Rasy psów
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI uznaje obecnie aż 344 rasy psów. Są one podzielone na dziesięć grup, a w ramach każdej grupy funkcjonują sekcje. Wszystkie rasy psów na świecie posiadają wzorce wyglądu i charakteru, z którymi szczeniaki danej rasy muszą być zgodne.
Wybór rasy psa dostosowanej do naszych potrzeb i stylu życia nie jest łatwym zadaniem.
Rasy psów – jak się dzielą i gdzie ich szukać?
Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI uznaje obecnie aż 344 rasy psów. Są one podzielone na dziesięć grup, a w ramach każdej grupy funkcjonują sekcje. Wszystkie rasy psów posiadają wzorce wyglądu i charakteru, z którymi szczeniaki muszą być zgodne.
Wybór rasy psa dostosowanej do naszych potrzeb i stylu życia nie jest łatwym zadaniem. W hodowlach znajdują się psiaki bardzo małe i olbrzymie. O krótkiej sierści i takie, które wymagają bardzo skomplikowanej pielęgnacji. Typowe kanapowce i takie, które wymagają bardzo dużej aktywności fizycznej. Różne rasy psów mają bardzo różne wymagania, dlatego przed podjęciem decyzji zastanów się, jakie warunki możesz zaoferować zwierzęciu i czego oczekujesz od jego towarzystwa.
Najbardziej znane rasy psów w naszym kraju
Co jakiś czas określona rasa psów domowych przeżywa okres swojej świetności. Wpływ na to ma wiele czynników – przede wszystkim popularność dzieł popkultury. W okresie PRL–u wiele osób posiadało owczarki niemieckie, co było zasługą Szarika z serialu „Czterej pancerni i pies”. W latach dziewięćdziesiątych olbrzymią popularnością cieszyły się dalmatyńczyki – bohaterowie znanej kreskówki Disneya oraz owczarki collie, których przedstawicielką była filmowa Lessie.
Obecnie w Polsce obiektem pożądania wielu osób są border collie. Ta rasa psów, szczególnie w umaszczeniu blue merle, zachwyca pięknym wyglądem. Border collie często występują w filmach, serialach i spotach reklamowych. Słyną z dużej inteligencji i przywiązania do całej rodziny. Niestety, często zapomina się o tym, że są to wymagające psy użytkowe, które potrzebują nieustannej aktywności zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Nie nadają się na zwierzęta kanapowe. Nawet długie i częste spacery to dla nich za mało. Najważniejsza jest dla nich praca, dlatego świetnie nadają się na psy do sportu lub na pastwiska.
A jakie są rasy psa, które cieszą się popularnością wśród miłośników małych zwierząt? Polacy chętnie kupują maltańczyki, shih tzu oraz popularne od wielu lat yorki. Szczególnie te ostatnie są wyjątkowo częstymi ofiarami pseudohodowców. Na portalach ogłoszeniowych można z łatwością znaleźć pieski w cenie kilkuset złotych, które często sprzedawane są jako miniaturki, idealne do torebki. Warto więc mieć świadomość, że żadna z wymienionych ras nie posiada oficjalnej miniaturki. Pseudohodowcy rozmnażają najmniejsze, najsłabsze i najbardziej obciążone chorobami pieski.
Popularne rasy psów długowłosych
W kategorii pies domowy rasy długowłose zachwycają niezwykłym wyglądem. Zazwyczaj są to zwierzęta, które wymagają dosyć intensywnej pielęgnacji, jednak dla chcącego nic trudnego. Spośród najpiękniejszych ras długowłosych wymienić można takie jak:
- chart afgański
- hawańczyk
- szpic miniaturowy
- seter irlandzki
- komodor
- szpic wilczy
- owczarek podhalański
- polski owczarek nizinny
- szpic włoski
- spaniel tybetański.
Nie wszystkie psy długowłose wymagają bardzo intensywnej pielęgnacji. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na to, że typ sierści nie ma zazwyczaj nic wspólnego z charakterem i potrzebami rasy. Dlatego pierwszym kryterium wyboru powinno być dopasowanie potrzeb psa do twojego stylu życia. Nawet najładniejszy zwierzak może mieć wymagania, których nie będziesz mógł zapewnić ze względu na swój styl życia.
Psy krótkowłose – jaką rasę wybrać?
Psy krótkowłose to dobry wybór dla osób, które cenią sobie praktyczne i proste elementy pielęgnacji. Ten typ szaty dostępny jest niemal we wszystkich grupach ras – zarówno małych, jak i dużych. U owczarków, chartów, psów towarzyszących, czy myśliwskich. Spośród najpopularniejszych ras krótkowłosych wymienić można:
- jack russell terrier
- owczarek niemiecki
- ogar polski
- mops
- bokser
- cane corso
- dalmatyńczyk
- doberman
- american staffordshire terrier
- amerykański pitbulterier.
