Chihuahua znana jest jako najmniejszy pies świata. To piesek popularny na całym świecie – sprawdza się w roli towarzysza człowieka. Są osoby, które, sugerując się opisem rasy, wybierają mniejszą jej odmianę – ale czy chihuahua miniaturka to faktycznie piesek, w którego należy inwestować?
Chihuahua – charakter, wygląd, historia rasy
Chihuahua to rasa psów ozdobnych i do towarzystwa, klasyfikowana przez FCI. Dopuszczalne są jej dwie odmiany ze względu na szatę:
- krótkowłosa, z przylegającą sierścią;
- długowłosa, z kryzą, piórami na portkach, łapach, uszach i ogonie oraz przylegającym włosem na pysku.
Rasa pochodzi z Ameryki Środkowej, najprawdopodobniej z Meksyku (ich nazwa wzięła się zresztą od miejscowości i stanu w tym kraju). Jest uznawana za jedną z najstarszych na świecie. Według legend psy zwane Techichi żyły w okresie cywilizacji Tolteków.
Chihuahua słynie z pewności siebie i odwagi, zacięcie broni swojego terenu. Niegdyś ten odważny mikrus znany był pod nazwą terrier chihuahua. Przedstawiciele tej rasy teoretycznie uwielbiają przesiadywać na kolanach i kanapach, ale tak naprawdę potrzebują też spacerów, socjalizacji i szkolenia od szczeniaka, jak każdy pies. Lubią się uczyć nowych rzeczy. Chihuahua będzie dobrym psem do towarzystwa. Odpowiednio zsocjalizowany lubi dzieci, ale z uwagi na rozmiar łatwo zrobić mu krzywdę.
Pielęgnacja chihuahua
Niezależnie od długości sierści przedstawiciele rasy nie wymagają intensywnej pielęgnacji, wystarczające jest regularne czesanie i okazjonalne kąpiele. Odmiana krótkowłosa i długowłosa linieje. Te małe pieski mają podszerstek, którego trzeba się regularnie pozbywać. Na ogonie i szyi u odmiany długowłosej mogą tworzyć się kołtuny.
Chihuahua lubią spacery. Są bardzo ruchliwe, dlatego podczas zabawy, a nawet przemieszczania się po domu trzeba nadzwyczaj uważać. Mają niewielki żołądek i szybką przemianę materii, dlatego ważna jest dobrej jakości karma. Z uwagi na nieduży pęcherz należy z nimi regularnie i dość często wychodzić na dwór.
Chihuahua miniaturka – skąd wzięła się ta nazwa?
Chihuahua to pies już z założenia bardzo mały, a celowe rozmnażanie drobnych osobników, by uzyskać jak najmniejsze szczenięta (co zresztą nie jest żadną regułą), jest dużym ryzykiem zdrowotnym zarówno dla miotu, jak i niedużej matki.
Według wzorca FCI idealna waga tych niewielkich psów mieści się w zakresie od 1500 gramów do 3 kg, zdarzają się jednak osobniki zarówno większe, jak i mniejsze. To właśnie te ostatnie są nadzwyczaj pożądane przez pseudohodowców i nieświadomych kupujących. Określanie celowo lub przypadkowo powołanych na świat drobnych szczeniąt mianem „chihuahua miniaturka” wzbudza duże zainteresowanie i pozwala na nieetyczny zarobek. Mimo że FCI nie klasyfikuje takiej osobnej rasy u chihuahua, ta jest ona niestety coraz popularniejsza w serwisach ogłoszeniowych.
Małe pieski chihuahua a zdrowie
Dopisek „miniaturka” jest faktycznie stosowany w przypadku niektórych, oficjalnie akceptowanych ras – jamników, pudli, sznaucerów, pinczerów, szpiców i innych. Miniaturyzacja jest tu naturalnym następstwem rozwoju rasy. Nie oznacza to jednak, że wszystkie rasy jej podlegają!
Doświadczeni hodowcy FCI wybierają do rozrodu osobniki średniej wielkości i uważnie dobierają pary, by uzyskać zdrowe i silne szczenięta. Określenie chihuahua miniaturka zwykle pojawia się w hodowlach zrzeszonych przez niedawno powstałe i niemające odpowiedniego doświadczenia i zaplecza organizacje. Czasem naprawdę jest to bardzo drobne szczenię, ale często też to jedynie chwyt reklamowy, by sprzedać psa chihuahua o normalnej wielkości, ponieważ nawet w swoim standardowym rozmiarze to nadal bardzo malutkie pieski.
Etyka hodowli
Osobniki chihuahua w wersji mini są podatne na wiele poważnych chorób. Skarłowaciałe szczenięta skazywane na życie w bólu i cierpieniu, a nowi właściciele na pokrywanie kosztów leczenia schorzeń, które są efektem nieodpowiedzialnej i nieetycznej miniaturyzacji.
Choć psy rasy chihuahua uważane są za ogólnie zdrowe i długowieczne, u nich także występują choroby. Wśród tych najpowszechniejszych wymienia się:
- wrodzone zwichnięcie łokcia;
- zapadanie tchawicy;
- podwichnięcie szczytowo-obrotowe;
- wodogłowie wrodzone;
- niedrożność kanalików łzowych;
- zwichnięcie soczewki i dystrofia rogówki;
- problemy ze zgryzem i brakami w uzębieniu;
- choroby układu rozrodczego.
Wszystkie te wady są dyskwalifikujące, a w przypadku osobników określanych mianem „miniaturek” występowanie powyższych schorzeń (i wielu innych!) jest dużo bardziej prawdopodobne.
Chihuahua miniaturka – czy można kupić takiego psa?
Miniaturowa odmiana tej popularnej obecnie w Polsce rasy pojawia się w serwisach aukcyjnych. Psiaki często odbiegają od wspomnianego wcześniej wzorca rasy – oprócz tego, że są wyraźnie drobniejsze, mogą nie przypominać typowego chihuahua z wyglądu, jeśli hodowla nastawiona jest głównie na produkcję szczeniąt tylko o określonej wielkości. Waga malucha nie przekracza kilkuset gramów, zwierzę ma nadmiernie wyłupiaste oczy, nieproporcjonalnie dużą głowę, często z niezrośniętym ciemiączkiem. Bywa, że takie małe pieski często nie są w ogóle socjalizowane.
Chihuahua miniaturka – cena
Ceny psów zwanych teacups na wspomnianych serwisach rozpoczynają się od 2000 zł, a sięgać mogą nawet 6000 zł. Ofert szczeniąt jest stosunkowo dużo.
Chihuahua miniaturka jako osobna rasa nie istnieje. Standardowej wielkości psy tej rasy często ważą około 2 kg, co oznacza, że można wybrać rasowe szczenię z profesjonalnej hodowli i cieszyć się towarzystwem najmniejszego psa świata pod swoim dachem.