Cairn terrier często określany jest także jako cairn terrier westie. Faktycznie, jego pyszczek nieco przypomina białego kuzyna z West Highland, jednak w istocie ta myśliwska rasa psa jest jeszcze starsza. W Polsce pierwsi przedstawiciele rasy pojawili się prawie pół wieku temu. Cairn terriery nie podbiły wprawdzie serc Polaków tak jak westy czy skye terriery, jednak cieszą się dużym gronem miłośników. Jeśli chcesz mieć cairna, dowiedz się o nim więcej!
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: od 28 do 31 cm masa ciała: od 6 do 7,5 kg |
⭐ Szata | sierść: włos okrywowy twardy, gęsty, podszerstek miękki i krótki maść: prawie czarna, czerwono-ruda, szara, pszeniczna, kremowa; mogą występować pręgowania, pożądana maska |
❤️ Długość życia | 12–15 lat |
? Charakter | aktywny, wesoły, pewny siebie, odważny, towarzyski |
Wzorzec rasy cairn terrier
Cairn terrier wyróżnia się bystrym wzrokiem i małymi, czujnie postawionymi uszami. To niewielki pies o krótkich łapkach i zwartej sylwetce, wpisanej w kwadrat. Głowa jest szeroka z krótką kufą, oczy okrągłe, ciemne i szeroko rozstawione. Zwierzak jest energiczny i już na pierwszy rzut oka powinien sprawiać wrażenie bardzo gotowego do działania.
Wysokość w kłębie wynosi od 28 do 31 centymetrów, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z psem, czy z suczką. Pieski tej rasy ważą zazwyczaj około 7 kilogramów.
Cairn terrier – sierść i umaszczenie
Szorstka sierść cairn terriera jest gęsta, twarda, dwuwarstwowa i nieprzemakalna. Podszerstek pełni ważną funkcję ochronną. Wierzchni włos okrywowy powinien być prosty, jednak dopuszcza się niewielkie falowania. Cairn oznacza „kamienny kopiec”, co może być nawiązaniem do ubarwienia tych psiaków, przypominającego skaliste zbocza. Najpopularniejsza odmiana kolorystyczna to cairn terrier szary. Wzorzec dopuszcza jednak także inne umaszczenia:
- kremowe;
- pszeniczne;
- czerwone;
- czarne.
Warto przy tym wiedzieć, że wszystkie odcienie sierści mogą występować w wersji pręgowanej. Bardzo ważną cechą wyglądu cairn terriera są końcówki włosów dające efekt ciemniejszych znaczeń na uszach i pysku.
Cairn terrier – charakter rasy psa ze Szkocji
W przypadku cairn terrierów opisy rasy są zgodne w jednym względzie – to wesoły i bardzo przyjazny piesek, który pełni dzisiaj przede wszystkim rolę towarzysza rodziny. Nie powinien jednak być traktowany jak maskotka, ponieważ pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest typowym przedstawicielem grupy terierów.
U psa takiego jak cairn terrier temperament jest dość wyrazisty. Raczej nie odnajdzie się w pełni w roli kanapowca. Lubi biegać, będzie zachwycony mieszkaniem w domu z ogrodem, jednak nie wolno zaniedbać także spacerów. Jest także bardzo skutecznym myśliwym, czemu niejednokrotnie daje wyraz, polując na myszy lub inne drobne gryzonie. Nie jest w tym gorszy od najbardziej łownych kotów, co często zaskakuje swoich opiekunów.
Cairn terrier i inne zwierzęta
Ze względu na dosyć silny instynkt łowiecki raczej nie poleca się trzymania cairn terriera z domowymi gryzoniami, jeżeli będzie miał z nimi bezpośredni kontakt. Z innymi psami dogaduje się dobrze, chociaż powinien przejść proces socjalizacji w psim przedszkolu.
Cairn terrier – aktywność i szkolenie
Psy tej rasy są bardzo żywiołowe i zawsze gotowe do zabawy. Nie zatraciły w żadnym razie swojego instynktu myśliwskiego, a były używane do polowań na lisy, wydry i borsuki. Mają doskonały węch i w domowym ogrodzie lub lesie nie tracą żadnej okazji do polowania na gryzonie. Pamiętaj, że pies w lesie powinien być zawsze na smyczy.
Dobrze sprawdzi się w sportach i innych aktywnościach, jak np. agility czy tropienie.
