Podstawowe informacje o chihuahua

Ogólny wyglądpies o zwartym ciele i czaszce w kształcie jabłka; ogon nosi wysoko
Rozmiarmasa ciała: idealna od 1,5 kg do 3 kg; dopuszczalna od 0,5 kg do 1,5 kg
Szatasierść: krótka, błyszcząca, z lekkim podszerstkiem lub długa, jedwabista, delikatna, z niezbyt obfitym podszyciem; maść: dopuszczalna każda prócz marmurkowej
Charakterodważny, aktywny, ruchliwy, czujny, żywy
Długość życia12–20 lat
Przeznaczeniepies do towarzystwa
PochodzenieMeksyk
Klasyfikacja FCIgrupa 9 (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 6 (chihuahueño). Nie podlega próbom pracy.

Na zdjęciach chihuahua wyglądają na delikatne i kruche. Przy bliższych oględzinach ten czworonóg okazuje się jednak psem o zwartej i zadziwiająco mocnej budowie ciała. Przeciętna wielkość psa chihuahua wynosi 20 cm, jednak według wzorca rasy ZKWP podczas oceny osobnika pod uwagę bierze się wyłącznie jego wagę. Psiaki mają również charakterystyczny wygląd:

  • czaszka ma zaokrąglony kształt jabłka, który jest cechą charakterystyczną dla rasy;
  • wyróżniają je nieco zadarte noski;
  • mają duże i bardzo ciemne oczy o okrągłym kształcie
  • ich uszy są stojące i dość duże, szerokie u podstawy, zwężające się u góry;
  • mają cegłowy lub nożycowy zgryz. 

W przypadku rasy psa chihuahua wzorzec dopuszcza osobniki krótkowłose lub długowłose. Odmiana krótkowłosa charakteryzuje się krótką i przylegającą szatą. Jest nieco rzadszą w okolicy gardła i podbrzusza, natomiast dłuższa na szyi oraz ogonie. Z kolei długowłosa ma za to szatę delikatną, lekko falistą bądź zupełnie prostą, a także niezbyt gęste podszycie. Tworzy charakterystyczne „piórka” na uszach, szyi, łapkach i ogonie.

Warto wspomnieć, że przy odmianie długowłosej wzorzec rasy dopuszcza każdą maść, we wszystkich barwach i kombinacjach. Wyjątkiem są psy marmurkowe. 

Chihuahua z babeczką

Jaki charakter mają chihuahua?

Charakter chihuahua czyni z tego czworonoga idealnego kompana. Psy tej rasy są niezwykle przyjacielskie i czułe, mocno przywiązują się do właściciela. Domagają się stałej uwagi i pieszczot. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że pobłażanie nie skończy się dobrze ani dla nich, ani dla opiekuna. 

Chihuahua nie powinien powodować zniszczeń w naszym domu. Jeśli mimo wszystko tak się dzieje, zastanów się, co może być tego przyczyną. Być może pies nie ma wystarczająco dużo gryzaków lub jest zostawiany sam na zbyt długi czas. 

Jaki temperament mają psy rasy chihuahua?

Chihuahua nie należą do szczególnie ufnych psów. Nie nadają się na psy obronne ze względu na niewielki rozmiar, ale za pomocą ujadania mogą skutecznie ostrzegać domowników przed nieznajomymi. Chihuahua to psy niezwykle oddane opiekunom, przyjazne i inteligentne. Mają żywy, energiczny temperament i wnoszą do domu wiele radości.

Cechy idealnego właściciela dla chihuahua

Ze względu na swój charakter chihuahua nadają się dla niedoświadczonych osób – np. jako pierwsze zwierzę. Idealny właściciel to ktoś cierpliwy, pełen miłości i zrozumienia dla potrzeb tej małej rasy. Powinien być gotowy na częste spacery i aktywność fizyczną, aby zapewnić psu odpowiednią kondycję. Te małe pieski potrzebują osób stanowczych, ale łagodnych.

Chihuahua – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Mimo niewielkich gabarytów poziom aktywności chihuahua zaskakuje. Nadal są traktowane wyłącznie jako psy ozdobne i do towarzystwa. Tymczasem te miniaturowe czworonogi niezwykle lubią zabawę i potrzebują ruchu, aby pozostać spokojne i szczęśliwe. Warto też wiedzieć, jak trenować psa rasy chihuahua.

Chihuahua – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami?

W towarzystwie obcych psy chihuahua stresują się i mogą dawać o tym znać poprzez donośne szczekanie. Potrzeba czasu i dużej dozy łagodności, aby przekonać je do siebie, ale po przełamaniu lodów stają się niezwykle radosnymi i sympatycznymi kompanami. Dość dobrze znoszą towarzystwo dzieci, szczególnie starszych, które potrafią delikatnie obchodzić się ze zwierzakami. Sprawdzą się w domu seniorów, jednak jak wynika z charakterystyki chihuahua, opiekun musi zapewnić im regularny ruch. Nie muszą to być jednak długie spacery.

