Alpejski gończy krótkonożny to nieduża, lecz waleczna rasa. Należy do grupy 6., sekcji 2., czyli psów gończych, a konkretniej – posokowców. Ten średniej wielkości pies żyje przeciętnie 11-13 lat. Z wyglądu może przypominać jamnika, bo także jest długi i ma krótkie łapki. Nie jest to jednak ta sama rasa – choć się od niej wywodzi. Pies gończy alpejski to niezwykle wytrzymały, sprawny, niezależny i dojrzały czworonóg. Świetnie radzi sobie w pracy w lesie oraz jako towarzysz rodziny. Poznaj bliżej tego walecznego posokowca!
Alpejski gończy krótkonożny – podstawowe informacje
? Rozmiar | wysokość w kłębie: samice – od 36 do 37 cm, samce od 38 do 38 cm masa ciała: samice – od 15 do 18 kg |
⭐ Szata | sierść: krótki, gruby włos okrywowy i gęsty podszerstek maść: jelenia z czarnymi włosami, czarna z brązowymi znaczeniami |
❤️ Długość życia | 11–13 lat |
? Charakter | inteligentny, odważny, przyjacielski |
Posokowiec alpejski – ogólny opis
Alpejski gończy krótkonożny to pies małych rozmiarów, który może przypominać typowego jamnika. Jego łapy są jednak nieco dłuższe, a nieduże ciało skrywa w sobie wiele zalet. Pies gończy alpejski świetnie sprawdza się jako płochacz. Jak na posokowca jest on niezwykle uniwersalny i wszechstronnie uzdolniony. Potrafi wytropić niemal każdą zranioną zwierzynę. Sprawdzi się też jako pies gończy na zające, lisy, a nawet dziki.
Nie znaczy to jednak, że posokowiec alpejski powinien zajmować się wszystkimi tymi zadaniami. To od ciebie zależy, jak wychowasz swojego psa. Po wyszkoleniu go do jednego rodzaju pracy, może być niechętny do zmian.
Alpejski gończy krótkonożny, czyli pies o wielu obliczach
Pies alpejski gończy krótkonożny ma znakomity węch. Potrafi też ścigać zwierzynę i jednocześnie ujadać, co skuteczniej ją płoszy. Chętnie aportuje i nie boi się wody. Do tego jest nieustraszony w obliczu drapieżników. Jego inteligencja i chęć do pracy niestety wcale nie oznaczają, że łatwo się go szkoli. Bywa uparty, więc potrzebuje rzetelnego i systematycznego szkolenia oraz dyscypliny. Jeśli będziesz konsekwentny, pies powinien chętnie i szybko się uczyć.
Pies gończy alpejski – wygląd
Oryginał standardu tej rasy został wydany w 1995 roku. Dokument ten precyzuje wygląd alpejskiego gończego krótkonożnego psa. Oto jego najważniejsze cechy fizyczne:
- głowa – wyraźny stop nosa, prosty grzbiet, czaszka lekko łukowata;
- kufa – silna, z wyraźnie zaznaczonym przejściem w mózgoczaszkę;
- zarysowana bruzda czołowa;
- nos – czarny;
- fafle – czarne i przylegające;
- lekko zaokrąglone łuki wargowe;
- mocne i pełne uzębienie ze zgryzem nożycowym lub kleszczowym;
- oczy – ciemnobrązowe;
- powieki – czarne i przylegające do oczu;
- uszy – osadzone dosyć wysoko, proste i zwisające, o średniej długości. Na końcach powinny być ładnie zaokrąglone;
- szyja – niedługa i umięśniona;
- mocny i silny tułów z lekko zaznaczonym kłębem i prostym grzbietem. Krótkie i szerokie lędźwie, opadający zad;
- klatka piersiowa powinna być dość głęboka i szeroka, z wyraźnym przedpiersiem;
- brzuch – lekko podkasany;
- ogon – osadzony wysoko, silny u podstawy, noszony w lekkim łukowatym wygięciu;
- proste i mocne kończyny przednie, a tylne – dobrze kątowane;
- łapy – mocne, okrągłe, ze zwartymi palcami, mocnymi opuszkami i czarnymi pazurami;
- elastyczna i silna skóra, raczej bez jakichkolwiek fałd ani zmarszczek.
