Lotopałanki występują najliczniej w Australii, głównie we wschodniej i północnej części kontynentu. Zasiedlają także lasy Papui-Nowej Gwinei, Tasmanii oraz Archipelag Bismarcka.

Mimo że są to zwierzęta kojarzone głównie z egzotycznym klimatem i życiem w lasach, wiele osób pokochało lotopałanki na tyle, że postanowili je przyjąć pod swój dach.

Lotopałanki – wygląd

Lotopałanka karłowata jest zwierzęciem małych rozmiarów. Długość jej ciała od ogona do pyszczka wynosi od 25 do 30 cm, a waży zaledwie 75–150 g.

Lotopalanka karlowata

Futro lotopałanki jest gęste i miękkie, w kolorze popielatym lub brązowym. Zwierzę posiada biały brzuch i czarną pręgę, która ciągnie się wzdłuż grzbietu aż do nasady ogona. Futro nie występuje po wewnętrznej stronie dłoni i stóp oraz na pyszczku. Ponadto u dorosłych samców widoczne jest przerzedzenie futra na czole.

Oczy

Lotopałanka karłowata ma bardzo duże oczy, o pionowych źrenicach i ciemnych tęczówkach. Oczy zwierzęcia umożliwiają mu stereoskopowe widzenie. Uszy lotopałanek są nagie, a zwierzątko może poruszać nimi niezależnie od siebie.

Cechy charakterystyczne

Lotopałanka ma krótkie, ale silnie umięśnione kończyny zaopatrzone w pazury, których zakrzywienie pozwala jej wspinać się po drzewach. Dzięki przeciwstawnym palcom na stopach posiada silny chwyt.

Najbardziej charakterystyczną cechą lotopałanki są jednak fałdy skórne, ciągnące się od nadgarstków aż do kostek. Umożliwiają one zwierzęciu lot ślizgowy.

Gruczoły piżmowe

Lotopałanki posiadają gruczoły piżmowe na czole, klatce piersiowej oraz w okolicy odbytowej. Silniejszy zapach występuje u samców niż u samic. Samice lotopałanek posiadają natomiast marsupium, czyli wgłębienie, które służy do przetrzymywania potomstwa.

Lotopałanka karłowata – zachowanie

Lotopałanki prowadzą głównie nocny tryb życia. W naturze tworzą kolonie, które liczą nawet 10 dorosłych zwierząt oraz młode. Rodzina lotopałanek dobrze zna swoich członków i broni terytorium przed osobnikami spoza kolonii.

Przez fakt, że w naturalnym środowisku żyje w stadzie, lotopałanki w domu nie powinny być trzymane pojedynczo – dwóch przedstawicieli to niezbędne minimum.

Lotopalanka karlowata 2

Chociaż lotopałanki w warunkach hodowlanych oswajają się dość szybko, zdarzają się także osobniki nieco bardziej płochliwe. Potrzeba wówczas trochę czasu i cierpliwości, aby przyzwyczaić je do siebie.

Zdecydowanie jednak warto poczekać, ponieważ lotopałanki karłowate potrafią być przyjazne, ciekawskie i bardzo towarzyskie.

Lotopałanki – żywienie

Lotopałanki w naturze żywią się głównie owadami. W ich jadłospisie znajdują się karaczany, szarańcze, ćmy i świerszcze. Ponadto zdarza im się jeść jaja, nektar i pył z kwiatów oraz soczyste owoce.

Czym karmić lotopałanki?

W domowych warunkach należy zapewnić im posiłki składające się z białka zwierzęcego i roślin. Można podawać na przykład różne gatunki świerszczy, karaczanów, larwy (np. mącznika) – niektórzy sugerują, aby podawać je żywe, ponieważ stymuluje to u lotopałanek zachowania łowieckie.

Jadłospis lotopałanki

Z racji tego, że w polskim klimacie trudno o całoroczny dostęp do nektaru kwiatowego, lotopałankom podaje się go raczej sezonowo.

Bardzo dobrym pomysłem jest jednak dostarczanie im miodu pszczelego, syropu klonowego czy różnych rodzajów owoców (mango, czereśnie, brzoskwinie, papaja) i warzyw (bataty, kukurydza, ogórek). W charakterze suplementu diety można podawać propolis.

