Jest to bez wątpienia stara i majestatyczna rasa. Według legendy canaan dog siedział na tronie Izebel, żony Achaba, który był królem Izraela. Trudno rozstrzygnąć, ile w tym prawdy. Jedno jest pewne – historia tej rasy faktycznie sięga czasów biblijnych. Dziś jest ona rzadko spotykana. Nadal jednak można znaleźć takiego czworonoga.

Te psy wartownicze sprawdzają się tak samo dobrze na otwartej, pustynnej przestrzeni, jak i w niedużym mieszkaniu w mieście. Nie są kapryśne ani szczególnie wymagające. Czytaj dalej i przekonaj się, czy nie jest to rasa właśnie dla ciebie!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 50 do 60 cm z wyraźnym dymorfizmem płciowym;
masa ciała: od 18 do 25 kg
Szatasierść: gęsty, prosty, szorstki włos okrywowy krótki lub średni; obfity podszerstek;
maść: najczęściej w odcieniach złota i kremu; biała; czarna; cętkowana; jeśli występuje maska, to symetryczna; dopuszczalne białe znaczenia
❤️ Długość życia13–15 lat
? Charakterczujny, oddany, chętny do nauki, obronny, nieufny

Pochodzenie cannaan dog

Nazwę „canaan dog” tłumaczy się na polski po prostu jako „pies z Kanaan”. Jest to jedyna rasa na świecie, która została wyhodowana w tym rejonie Bliskiego Wschodu. Pochodzi oczywiście z Izraela, a jej oryginalna hebrajska nazwa brzmi Kelev K’naani. 

Ta pełna godności rasa powstała z krzyżówki psów pariasów zamieszkujących pustynię Negew. Zapoczątkowała ją dr Rudolfina Menzel. Historia tych psów sięga zamierzchłych czasów biblijnych. Wiadomo to dzięki licznym wizerunkom nagrobnym z Kanaan liczącym aż 4 tysiące lat. Przedstawiają one czworonogi niezwykle podobne do rasy, którą dziś nazywamy canaan dog. 

Przodkowie canaan doga w starożytności

W starożytnym Izraelu szkolono te psy do stróżowania i opieki nad stadami zwierząt oraz osadami ludzi. Ich spokojne, sielskie życie drastycznie się zmieniło około 2 tysiące lat temu, gdy Rzymianie wyparli Hebrajczyków z ich ziemi. Psy musiały szukać sobie schronienia na terenach pustyni Negew. Niektóre zdziczały, część została ponownie oswojona przez beduinów.

Jak powstała współczesna rasa canaan dog? 

Dopiero w XX wieku powróciło porządne zainteresowanie rasą. W latach 30., żydowska organizacja wojskowa Hagana poprosiła doktora kynologii o stworzenie rasy stróżującej. Dr Rudolfina Menzel postanowiła przystosować dzikie, pustynne psy do pracy z ludźmi. Zdobycie zaufania pierwszego psa nie przyszło gładko – zajęło aż pół roku. Wystarczyło jednak tylko kilka kolejnych tygodni, aby pies zachowywał się jak oswojony. W 1934 roku rozpoczęto oficjalną hodowlę.

Dalsze losy canaan dogów

Podczas szkoleń canaan dog okazał się bardzo inteligentny i skory do nauki. Wykorzystywano te czworonogi nawet w wojsku – jako psy wartownicze, łącznikowe, do poszukiwania rannych i wykrywania min. W tym ostatnim zadaniu były nawet bardziej skuteczne niż profesjonalne urządzenia. 

Gdzie canaan dog jest najbardziej popularny?

W 1948 roku zarejestrowanych było około 150 psów wartowniczych. Dopiero w 1953 roku Palestyński Związek Kynologiczny (dziś Izraelski Związek Kynologiczny) oficjalnie uznał je za odrębną rasę. Pierwsze cztery osobniki dotarły do Stanów Zjednoczonych w 1965 roku. Brytyjski Kennel Club uznał rasę dopiero w 1970 roku. Do dziś nie jest ona szczególnie popularna. Największa populacja znajduje się w Ameryce Północnej. Mieszka tam około 1000 psów canaan dog. W kraju pochodzenia żyje aktualnie zaledwie kilkaset osobników. W innych państwach świata traktowane są jako rzadkość.

Canaan dog w Polsce

A jak to wygląda w Polsce? Na terenie naszego kraju canaan dog jest niezwykle rzadko spotykany. Pierwsza para psów przybyła tu w 2011 roku. Pochodziła z rosyjskiej hodowli Samorodok Hanaana. Niebawem dołączyły do nich kolejne dwa osobniki. Do tej pory w Polsce urodziło się zaledwie kilka miotów. 

