Collie źle znoszą samotność i potrzebują ciągłego kontaktu z właścicielem. W stosunku do obcych są nieco nieufne – zostały bowiem wyhodowane jako psy pasterskie. Z natury nie są jednak agresywne. Są bardzo inteligentne, szybko się uczą i uwielbiają zabawy, zwłaszcza te stymulujące ich rozwój.

Owczarek collie w ogrodzie

Czy owczarek szkocki collie wymaga dużo ruchu?

Owczarki szkockie to ciekawa rasa pod względem wymagań dotyczących przestrzeni. Świetnie czują się na dużych i otwartych terenach, więc z pewnością polubią dom z dużym ogrodem. Nie mogą być jednak trzymane w kojcu lub na zewnątrz przez cały czas, ponieważ wymagają kontaktu z domownikami. Nie masz dużego domu ani ogrodu? Nie martw się. Collie może się przyzwyczaić do mieszkania w bloku, nawet mimo swoich rozmiarów. Warto jednak zaangażować je w psie sporty, na przykład w agility i konkursy frisbee. Podstawa to mimo wszystko regularne, długie spacery.

Pies szkocki collie – najczęstsze problemy zdrowotne

Szkockie owczarki długowłose to dość zdrowa rasa. Psy są jednak obciążone ryzykiem zapadnięcia na niektóre choroby. Do najczęstszych schorzeń owczarków szkockich należą:

  • anomalia oka collie – ta specyficzna choroba może stopniowo ograniczać pole widzenia, a z czasem nawet doprowadzić do utraty wzroku;
  • mikroftalmia lub anoftalmia – kolejna choroba oczu. Narządy rozwijają się jako zbyt małe lub w ogóle nie występują. Schorzenia oczu najczęściej występują u psów blue merle;
  • dysplazja stawów biodrowych – jak większość dużych psów, owczarki szkockie są obciążone dysplazją;
  • nadwrażliwość na narkozę – schorzenie to można wykluczyć poprzez badania genetyczne. Należy je wykonać, aby psu nic się nie stało w razie nagłego wypadku i konieczności operacji.

Jakiej pielęgnacji wymaga piesek collie?

collie w łóżku

Długa sierść powoduje, że piesek collie wymaga regularnej pielęgnacji. Czesanie sierści pomaga utrzymać okrywę włosową w nienagannym stanie i zapobiega tworzeniu się kołtunów. Czesz zwierzaka codziennie, szczególnie w okresie linienia. Zabiegi pielęgnacyjne to świetny czas na nawiązanie więzi z pupilem. Jak wygląda kwestia kąpieli? Może cię to zdziwić, ale psy nie wymagają ich często. Raz na pół roku z pewnością wystarczy. Psy mają załamane uszy, więc musisz regularnie sprawdzać ich stan oraz osuszać po spacerze. Kontroluj także oczy, które są narażone na wspomniane już choroby.

Żywienie collie – jak należy karmić psa?

Owczarki szkockie mają delikatny układ pokarmowy, dlatego opiekun czworonoga tej rasy powinien przywiązywać dużą wagę do jakości karmy. Taka, która jest pozbawiona odpowiednich składników i wartości odżywczych, może powodować choroby. Podawaj swojemu collie posiłek 2 razy dziennie. Gdy zje, staraj się uspokoić psa, ponieważ nadmierna aktywność po jedzeniu może skutkować skrętem jelit.

Owczarek szkocki – szczeniak czy dorosły pies?

Przygarnięcie dorosłego zwierzaka wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie wiesz, co taki pies przeszedł w przeszłości. Mimo że owczarki szkockie są łagodnymi i nieagresywnymi zwierzętami, to niewłaściwe prowadzenie może nawet z nich stworzyć trudne do okiełznania czworonogi. Dorosły pies ze schroniska może odwdzięczyć się właścicielowi ogromną miłością, ale nigdy nie masz takiej pewności. Początkującym psiarzom doradzamy zakup szczeniaka owczarka szkockiego collie z dobrej hodowli, zarejestrowanej w ZKwP. Będziesz mieć wówczas gwarancję zakupu psa bez wad genetycznych i problemów behawioralnych.

Collie – zasady szkolenia psa tej rasy

Zwierzaki, które opisujemy, potrzebują przede wszystkim uczucia ze strony właściciela. Te czworonogi doskonale wyczuwają nastrój opiekuna, który może się udzielić zwierzęciu. Nie można zatem popadać w skrajności. Collie z chęcią będzie wykonywać zadania. Nie ma znaczenia, co to będzie – zaganianie stada owiec, zawody w psim sporcie czy po prostu nauka sztuczek. Pamiętaj o podstawowych zasadach.

  1. Psa musisz prowadzić konsekwentnie, z cierpliwością, ale też łagodnie. 
  2. Absolutnie karygodne zachowanie to krzyk, a tym bardziej – kary fizyczne.
Collie na spacerze

Ile kosztuje collie? Cena psa z hodowli

Owczarek szkocki, jak każdy pies z hodowli, nie będzie zbyt tani. Najniższe ceny oscylują wokół 3000 zł, choć za szczeniaka można zapłacić nawet 6000 zł. Na ceny znacząco niższe musisz uważać. Collie za kilkaset złotych może bowiem pochodzić z pseudohodowli nastawionej na zysk, a nie dobrostan czworonogów. Wspieranie swoimi pieniędzmi takich miejsc zdecydowanie odradzamy. Trzeba również zaznaczyć, że psy spoza oficjalnych hodowli mogą mieć wady genetyczne.

Krótka historia psów rasy collie

Pierwsze ślady psów podobnych do owczarków szkockich pojawiły się już koło XVI wieku. Krzyżowanie zwierząt z seterami i innymi brytyjskimi rasami przyniosło wzorzec, który jest znany do dzisiaj. Owczarki zadebiutowały 1860 roku na wystawie w Birmingham. W następnych latach zaczęły się pojawiać różne odmiany kolorystyczne, a do Polski rasa zawitała w 1924 roku.

Collie – ciekawostki o szkockiej rasie

collie w mieście

Owczarki szkockie to wyjątkowe psy, o których warto przeczytać jeszcze więcej. Czy wiesz, że:

  • nazwa „collie” wywodzi się najprawdopodobniej od… owiec? W Wielkiej Brytanii hodowano bowiem odmianę colley, od której niektórzy wywodzą nazwę rasy czworonogów;
  • pierwszym psem, który zagrał, Lassie był Pal? To właśnie on miał widoczną na pierwszy rzut oka plamkę na czole. Szybko stała się charakterystyczną cechą tej czworonożnej postaci z filmów;
  • miłośniczką rasy była królowa Wiktoria? Zapoczątkowała ona prawdziwy trend na posiadanie tych psów;
  • amerykański wzorzec psów różni się od europejskiego? Czworonogi z USA są większe, a do tego mogą być całkowicie białe. W Europie ta odmiana kolorystyczna jest niedopuszczalna.

Collie to wyjątkowy towarzysz dla całej rodziny. Pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, dbać o jego sierść i oczy, a także oczywiście szkolić z właściwą konsekwencją. Popularny szkocki owczarek długowłosy ma swoje wymagania, ale jeśli je spełnisz, odwdzięczy się z nawiązką!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 156 /22.11.2012/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/156.pdf, wersja polska 24.11.2012, data publikacji obowiązującego wzorca: 08.10.2012.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)