Domowym pupilem wielu osób jest pies, kot lub ewentualnie gryzoń. Jednak papugi również mogą być znakomitymi towarzyszami dla całej rodziny. Popularnym w polskich domach gatunkiem tych ptaków jest papuga nimfa. Jak wygląda? Jakie warunki trzeba jej zapewnić? Czy nie jest nadmiernie hałaśliwa? Jaka klatka będzie dla niej odpowiednia? To tylko kilka pytań, na które odpowiemy w artykule. Jeśli chcesz poznać bliżej tego kolorowego i uroczego ptaka, przeczytaj o nim już teraz!
Gatunek papugi – nimfa rodem z Australii
Papuga nimfa pochodzi z Australii. Właśnie tam ten gatunek odkryto pod koniec XVIII wieku. Szybko stała się popularnym ptakiem hodowlanym, ze względu na przyjazne usposobienie. Już na pierwszy rzut oka papużka nimfa wyróżnia się na tle innych, podobnych gatunków ptaków egzotycznych. Ma kolorowe upierzenie, a przy tym charakterystyczny czubek na głowie.
Jak wyglądają papugi nimfy?
Nimfy można zaliczyć do grona ptaków o średnich wymiarach. Długość ich ciała wynosi około 30 cm, liczona wraz z ogonem. Zwierzak waży niewiele, bo około 100 g.
W naturze papuga nimfa ma zwykle szare upierzenie, z niewielkimi znaczeniami na głowie w kolorze żółtym lub pomarańczowym, ale w niewoli bywa bardzo kolorowym ptakiem. Papugi hodowlane są bowiem krzyżowane tak, by uzyskać odpowiednie ubarwienie piór. Można więc spotkać zwierzaki o barwie:
- perłowej;
- cynamonowej;
- lutino – gdzie występuje przewaga koloru żółtego;
- szek – z upierzeniem w barwne plamy;
- białogłowej – papuga z umaszczeniem niebieskim, bez pomarańczowych plamek na głowie.
Jakie jeszcze są barwy papug nimf?
Samce najczęściej mają bardziej intensywne kolorystycznie upierzenie niż samice. Popularnymi odmianami są także papugi nimfy białe i niebieskie. Nimfa biała ma żółtą główkę i pomarańczowe, charakterystyczne „wypieki” na policzkach. Rzadkim okazem są papużki białe – albinosy. Ich całe upierzenie jest białe, ale oczy ptak ma czerwone.
Jak wygląda niebieska nimfa? Papuga o takim upierzeniu w rzeczywistości jest lekko szara, stąd efekt niebieskawych piór.
Przyjazne usposobienie papugi nimfy
Papugi nimfy to bardzo ciekawe ptaki także pod względem charakteru. Przede wszystkim, są towarzyskie, przyjazne i bardzo aktywne. Wykazują się inteligencją i interesują się tym, co je otacza. Oswojona papużka nimfa będzie chętnie towarzyszyła swojemu opiekunowi, siedząc na jego ramieniu. Zabawa i nauka nowych sztuczek to dla niej duża frajda.
Dlaczego papuga nimfa nie może być sama?
Musisz wiedzieć, że papuga nimfa nie jest ptakiem, który lubi samotność. Jeśli pozostawisz ją w klatce bez zajęcia czy choćby drugiej papużki, może stać się osowiała i smutna. Samce czasem będą nawet agresywne. W kontakcie z człowiekiem zaczną upominać się o uwagę, co może stać się dosyć uciążliwe.
Niekoniecznie dobrym pomysłem będzie ustawienie w klatce nimfy lustra, aby zapewnić jej „towarzysza”. Papugi te są inteligentnymi ptakami, więc nie dadzą się na to nabrać.
Nimfy – papugi krzyczące i śpiewające
Wydawać by się mogło, że papugi nimfy są hałaśliwe. Jednak tak naprawdę mają bardzo przyjemny dla ludzkiego ucha głos. Samce nimf potrafią pięknie śpiewać. Dźwięczne odgłosy wydawane przez papużki nimfy nie powinny drażnić nikogo z domowników. Częściej te zwierzaki gwiżdżą niż skrzeczą, co odróżnia je wyraźnie od innych gatunków egzotycznych.
Czy wszystkie papugi nimfy śpiewają?
