Spośród ptaków, które można trzymać w domu, niewątpliwie wyróżniają się papugi. Są barwne, aktywne i towarzyskie. Często zachwycają gości i domowników swoimi umiejętnościami naśladowania dźwięków. Nie inaczej jest z żako, czyli papugą, która może powtarzać to, co usłyszy. Jakich warunków potrzebuje ten zwierzak, aby mógł poczuć się komfortowo? Czy papuga zawsze będzie skora do rozmowy? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi. Wystarczy, że przeczytasz nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!
Papuga żako – charakterystyka gatunku egzotycznych papug
Niektóre papugi są w stanie doskonale naśladować różne dźwięki, łącznie z głosem człowieka. Dlatego możesz mieć wrażenie, że papugi „mówią” ludzkim głosem. Takie predyspozycje wykazuje pochodzący z Afryki ptak żako, dlatego jest często określany jako gadająca papuga.
To bardzo aktywny, inteligentny i towarzyski zwierzak. Wybiera sobie zwykle jedną osobę w domu (niekoniecznie właściciela) którą traktuje jak prawdziwego przyjaciela.
Podgatunki papugi żako
Najpopularniejsze gatunki to:
- żako kongijskie;
- żako liberyjskie.
Warto wspomnieć też o trzecim podgatunku tego ptaka egzotycznego (żako wyspowe). Podgatunki papug żako różnią się od siebie nie tylko pochodzeniem, lecz również wyglądem.
Żako kongijskie a żako liberyjskie
Żako kongijskie to duży ptak, którego długość ciała może wynieść nawet 33 cm. Papuga żako liberyjska jest zdecydowanie mniejsza i ma ciemniejsze upierzenie. Żako kongijskie ma:
- szare pióra, ale czerwone sterówki;
- jasnożółte tęczówki i dużą białą obwódkę wokół oczu, przywodzącą na myśl okulary;
- ciemnoszary kolor dzioba i łap z długimi pazurami.
Gdzie można spotkać papugę żako?
Żako kongijskie występuje w Afryce, na terenach równikowych (od południowo-wschodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej aż po wschodni kraniec kontynentu, do Kenii). Na południu Afryki tę papugę można zobaczyć w północnej Angoli, na południu Kongo, w północno-zachodniej Tanzanii oraz na wyspach Principe i Sao Tome.
Żako liberyjskie żyje na obszarze południowej Gwinei, Sierra Leone i Liberii, od której pochodzi nazwa papugi. Spotykane jest też w zachodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej.
Czy papuga żako jest rozmowna?
Wytresowana papuga gadająca potrafi mówić całkiem długie zdania. Jednak uważaj. Żako musi poczuć się pewnie i bezpiecznie, by naśladować dźwięki ludzkiej mowy. Wśród domowników daje popisy, ale w obcym dla siebie towarzystwie milczy jak zaklęta? To ptak wrażliwy, który może zamknąć się w sobie, jeśli poczuje się zagrożony. Nie możesz zatem oczekiwać, że w każdych warunkach zwierzak będzie skory do rozmów.
Żako nie chce mówić? Czasem tak musi być
Pamiętaj również, że nie każda papuga tego gatunku będzie miała takie same predyspozycje do nauki ludzkiej mowy. Co prawda to zwierzak inteligentny, łatwo uczący się nowych rzeczy, ale nie każde żako jest papugą gadającą. Są bowiem osobniki, które nie uczą się mówić albo wypowiadają wyłącznie pojedyncze słowa. W tej kwestii sporo zależy od relacji pomiędzy papugami a ich właścicielami.
Hodowla papug żako, czyli klatka i nie tylko
Dla zwierzęcia musisz oczywiście przygotować odpowiednią klatkę. Ptak ma około 33 cm długości ciała i zaliczany jest do średniej wielkości papug. Potrzebuje „pomieszczenia” o wymiarach minimum:
- 150 cm długości;
- 50 cm szerokości;
- 200 cm wysokości.
Oto kilka wskazówek, które warto wykorzystać, gdy będziesz stawiać klatkę dla żako.
- Dno klatki wysyp piaskiem i sprzątaj je regularnie.
- Pamiętaj o żerdziach, kawałkach drewna, a także huśtawkach czy drabinkach, by papuga żako mogła się bawić i być aktywna.