Cairn terrier uchodzi za pojętnego i świetnie zapamiętuje komendy oraz polecenia. Szybko odnajdzie się w panujących w domu zasadach, jeżeli oczywiście zrozumie, że obowiązują one zawsze i bez wyjątku. Jak na teriera, ma dosyć niewielkie skłonności do dominacji. Jego upór także nie powinien odstraszyć nawet opiekuna, który nie ma dużego doświadczenia. Dobrze motywowany, chętnie się uczy i wychodzi mu to wyjątkowo dobrze.
Cairn terrier – zdrowie
Tak jak większość terierów cairn cieszy się dosyć dobrym zdrowiem. To krzepki i odporny pies, który zazwyczaj w dobrym zdrowiu dożywa nawet 15. urodzin. W rasie czasami pojawiają się choroby skóry oraz schorzenia oczu, m.in. jaskra czy postępujący zanik siatkówki. Tak jak większość małych psów, może mieć także problem z wypadającą rzepką kolanową. W dobrych hodowlach dziedziczne problemy ze zdrowiem są eliminowane.
Ze względu na duży apetyt oraz wyjątkowo uroczą aparycję cairn terrier ma niestety tendencję do otyłości. Co za tym idzie, pojawić się mogą u niego choroby z nią związane, w tym cukrzyca.
Cairn terrier – pielęgnacja
Okrywa cairnów, tak jak innych psów szorstkowłosych, nie przysparza szczególnych problemów w pielęgnacji. Tak jak większość psów z tej grupy, powinien on jednak regularnie być trymowany w celu utrzymania sierści w dobrej kondycji.. W ten sposób usuwane są martwe włosy i robione jest miejsce dla nowych. Oczywiście umiejętność tę można opanować samemu, jednak wielu opiekunów decyduje się raz na jakiś czas odwiedzić specjalistę.
Należy go również regularnie, delikatnie szczotkować, uważając, aby nie wyrwać delikatnego podszerstka. Odpowiedni grzebień i inne akcesoria do pielęgnacji z pewnością doradzi doświadczony hodowca. Włosa nie należy przycinać, zaburza się wówczas jego strukturę. Kąpiele zmiękczają włos, nie ma potrzeby, by kąpać cairna zbyt często.
Cairn terrier – żywienie
Ze względu na skłonność do tycia, dieta powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do aktywności zwierzaka. Podjadanie nie jest jedyną przyczyną nadwagi. Swoje robią także słabej jakości marketowe karmy przeznaczone rzekomo dla małych ras – pełne cukrów, mąki i innych wypełniaczy.
Cairn terier, chociaż mały i uroczy, jest psem w całym znaczeniu tego słowa. Jego żywienie powinno opierać się na mięsie, warzywach oraz suplementach. Z powodzeniem możesz podawać mu dietę BARF, dobrze sprawdzą się także wysokomięsne mokre lub suche karmy. Liczbę porcji trzeba koniecznie dopasować do aktywności psa.
Cairn terrier – hodowla
Cairn terrier nie jest szczególnie popularny w Polsce, dlatego znalezienie hodowli, która akurat ma wolne mioty, może być dosyć trudnym zadaniem. Mimo wszystko nie warto się poddawać. Lepiej poczekać kilka miesięcy na szczeniaka z renomowanej hodowli FCI niż kupować zwierzę od pseudohodowcy z niepewnego źródła, które niekoniecznie wyrośnie na psa o określonych cechach.
Zawsze wybieraj hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Przy odbiorze szczeniaka powinieneś poznać matkę miotu, z którego maluch pochodzi. Dobry hodowca prawdopodobnie pozwoli, byś poznał również inne psy w hodowli. Ich socjalizacja, stosunek do człowieka i ogólna kondycja mówią najwięcej o hodowcy.
Cairn terrier – cena
Cena cairn terriera z hodowli FCI wynosi obecnie około 5 tysięcy złotych. W przypadku sprowadzania psa z zagranicy trzeba doliczyć do tej kwoty także koszty transportu oraz rodowodu eksportowego. Pamiętaj, że podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może znacznie różnić się od tej, którą ustali hodowca.
Cairn terrier – historia rasy
W swojej szkockiej ojczyźnie pies cairn terrier wykorzystywany był początkowo do polowania na tchórze, dzikie koty i inne szkodniki, które tworzyły sobie gniazda na kamienistych terenach. Dzięki charakterystycznemu umaszczeniu psy były prawie niewidoczne w takim otoczeniu, a przez to ich skuteczność znacznie wzrastała.
