Zapamiętaj!

  • Zwierzęta często tęsknią za swoimi opiekunami, chociaż przejawy różnią się w zależności od charakteru. 
  • Spędzanie więcej czasu razem, a także odpowiednie szkolenie pozwoli pomóc psu. 
  • W przypadku trudności warto skonsultować się z behawiorystą lub szkoleniowcem, aby dostosować strategię do indywidualnych potrzeb zwierzaka i budować z nim zdrową relację.

Czy pies może tęsknić za opiekunem?

Obalamy pierwszy mit, jakoby czworonogom nie zależało na „swoim” człowieku, a jedynie na towarzystwie (choć oczywiście jest ono dla niego bardzo ważne). Pies często tęskni za swoim opiekunem, nawet jeśli ten wychodzi tylko na chwilę lub kilka godzin. Wyrazem tego mogą być różnorodne zachowania o objawy tęsknoty u psa, takie jak:

  • szukanie właściciela po domu;
  • siedzenie przy drzwiach;
  • szczekanie i wycie w oczekiwaniu na jego powrót. 

Wartość i głębokość relacji między psem a człowiekiem są często porównywalne z więziami ludzkimi. Dlatego nie jest zaskakujące, że czworonóg może odczuwać smutek i pustkę podczas nieobecności bliskiej mu osoby. Nawet jeśli psy nie rozumieją koncepcji czasu tak, jak my, zauważalne jest, że mogą odczuwać niepokój podczas rozłąki z opiekunem.

Na pewno warto postarać się osłodzić swoją nieobecność. Jedna z dróg do psiego serca wiedzie przez żołądek. Pyszna sucha karma Carnilove Dog Adult Salmon to coś, co zwierzaki uwielbiają. Aromatyczna ryba zachęca do pałaszowania! Łosoś jest nie tylko smaczny – stanowi również źródło dobroczynnych kwasów omega-3. Można granulki karmy umieścić w różnych miejscach w domu lub wewnątrz specjalnych zabawek. Wydobycie ich z wnętrza pozwoli psiakowi zająć się czymś w oczekiwaniu na powrót opiekuna.

Jak rozpoznać objawy tęsknoty u psa i z czego wynika?

Objawy tęsknoty u psa mogą manifestować się na wiele różnych sposobów. Zazwyczaj stanowią wyraz głębokich, choć często ukrywanych, emocji zwierzęcia. Psy są zwierzętami towarzyskimi i przywiązują się do swoich opiekunów oraz domu. 

Tęsknota może wynikać zarówno z fizycznej separacji, jak i emocjonalnej. Mówimy tu na przykład o sytuacji spowodowanej zmianą harmonogramu opiekuna lub pojawieniem się nowego członka rodziny. Psy mogą wyrażać swoje uczucia poprzez zmiany w zachowaniu. Mogą to być wspomniane wcześniej nadmierne szczekanie, wycie czy destrukcyjne działania. Ważne jest, by zrozumieć te subtelne sygnały i umiejętnie na nie reagować.

Czasami trzeba również zmienić swoje zachowanie. Wychodząc do pracy, żegnasz się czule z pupilem i modulujesz ton, jakim się do niego zwracasz? Psiak odbiera to jako coś innego, czego nie doświadcza na co dzień. Stąd już krok do wniosku, że jego opiekun może nie wrócić przez dłuższy czas.

Rozpoznawanie symptomów psiej tęsknoty

W zrozumieniu objawów tęsknoty u psa ważne jest dostrzeżenie niuansów w jego zachowaniu. Mogą się one ujawnić na przykład poprzez zmiany w apetycie, postawie, a nawet w sposobie interakcji ze swoim człowiekiem. Niejednokrotnie zmiany te mogą być subtelne i łatwe do przeoczenia, dlatego szczególna obserwacja i troska o psychiczny stan pupila są tak ważne. 

Rozpoznanie, że pies odczuwa tęsknotę, jest pierwszym krokiem do zapewnienia mu wsparcia i odpowiedniej opieki w tym trudnym dla niego czasie. W przypadku problemów z apetytem pomocne mogą okazać się ćwiczenia różnych poleceń, nagradzane Carnilove Meat Jerky 100g. To bardzo aromatyczne przysmaki dla psów o dużej zawartości mięsa. Wiele wariantów smakowych sprawia, że łatwo trafić w gusta nawet bardzo wymagającego czworonoga. Zabawa w “zdobywanie pokarmu” powinna wpłynąć na lepsze zainteresowanie smakołykiem.

Oczywiście przysmaki nie zastąpią profesjonalnej pomocy, ale bardzo pomagają w utrwalaniu pożądanych zachowań. Z ich pomocą łatwiej jest pracować z psiakiem.

Jak pomóc psiakowi? Praktyczne działania i strategie wsparcia

Pomoc przy objawach tęsknoty u psa często zaczyna się od prostych działań. To choćby zwiększenie wartościowego aspektu czasu spędzanego wspólnie oraz dostarczanie dodatkowej uwagi i pozytywnych wzmocnień. Odpowiednia dawka zabaw i aktywności fizycznych może także znacznie zmniejszyć uczucie tęsknoty u naszego pupila, wprowadzając równocześnie pozytywne zmiany w jego codziennym harmonogramie i rutynie. Często zapominamy, że psy, tak jak ludzie, potrzebują poczucia stabilności i przewidywalności, które mogą być zaburzone na przykład podczas naszej nieobecności.

