W jednym miocie gryfoników może pojawić się każda z trzech belgijskich ras. Różnią się przede wszystkim umaszczeniem i wyglądem sierści. Wielkość, ogólna budowa ciała czy charakter pozostają bez zmian. Brabantczyk wyróżnia się gładką sierścią oraz rudym bądź czarnym umaszczeniem. Dowiedz się, do jakich rozmiarów dorastają i czy będą odpowiednimi towarzyszami dla ciebie. Być może to właśnie jeden z tych psów okaże się twoim towarzyszem na długie lata! Nim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, z jakiej hodowli powinieneś wziąć gryfonika brabanckiego, aby na pewno cieszył się dobrym zdrowiem.
Podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: od 28 do 35 kg; masa ciała: od 3,5 do 6 kg |
⭐ Szata | sierść: krótka, ostra, błyszcząca; maść: ruda, czarna, czarna podpalana, koniecznie z ciemną maską |
❤️ Długość życia | ok. 15 lat |
? Charakter | czujny, dumny, żwawy, zrównoważony, przywiązany do opiekuna |
Gryfonik brabancki – czym się wyróżnia?
Trzy belgijskie rasy, do których przynależy brabantczyk, mają wspólny wzorzec rasy, który wskazuje jedynie cechy je rozróżniające. Nim więc wybierzesz jednego z tych psów, musisz wiedzieć, jak je rozpoznać:
- gryfonik belgijski jest szorstkowłosy i ma czarne umaszczenie;
- gryfonik brukselski jest szorstkowłosy i ma rude umaszczenie;
- gryfonik brabancki jest krótkowłosy i ma czarne bądź rude umaszczenie.
Brabantczyk jest więc bardzo charakterystyczny. Rasa ta odznacza się niewielką, lecz zwartą i proporcjonalną sylwetką. Pies ten powinien mieć mocny kościec oraz sylwetkę zbliżoną do kwadratowego kształtu. Jego głowa powinna być stosunkowo duża, z prawie ludzkim wyrazem. Dzięki temu czworonogi tej rasy podbijają serca coraz większej grupy miłośników kynologii.
Wielkość brabantczyka – ile waży i mierzy?
Waga gryfonika brabanckiego powinna wahać się pomiędzy 3,5 a 6 kg. Zwykle w kłębie osiąga on ok. 32 cm. Jest to zatem niewielki piesek do towarzystwa, które powinien dobrze sprawdzić się w warunkach domowych. Przeniesiesz go bez problemu, nawet jeśli jesteś drobną osobą. Należy jednak podkreślić, że nie jest to rasa typowo miniaturowa. Dzięki temu brabantczyki mogą dłużej cieszyć się zdrowiem, niż przedstawiciele zupełnie zmniejszonych psów. Ponadto mimo niewielkich rozmiarów, są to żwawe psy, z którymi na pewno nie będziesz się nudził.
Charakter brabantczyka – duży pies w małym ciele
Zwykle małe psy kojarzą się ze szczekliwymi i wszędobylskimi pupilami. To raczej duże przywodzą na myśl dostojeństwo oraz wewnętrzny spokój. Brabantczyk łamie jednak te stereotypy. Poza swoją żywiołowością, jest to pies także bardzo zrównoważony, dumny i czujny. Mocno przywiązuje się do swojego właściciela, o którego jest gotów walczyć niezależnie od sytuacji. Nie jest lękliwy, ale nie należy także do zwierząt agresywnych.
Gryfonik brabancki stosunkowo źle znosi samotność. Najlepiej, aby wybierały go osoby, które dużo czasu spędzają w domu lub mogą zapewnić mu towarzystwo, np. innych psów, dzięki czemu będzie mógł cały czas przebywać w stadzie.
Na co może zachorować gryfonik brabancki?
Jest to stosunkowo zdrowa rasa, a jej przedstawiciele zwykle bez problemu dożywają 15 lat. Należy jednak zwrócić uwagę na ich skróconą kufę. Cecha ta wiąże się z problemami z oddychaniem, a co za tym idzie – zwierzęta znacznie gorzej znoszą wysokie temperatury niż przeciętne psy. Warto też zwrócić uwagę na wrażliwe oczy oraz bruzdę nosową gryfonika brabanckiego, która dość łatwo ulega odparzeniom. Problematyczne mogą być także porody zwierząt tej rasy. Mają nieproporcjonalnie duże głowy, w związku z czym suka nie zawsze radzi sobie w trakcie naturalnego porodu.
