Podstawowe informacje o chow chow

Ogólny wyglądharmonijny, zwarty pies o krótkiej budowie, lwim wyglądzie i dumnej, dostojnej postawie
Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 46 do 51 cm, psy od 48 do 56 cm;
masa ciała: suki od 20 do 27 kg, psy od 25 do 32 kg
Szatasierść: obfita, gęsta, prosta, długa, z miękkim, wełnistym podszyciem; krótka, odstająca, bujna, o pluszowej strukturze
maść: jednolita biała, kremowa, płowa, ruda, niebieska, czarna; może być cieniowana
Długość życia9–15 lat
Charakterwierny, zdystansowany, cichy, dobry w stróżowaniu, niezależny
Użytkowośćpies stróżujący i do towarzystwa
PochodzenieChiny; patronat nad rasą objęła Wielka Brytania
Klasyfikacja FCIgrupa 5 (szpice i psy ras pierwotnych), sekcja 5 (szpice azjatyckie i rasy pokrewne)

Zdjęcia psów chow chow pokazują, dlaczego bardzo często przywodzi na myśl lwa. Te czworonogi cechuje dumna postawa, harmonijna, zwarta budowa ciała oraz przede wszystkim bujne włosie, które przypomina nieco lwią grzywę i robi niezwykłe wrażenie. 

Chow chow na plaży

Jaki charakter mają chow chow?

Chow chowy należą do psów o dość nietypowym charakterze, który wiele osób określa jako „koci”. Są dumne, niezależne i niezwykle powściągliwe w okazywaniu emocji. Chociaż swoim najbliższym zezwalają na pieszczoty i czułości, prawie nigdy ich nie odwzajemniają. Psy cechuje spokój i opanowanie. Nie są skłonne do zabaw, a wolny czas najchętniej spędzają na kanapie, pozostawione same sobie. Taka charakterystyka chow chowów sprawia, że są chętnie wybierane na zwierzęta kanapowe.

chow chow na fotelu

Jaki temperament mają psy rasy chow chow?

Psy chow chow są odważne i niestraszne im kontakty z obcymi ludźmi. Nie oznacza to jednak, że są im przychylne. Chow chowy tolerują głaskanie przez najbliższych opiekunów, nie przepadają natomiast za uwagą ze strony obcych sobie osób. Nadmierny hałas oraz niechciany dotyk sprawiają, że te czworonogi mogą poczuć wyjątkowy brak komfortu. 

Te psy są mimo wszystko psami oddanymi opiekunom. Traktowane odpowiednio, swoje rzadkie momenty czułości będą okazywały właśnie swojej rodzinie. Ponadto wykazują one dość silny instynkt obronny. Psy będą zatem chronić swojego terytorium, bez niepotrzebnych i agresywnych działań. 

chow chow na trawie

Cechy idealnego właściciela dla chow chow

Psy rasy chow chow zdecydowanie nie stanowią odpowiedniego wyboru dla każdego. Są to czworonogi o wyjątkowo specyficznej osobowości, która nie każdemu przypadnie do gustu. Silny i niezależny charakter chow chowów sprawia, że nie nadają się na pierwsze psy, szczególnie dla osób, które nie znają potrzeb danej rasy. 

Chow chow – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Rasa chow chow cechuje się umiarkowanym poziomem aktywności i nie wymaga tak intensywnych ćwiczeń jak niektóre inne rasy. Te spokojne i niezależne psy cieszą się krótszymi, ale regularnymi spacerami i niezbyt intensywnymi zabawami. Nie są to psy o dużej energii, więc nadmierna ilość ruchu nie jest dla nich zalecana, szczególnie w cieplejsze dni, gdy ich gęsta sierść może powodować przegrzanie. 

Sprawdź sam, jaki poziom aktywności chow chow będzie najlepszy w przypadku twojego zwierzaka i dostosuj się do jego potrzeb.