W naturalnym środowisku krzyki papug, w tym również nimf, to naturalny odgłos, którym się porozumiewają między sobą. Samce są głośniejsze niż samice, które czasem nie chcą wydawać żadnych dźwięków. Papugi nimfy potrafią doskonale naśladować zasłyszane melodie, a nawet dźwięk ludzkiego głosu.
Jak hodować papugę nimfę?
Decydując się na hodowanie w domu nimfy, bierzesz na siebie odpowiedzialność za ptaka. Musisz w pierwszej kolejności, zanim papuga zawita do twojego domu czy mieszkania, zadbać o odpowiednią klatkę dla niej. Pamiętaj, że te ptaki są bardzo aktywne i uwielbiają latać. Klatka musi być więc na tyle duża, by zwierzak nie obijał się o nią skrzydłami. Minimalny rozmiar takiej klatki dla pary papug nimf wynosi 80 x 50 x 80 cm. Najlepiej, by miała prostokątny kształt. Warto też pomyśleć o wolierze na świeżym powietrzu.
Co umieścić w klatce dla papugi nimfy?
Oto kilka naszych wskazówek.
- W klatce zamontuj żerdzie, na których będą siedziały papużki.
- Ustaw miseczki – (co najmniej dwie) na karmę i świeżą wodę.
- Dno wyłóż najlepiej papierowymi ręcznikami, co ułatwi ci sprzątanie.
- W klatce nie zapomnij umieścić zabawki dla swoich pupili, np. drabinki, gałązki do obgryzania i huśtawki.
Gdzie ustawić klatkę dla papużki nimfy?
Ważne jest ustawienie klatki z daleka od okna lub źródła ciepła (np. kaloryfera czy kominka). Papuga nimfa dobrze czuje się w pokojach, w których najczęściej przebywają domownicy. Powinieneś ją wypuszczać z klatki, kiedy tylko masz taką okazję, ale nie zapomnij wówczas zamykać okien i drzwi, by nie uciekła. Zdezorientowany ptak może mieć poważne problemy z powrotem do domu.
Co jedzą papugi nimfy?
Czas powiedzieć o opiece nad nimfami. Papugi te potrzebują odpowiedniej karmy do zdrowego rozwoju i wzrostu. Żywią się przede wszystkim ziarnami, więc wybierz mieszankę zawierającą głównie proso i kanar. Dietę papug nimf uzupełniają świeże zioła, owoce i warzywa czy nasiona roślin oleistych. Pamiętaj, by w klatce umieścić wapienną kostkę, która posłuży im do ścierania dziobów i pozwoli dostarczyć niezbędnych składników mineralnych do organizmu.
Czego nie podawać papudze nimfie?
Nie można podawać tym papugom np. solonych ziaren słonecznika, ponieważ sól jest zabójcza dla ich układu pokarmowego. Nie dodawaj jej do niczego, co podajesz swojej papużce nimfie. Powinna zaś mieć dostęp do piasku, który zjada. Wspomaga bowiem w ten sposób procesy trawienne.
Nimfa – papuga i jej koszt
Mało konfliktowa, zdolna, towarzyska papużka nimfa to dla osób dysponujących czasem idealny pupil domowy. Można się z nią bawić i trzymać na ramieniu. Nie jest problematyczna w utrzymaniu. A ile kosztuje papuga nimfa? Cena takiej papużki nie jest wygórowana – zapłacisz 50-100 zł.
Jak widzisz, papużki nimfy są naprawdę pięknymi i nietuzinkowymi zwierzakami. Wymagają jednak uwagi i wciąż chcą się bawić. Muszą mieć także odpowiednią klatkę, aby mogły czuć się swobodnie. Co ciekawe, gdy taki zwierzak wybierze sobie partnera lub partnerkę, to na całe życie i nie należy pary takich ptaków rozdzielać. Papugi nimfy żyją nawet 14 lat i dłużej. Jeśli zastanawiasz się nad takim pupilem, musisz zatem podjąć rozsądną decyzję i dobrze ją przemyśleć.
Artykuł byłby bardzo fajny, gdyby nie informacja o piasku 🙁 piasek jest szkodliwy dla nimf jak dla wszystkich papug, a nie potrzebują go bo to ptaki które łuskają ziarna dziobem a nie połykają w całości
Dziękujemy za cenną uwagę, zweryfikowaliśmy ten fragment 🙂
Czy nimfa może być w klatce z zeberka