Billy pies jest niestety rzadko spotykany poza krajem swego pochodzenia, gdyż mimo całkiem długiej historii, jest to mało znana rasa. Ma znakomity instynkt myśliwski i dużą potrzebę ruchu, przez co lepiej będzie czuł się, mieszkając na wsi z jednym właścicielem, niż w ciasnym mieszkaniu z całą rodziną. Czytaj dalej!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: samice od 58 do 62 cm, samce od 60 do 70 cm
masa ciała: do 35 kg
Szatasierść: krótki, twardy włosy okrywowy i zwykle lekki podszerstek
maść: biała; w kolorze kawy mlecznej; biała z pomarańczowymi lub cytrynowymi łatami lub płaszczem
❤️ Długość życia10–12 lat
? Charakterinteligentny, aktywny, z popędem do pracy

Billy pies – opis

Billy pies ma umięśnioną sylwetkę i lekką budowę ciała. Charakterystyczne dla tej rasy są długie, cienkie uszy, zwisające wzdłuż całego pyska i wąskie oczy o nieco zmęczonym wyrazie. Wysokość dorosłego osobnika może wynosić do 70 cm przy 35 kg wagi. Jego sierść jest bardzo krótka i szorstka, w białym kolorze z delikatnie beżowymi uszami. Czworonóg ma długie kończyny, które umożliwiają mu polowanie w zróżnicowanym terenie.

Historia rasy billy

Rasa billy została stworzona już w XIX wieku przez Gastona Hublota de Rivaulta. Francuz dokonał tego poprzez skrzyżowanie czterech innych ras: larye, ceris, montemboeuf i foxhound. Podczas wojny psy niemalże wyginęły. Przeżyło tylko dwoje przedstawicieli tej rasy, dzięki którym syn twórcy mógł ją odtworzyć.

Charakter

Billy to bardzo inteligentny pies. Szybko się uczy, lubi zabawę, a także zadania, w których może się pochwalić swoimi umiejętnościami. Billy to urodzony myśliwy, obdarzony znakomitym instynktem łowieckim. Do tego jest szybki, zwinny i energiczny. Nie jest strachliwym psem, jednak zachowuje dystans wobec osób, których nie zna. W razie niepokojących sygnałów czy intruzów nie pozostanie obojętny, jednak nie zareaguje agresją, przez co nie nadaje się na psa stróżującego. Ma dużą potrzebę ruchu i stymulacji umysłowej. Dopiero po jej zaspokojeniu potrafi się uspokoić i odpocząć.

Wymagania

Billy – pies jest wulkanem energii, przez co szybko się nudzi. Z tego powodu nie powinien zostawać na długo sam w domu. Gdy jego potrzeba aktywności nie zostanie zaspokojona, może być sfrustrowany i niszczyć otoczenie. Nie jest agresywny, jednak nie przepada za zabawą z innymi psami. Instynkt myśliwski uniemożliwia mu również zaprzyjaźnienie się z kotami, chyba że wychowywał się razem z nimi. Jest zrównoważony, a poza pracą ma łagodne usposobienie. Mimo tego lepiej nie zostawiać go sam na sam z dzieckiem, ponieważ przez swoją siłę i energiczność, może zupełnie przypadkiem zrobić mu krzywdę.

Billy pies – wychowanie

W przypadku tej rasy warto zacząć szkolenie jak najwcześniej. Dzięki konsekwentnemu wychowaniu pies nawiąże odpowiednią relację z opiekunem i będzie posłuszny. Rasa billy, głównie przez swój spryt i inteligencję, lubi czasem zademonstrować swoją niezależność, dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiedniej komunikacji i zrozumienia z psem. Billy potrzebuje aktywnego fizycznie opiekuna, który będzie mu poświęcał dużo czasu.

Pielęgnacja i żywienie 

Dzięki krótkiej i szorstkiej sierści pielęgnacja tej rasy nie jest skomplikowana. W zupełności wystarczy szczotkować psa raz na 2–3 tygodnie. Natomiast ważne jest, by sprawdzać regularnie stan jego uszu i pazurów. Jeśli chodzi o żywienie, warto wybrać karmę zawierającą witaminy i minerały. Posiłki można przygotowywać samemu, jednak muszą być odpowiednio zbilansowane, by dostarczyły tak aktywnemu psu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 25 /24.04.1997/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/25.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 28.12.1973.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.