Podobnie jak w przypadku ras długowłosych, różnorodność jest bardzo duża. Nawet krótkowłose zwierzaki potrzebują regularnego wyczesywania, jednak procedura jest zazwyczaj o wiele prostsza i mniej skomplikowana niż u psów z dłuższą sierścią. Wybór psa krótkowłosego nie jest ograniczony praktycznie niczym. W takiej szacie dostępne są zarówno amerykańskie rasy psów w typie bull, owczarki, psy kanapowe, jak i niemieckie rasy psów myśliwskich.
Niewielkie psy – rasy małe, które warto wybrać
Psy o niewielkich rozmiarach to zazwyczaj doskonały wybór dla osób, które nie są szczególnie doświadczone w pracy ze zwierzakiem tego gatunku. Są małe, dlatego przy odpowiednim wychowaniu nie zrobią krzywdy dzieciom podczas zabawy. Łatwo także zapanować nad nimi podczas spaceru.
Ze względu na kompaktowe gabaryty małe psy można z łatwością transportować z miejsca na miejsce. Zazwyczaj nie potrzebują także tyle ruchu, co duże psy. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że ich życie powinno ograniczać się do kanapy. Najpopularniejsze małe psy, które chętnie hodowane są w naszym kraju, to między innymi:
- yorkshire terrier
- jamnik
- shih tzu
- maltańczyk
- miniaturowy sznaucer
- cavalier king charles spaniel
- corgi
- pudel miniaturowy
- west highland white terrier
- szpic miniaturowy.
Ciekawe rasy psów średnich
Wiele osób nie chce mieć małego psa, jednak nie ma warunków na trzymanie w domu molosów i innych olbrzymów. Istnieje doskonałe rozwiązanie tego typu problemów. Jaka to rasa psa? Średnia! We wzorcach FCI wiele psów określanych jest właśnie w ten sposób. Zazwyczaj są to zwierzaki lekkie, harmonijnie zbudowane i takie, które dobrze czują się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Które psy można określić jako średnie?
- Border collie
- Owczarek australijski
- Shar pei
- Samojed
- Cocker spaniel
- Chow chow
- Owczarek niemiecki
- Doberman
- Bulterier
- Angielski springer spaniel
Najbardziej znane duże rasy psów
Największe rasy psów zazwyczaj zarezerwowane są dla doświadczonych opiekunów, którzy dysponują dużym terenem. W hodowlach dostępnych jest wiele ras o bardzo dużych rozmiarach. Są to zarówno owczarki, jak i psy myśliwskie lub typowo obronne. Największe rasy to między innymi:
- dogue de bordeaux
- wilczarz irlandzki
- leonberger
- chart szkocki
- owczarek węgierski kuvash
- dog niemiecki
- dog kanaryjski
- owczarek kaukaski
- mastif angielski
- bernardyn.
Rasa psów z długimi uszami
Wielu osobom podobają się rasy psów z długimi uszami. W hodowlach dostępne są różne pieski o takim wyglądzie – zarówno bardzo małe, jak i średnie. Musisz jednak pamiętać, że takie szczegóły anatomiczne mogą wpływać na problemy zdrowotne. Długie uszy, szczególnie te obficie owłosione muszą być poddawane szczególnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas trzeba poddawać je kontroli i sprawdzać, czy nie zbiera się w nich zbyt duża ilość wydzieliny. Rasy psów z długimi uszami to między innymi:
- beagle
- angielski springer spaniel
- cocker spaniel
- basset
- seter angielski
- jamnik
- ogar
- dog niemiecki
Rasowe psy – gdzie ich szukać?
Psy rasowe są chętnie kupowane przez osoby, którym zależy na konkretnych cechach – zarówno wyglądu, jak i charakteru. Bardzo często w poszukiwaniu wymarzonej rasy kierujemy się odruchowo na portale ogłoszeniowe. Warto jednak pamiętać, że zwierzęta rasowe to wyłącznie takie, które posiadają rodowód Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. W naszym kraju jedyną organizacją, która ma prawa do wystawiania takich rodowodów jest Związek Kynologiczny w Polsce – ZKwP.
Rodowód nie jest wyłącznie dokumentem, który uprawnia do wystaw. Świadczy on o tym, że kupowany szczeniak jest faktycznie zgodny ze wzorcem rasy, a jego rodzice zostali przebadani pod kątem ewentualnych chorób genetycznych. Pieski za kilkaset złotych, rozmnażane w mieszkaniach lub stodołach bez żadnego planu hodowlanego wyrastają zazwyczaj na niezgodne ze wzorcem rasy. Bardzo często także chorują i przedwcześnie umierają.
Rasy psów są tak różnorodne, że każdy może znaleźć pupila idealnego dla siebie. Pamiętaj jednak, że różne rasy zostały ukształtowane w konkretnych celach, a ich przedstawiciele mają określone potrzeby. Jeżeli nie jesteś w stanie im sprostać warto poszukać innego psiaka, którego usposobienie będzie bardziej pasowało do twojego stylu życia. W gruncie rzeczy to nie wygląd, a charakter mają największe znaczenie.