Alpejski gończy krótkonożny – wymiary i waga
Pożądana wysokość psa alpejskiego gończego krótkonożnego to 37-38 cm u samca i 36-37 cm u suki. Często pies nie dorasta do takich wymiarów i osiąga tylko 32-34 cm wzrostu. Jego zdrowa waga powinna wahać się w granicach 15-18 kg. Ważny jest stosunek wysokości w kłębie do długości tułowia, który powinien wynosić 2:3. Natomiast długość kufy w stosunku do mózgoczaszki powinna wynosić 9:10.
Sierść i umaszczenie posokowca alpejskiego
Sierść tego pieska składa się z gęstych włosów ościstych i gęstego podszerstka. Dobrze przylega do ciała na całej jego powierzchni. Najlepsze i najbardziej popularne umaszczenie jest w kolorze tak zwanej czerwieni jelenia – z czarnymi włosami lub bez. Występuje też czarne umaszczenie, przy którym zdarza się czerwonobrązowe podlanie na głowie, piersi, kończynach i ogonie.
Alpejski gończy krótkonożny – charakter
Alpejski gończy krótkonożny to pies, który dość szybko osiąga dojrzałość. Oznacza to, że może zacząć pracę przy polowaniach od młodego wieku. Długo zachowuje też dobrą kondycję. Jego niewielkie ciało jest silne i wytrzymałe. Niestraszne mu żadne warunki atmosferyczne ani głęboka czy zimna woda.
Alpejski gończy krótkonożny a dzieci i inni ludzie
Jak zapewne możesz się domyślić, nie jest to pies szczególnie trudny w utrzymaniu. Nie wymaga żadnej specjalistycznej pielęgnacji. W domu jest bardzo spokojny i serdeczny względem ludzi. Pies alpejski gończy krótkonożny wykazuje dość dużą cierpliwość do dzieci. Jest przyjacielski, a także wierny swojemu panu. Jednocześnie zawsze pozostaje czujny. Gdy tylko wyczuje kogoś obcego w pobliżu domu – alarmuje szczekaniem.
Alpejski gończy krótkonożny pies – dbaj o jego aktywność
Alpejski gończy krótkonożny ma charakter łowcy, lecz nie oznacza to wcale, że nie nadaje się dla rodziny. Lubi zabawy z dziećmi, jest dosyć wyrozumiały i przystosowuje się do trybu życia domowników. Nie może jednak pozostawać sam ani bez zajęć, ponieważ może wówczas przejawiać niszczycielskie tendencje. Po odpowiednim szkoleniu może stać się świetnym psem stróżującym. Uważaj, aby go nie przekarmiać podczas treningów – uwielbia smakołyki i ma tendencję do tycia.
Alpejski gończy krótkonożny – cena
Ten austriacki pies myśliwski jest wspaniałym pomocnikiem do pracy, a do tego potrafi być wdzięcznym i kochanym towarzyszem całej rodziny. Spodobał ci się ten krótkonożny piesek? Cena za alpejskiego gończego krótkonożnego psa z zarejestrowanej hodowli może wynosić pomiędzy 1000 a 3000 zł. Może się wahać w zależności od jego konkretnego pochodzenia i cech. Uważaj jednak na podejrzanie tanie oferty, ponieważ sprzedawane czworonogi mogą pochodzić z nielegalnej hodowli.
Alpejski gończy krótkonożny to pies, który zdecydowanie ceni sobie aktywny tryb życia. Lubi czuć się potrzebny i użyteczny. Jest to typowy pies pracujący, który potrzebuje codziennej ruchowej i umysłowej stymulacji. Źle znosi nudę i małe, ciasne pomieszczenia. Dlatego nie jest to raczej odpowiedni psiak, jeśli mieszkasz w bloku. Ma silny instynkt łowczy i chęć do pracy. Jeśli zapewnisz mu odpowiednie szkolenie i treningi, stanie się też dobrym psem rodzinnym.
Bibliografia
FCI-Standard N° 254, 18.06.1996/EN, https://fci.be/Nomenclature/Standards/254g06-en.pdf, TRANSLATION: C. Seidler. Official language (DE), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 10.10.1995.
Fot. ilustracyjne: Pleple2000 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Czy alpejski gończy może mieć inne trójkolorowe umaszczenie ? Mam psa
nie wiadomej rasy Czarny podpalany z beżem a podbusze ma łaciate skóra jak i sierść biała w czarne plamki. Do tego ma uścisk szczęki taki mocny prawie jak owczarek niemiecki. Wygląda jak gończy z jamnikiem zmieszany i waży 14kg i skończył rok
Nie, występuje jedynie w wymienionym umaszczeniu. Jeśli jest niewiadomej rasy i niewiadomego pochodzenia, to najpewniej jest kundelkiem 🙂