Pielęgnacja brabantczyka jest naprawdę prosta
Jest to pies krótkowłosy, o sierści gładko przylegającej do ciała. Nie powinien zostawać zimą na dworze, ponieważ jest zbyt słabo chroniony przed niską temperaturą. Poza tym nie wymaga on specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Możesz wykorzystać grzebień lub szczotkę, aby raz w tygodniu usunąć martwą sierść, a jeśli pies wydziela brzydki zapach, warto go wykąpać. Nie rób tego jednak zbyt często! Poza tym nie musisz przejmować się wyglądem swojego pupila. Gryfonik brabancki należy do bardzo prostych w codziennej pielęgnacji.
Hodowle na terenie Polski
Choć brabantczyki nie należą do wyjątkowo znanych ras psów, w Polsce jak najbardziej można je kupić. W hodowlach regularnie przychodzą na świat szczenięta, dlatego bez problemu znajdziesz miłośnika kynologii, który fascynuje się tą rasą i zajmuje się jej rozmnażaniem. Wybieraj hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. To jedyna organizacja zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, która od 1911 roku skupia stowarzyszenia i związki krajowe. Dba nie tylko o czystość ras, ale także o ich charaktery czy zdrowie.
Cena – mniejsze rasy mogą kosztować więcej!
Mniejsza rasa oznacza mniej szczeniąt w miocie, a to z kolei może przełożyć się na ich wyższą cenę. Należy zauważyć, że w 2021 koszt psów rasowych wzrósł szczególnie. Powinieneś zatem liczyć się z wydatkiem od kilku tysięcy złotych i więcej. Trudno jednak podać konkretne liczby, ponieważ wiele zależy od tego, ile szczeniąt w danym momencie jest przeznaczonych na sprzedaż oraz od konkretnego miotu. Każdy hodowca może ustalić indywidualną cenę za gryfonika brabanckiego, która będzie się zmieniać zależnie od płci, budowy czy umaszczenia szczenięcia. Zdarzają się też osobniki z niewielkimi wadami, np. zgryzu, które nie przeszkadzają zwierzęciu w codziennym funkcjonowaniu, jednak znacznie obniżają cenę psa.
Gryfonik brabancki – zdjęcia
Skąd wzięły się gryfoniki?
Psy wszystkich trzech belgijskich ras posiadają wspólnego przodka. Na terenach współczesnej Belgii przez wieki występowały psy nazywane Smousje. W XIX wieku przodkowie brabantczyka zostali połączeni z mopsami oraz king charles spanielami, co doprowadziło do skrócenia ich kufy oraz nadało rasie współczesny kształt, który przez lata zdążył się już wystarczająco utrwalić. Pierwsze gryfoniki zostały zarejestrowane w 1883 roku. Dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi, wszystkie trzy rasy szybko zaczęły zdobywać popularność poza granicami swojego kraju.
Brabantczyk – dla kogo będzie odpowiedni?
Nie jest to szczególnie wymagająca rasa. Brabantczyk to niewielki pies, który nie wymaga nadmiernej ilości ruchu. Dobrze sprawdzi się więc jako towarzysz w mieszkaniu, nawet o ograniczonym metrażu. Nie powinien jednak zostawać sam w domu przez zbyt długi czas. Z tego powodu poleca się go emerytom. Dzięki zrównoważonemu charakterowi brabantczyk świetnie wejdzie także w rolę psa rodzinnego. W przeciwieństwie do wielu innych ras wykazuje niezbyt wysoki poziom energii, co w połączeniu z ich niewielką wagą sprawia, że będzie dobrym towarzyszem dziecka.
Te rasy można ze sobą mieszać!
Co ciekawe, część kynologów wciąż spiera się o to, czy trzy rasy gryfoników rzeczywiście są rasami, a nie jedynie odmianami. W końcu regulamin FCI pozwala je między sobą krzyżować, dzięki czemu w jednym miocie mogą przyjść na świat zarówno szorstkowłose, jak i krótkowłose szczenięta. Choć ich wzorce FCI mają różne numery (80, 81, 82), to istnieje dokument jest, wyjaśniający jedynie różnicę pomiędzy konkretnymi rasami.
Bibliografia
Standard FCI N° 82, https://www.zkwp.pl/wzorce/82.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 25.03.2003.
Prośba o korektę wagi psa. 60-80 kg nie jest prawidłowa. Wkradł się Wam jakiś błąd.
Dziękujemy za komentarz, faktycznie, wkradł się błąd – już poprawiony 🙂