Psy bardzo dobrze odnajdą się w towarzystwie kotów i mniejszych stworzeń, szczególnie jeśli wychowywały się w ich towarzystwie od szczeniaka. Nie powinny też okazywać wrogości względem innych psów, ale trzeba bardzo uważać podczas ich zapoznawania. Czasami mogą bowiem zachowywać się zbyt odważnie.

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy chihuahua?

Jak trenować psa rasy chihuahua? Zwierzak znacznej konsekwencji w wychowaniu i szkoleniu psów, aby nie udało im się sterroryzować właściciela. Metody treningowe powinny być oparte na pozytywnym wzmocnieniu i cierpliwości. Rasa ta dobrze reaguje na nagrody w postaci przysmaków i pochwał. Ważne jest unikanie surowości, gdyż pies chihuahua jest bardzo wrażliwy. Skuteczne są krótkie, regularne sesje treningowe, które utrzymują uwagę psa. Należy skupić się na podstawowych komendach, takich jak „siad”, „zostań” lub przywołanie, a także na socjalizacji. Zapobiega to nadmiernej nieśmiałości lub agresji. 

chihuahua siedzi na brzoskwiniowym tle

Jak dbać o zdrowie chihuahua?

Świadomy opiekun powinien znać najczęstsze choroby rasy chihuahua. Nie jest to jednak jedyny aspekt dbania o dobrostan czworonożnego przyjaciela. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Jakie są najczęściej występujące choroby u chihuahua?

Wśród najczęstszych chorób rasy chihuahua trzeba wymienić przede wszystkim schorzenia oczu:

  • jaskra;
  • goniodysgeneza;
  • zwichnięcie soczewki;
  • dystrofia (zmętnienie) rogówki. 

Przydarzają się im też choroby serca, dlatego psiaki powinny być pod stałą opieką lekarza weterynarii. Poważną chorobą jest również zwyrodnienie chrząstek tchawiczych. Pies ma wówczas trudności z oddychaniem. Pośród informacji o rasie chihuahua i ich zdrowiu nie może zabraknąć informacji o występowaniu:

  • wodogłowia;
  • dziedzicznego zwichnięcia rzepki;
  • chorobach zębów;
  • trudnych porodach suczek.

Dieta i żywienie – jak dopasować do chihuahua?

Przypominamy, że waga chihuahua to główne kryterium brane pod uwagę podczas oceny osobnika. Idealna wynosi od 1,5 kg do 3 kg, natomiast dopuszczalna od 0,5 kg do 1,5 kg. Dlatego też należy zadbać o dietę czworonoga. Psy potrzebują dobrej jakościowo karmy, która dostarczy im niezbędnych składników odżywczych. Porcję należy dostosować do wieku, stanu zdrowia oraz kondycji czworonoga. Pamiętaj, że jeśli twój pupil nie jest zbyt aktywny fizycznie, porcje jego jedzenia powinny być odpowiednio mniejsze. Przekarmianie negatywnie wpływa na wagę chihuahua.

Jak pielęgnować psy rasy chihuahua?

Z powyższej charakterystyki chihuahua można wywnioskować, jak powinna wyglądać pielęgnacja pupila:

  • konieczne jest regularne wyczesywanie sierści (dotyczy to odmiany długo- i krótkowłosej);
  • wiosną i jesienią psiaki mocniej linieją, więc wtedy trzeba czesać je częściej;
  • mycie psów powinno odbywać się tylko w razie największej konieczności (z użyciem odpowiednich kosmetyków);
  • należy przemywać oczy raz lub dwa razy dziennie, za pomocą miękkiej szmatki lub wacika nasączonego solą fizjologiczną, letnią wodą lub specjalnie przeznaczonym do tego płynem;
  • ze względu na możliwe choroby, trzeba zadbać też o higienę zębów chihuahua;
  • źle znoszą niskie temperatury, zimą warto ubierać pieski.

Wprowadzenie szczeniaka rasy chihuahua do nowego domu

Wprowadzając szczeniaka chihuahua do nowego domu, ważne jest stworzenie spokojnego i bezpiecznego środowiska. Początkowo należy ograniczyć przestrzeń, aby ułatwić adaptację i naukę czystości. Ważne jest, by szczeniak miał własne miejsce do spania i zabawki. Kluczowa jest wcześnie rozpoczęta socjalizacja, aby zapobiec lękowi przed nowymi sytuacjami. Regularne, krótkie spacery są ważne dla zdrowia i rozwoju fizycznego. Powinny o tym pamiętać osoby, które nie miały styczności z rasą psa chihuahua.