Wygląd i charakter rasy canaan dog

Psy wartownicze z Kanaan należą do grupy 5., sekcji 6. Cyfry te oznaczają po prostu, że są to psy w typie pierwotnym. Podstawowe informacje na ich temat wyglądają następująco:

  • wielkość – 50-60 cm (ze znaczną różnicą pomiędzy samcami a sukami);
  • waga – 18-25 kg;
  • sierść – przeważnie krótka, dwuwarstwowa, prosta, twarda, gęsta;
  • kolor – od jasnego odcienia barwy piaskowej po rudy, a także czarny, biały lub łaciaty. Dopuszczalne są różne znakowania białe lub czarne. Umaszczenia szare, pręgowane, trójkolorowe i czarne podpalane są niedopuszczalne;
  • oczy – w kolorze ciemnobrązowym;
  • długość życia – 13-15 lat.

Pies jest dość podatny na szkolenie. Uczy się szybko i chętnie. Jednak charakteryzuje się też dużą niezależnością, co niektórym może się nie podobać. Jest zawsze czujny i reaguje szybko. To czworonóg obronny, ale nie ma przy tym skłonności do agresji. 

Canaan dog – opis rasy zewnętrzny

Wzorzec rasy canaan dog ustalony przez FCI w 1999 roku wygląda następująco:

  • głowa – proporcjonalna, średniej długości, wydaje się szersza niż jest w rzeczywistości przez dość nisko osadzone uszy;
  • góra czaszki jest nieco spłaszczona;
  • granica pomiędzy nosem a oczami jest wyraźna, lecz płytka;
  • nos i obwódki oczu zawsze są czarne;
  • szczęka powinna być wyraźna i mocna;
  • uzębienie nożycowe lub cegłowe;
  • oczy – ciemnobrązowe, w kształcie podobnym do migdałów;
  • uszy – stojące, krótkie, szerokie, zaokrąglone na końcach;
  • szyja – niedługa, umięśniona;
  • tors – kwadratowy, z umięśnionymi lędźwiami i prostym grzbietem;
  • głęboka klatka piersiowa;
  • ogon – osadzony dość wysoko, gruby, zawinięty nad grzbietem;
  • nogi – proste i mocne, zakończone okrągłymi, twardymi łapami;
  • lekki, szybki, dynamiczny chód, który powinien odzwierciedlać energiczny charakter psa;
  • sierść – gęsta, szorstka i prosta, krótkiej lub średniej długości.

Canaan dog pochodzi z surowego, wiejskiego klimatu Bliskiego Wschodu. Dzięki temu jest odporny na wysokie temperatury i silne mrozy. Jeśli zapewnisz mu odpowiednią dawkę codziennego ruchu i zrównoważoną dietę, będzie żył długo i nie sprawi ci większych problemów.

Opis rasy canaan dog – charakter

Charakter i usposobienie tej rasy uwarunkowane są w dużej mierze tym, że jest to tak zwany pies pierwotny. Oznacza to, że canaan dog jest bardzo inteligentny, samodzielny i niezależny, a do tego może być też nieufny względem obcych. Nawiązuje silne więzi stadne.

Canaan dog wobec domowników i obcych

Jego natura sprawia, że bardzo przywiązuje się do ludzi. Jest skłonny do obrony domowników i ich dobytku praktycznie w każdej sytuacji. Zachowuje się delikatnie i opiekuńczo względem dzieci i małych zwierząt. Jednocześnie bywa bardzo nieufny względem obcych ludzi – nawet małych dzieci.

Jak szkolić psa rasy canaan dog?

Najgorszą możliwą karą dla tego psa jest odizolowanie go od domowników. Fakt – jest on indywidualistą, lecz ma też silne instynkty stadne. Nie będzie wszędzie za tobą chodził ani ciągle upraszał się o czułości. Jednak lubi czuć się częścią stada i ceni sobie świadomość, że inni domownicy są w pobliżu.

Musisz koniecznie o tym pamiętać podczas socjalizacji swojego psa. Jeśli twój canaan dog nabierze do ciebie zaufania, nie powinien być to proces szczególnie kłopotliwy. Pies będzie obserwował twoje reakcje i akceptował wszelkie nowe zjawiska i osoby. Jednak gdy nie zadbasz o odpowiednie szkolenie, twój canaan może okazać się agresywny względem obcych. Rasa ta bywa też po prostu nieprzyjemnie hałaśliwa. Te psy szczekają lub warczą ostrzegawczo, gdy tylko zobaczą coś niepokojącego.

Canaan dog – opieka

Psy wartownicze rasy canaan nie są szczególnie problematyczne. To zwierzaki bardzo wytrzymałe i niezbyt podatne na jakiekolwiek choroby. Mają czuły węch i słuch oraz zwinne ciało. Nie są szczególnie wybredne w kwestiach żywieniowych. Możesz podawać im suchą lub mokrą karmę sklepową. Równie dobrze będą się czuć na diecie naturalnej, domowej. Jeśli chodzi o pielęgnację, to raz na jakiś czas warto je wyszczotkować – szczególnie w okresie linienia. 