Cairn terrier – pierwsze przekazy
Niewielkie pieski na krótkich nóżkach opisywane są już w źródłach z XVI wieku. Świetnie radziły sobie z odganianiem większych i mniejszych drapieżników od stad jagniąt. Ceniono ich skuteczność, spryt i doskonały węch. W późniejszych czasach wykorzystywano je także w roli norowców. Na polowaniach okazały się tak skuteczne, że przodkowie współczesnych psów szybko opuściły teren rodzinnego hrabstwa i zaczęły pojawiać się na całych Wyspach Brytyjskich.
Na kontynent europejski psy te dotarły za sprawą króla Jakuba II, który jednego ze szczeniaków podarował francuskiej królowej. Szybko doceniono cechy rasy – zarówno walory użytkowe, jak i sympatyczne charaktery cairn terrierów.
Na początku XX wieku pierwsze cairn terriery dopłynęły do Stanów Zjednoczonych. Już w 1913 roku zostały uznane przez American Kennel Club za oddzielną rasę.
Psy rasy cairn terrier w Polsce
Do Polski pierwsze psy tej rasy dotarły stosunkowo późno, bo dopiero w latach 70. XX wieku. Jeden z pracowników duńskiej ambasady był hodowcą cairn terrierów. Złożył on wizytę w warszawskim oddziale ZKwP z założeniem, że zainteresuje polskich hodowców tą ciekawą rasą. Do dzisiaj funkcjonuje u nas kilka bardzo dobrych hodowli, jednak cairny nigdy nie osiągnęły tu takiej popularności jak inne małe teriery.
Cairn terier – temperament. Do kogo pasuje ten pies?
Cairn terrier, podobnie jak jego bliski kuzyn, west highland white terrier, jest sympatycznym zwierzakiem o przyjacielskim usposobieniu. Pomimo swoich licznych cech użytkowych wybierany jest przede wszystkim na towarzysza zabaw i psa rodzinnego. W tej roli sprawdza się bardzo dobrze, jednak jego przyszły opiekun powinien mieć pełną świadomość tego, że wciąż ma do czynienia z terierem.
Cairn terrier – aktywny i zgodny
Cairn terrier to wytrawny spacerowicz, odporny nawet na trudne warunki atmosferyczne. Jego nieprzemakalna sierść sprawia, że ten przybysz z deszczowej Szkocji chętnie wybierze się na przechadzkę po lesie nawet w jesiennej słocie. Psy tej rasy bardzo dobrze nadają się na towarzyszy dla niedoświadczonych opiekunów. Nie można zaniedbać ich szkolenia, jednak nauka posłuszeństwa, czy sztuczek nie powinna sprawić większego problemu nawet osobom, których doświadczenie w tym zakresie jest niewielkie.
Cairn terrier – galeria zdjęć
Cairn terrier – ciekawostki
- Niewielka popularność rasy sprawia, że na szczeniaka czasami trzeba poczekać nawet wiele miesięcy. Najbardziej niecierpliwe osoby zazwyczaj decydują się na sprowadzenie malucha z jednej z zagranicznych hodowli – najczęściej z Wielkiej Brytanii.
- Na pewno kojarzysz psa z powieści „Czarnoksiężnik z Krainy OZ”. Za jego pierwowzór jest uznawany m.in. właśnie cairn terrier. Toto mógł być również innym psiakiem – walczy o to miano kilka innych ras.
- Nazwa „cairn terrier” odnosi się do kamieni, po których psy te poruszały się, tropiąc ukryte w tym środowisku gryzonie, łasice i koty. Została ona nadana rasie stosunkowo późno, bo dopiero w XX wieku. Czasami wymiennie stosuje się ją z określeniem terrier szary.
- Pierwszy klub miłośników tych psów (Scottish Cairn Terrier Club) założono w 1910 roku, natomiast niedługo później cairny zostały zarejestrowane jako odrębna rasa.
Cairn terrier to charakterystyczny pies o zawadiackim wyglądzie i takim samym temperamencie. Zazwyczaj dobrze dogaduje się z opiekunem i chętnie z nim współpracuje. Może być świetnym przyjacielem całej twojej rodziny. Ma jednak wysoki poziom aktywności i silny popęd łowiecki, o czym musisz pamiętać.
Bibliografia
Wzorzec FCI nr 4 /12.03.1998/F/D/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/4.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987.
Możesz mi polecić jakaś hodowlę?
Również poproszę o wskazanie trójki najlepszych hodowli z Polski ponieważ trudno jest dobrze trafić i wybrać psa…