Ile żyją wróble i gdzie występują? Najpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym w Polsce jest wróbel zwyczajny, nazywany również wróblem domowym. Ten niewielki, sympatyczny i bardzo towarzyski ptaszek na stałe zadomowił się w pobliżu ludzkich siedzib. Choć kojarzony jest z typowo „polskim” ptakiem, zasiedla on tereny niemal całego świata, zwłaszcza tam, gdzie mieszkają ludzie. Jedyne miejsca, gdzie raczej nie można go spotkać, to pustynia, tundra i lasy równikowe. Czy można je hodować? Dowiedz się więcej!
Ile żyją wróble na wolności i w niewoli?
Wróbel na wolności żyje przeciętnie od 3 do 5 lat, choć zdarzają się przypadki długowiecznych ptaszków z rodziny wróblowatych, które żyją nawet kilkanaście lat. Wróbelki różnych gatunków znacznie dłużej żyją w niewoli, od kilkunastu do 20 lat. Ile żyją wróble w niewoli? Najstarszy zarejestrowany do tej pory osobnik przeżył w niewoli aż 23 lata!
Wróbel domowy domowym pupilem?
Wróbel jest i powinien zostać „domowy” wyłącznie z nazwy. Od 1995 roku w Polsce ptak ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, gdyż w latach 90. ubiegłego wieku, mimo tego ile żyją wróble, ich liczebność zaczęła się drastycznie zmniejszać.
Od Redakcji
Populacja wróbli, jak również innych drobnych ptaków i ssaków, zmniejsza się przez ekspansję człowieka oraz niekontrolowaną liczbę kotów celowo wypuszczanych oraz bezdomnych, które polują na te gatunki dla zabawy, nie w celu przetrwania.
W wyjątkowych sytuacjach, m.in. w celach edukacyjnych, naukowych czy związanych z koniecznością ochrony, istnieje możliwość uzyskania tzw. zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków zwierząt, roślin lub grzybów objętych ochroną gatunkową. Chęć hodowania wróbla z powodu hobby zdecydowanie jednak do tego typu sytuacji się nie zalicza.
Co zrobić w przypadku znalezienia wróbla?
Dwa najczęściej popełniane błędy w przypadku znalezienia przez człowieka pisklęcia bądź potencjalnie rannego ptaka to:
- pozostawienie ptaka bez pomocy w obawie o to, że po dotknięciu przez człowieka zostanie on odrzucony przez inne ptaki lub wręcz zaatakowany przez nie;
- zabranie do domu bez uprzedniego sprawdzenia, czy rzeczywiście jest taka potrzeba.
Choć tak się powszechnie sądzi, nie jest prawdą, że rodzice odrzucą pisklę dotknięte przez człowieka czy zrobią mu krzywdę. Jeśli zatem znajdziesz małego wróbelka, który wypadł z gniazda i przebywa w niebezpiecznym dla niego miejscu, podnieś go bez obaw. Upewnij się, czy nie jest ranny. Jeśli nie, spróbuj włożyć go z powrotem do gniazda lub posadź możliwie najwyżej, np. na gałęzi. Rodzice na pewno go odnajdą! Jeżeli znajdziesz dorosłego ptaka, który skacze po ziemi, nie zabieraj go od razu do domu. Być może tylko osłabł i potrzebuje chwili na nabranie sił. Jego również możesz ewentualnie przenieść w bezpieczniejsze miejsce, aby nie został potrącony przez samochód czy upolowany przez kota. Gdy jednak okaże się, że jest ranny, udaj się do lekarza weterynarii.
To sympatyczne i bardzo pożyteczne zwierzątka. Zaskakujące jest to, ile żyją wróble. Zadbaj więc o to, by nie stawały się ofiarami kotów wypuszczanych z domów.