- Wewnątrz musisz ustawić miseczkę na jedzenie, a także wodopój, w którym codziennie powinieneś zmieniać wodę.
Czego nie lubią papugi żako?
Warto wspomnieć o jeszcze jednym wymogu, jaki związany jest z hodowlą opisywanych papug. Ptaki te preferują poukładany tryb życia. Nie lubią za to niespodzianek czy zaburzonego rytmu dnia. Mogą wystraszyć się głośnych odgłosów wiertarki czy kosiarki, a nawet miksera i odkurzacza.
Żako a relacje z domownikami
Chociaż papugi żako są towarzyskie, to nie obdarzają jednakową sympatią wszystkich ludzi w swoim otoczeniu. Mogą faworyzować niektórych domowników, a innych traktować z dużą rezerwą. Czasem wobec mniej lubianych osób wykazują nawet zachowania agresywne. Jeśli jednak obdarzą cię zaufaniem, będziesz mógł je śmiało głaskać.
Żywienie papugi żako
Tym ptakom rodem z Afryki musisz zapewnić odpowiednią dietę – pełnowartościową, zdrową i dopasowaną do ich indywidualnych wymagań. Jej podstawą są:
- ziarna;
- świeże owoce i warzywa.
Dopasowana do potrzeb żako dieta będzie sprzyjała rozwojowi ptaków i utrzymaniu ich dobrej kondycji psychofizycznej. Na co dzień możesz podawać im także specjalną karmę przeznaczoną dla ptaków egzotycznych. Taki produkt wspiera dobrą florę bakteryjną w jelitach papugi.
Dla kogo papuga żako będzie dobrym wyborem?
Gadająca papuga żako potrzebuje towarzystwa i jest to wymóg hodowlany. Jeśli często nie ma cię w domu i wiesz, że papużka będzie przez długi czas bez towarzystwa siedzieć w klatce, lepiej w ogóle jej nie kupuj. Musisz zapewnić jej towarzystwo, pieszczoty i zabawę. Jeśli papuga tego nie otrzyma, będzie osowiała i nieszczęśliwa. Może stać się agresywna i przejawiać zachowania autodestrukcyjne, np. wyskubywać sobie pióra.
Jeśli decydujesz się na zakup i hodowlę żako pod swoim dachem, pamiętaj, że te papugi są długowieczne i potrafią dożyć nawet 70 lat.
Co jeszcze musisz wiedzieć o hodowli żako?
Papuga gadająca może być dumą właściciela, ale miej na uwadze, że ptak jest dosyć głośny. Jeśli mieszkasz w bloku, takie hałasy mogą usłyszeć sąsiedzi, co na pewno nie będzie dla nich przyjemne. Zbyt głośny ptak może stać się utrapieniem nawet dla domowników. Nieraz żako może oczywiście być mniej rozmownym zwierzakiem, ale licz się z tym będzie wyraźnie i głośno zaznaczać swoją obecność.
Koszt papugi żako – cena osobnika
Najlepiej kupuj papugi tylko z renomowanych hodowli lub ze sklepu zoologicznego. Możesz mieć pewność, że kupisz papugę zdrową zarówno psychicznie i fizycznie. Raczej unikaj kupowania tych ptaków od osób prywatnych. Dlaczego warto być ostrożnym? Nigdy nie wiesz, czy zwierzak jest odpowiednio oswojony i do jakich warunków przywykł. Cena papugi żako oscyluje w granicach od 2 do 3 tys. zł. Ten zwierzak jest zatem jednym z droższych gatunków ptaków egzotycznych. Jeśli jednak chcesz mieć towarzysza na dekady, warto ponieść taki wydatek.
Dwa najpopularniejsze podgatunki żako przyciągają pięknym wyglądem. Afrykańskie papugi gadające są niewątpliwie dość wymagające, ale mogą odpłacić się przywiązaniem. Relacja musi być jednak trwała i głęboka, ponieważ zwierzaki te bardzo źle znoszą samotność. Jeśli chcesz kupić żako kongijskie lub libijskie weź również pod uwagę długowieczność gatunku. Zwierzak będzie towarzyszyć domownikom przez wiele lat, dlatego trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki. Jeśli nie jesteś w stanie tego zagwarantować, lepiej poszukaj innego pupila.
Inne gatunki papug
- Papuga kakadu;
- Papuga nimfa;
- Papuga ara;
- Papużka falista.