Chow chow na wystawie

Chow chow – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Chow chowy nie przepadają za obecnością innych stworzeń w domu, zarówno psów, jak i mniejszych zwierząt. Odpowiednio socjalizowane od szczeniaka chow chowy nie powinny otwarcie okazywać niechęci. Nie ma jednak co liczyć na głębsze uczucia pomiędzy nimi a innymi stworzeniami, i takie opinie o chow chow przeważają wśród właścicieli.

Wiele osób na pewno zastanawia się nad relacją chow chow z dziećmi. Chociaż psy owej rasy tolerują w swoim najbliższym otoczeniu dzieci im znane, to nie są skłonne do zabaw z nimi. Co więcej, nadmierny hałas wywoływany przez najmłodszych oraz uporczywe zaczepianie psów sprawia, że chow chowy stają się nerwowe. Przed przygarnięciem chow chowa do domu, w którym znajduje się dziecko, należy ustalić zasady obchodzenia się z nowym domownikiem oraz stale monitorować wzajemne relacje najmniejszych domowników.

Jakie są metody treningowe dopasowane do chow chow?

Jak trenować psa rasy chow chow? Mimo iż są one bardzo bystre, rasę cechuje przede wszystkim silny, niezależny charakter, przez który ciężko dotrzeć do psów. Potrzeba opiekuna stanowczego i znającego osobowość rasy, aby skłonić te czworonogi do posłuszeństwa. Chociaż niegdyś używano ich do polowań i jako psów obronnych, to z dawnych umiejętności nie pozostało wiele. Chow chowy są niechętne wobec aktywności fizycznej, a ich słaby instynkt łowcy sprawia, że nie interesuje je pogoń za zwierzyną.

Chow chow ze szczeniakiem

Jak dbać o zdrowie chow chow?

Opiekunowie powinni zwracać baczną uwagę na problemy, aby w porę móc się z nimi rozprawić.

Przede wszystkim czworonogi dość często cierpią na alergie, które dotykają ich skóry. Rasie chow chow zdarza się także cierpieć na piodermię. Nieraz pojawiają się także schorzenia, w wyniku których psy łysieją. Oprócz tego chow chowy mogą doświadczać choroby zwyrodnieniowej stawów, szczególnie w podeszłym wieku. Dobrze mieć te informacje o rasie chow chow na uwadze, zanim zdecydujesz się na tego psiaka.

Jakie są najczęściej występujące choroby u chow chow?

Czy wiesz, jakie są najczęstsze choroby rasy chow chow? Oto one:

  • zerwania więzadeł;
  • zwichnięcia i dysplazje stawu biodrowego i łokciowego. 

Dość często dochodzi u psów rasy chow chow do entropium, czyli podwinięcia powieki. To schorzenie trzeba leczyć chirurgicznie, gdyż sprawia ono psom dyskomfort i może prowadzić do stanu zapalnego.

Chow chow głowa

Dieta i żywienie – jak dopasować do chow chow?

Właściwe żywienie jest niezwykle ważne w przypadku psów rasy chow chow, zdarza im się bowiem cierpieć na dolegliwości związane z układem pokarmowym. Niezależnie zatem od formy karmienia (karma sklepowa, BARF) jedzenie powinno być jak najlepszej jakości, bogate w białko i mikroelementy niezbędne dla zdrowia psa.

Waga chow chowów jest raczej średnia (20–32 kg), nie są to więc psy wymagające pod kątem ilości jedzenia. 

Jak pielęgnować psy rasy chow chow?

Informacje o rasie chow chow pomogą ci ocenić, że zabiegi przeprowadzane na sierści tych psów należą do dość wymagających. Gdy masz psa długowłosego, musisz poświęcać jego szacie dużo uwagi i odpowiednio ją pielęgnować. 

Psy rasy chow chow potrzebują niezwykle częstego wyczesywania, w okresie linienia (na wiosnę i jesień) powinno ono być przeprowadzane codziennie. W innym wypadku sierść pozostanie na wszystkich powierzchniach, a ponadto może się poważnie skołtunić. 

