Basset bretoński to pies towarzyski, energiczny i inteligentny. Łatwo się uczy, a wspólne treningi z opiekunem wręcz uwielbia! Jeśli więc prowadzisz aktywny tryb życia i często po pracy spacerujesz, niewielki, wywodzący się z terenów Bretanii, basset może okazać się psem, którego szukałeś! Sprawdź, o czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 32 do 38 cm
masa ciała: od 16 do 18 kg
Szatasierść: twarda, szorstka, krótka
maść: płowa w różnych odcieniach; dopuszczalna, ale niepożądana biała gwiazdka na piersi
❤️ Długość życia ok.14 lat
? Charakterłagodny, oddany, towarzyski, odważny, samodzielny w pracy

Basset bretoński – najważniejsze cechy fizyczne i wzorzec rasy

Basset bretoński siedzi na białym tle

Jak powinien prezentować się basset bretoński? Wzorzec psów tej rasy informuje, że bassety są psiakami średniej długości. Zwykle osiągają ok. 32–38 cm, a ich waga waha się w przedziale 16–18 kg. Bassety mają muskularne ciało, mocne łapy i wysoko osadzony ogon. Ich sierść powinna mieć barwę płową, biszkoptową lub czerwonawą. Cechą wyróżniającą niektóre osobniki, jest niewielka biała plama na piersi – wciąż jednak mieści się ona we wzorcu umaszczenia tej rasy psów.

Temperament psów rasy basset fauve de bretagne

Basset bretoński to psiak energiczny, wesoły i bardzo żywiołowy. Mocno przywiązuje się do opiekunów, jest przyjazny i lubi przebywać wśród ludzi. Dobrze odnajduje się w towarzystwie dzieci. Nie zapominaj jednak, że ten nieduży piesek pierwotnie został wyhodowany jako pies myśliwski. Oznacza to, że w jego treningu szczególny nacisk trzeba położyć na naukę przywołania. Inaczej, kiedy piesek podczas spaceru złapie trop i rzuci się w pogoń za zwierzyną, może nie reagować na nawoływanie opiekuna.

Wymagania bassetów bretońskich

Bassety tej rasy wymagają także dużej aktywności fizycznej powinny mieć możliwość przebywania w terenie i biegania minimum 2 godziny dziennie. Jeśli nie zapewnisz im odpowiedniej dawki ruchu, pieski zaczną się nudzić, co może skutkować próbami przekopywania twojego ogródka lub podgryzania mebli.

Najczęstsze choroby bassetów bretońskich

Bassety bretońskie należą do ras cieszących się dobrym zdrowiem. Odpowiednio pielęgnowani i karmieni przedstawiciele tej rasy z reguły dożywają sędziwego wieku. Jedyne choroby, na które cierpią niektóre psiaki tej rasy, to problemy związane z układem wydalniczym oraz niewydolność serca.

Jak pielęgnować bassety – psy rasy myśliwskiej?

Basset bretoński leży na białym tle

Czy szorstkowłose czworonogi wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych? Nie! Wystarczy, że raz w tygodniu wyczeszesz sierść ulubieńca. Niektórzy hodowcy zalecają także, aby co kilka miesięcy udać się do psiego fryzjera i skrócić wyrastające z psich uszu włosy. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia u pupila chorób takich jak np. grzybica uszu.

Wybór hodowli bassetów – gdzie kupić szczeniaka?

Chciałbyś, aby basset bretoński został twoim przyjacielem? Dobrze wybierz hodowcę, od którego kupisz szczeniaka. Hodowca powinien cieszyć się pozytywnymi opiniami innych miłośników czworonogów oraz chętnie odpowiadać na wszystkie twoje pytania. Sprawdź też, czy może udowodnić członkostwo w Związku Kynologicznym w Polsce. To pozwoli ci zyskać pewność, że jego działalność jest w pełni legalna!

Ile kosztują szczenięta basseta bretońskiego? Za malucha ze sprawdzonej hodowli będziesz musiał zapłacić od 3 do nawet 5 tys. zł.

Ciekawostki na temat rasy

Basset bretoński to rasa wyhodowana w XIX wieku jako następca wymarłego grand fauve de bretagne. W niektórych opracowaniach możesz natknąć się na informacje, że po II wojnie światowej rasa straciła na popularności, a jej liczebność drastycznie spadła. Dla jej podtrzymania francuscy hodowcy skrzyżowali więc jamniki szorstkowłose i rasę pośrednią – petit basset griffon vendeen. Do dziś jednak nie wiadomo czy informacje te są prawdziwe.

Wiadomo natomiast, że pierwotnie bassety wykorzystywano we Francji w polowaniu na króliki i zające. Psiaki ceniono zwłaszcza z uwagi na ich przywiązanie do opiekuna oraz zrównoważony charakter. Dziś basset bretoński to przede wszystkim rodzinny pies do towarzystwa.

Małe, wesołe i rezolutne psiaki wydają się idealnymi towarzyszami dla każdego. To jednak nie do końca prawda. Na wybór basseta bretońskiego powinny zdecydować się jedynie osoby, które tak jak on kochają aktywny tryb życia. Wówczas piesek i jego opiekun najszybciej znajdą wspólny język i staną się nierozłącznymi przyjaciółmi na wiele lat!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 36 /05.05.2003/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/36.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 25.03.2003.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)