Chihuahua w kąpieli

Historia i pochodzenie rasy chihuahua

Szukając informacji o rasie chihuahua, wiele osób zastanawia się nad pochodzeniem tych czworonogów. Najmniejsze psy świata przywędrowały do nas z Ameryki Łacińskiej, ale była to długa droga.

Pochodzenie i rozwój rasy chihuahua

Historia chihuahua może mieć nawet 1000 lat! Według podań ich przodkami były techichi, pieski hodowane przez Tolteków. Był to lud zamieszkujący tereny dzisiejszego Meksyku jeszcze przed Aztekami. Nazwa rasy chihuahua pochodzi od regionu w tym kraju. W XIX wieku czworonogi odkryto „na nowo” w USA. W 1904 r. zostały zarejestrowane w AKC i zyskały w Stanach Zjednoczonych znaczną popularność, a po pewnym czasie – także na całym świecie.

Obecność rasy chihuahua w Polsce

W Polsce historia chihuahua nie jest aż tak długa. Pieski trafiły do nas w latach 80. XX wieku i na początku nie wzbudziły dużego zainteresowania. Jednak ich popularność zaczęła rosnąć. Pojawiły się pozytywne opinie o chihuahua i obecnie czworonogi są jedną z częściej wybieranych ras.

Chihuahua z muszką

Ciekawe fakty i rekordy rasy chihuahua

Przekonaj się, czego nie wiesz o rasie chihuahua. Te pieski stały się prawdziwymi ikonami popkultury.

Znane osobistości i historie związane z rasą chihuahua

  • Znane osoby, które mają lub miały psy rasy chihuahua, to m.in. Britney Spears, Paris Hilton, Madonna, Alyssa Milano, Jamie Lee Curtis, Demi Moore i Mickey Rourke.
  • Piesek jest bohaterem filmów (np. „Chihuahua z Beverly Hills” – powstały aż trzy części) i piosenek. Wystarczy wspomnieć utwór „Chihuahua”, którego autorem jest DJ Bobo.
  • Nie ma chyba nazwy rasy, która dla Polaków byłaby bardziej problematyczna do wymówienia. Spotyka się określenia takie jak „chiuaua”, „ciułała” czy nawet „ciulala”!

Jaką rolę odgrywają psy rasy chihuahua w pracy i służbie?

Według opinii o chihuahua psy nie są zatrudniane do pracy i służby. Ale to oddani towarzysze. Są więc cenione jako psy terapeutyczne i towarzyszące, oferując wsparcie emocjonalne i towarzystwo. 

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy chihuahua?

Ile kosztuje chihuahua? Zależy to przede wszystkim od hodowli, z której on pochodzi. Czynniki nie mniej istotne to także wiek, płeć oraz odmiana rasy. Zazwyczaj cena chihuahua zaczyna się od 5000-6500 zł. Jednak zdarza się, że hodowcy oczekują za niektóre psy nawet powyżej 12000 zł. Najdroższe są szczenięta utytułowanych rodziców, które mają szansę osiągać sukcesy na wystawach.

Jak długo żyją psy rasy chihuahua?

Ile lat żyje chihuahua? Psy tej rasy żyją średnio 14 lat, a zdarza się, że dożywają nawet 20. Z pewnością ucieszy to osoby, które szukają psa długowiecznego jako swojego towarzysza. Niestety, te niewielkie czworonogi często cierpią na różne choroby, które mogą wpływać na długość życia chihuahua. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej opieki.

Czy rasa chihuahua jest łatwa do szkolenia?

Czy rasa chihuahua jest łatwa do szkolenia? Psiaki mogą być wyzwaniem w szkoleniu ze względu na ich uparty charakter i mały rozmiar, który często prowadzi do syndromu małego psa. Jednak przy odpowiednim podejściu, opartym na pozytywnym wzmocnieniu i konsekwencji, mogą nauczyć się wielu komend i zachowań.

Czy rasa chihuahua jest odpowiednia dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Chihuahua w mieszkaniu odnajdują się bardzo dobrze. Ich niewielki rozmiar i stosunkowo małe zapotrzebowanie na ruch sprawiają, że są idealnym wyborem dla osób mieszkających w apartamentach czy małych domach. Potrzebują regularnej aktywności fizycznej, ale zazwyczaj wystarczają krótkie spacery i zabawa w domu. Ważne jest jednak zapewnienie im odpowiedniej socjalizacji i stymulacji umysłowej. Pomimo że dobrze dostosowują się do życia w małej przestrzeni, chihuahua wymagają właściwej opieki, uwagi i szkolenia, aby uniknąć problemów z zachowaniem.

Bibliografia

Wzorzec FCI 218/15.09.2010/GB, wersja polska listopad 2010, https://www.zkwp.pl/wzorce/218.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.