Chow chow w kąpieli

Psów nie należy kąpać bez wyraźnej potrzeby, ponieważ ich suszenie trwa bardzo długo. Do mycia na co dzień możesz zastosować mokrą ściereczkę, zaś przy większej kąpieli używaj wyłącznie środków przeznaczonych do psiej pielęgnacji. Dbanie o sierść chow chowów krótkowłosych jest nieco łatwiejsze. U każdej odmiany warto pamiętać o regularnym przecieraniu fałd na głowie. 

Niezwykle ważne w pielęgnacji jest także regularne wycieranie oczu, które nierzadko wykazują tendencję do nadmiernego łzawienia. Systematycznie sprawdzaj również psie pazury i zęby. 

chow chow szczeniaczek
Charakterystyczny wygląd chow chow jest okupiony koniecznością innej pielęgnacji niż w przypadku mniej wymagających zwierząt. Dobrze sprawdź, jak dbać o psiaka takiej rasy, wiedza i doświadczenie wyniesione z zajmowania się innymi rasami mogą okazać się niewystarczające!

Wprowadzenie szczeniaka rasy chow chow do nowego domu

Wprowadzenie szczeniaka rasy chow chow do nowego domu wymaga odpowiedniego przygotowania i cierpliwości. Kluczowe jest zapewnienie mu bezpiecznego i komfortowego środowiska z dostępem do miękkiego legowiska, miski na wodę i jedzenie oraz bezpiecznych zabawek. Ustalenie regularnej rutyny dla posiłków, spacerów i czasu na toaletę pomoże szczeniakowi szybko się zaadaptować.

Chow chow na dworze

Historia i pochodzenie rasy chow chow

Anglików uznaje się za pierwszych, którzy ustalili wzorzec oraz wpisali chow chowy do rejestru, jednak najwięcej hodowców psów znajduje się w USA. W Europie zaś te psy najczęściej spotyka się w Holandii. W Polsce hodowle chow chowów nie należą do popularnych, jednak i tu czworonogi tej rasy mają swoich wielbicieli. Odpowiedzialni hodowcy dbają oczywiście o rozmnażanie psów zgodnie z obowiązującym standardem. Kładą też nacisk, aby ich czworonogi były zdrowe i odpowiednio socjalizowane już od najmłodszych lat. 

Pamiętaj, że jeśli hodowca oferuje ci szczeniaka bez rodowodu, to masz do czynienia z psem w typie rasy, który nie będzie zgodny z jej wzorcem!

Pochodzenie i rozwój rasy chow chow

Dokładne pochodzenie psów rasy chow chow nie jest jasne. Przypuszcza się, że ich przodkowie pochodzili z Mongolii. Jednak rasę uznano za chińską. W zamierzchłych czasach psy wykorzystywano zarówno do pilnowania stad, jak i pomocy w polowaniach. Dzięki grubej sierści te psy były odporne na trudne, górskie warunki. Niestety, w pewnym momencie chow chowy zaczęto wykorzystywać do walk, później zaś (choć ciężko w to uwierzyć) psy trafiały na stoły jako pokarm. Jak widzisz, historia chow chowów jest dość intrygująca, choć nie zawsze pozytywna. 

Mimo tej nieciekawej historii chow chowy doczekały do lepszych dla siebie czasów. W XIX wieku psy, które opisujemy, trafiły na Wyspy Brytyjskie. Dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi szybko zyskały olbrzymie zainteresowanie i uwielbienie wielu osób. To właśnie w Wielkiej Brytanii rasa została oficjalnie zarejestrowana, a następnie rozpowszechniona w reszcie świata. 

Chow chow na zielonym tle

Obecność rasy chow chow w Polsce

Rasa chow chow, z charakterystyczną lwich sierścią i wyrazistą maską na twarzy, cieszy się popularnością także w Polsce. Właściciele cenią te zwierzaki za wyjątkowy wygląd i spokojny temperament.