Dostęp do wody

Lotopałanki potrzebują stałego dostępu do wody. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie w ich klatce poidełka.

Lotopałanka – klatka. Wielkość i wyposażenie

Klatka dla lotopałanki karłowatej powinna przede wszystkim być odpowiedniej wielkości. Często podawane wymiary klatki to minimum 100 x 50 x 80 cm, jednak najlepiej, jeśli jest ona jeszcze większa – liczy się komfort zwierzęcia, a ten łatwiej będzie zagwarantować w dużej klatce.

Ważne jest też, aby była ona na tyle wysoka, by lotopałanka mogła się wspinać. Zaleca się zakup wysokiej klatki z metalowymi prętami – należy pamiętać, aby przestrzeń między nimi nie była zbyt duża, ponieważ zwierzę może się tamtędy przecisnąć.

Wyposażenie klatki

W wyposażeniu klatki lotopałanki powinny się znaleźć półki, gałęzie i konary, po których zwierzę będzie mogło się swobodnie wspinać. Można też stworzyć lotopałance kryjówki na przysmaki, aby zapewnić jej rozrywkę.

Zwierzę powinno mieć również miejsce do ukrycia się, najlepiej wysoko nad podłożem. Dno klatki należy wysypać trocinami, ściółką kukurydzianą lub kokosowym torfem.

Gdzie ustawić klatkę?

Klatkę dla lotopałanki karłowatej należy ustawić w oddaleniu od źródła przeciągu i zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniu (ok. 24–27 stopni).

Lotopałanka – zdrowie 

W naturalnym środowisku lotopałanki dożywają około 6 lat, a w warunkach hodowlanych nawet 14 lat. Mimo to należy pamiętać, że są to stworzenia delikatne i wrażliwe. Należy zatem bacznie przyglądać się zachowaniu lotopałanek, zapewnić im odpowiednią dietę i regularne wizyty u weterynarza, aby łotopajanki żyły jak najdłużej.

Problemy zdrowotne

Do najczęstszych problemów zdrowotnych zalicza się:

  • zaćma;
  • niedożywienie;
  • otyłość;
  • niedobór składników mineralnych;
  • choroby układu oddechowego;
  • stres;
  • pasożyty;
  • zapalenia w jamie gębowej.

Przyczyny problemów z układem pokarmowym

Większość problemów zdrowotnych tego gatunku ma zatem związek z układem pokarmowym. Może to być spowodowane nieodpowiednim żywieniem lotopałanek karłowatych. Bardzo ważne jest więc przestrzeganie zaleceń żywieniowych oraz odpowiednia suplementacja.

Lotopałankom dość często brakuje w diecie wapnia, co może doprowadzić do osteoporozy, urazów kości, paraliżu, zaburzenia akcji serca, drgawek i utraty masy ciała. Zapalenia jamy gębowej to z kolei wynik podawania lotopałankom ziaren, które kaleczą ich pyski. 

Lotopalanka karlowata 3

Lotopałanka karłowata – hodowla

Ze względu na dość małą popularność lotopałanki karłowatej hodowle tych zwierząt nie są zbyt liczne. Można oczywiście natknąć się na miejsce, które sprzedaje te przyjazne torbacze, należy jednak pamiętać o zapoznaniu się ze wszystkimi aspektami jego działalności.

Warto kupować lotopałanki od hodowców, którzy dbają o zdrowie, prawidłowe żywienie i warunki, w jakich żyją zwierzęta. Zaniedbane lotopałanki z niesprzyjającego środowiska będą osowiałe i lękliwe, a ponadto mogą cierpieć na różne choroby.

Lotopałanka – cena

Cena, jaką trzeba zapłacić za lotopałankę karłowatą, to od około 500 do nawet 2000 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to zwierzę stadne, należy doliczyć do tego koszt zakupu drugiego przedstawiciela.

Jeśli szukasz oryginalnego, a jednocześnie towarzyskiego zwierzaka domowego, lotopałanka będzie bardzo dobrym wyborem. Przed zakupem zapoznaj się jednak wymaganiami co do opieki i pielęgnacji tego egzotycznego torbacza i oceń, czy będziesz w stanie zapewnić mu potrzebne i komfortowe warunki.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)