Canaan dog i jego wychowanie

Podczas wychowywania swojego canaan doga, musisz być bardzo konsekwentny. Nie dawaj ponosić się agresji ani emocjom. Pies doskonale czyta twój nastrój i nastawienie – będzie zachowywał się adekwatnie do nich. Musisz też uszanować jego wrodzoną samodzielność. Jest ona częścią jego charakteru, z którą nie warto walczyć. Postaraj się zrozumieć naturę canaana. Jednocześnie bądź konsekwentny i systematyczny w jego szkoleniu. Wówczas twój pies nabierze do ciebie szacunku i zaufania.

Psy wartownicze – szkolenie

Tresura canaan doga zwykle przebiega dość szybko i sprawnie. Jednak wykonywanie poleceń przez psa może wyglądać różnie. Wszystko zależy od jego motywacji, skupienia i zaufania do człowieka. Jest to bez wątpienia typ psa, do którego trzeba mieć odpowiednie podejście. 

Canaan dog nie jest szczególnie chętny do wykonywania poleceń właściciela. Raczej najpierw przeanalizuje, czy warto zrobić to, co mu każesz. Wbrew pozorom jest to pies wrażliwy na złe traktowanie. Bardzo dobrze wyczuwa nastroje domowników i reaguje adekwatnie do nich.

Jak szkolić canaan doga, by było to skuteczne?

Aby szkolenie było efektywne, musisz zapewnić swojemu psu frajdę. Lekcje powinny być krótkie i ciekawe, z częstym nagradzaniem. Pies ten nie ma tendencji do uciekania czy oddalania się. Raczej nauczysz go przychodzenia do ciebie na zawołanie. Niekoniecznie będzie jednak robić to od razu.

Psy wartownicze w domu

Opis rasy canaan doga sprawił, że zapragnąłeś przygarnąć go do swojego domu? Nic dziwnego! Te izraelskie psy mają wiele zalet. Jak wspomnieliśmy, canaan dog jest w Polsce bardzo mało znaną rasą. Nie oznacza to jednak, że nie da jej się tu utrzymać. Te psy pustynne mają ogromny potencjał jako towarzysze rodziny:

  • lubią dzieci;
  • są spokojne i mocno przywiązują się do swoich opiekunów;
  • są mało wybredne i niewymagające pod względem pielęgnacji.

Jeśli jesteś w stanie uszanować jego indywidualizm, taki pies okaże się wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. 

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na canaan doga?

Pamiętaj jednak, że canaan nie znosi samotności. Lubi być stymulowany zabawą, nauką i długimi spacerami oraz nowymi bodźcami. Jeśli canaan dog będzie twoim pierwszym psem, możesz napotkać pewne trudności podczas jego wychowywania. Pozostawiony sam w ogrodzie będzie kopał doły i może uciekać. Jeżeli mieszkasz w bloku, będziesz musiał zapewnić mu sporą ilość ruchu. Nie jest to pies dla osób, które mają mało czasu. Lepiej sprawdzi się jako towarzysz ludzi, którzy mają już pewne doświadczenie w zakresie szkolenia zwierząt.

Canaan dog – cena

Ze względu na wyjątkowo małą liczebność psów canaan dog cena za jednego osobnika jest wysoka. Pies z rodowodem z zarejestrowanej hodowli kosztuje aż 4-5 tys. zł. Jednorazowy wydatek jest więc spory, ale koszty utrzymania nie są na szczęście zbyt wysokie. Te psy wartownicze zadowolą się zwykłą dietą i nie są szczególnie podatne na choroby. Koszt miesięcznego utrzymania canaana wynosi pomiędzy 70 a 150 zł. 

Na co uważać, kupując psa rasy canaan dog?

Pamiętaj, aby kupować psa tylko z certyfikowanej hodowli. Niepewne źródła prawdopodobnie sprzedają mieszanki. Uważaj na próby naciągania, które w przypadku rzadkich ras psów są niestety dość częste. Lepiej zapłacić więcej i mieć pewność co do legalności hodowli i pochodzenia swojego psa.

Jeżeli jesteś w stanie przeprowadzić solidne i konsekwentne szkolenie, canaan dog to rasa dla ciebie. Będziesz też musiał uszanować wrodzoną samodzielność pupila. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki, pies canaan odwdzięczy ci się dozgonnym szacunkiem i zaufaniem. Nadaje się zarówno do niewielkiego mieszkania, jak i do domu z ogrodem. Oczywiście, w obu przypadkach będziesz musiał go wyprowadzać na dość długie i częste spacery. Akceptuje dzieci i inne zwierzęta domowe. Może okazać się wspaniałym kompanem dla ciebie i całej twojej rodziny na długie lata.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 273 /16.06.1999/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/273.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.11.1985.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)