Ciekawe fakty i rekordy rasy chow chow

Czego nie wiesz o rasie chow chow?

Do znanych wielbicieli rasy należały takie osobistości jak Martha Stewart, Sigmund Freud, Clark Gable i Walt Disney. 

Chow chow oraz shar pei to dwie wyjątkowe rasy psów, które mają ciemnoniebieskie języki. 

Mimo całego zestawu cech, które nie przedstawiają chow chowów jako najbardziej przyjaznych psów, mają one swoich wielbicieli. Osoby zajmujące się chow chowami dobrze je rozumieją i akceptują ich niezwykłą osobowość.

Znane osobistości i historie związane z rasą chow chow

Chow chow byli ulubieńcami chińskiej arystokracji, często pojawiały się w sztuce i literaturze starożytnych Chin. W Stanach Zjednoczonych prezydent Calvin Coolidge miał chow chow o imieniu Tiny Tim, który był częścią prezydenckiej rodziny. Psy tej rasy były również częstymi gośćmi w Hollywood, pojawiały się u boku gwiazd takich jak Sigmund Freud czy Elvis Presley. 

Jaką rolę odgrywają psy rasy chow chow w pracy i służbie?

Chociaż w historii chow chowy faktycznie były wykorzystywane do pracy i służby, dziś to typowa rasa kanapowa, która nie jest przeznaczona do szczególnych ról. Opinie o chow chow są jednoznacznie – to psi współlokatorzy, nie maskotki.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy chow chow?

Ile kosztuje chow chow? Cena za szczeniaka tej rasy jest dość wysoka, w Polsce to od 6000 do nawet 10 000 złotych! Szczenięta od renomowanych hodowców z wybitnymi liniami rodowodowymi mogą kosztować więcej. Pamiętaj też, że ta rasa ze względu na specyficzne potrzeby w zakresie pielęgnacji i żywienia będzie generować wyższe koszty utrzymania niż np. kundelki. Warto o tym pamiętać, że cena chow chow to tylko początek sporych wydatków.

Jak długo żyją psy rasy chow chow?

Ile wynosi długość życia chow chow? To psy o średniej wadze i zazwyczaj żyją od około 8 do 12 lat, ale przy odpowiedniej opiece jest to oczywiście dłuższy okres. To, ile lat żyje chow chow, zależy także od zdrowia psiaka, a należy pamiętać, że ta rasa ma dość pokaźną listę potencjalnych chorób, na które mogą cierpieć (w tym popularną u większych psów dysplazję stawów, która może ujawnić się w późniejszym okresie życia).

Czy rasa chow chow jest łatwa do szkolenia?

Chow chow to rasa, która może stanowić wyzwanie w szkoleniu ze względu na swój niezależny i uparty charakter. Są to inteligentne psy, ale często wykazują opór wobec tradycyjnych metod treningowych. Wymagają cierpliwego, konsekwentnego podejścia z użyciem pozytywnego wzmocnienia, takiego jak nagrody i pochwały. Wczesna socjalizacja i regularny trening są kluczowe, aby zapewnić, że chow chow będzie dobrze zachowywał się w różnych sytuacjach i środowiskach.

Czy chow chow jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Chow chow w mieszkaniu? To możliwe ze względu na niewielkie potrzeby ruchowe tego psa! Mimo to te zwierzęta potrzebują regularnych krótkich spacerów i umiarkowanej aktywności fizycznej. Ze względu na ich spokojny temperament i umiarkowany poziom energii chow chowy znoszą życie w małej przestrzeni naprawdę dobrze! Należy jednak pamiętać o regularnej i odpowiedniej pielęgnacji sierści, jeśli nie chcesz, aby dosłownie wszystko zostało nią pokryte. 

Chow chow infografika

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 205 27.01.2011EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/205.pdf, rewizja i uzupełnienie wersji polskiej sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.