Carnilove Dog Adult Salmon
Carnilove Dog Adult Salmon
  • Bezzbożowa, pełnoporcjowa sucha karma dla psów wszystkich ras;
  • ze smakowitym łososiem, źródłem dobroczynnych kwasów omega-3;
  • skład uzupełniony owocami leśnymi, warzywami i ziołami.
Carnilove Meat Jerky 100g
Carnilove Meat Jerky 100g
  • Niezwykle aromatyczne przysmaki dla psów;
  • szeroka gama smaków ułatwiająca trafienie w gusta nawet wybrednych psów;
  • aż 90% mięsa, bez zbędnych dodatków.
Brit Functional Snack 150g
Brit Functional Snack 150g
  • Funkcjonalne, półmiękkie smakołyki dla psów;
  • bezzbożowe, bogate w białka z unikalnych źródeł;
  • aż 10 różnych propozycji, wzbogaconych interesującymi dodatkami.

Czy warto zwrócić się do specjalisty?

Dodatkowo, gdy objawy tęsknoty u psa są zauważalne, ważne jest, by zastanowić się nad możliwością zaangażowania profesjonalisty, takiego jak behawiorysta zwierzęcy. Specjalista taki może pomóc w zrozumieniu głębszych przyczyn zachowania pupila i zaproponować konkretne strategie, które mogą ułatwić przejście przez trudny okres. 

Również dostosowanie środowiska domowego, tak by było jak najbardziej przyjazne i bezpieczne dla czworonoga, może przynieść wymierne korzyści i pomóc zmniejszyć poziom stresu, jaki pies odczuwa w sytuacjach, które go przerastają. Warto zaopatrzyć go w zabawki oraz gryzaki, którymi będzie mógł się zająć. Niektórzy polecają też psie feromony. 

Oprócz tego warto udać się do lekarza weterynarii. Być może uzna za konieczne włączenie leków na receptę, które działają uspokajająco. Stosuje się je równolegle z treningiem – jednak na pewno nie należy korzystać z nich przez dłuższy czas.

Objawy tęsknoty u psa a szkolenie

W większości przypadków takie zachowanie można zmienić. Należy zaangażować behawiorystę, a także samodzielnie pracować z pupilem. Jest to kluczowe dla jego dobrostanu psychicznego i ogólnego zachowania. Proces ten często rozpoczyna się od krótkich momentów rozłąki, a potem stopniowo zwiększa się czas spędzany oddzielnie. 

Opuszczenie psa na kilka minut, przy jednoczesnym pozostawieniu go z zabawką czy rozsypanymi przysmakami takimi jak Brit Functional Snack 150g (np. w macie węchowej), może pomóc budować pozytywne skojarzenia z samotnością. Postępując w ten sposób, należy stopniowo wydłużać okresy nieobecności, jednocześnie obserwując jego reakcje i dostosowując trening do jego indywidualnych potrzeb. Dobrym rozwiązaniem są kamery, które nagrywają zachowanie psiaków.

Przestrzegaj rutyny dnia

Ważne jest, aby proces ten był płynny i spokojny dla zwierzęcia. Powinno się unikać sytuacji, które mogłyby wywołać u niego stres lub niepokój. Tworzenie rutyny jest kolejnym kluczowym elementem treningu. Stałe godziny posiłków, spacerów i zabaw sprawiają, że pies czuje się bezpieczniej w swoim środowisku, a przewidywalność działań opiekuna pomaga zminimalizować stres związany z jego nieobecnością. 

Częstym błędem jest nadmierna ekscytacja i euforia podczas powrotu do domu. Starajmy się być spokojni i opanowani, aby pies nie kojarzył naszego powrotu jako wyjątkowego wydarzenia, co mogłoby potęgować jego tęsknotę i niepokój podczas rozłąki. 

Samodzielny trening nie daje rezultatów – co robić?

W sytuacji, gdy mimo wszelkich starań pies przejawia niepożądane zachowania czy wyraźny stres kiedy zostaje sam, warto zwrócić się o pomoc do behawiorysty lub szkoleniowca. Pozwoli on dostosować metody treningowe do konkretnego przypadku i potrzeb naszego pupila. Trzeba również pamiętać, że nauka może być procesem długotrwałym i wymagać cierpliwości zarówno od psa, jak i opiekuna.
Oczywiście, ważne jest też, aby każda strategia była dostosowana indywidualnie, z uwzględnieniem konkretnego charakteru i potrzeb psa. Każdy pupil jest inny i może reagować na różne sytuacje w odmienny sposób. Wiedza na temat objawów tęsknoty u psa i umiejętność prawidłowego reagowania na nie są kluczowe dla budowania zdrowej i pozytywnej relacji z naszym czworonogiem

Archiwum: listopad 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.